Miesiąc: kwiecień 2024
Jeśli uczysz się języka hiszpańskiego i chcesz porozmawiać z nativami lub jeśli jesteś z hiszpańskojęzycznego kraju i chcesz doskonalić język polski, to zapraszamy na spotkanie naszej Kawiarenki językowej 29 maja o godz. 18.00 🇵🇱🇪🇸
Zapisy: 614421278
17 maja o godz. 18.00 podczas warsztatów z Allą będziemy malować lawendę.
10 maja o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne warsztaty malowania z Allą.
Nasze majowe terminy zajęć z języka angielskiego z Iriną Seletską to 10 i 17 maja godz. 17.30.
Nasze majowe, jubileuszowe spotkanie podróżnicze poświęcone będzie Madagaskarowi, do którego 14 maja o godz. 18.00 zabierze nas Michał Szulim – podróżnik, dziennikarz i muzyk. Będzie to podróż w zupełnie egzotyczny zakątek świata.
Madagaskar to niedoszła polska kolonia, wyspa znana z lemurów i niesamowitej wręcz przyrody. Ale podczas spotkania dowiemy się też o tym, jak dawać łapówki, posłuchamy o najtańszych owocach, fatalnych drogach i tajemniczej klątwie kameleona. Obejrzymy też zdjęcia, które przybliżą nam klimat tej niesamowitej wyspy.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek z autografem autora.
Michał Szulim jest autorem trzech bestsellerowych książek podróżniczych, jest wokalistą zespołu PLATEAU, dziennikarzem Radia Dla Ciebie, twórcą
bloga http://www.MiejsceZaMiejscem.pl
W Tygodniu Bibliotek, 13 maja o godz. 18.00, zapraszamy do naszej Galerii W PUNKT na otwarcie wystawy prac Henryka Krzeszowskiego – Powroty do rzeczywistości.
Henryk Krzeszowski, pełniący na co dzień funkcję sołtysa Jastrzębska Starego, spełnia się również jako artysta. Maluje farbami akrylowymi przeważnie postacie ludzkie, skupiając się głównie na twarzach, a także zwierzęta. Wiele swoich prac przekazał na cele charytatywne, a niektóre z nich zdobią również nowotomyskie ZOO i stanice myśliwskie. Pan Henryk jest uczestnikiem plenerów malarskich w Nowym Tomyślu oraz Wisełce.
Wystawę będzie można oglądać do 13 czerwca 2024 roku. Zapraszamy!
25 kwietnia, w naszej bibliotece po raz kolejny toczyły się bardzo przyjacielskie, polsko-hiszpańskie rozmowy. Rosjanin Ilja opowiedział gościom z Hiszpanii, Boliwii, Meksyku i Peru o ciekawych do odwiedzenia miejscach w Polsce. Oni natomiast wprowadzili nas w muzyczne, energetyczne latynoskie klimaty. Ten sposób wzajemnego dzielenia się informacjami o naszych krajach kolejny raz wzbogacił kulturowo uczestników spotkań w Kawiarence językowej i wzajemnie do siebie zbliżył.
W maju i czerwcu, w bibliotecznej Galerii na Piętrze królować będą paski. Wystawa „W paski” przygotowana została w oparciu o zbiory własne Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dziecka w Toruniu. Autorami prezentowanych prac malarskich i graficznych są dzieci i młodzież z kilkunastu krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej. Dominujące w każdej pracy paski przybierają bardzo różnorodne formy. Czasem są szerokie, czasem wąskie, ułożone horyzontalnie lub wertykalnie, mniej lub bardziej regularne, niekiedy tworzące barwne spektrum. Niezależnie czy budują wizerunek zebry lub tygrysa, czy są elementem ubioru malowanej postaci, fragmentem pejzażu czy nieodwołującą się do rzeczywistości abstrakcją nadają kompozycjom swoisty rytm, porządek, który wcale nie jest nudny, ale stanowi raczej ciekawą propozycję wypowiedzi plastycznej.
Wystawę towarzyszącą XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek można będzie oglądać do 8 do 30 czerwca 2024 roku.
W czwartek, 9 maja o godz. 18.00, w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy w wyjątkową muzyczną podróż w klimaty przedwojennych eleganckich lokali. W koncercie Tango Notturno wystąpią muzycy od lat związani z Piwnicą pod Baranami: Urszula Makosz – śpiew, Paweł Pierzchała – fortepian i Michał Półtorak – skrzypce, mandolina. Usłyszymy niezapomniane szlagiery, m.in. “Miłość ci wszystko wybaczy”, “Ja się boję sama spać” czy “Ta mała piła dziś”.
W czwartek, 9 maja na spotkaniu DKK będziemy rozmawiać o książce Tomasza Różyckiego – Złodzieje żarówek.
W środę, 8 maja o godz. 18.00 w ramach Tygodnia bibliotek zapraszamy na Randkę z poezją, której bohaterem będzie Marcin Łukaszyk.
Spotkanie poprowadzi Sylwia Turowska.
23 kwietnia, w nowotomyskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: Jestem z… Po odwiedzinach Wietnamki, Gwatemalczyka, Kolumbijki nowotomyślanie powitali Jongha Lee z Korei Płd. wraz z małżonką Jagodą, którzy mieszkają w Opalenicy. Przybliżyli nam kulturę oraz realia życia w Korei Płd. Była to również doskonała okazja do poznania polskiego życia Jongha i jego spojrzenia na polskie zwyczaje. Nie zabrakło ciekawostek i cennych spostrzeżeń, był też quiz oraz koreański poczęstunek. Na koniec oczywiście wspólna integracja i fotografie.
Projekt pt. „A właśnie, że baśnie!” wykorzystuje nowości wydawnicze, aktywne formy pracy, nowe media i technologie do promowania czytelnictwa oraz współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Adresowany jest do młodych czytelników, a jego tematyka skupia się na poszukiwaniu odwiecznych wartości w realiach współczesnego świata i pokazaniu, że to właśnie baśnie mogą być pomocne w ich odnalezieniu. Spotkania z autorami i bajarzem, warsztaty ilustratorskie, komiksowe wyzwanie, baśniowy spektakl w plenerze – to wydarzenia zaproponowane dzieciom, młodzieży i całym rodzinom, stanowiące punkt wyjścia do odczytywania na nowo starych prawd oraz refleksji nad uniwersalnymi wartościami takimi jak: miłość, dobro, szczęście.
Projekt jest realizowany w nowotomyskiej bibliotece oraz w trzech filiach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Wydarzyło się:
18.04 Baśnie inspirują! https://bibliotekant.pl/basnie-inspiruja-2/
8.05 Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane https://bibliotekant.pl/siedem-szczesliwych-spotkania-z-roksana-jedrzejewska-wrobel/
13.05 Baśnie dodające otuchy https://bibliotekant.pl/basnie-dodajace-otuchy/
16.05 Baśń w komiksie https://bibliotekant.pl/basn-w-komiksie-2/
20.05 Dlaczego baśnie? https://bibliotekant.pl/dlaczego-basnie-2/
6.06 Niech się baśni https://bibliotekant.pl/niech-sie-basni-2/
18.06 O królu Kruków https://bibliotekant.pl/o-krolu-krukow-2/
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych na spotkania autorskie z Roksaną Jędrzejewską Wróbel – autorką m.in. współczesnych wersji polskich baśni z serii pt. “Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Spotkania odbędą się 8 maja, 2024 r. , w ramach projektu “A Właśnie, że baśnie!”
godz. 8:00 Filia MiPBP w Borui Kościelnej
godz. 10:30 Strefa Koloru MiPBP w Nowym Tomyślu
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – doktor literaturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, autorka wielu książek dla dzieci, tekstów do podręczników i bajek terapeutycznych, słuchowisk, telewizyjnych wieczorynek. Mieszka w Gdańsku.
Współpracuje z miesięcznikiem dla rodziców “Dziecko” jako autorka tekstów poradnikowych i felietonów oraz z dwutygodnikami dla dzieci – “Świerszczyk” i “MIŚ” a także Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. im. Czesława Janczarskiego, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Zapraszamy w maju do naszej biblioteki. Szczegóły na plakacie.
Podczas kwietniowego spotkania w Klubie Miłosników Podróży „Przez Kontynenty”, wraz z Krzysztofem Krygierem wybraliśmy się w podróż do Uzbekistanu, jednego z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Usłyszeliśmy o podróży, o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku takich jak Samarkanda, Buchara, czy Chiwa, o architektonicznych zabytkach przeszłości, o kraju kiedyś słynącym z transportu jedwabiu, a obecnie coraz mocniej opierającym się na “białym złocie” czyli bawełnie. Jeszcze w czasach ZSRR Uzbekistan stał się liderem produkcji bawełny. Opracowany za czasów Związku Radzieckiego nieprzemyślany system irygacji pól bawełny doprowadził tam do katastrofy ekologicznej. W wyniku stałego wysychania Jeziora Aralskiego powstała ogromna pustynia pełna szkodliwych substancji chemicznych, które przez dziesięciolecia wymywane były z pól uprawnych, gdzie stosowane były w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Nasz gość opowiedział również o Karakałpakstanie – autonomicznej republice w granicach Uzbekistanu oraz o ludziach, którzy utracili swoje Morze Aralskie.
Krzysztof Krygier – podróżnik, prelegent, uczestnik licznych festiwali podróżniczych, takich jak Kolosy w Gdyni, Równoleżnik Zero we Wrocławiu czy Orinoko nad Wartą. Laureat konkursu dla młodych podróżników do 35. roku życia podczas festiwalu Kolosy ’23 w Gdyni. W podróżowaniu najważniejszą kwestią jest dla niego zgłębienie kultury danej społeczności, a także wpływu zmian klimatycznych na życie lokalnych mieszkańców. Autor bloga podróżniczego: Podróże na etacie.
O inspirującej mocy baśni oraz o bogactwie emocji, jakie można w nich odnaleźć rozmawiała z licealistami z Zespołu Szkół nr 1 Marianna Oklejak – graficzka i ilustratorka, która odwiedziła Miejską i Powiatową Bibliotekę w Nowym Tomyślu, w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!”.
Spotkanie z młodzieżą rozpoczęła od przeczytania fragmentu współczesnej wersji baśni „Kije samobije” z serii “Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej Wróbel, do której stworzyła oprawę graficzną. Opisane w niej emocje głównej bohaterki, która pod wpływem krytycznych opinii i uwag ludzi z jej najbliższego otoczenia traci pewność siebie i wiarę we własne możliwości okazały się bliskie uczniom. Uczestnicy spotkania otwarcie przyznali, że niekiedy miewają podobne wątpliwości, godzące w ich samoakceptację. Lektura stanowiła wstęp do rozważań na temat emocji – ich wyrażania, ale także odczytywania w sztuce, m.in. na przykładzie zaprezentowanych przez ilustratorkę prac Kazimierza Malewicza. Dyskusja na temat interpretacji dzieł sztuki okazała się początkiem warsztatowego wyzwania. Każdy uczeń, wykorzystując kolorowe kartki papieru zobrazował swoje własne emocje i samopoczucie. W efekcie powstały bardzo interesujące prace, które niebawem będzie można obejrzeć w bibliotecznej galerii.
Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W piątek, 26 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty malowania z Allą.
Zapisy: 614421278
W czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do naszej Kawiarenki językowej na konwersacje w języku polskim i hiszpańskim.
Startuje nasz wiosenny projekt pt. “A właśnie, że baśnie!”. Zaczynamy 18 kwietnia, o godz. 12:00 od warsztatów ilustratorskich dla młodzieży z Marianną Oklejak – autorką ilustracji m.in. do serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. “Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”
Marianna Oklejak – ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY („Jestem miasto. Warszawa”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”), wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”), docenione w finale prestiżowego konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej, pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorką popularnej serii dla dzieci „Basia”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Szanowni Czytelnicy,
informujemy, że w dniach od 9 do 16 kwietnia Filia w Borui Kościelnej będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do pozostałych oddziałów naszej biblioteki.
Być jak Bernard to książka Simona Philipa i Kate Hindley, którą w marcu poznawali mali czytelnicy odwiedzający naszą biblioteczną Strefę Koloru. Tytułowy bohater opowieści zdecydował, że już dłużej nie może zachowywać się tak, jak wszystkie inne króliki, a najlepsze co może zrobić to po prostu być sobą. Od tej pory z pasją zaczyna tańczyć, robić piruety, ubierać barwne stroje i… inspirować innych. Książka dała początek ożywionym rozmowom na temat różnych, dziecięcych pasji i zadaniom polegającym na rozpoznawaniu ich po przedmiotach i dopasowaniu książek o odpowiedniej tematyce. Dzięki bibliotecznym, marcowym zajęciom blisko 240 dzieci poznało zaproponowaną książkę i przekonało się, że pasja może wnieść do życia sporo kolorytu.
Gościnią kwietniowego spotkania na „Wyspie Kobiet” była fizjoterapeutka Konstancja Krysiak-Waligóra, która opowiedziała o wpływie stresu na nasz organizm. Stres będący reakcją organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia ma najczęściej charakter nieprzyjemny. Ma wiele podłoży i odmian. Może działać mobilizująco lub deprymująco. Niewątpliwie ma on znaczący wpływ na nasze zdrowie. Długotrwały, permanentny stres powoduje wiele chorób, odpowiada za dolegliwości bólowe, a także za przybieranie na wadze. Uczestniczki spotkania mogły dowiedzieć się jak radzić sobie z tym problemem, bowiem jedną z metod przeciwdziałania jest właśnie fizjoterapia. Miały też okazje poznać techniki oddechowe pozwalające na wyciszenie i uwolnienie niechcianych emocji. Warto jednak zaznaczyć, że kiedy za pomocą ćwiczeń, medytacji i technik oddechowych łagodzimy tylko sytuację, z którą nie zawsze sobie sami radzimy, warto sięgnąć po pomoc psychologa.
Temat spotkania jest w dzisiejszej rzeczywistości bardzo aktualny. Każdy z nas jest czasem narażony na stres. Towarzyszy nam on w domu, szkole, czy pracy. Warto zacząć mu przeciwdziałać. Obniżenie poziomu stresu poprawia jakość życia na wielu płaszczyznach, a fizjoterapia może być stosowana na każdym etapie: leczenia i zapobiegania pojawianiu się skutków stresu, a także zapobieganiu jego pojawienia się.
Ćwiczenia umysłowe, ważne są w każdym wieku. By nasza pamięć, spostrzegawczość, refleks czy umiejętność wypowiedzi, były wciąż zadowalające, musimy o nie dbać.
Dlatego kolejny raz, podczas spotkania z grupą Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, zajęliśmy się takimi ćwiczeniami. Przerobiliśmy ciągi słowne, pytania z różnych dziedzin (geografia, literatura, znane postaci), skojarzenia haseł, układanki wyrazowe, przysłowia i inne.
Czas upłynął nam na intensywnej i przyjemnej zabawie umysłowej.
Spotkanie odbyło się w dniu 09 kwietnia 2024 roku, w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, w ramach projektu „Seniorzy w natarciu”.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, po raz kolejny pozyskała dodatkowe fundusze na kreatywne, ciekawe i prospołeczne działania z lokalną młodzieżą w ramach programu „Równać Szanse 2024” .
Od 2001 roku program „Równać Szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji. Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus, a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Spośród 352 przystępujących do konkursu projektów z całej Polski, decyzją Komisji Ekspertów dofinansowano 101 projektów, w tym projekt nowotomyskiej biblioteki pn.”Podaj ŁAPĘ”.
Biblioteka, otrzyma grant w wysokości 12 000 złotych na działania młodzieży, które będą realizowane od maja do października 2024 r. Projekt będzie realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Zwierzętom „Łapa”. Projekt będą koordynowały: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska – bibliotekarki.
Przypominamy, iż nowotomyska biblioteka z programu „Równać Szanse” pozyskała fundusze już na cztery projekty: ”Poezję i rap z ulicy Witosa 8”, „Przystanek: Biblioteka ! Trzy dekady wolności”, „Misję Apollo” i „OKOlicę sztuki”.
Młodzież zainteresowaną działaniami, już teraz zapraszamy do udziału w projekcie !!! Obowiązuje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.
Dołącz do projektu “Podaj ŁAPĘ ”. Daj się poznać, wykorzystaj swoją kreatywność, nie siedź w domu!
W ramach projektu:
– zdobędziesz kompetencje społeczne,
– poznasz lokalne środowisko, działające na rzecz bezdomnych zwierząt,
– poszerzysz swoją wiedzę z zakresu: fotografowania zwierząt, projektowania kalendarza, grafiki, opieki nad zwierzętami,
– nauczysz się szyć na maszynie legowiska dla pupili,
– weźmiesz udział w wydaniu kalendarza z autorskimi zdjęciami,
– zaplanujesz wernisaż prac i zorganizujesz aukcje społeczne,
– weźmiesz udział w wyjazdach do schroniska,
– przyczynisz się do polepszenia warunków życia bezdomnych zwierząt i ich ewentualnej adopcji.
Wszystkim uczestnikom projektu gwarantujemy: szpanerskie gadżety, spotkania integracyjne, list intencyjny do szkół o Twoim udziale w projekcie, a na zakończenie wspólne świętowanie projektu w towarzystwie zwierząt .
Prosimy o kontakt:
CZYTELNIA OGÓLNA
MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W NOWYM TOMYŚLU
tel. 61 44 21 279
Małgorzata Kaczmarek
m.kaczmarek@bibliotekant.pl