Miesiąc: marzec 2024
Z cyklu spotkań: Jestem z… będziemy gościć Jongha Lee z Korei Południowej. 🇰🇷
Ilość miejsc ograniczona
Obowiązują zapisy: 614421278
Dwie Polki, Ukrainka, Rosjanin, Peruwiańczyk, Boliwijczyk, Hiszpan i Meksykanin – to nasza wspaniała konwersacyjna grupa polsko-hiszpańska. Wczoraj rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych w naszych krajach i poznawaliśmy się nawzajem. Łączy nas to, że wszyscy mieszkamy w Polsce oraz to, że chcemy wspólnie ćwiczyć i doskonalić znajomość języka polskiego i hiszpańskiego. Jest to swego rodzaju wymiana językowa, a z drugiej strony również bardzo ciekawy sposób na nawiązanie nowych znajomości. Organizatorką bibliotecznej Kawiarenki językowej jest Izabela Putz.
W czwartek, 18 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na podróżniczą prelekcję Krzysztofa Krygiera zatytułowaną: Uzbekistan: Jedwabnym i bawełnianym szlakiem.
Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Podczas prezentacji opowiem o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku takich jak Samarkanda, Buchara, czy Chiwa.
Jest to kraj kiedyś słynący z transportu jedwabiu, a obecnie coraz mocniej opierający się na “białym złocie” czyli bawełnie. Nad Jeziorem Aralskim jej wpływ na środowisko jest widoczny najbardziej.
Podczas prezentacji opowiem również o Karakałpakstanie oraz o ludziach, którzy utracili swoje Morze Aralskie. /Krzysztof Krygier/
Pierwszy dzień wiosny, nie mógł przejść w naszej bibliotece bez echa. 21 marca, w ramach cyklu Godziny dla rodziny przywitaliśmy nadejście nowej pory roku wraz z naszymi małymi czytelnikami i ich rodzicami. Książka, jaka towarzyszyła nam podczas tego popołudniowego spotkania w Strefie Koloru to: „Najpiękniejszy ogródek Borsuka” autorstwa Marshy Diane Arnold. Ciepła, podnosząca na duchu, ilustrowana barwami czterech pór roku opowieść o tym, że nie wszystko można zaplanować. I jeśli nawet los przynosi nam przykre niespodzianki, to po burzy nadejdą znowu dobre i piękne dni. Jej bohater, który marzył o najpiękniejszym ogródku zainspirował dzieci do poznawania różnych rodzajów kwiatów i przyjrzenia się nasionom, z których wyrastają warzywa, owoce i kwiaty. Dzieci z pomocą dorosłych stworzyły małe, wiosenne doniczki, które następnie posłużyły do zasiania rzeżuchy. W trakcie spotkania, nastąpił również uroczysty moment wręczenia dyplomów czytelnikom, którzy uzbierali komplet naklejek w ramach akcji Mała książka – wielki człowiek. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Marcel Lipowicz, Aleksander i Filip Lechniak, Zofia i Stanisław Piechowiak, Józef i Nona John, Zofia Grześkowiak, Jan Janotte, Kacper Kapela, Jadwiga Kaczmarek. Gratulujemy!
Zapraszamy naszą grupę zorganizowaną na zajęcia z języka angielskiego 12 i 26 kwietnia o godz. 17.30.
Zapraszamy do zapisywania się na kwietniowe warsztaty malowania z Allą, które odbędą się 12 i 26 kwietnia o godz. 18.00.
Godziny pracy naszej biblioteki oraz filii w okresie świątecznym.
9 kwietnia odbędzie się spotkanie z cyklu: Seniorzy w natarciu pt. Gimnastyka umysłu.
O tym, jak stres wpływa na nasze ciało dowiemy się na spotkaniu Wyspy kobiet z fizjoterapeutką Konstancją Krysiak-Waligórą.
Zapraszamy 8 kwietnia o godz. 18.00
W czwartek, 4 kwietnia w naszym DKK będziemy rozmawiać o książce Joanny Jodełki pt. Żony gniewu.
Zapraszamy w kwietniu do naszej biblioteki 🙂
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy spokojnych Świąt. 🙂
Pierwszy wiosenny wieczór na Nowotomyskim Piętrze Wyrazów Literackich upłynął w pogodnym, poetyckim, nie całkiem poważnym klimacie. Miłośnicy poezji spotkali się w nowotomyskiej książnicy, by wspólnie świętować – przypadający tego dnia – ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI. Zainspirowani twórczością noblistki Wisławy Szymborskiej, która oprócz 350 znakomitych wierszy, napisała też sporo bardzo krótkich, zabawnych tekstów, takich jak: limeryki, lepieje, odwódki, moskaliki, czy altruitki – postanowili ten wieczór spędzić (nie) poważnie. Wybór padł na limeryki – nonsensowne, groteskowe czasem wierszyki, rodem z XVIII – wiecznej Irlandii, które Szymborska pisała po mistrzowsku, a po które sięgali chętnie i inni poeci – m. in. Tuwim, Barańczak, Marianowicz, Kaczmarski, Maj. Po tę formę sięgnęli – ze znakomitych skutkiem, ku uciesze publiczności i własnej – twórcy skupieni na Nowotomyskim Piętrze Wyrazów Literackich: Anna Nowaczyk, Marian Ziomkowski, Wiesława Ptaszyk, Teresa Dziewiałtowska, Wojciech Budzisz, Marek Geisler i – mający tego dnia swój czytany debiut Maciej Kolańczyk. Drugim z debiutantów był Kacper Pawelski, którego poetyckie teksty znakomicie konweniowały z przygotowaną przez Rafała Putza muzyczną oprawą poetyckiej biesiady. Uczestnicy wieczoru z ogromną przyjemnością wysłuchali utalentowanych uczniów Zespołu Szkół nr 1 – Karoliny Ostrowskiej, Weroniki Pluskoty i Jeremiego Szczechowiaka. Na finał każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił w tworzeniu poetyckich tekstów. Przy wsparciu uczestniczących w spotkaniu twórców powstały stworzone na gorąco pełne dowcipu nowotomyskie limeryki. Organizatorami spotkania były: Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, a poprowadzili je tradycyjnie Lucyna Kończal-Gnap i Rafał Putz.
Nasza biblioteka w Twoim telefonie!
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu dołączyła do grona bibliotek, których katalog dostępny jest w wersji mobilnej w formie aplikacji. SOWA MOBI umożliwia naszym czytelnikom korzystanie z katalogu oraz ze swojego konta czytelnika biblioteki za pomocą smartfona lub tabletu.
Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacja pozwala niezalogowanemu czytelnikowi (w trybie anonimowym) na przeglądanie katalogu i inteligentne wyszukiwanie proste lub zaawansowane.
Zalogowany użytkownik, po zainstalowaniu aplikacji i zarejestrowaniu się w danej bibliotece, dodatkowo zyskuje możliwości: zamawiania, rezerwowania, wypożyczania i prolongowania udostępnionych do wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Ponadto ma wgląd w historię swoich wypożyczeń i stan rozliczeń z biblioteką. Aplikacja oferuje dostęp do numeru i kodu karty czytelnika, który może pokazać w bibliotece. Może też edytować niektóre dane w swoim profilu. Zalogowany użytkownik będzie informowany o nadchodzących terminach zwrotów wypożyczonych materiałów lub ich przekroczeniu.
Użytkownik, który jest już zapisany w bibliotece (posiada konto czytelnika w systemie bibliotecznym) i chce korzystać z SOWY MOBI, może zalogować się do aplikacji mobilnej podając ten sam adres e-mail i hasło jak do posiadanego konta w OPAC.
Rejestracja nowego czytelnika w aplikacji dokonuje się poprzez elektroniczne wysłanie do systemu bibliotecznego danych niezbędnych do założenia konta czytelnika. W tym celu użytkownik musi wybrać opcję „Zarejestruj się”, a następnie wybrać właściwą bibliotekę, podać adres e-mail oraz ustanowić hasło. Na wskazany adres e-mail przesłane zostanie potwierdzenie z kodem cyfrowym niezbędnym do wpisania w aplikacji mobilnej. Ponadto wymagane jest też podanie przez użytkownika informacji tj.: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, adres zamieszkania oraz opcjonalnie numer telefonu. Proces rejestracji wymaga jednak potwierdzenia tożsamości czytelnika przez pracownika biblioteki na miejscu w jej siedzibie.
Aplikację można pobrać:
- ze strony www aplikacji Sowa MOBI: https://mobi.sowa.pl/
- w sklepie Google Play: https://play.google.com/
- z App Store : https://apps.apple.com/
19 marca mieliśmy przyjemność otworzyć kolejną wystawę w bibliotecznej Galerii w Punkt. W Galerii tej z założenia prezentujemy twórczość młodych artystów. Bohaterką tego wydarzenia była Amelia Jaśnikwowska – uczennica II klasy matematyczno-fizycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Pierwsza odsłona jej twórczości miała miejsce w godzinach przedpołudniowych. Na wernisaż przybyli uczniowie i nauczyciele z liceum. W popołudniowej uroczystości wzięli udział przyjaciele, rodzina i lokalni miłośnicy sztuki. Tematyka prezentowanych prac jest dosyć zróżnicowana. Uwagę przykuwają monochromatyczne, dojrzałe rysunki wykonane ołówkiem, kredkami i węglem, które cechuje wyważona kompozycja, dokładność proporcji, realizm detalu i precyzja linii. Gra świateł i cieni, podkreślająca gradację tonów, dodaje im dodatkowego uroku. Amelia Jaśnikowska maluje i rysuje odkąd pamięta. Aż trudno uwierzyć, że naukę rysunku rozpoczęła od instruktaży na YouTubie, rozszerzając umiejętności w oparciu o własne obserwacje. Młoda artystka pochodzi z Nądni koło Zbąszynia i choć ma wiele zainteresowań, to najbardziej pasjonuje ją sztuka w całej jej rozpiętości. Atrakcją muzyczną podczas wernisażu był występ na gitarze Pawła Sadowskiego, kolegi szkolnego Amelii. Cieszymy się, że w naszych przestrzeniach młodzi artyści mają możliwość eksponowania swojej twórczości, a lokalna społeczność może cieszyć się ich talentem i pasją. Wystawa nosząca tytuł Mono-wizja będzie gościć w naszej bibliotece do 19 kwietnia.
Informujemy, że w piątek, 29 marca i sobotę, 30 marca nasza biblioteka będzie nieczynna.
W środę, 27 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wielkanocne konwersacje po polsku i hiszpańsku.
W piątek, 22 marca o godz. 18.00 odbędą się warsztaty malowania z Allą Yuzepolską.
Zapisy: 614421278
18 marca, gość naszej biblioteki Dawid Markiewicz zaprosił w podróż do niezwykłego świata kontrastów i historii, ukrytych w sercu Bliskiego Wschodu – do mistycznej i barwnej krainy Libanu. Liban to kraj, który łączy w sobie bogactwo historycznego dziedzictwa z nowoczesnością, a zarazem emanuje niepowtarzalnym charakterem i energią swoich miast, wiosek oraz górskich krajobrazów. Podróżnik pokazał zakamarki Bejrutu, antyczną świątynię w Baalbek i spokojne wybrzeże Morza Śródziemnego. Uczestnicy spotkania spojrzeli na Liban oczami mieszkających tam reżyserów filmowych, posłuchali muzyki, odwiedzili jedną z najlepszych winiarni na świecie i przyjrzeli się codziennemu życiu Libańczyków.
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na warsztaty: Witaj wiosno.
21 marca godz. 16.30
Wyjątkowy wieczór, 15 marca, który miał miejsce w naszej bibliotece to muzyczna uczta z okazji Święta Kobiecości, z której skorzystały nie tylko panie. Tę piękną niespodziankę zgotowali licznie przybyłej publiczności nauczyciele i uczniowie Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu. Na bibliotecznej scenie wystąpili: Daria Kaniewska, Sebastian Koberling, Jakub Korbanek, Kalina Rękoś, Sonia Borówka, Aneta Osiecka-Filary, Blanka Kawa, Nikola Halasz, Dylan Serrarens, i Kacper Knop.
Opowieść o afrykańskiej podróży, w trakcie której wszystko może się wydarzyć.
Joy Makeba odbywa staż w redakcji miejscowej gazety i marzy o karierze dziennikarki. Przepustką do nowego etapu w jej życiu ma być podróż po najdalszych zakątkach Afryki, wraz z przyjacielem z Polski. Nie spodziewa się, że romantyczna wycieczka zamieni się w pełną napięcia wyprawę, podczas której będzie mogła rozwiązać kryminalną zagadkę, uratuje komuś życie i odkryje, co ma dla niej największe znacznie.
Historia ukazująca niezwykłe ludzkie losy, w której wątki polskie i afrykańskie przeplatają się, tworząc fascynującą opowieść.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5101169/najwiekszy-skarb
,,Jej sprawa” – intrygujący kryminał Anny Kaczanowskiej, którego fabuła rozgrywa się we Wrocławiu, rodzinnym mieście autorki. Jest to kontynuacja ciepło przyjętego debiutu, powieści „Okaleczone”, gdzie pojawia się postać prokurator Hanny Osul.
Tym razem autorka proponuje intrygujące political fiction. Akcja toczy się wokół śmierci ministra sprawiedliwości.
Miłość i zbrodnia w świecie polityki
Minister sprawiedliwości zostaje zamordowany. Do śledztwa dołącza prokurator Hanna Osul, która wciąż nie może pogodzić się ze stratą męża i córki. Okoliczności tej tragedii nie udało się wyjaśnić. Osul godzi się na niebezpieczny układ z przestępcą: weźmie sprawę morderstwa w zamian za informację o śmierci męża.
Śledczy natrafiają na zdjęcia z imprezy zorganizowanej w przededniu śmierci ministra. Wśród gości Hanna Osul rozpoznaje swoją sąsiadkę Antoninę. Z pozoru proste tropy zaciemniają jednak kolejne zagadki, a tych, którzy mogą pomóc w ich rozwiązaniu, jest coraz mniej. Czy sprawca politycznej zbrodni zostanie zdemaskowany? Czy nieugięta prokurator zapłaci każdą cenę, aby poznać prawdę na temat śmierci najbliższych?
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5096309/jej-sprawa
Niezapomniany, wielki, czarujący. Mistrz
Grał postacie od dziesiątków lat działające na wyobraźnię Polaków: a to Misia Uszatka, któremu dał swój głos. A to drania oferującego tanie usługi lub postać wyznającą miłość do pani Moniki w piosenkach Wasowskiego i Przybory, czyli w niestarzejącym się Kabarecie Starszych Panów. Kreował postacie komediowe – w filmach Barei, w teatrze, w telewizji – ale także nikczemnego hrabiego Horvatha w serialu Janosik. Przy tym stwarzał charaktery idealnie pasujące do sztuk Sławomira Mrożka.
Wnikliwa biografka, autorka bestsellerowego Kobusza, odkrywa, że Mieczysław Czechowicz był kimś innym, niż nam się zdaje. Jakie tragiczne wydarzenia z młodości spowodowały, że nawet na scenie bał się, gdy ktoś celował do niego z pistoletu? Czy pomimo powszechnego uznania, jakie budził, zmarł w poczuciu niespełnienia? Czemu zawdzięczał swój występujący jednocześnie komizm i liryzm? Dlaczego ciągle go kochamy? Autorka dotarła do osób najbliższych artyście – mogła opowiedzieć nam pierwszym tak głęboko o miłości jego życia.
Oto pierwsza biografia legendarnego artysty!
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5103429/czechowicz-hrabia-mis-czy-dran
Simon Sax mógłby być szczęściarzem. Jest młody, inteligentny, a jeśli sprzeda swój niesamowity algorytm międzynarodowej korporacji, zostanie także miliarderem. A mimo to czuje się samotny. Jego sukces kontrastuje z całkowitym brakiem zdolności towarzyskich.
Aż pewnego dnia pokonuje swoje uprzedzenia, wchodzi na portal randkowy i szaleńczo, z pasją i niedoświadczeniem nastolatka, zakochuje się w Irinie, pomimo tysięcy dzielących ich kilometrów. Ona jednak skrywa mroczny sekret… Kim jest ta dziewczyna? Czy to naprawdę przypadek, że trafiła do jego życia? Jaka tragiczna historia kryje się za blizną na jej policzku? Co jest prawdą, a co misternie opracowanym kłamstwem?
Kolejna książka hiszpańskiego mistrza sensacji w duchu doskonale przyjętej przez czytelników w Polsce serii thrillerów Reina Roja, Loba Negra i Rey Blanco. Blizna to jej prequel, w którym piętrzą się tajemnice, buzują emocje, a pozory i przekonania prowadzą w ślepe zaułki.
W 2023 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się trylogia thrillerów Juana Gómeza-Jurado z serii o Antonii Scott: Reina Roja. Czerwona Królowa, Loba Negra. Czarna Wilczyca i Rey Blanco. Biały Król.
“Blizna” jest jej prequelem, w którym główną bohaterką jest Irina, postać z książki “Loba Negra. Czarna wilczyca”.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5100170/blizna
W Światowym Dniu Poezji, 21 marca o godz. 18.00, zapraszamy na biesiadę Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich w nie do końca poważnym klimacie.
We wtorek, 19 marca o godz. 18.00 zapraszamy do naszej Galerii W PUNKT na otwarcie wystawy prac Amelii Jaśnikowskiej – MONO-WIZJA.
Meli García rodem z Kolumbii, a mieszkająca od kilku lat w Poznaniu, 11 marca była gościem Kawiarenki językowej, działającej w nowotomyskiej bibliotece. Jak wygląda kolumbijska rzeczywistość? Jakie są najpiękniejsze zakątki tego kraju? Jakich znanych pisarzy i piosenkarzy zrodził ten kraj? Dowiedzieli się tego i wielu innych ciekawych rzeczy, nowotomyscy miłośnicy egzotycznych jak dla Europejczyka kultur. Ideą spotkań z cyklu: Jestem z…, inspirowanych popularnym programem telewizyjnym, jest również pokazanie przez obcokrajowców ich życia w Polsce. Jak się okazało, Meli zatrzymała w Polsce pandemia, gdyż jej lot powrotny do Kolumbii został odwołany. Ostatecznie nie żałuje, gdyż to właśnie z Polakiem założyła rodzinę i osiedliła się w naszym kraju. Najbardziej tęskni za swoją rodziną w Kolumbii i tamtejszymi owocami. W Polsce kocha porządek, bezpieczeństwo, a z kulinariów szarlotkę, bigos i żurek. Na spotkanie przywiozła ze sobą smakołyki do degustacji – kolumbijskie łakocie i suszone banany.
7 marca, w naszej Galerii na Piętrze nowotomyskiej biblioteki odbył się wernisaż prac Elżbiety Anny Brudło – Opowiem Wam o Irysach.
Artystka, współpracując z Italia Arte Museo MIIT, uczestniczyła w międzynarodowych wystawach w Turynie, Mediolanie, Rzymie i Bonn. W nowotomyskiej bibliotece swoje malarstwo wodne na papierze przedstawiła w 2010 roku.
Od lat nurtuje ją kwestia – Czy sztuka może być rzecznikiem przyrody? Tworzy obrazy w których sny, iluzja, niezwykła atmosfera łączą się w magii kolorów i delikatnych tonów. Ulubiona tematyka to drzewa, otaczająca rzeczywistość, ekologia, a także symbolika przemijania.
Aktualna wystawa prezentowana w Galerii na Piętrze to nowa odsłona artystki, bowiem przedstawia serię prac o irysach, kwiatach niezwykłych, tajemniczych i pełnych symboliki.
W trakcie wydarzenia, artystka podzieliła się swoimi inspiracjami i procesem twórczym z uczestnikami wernisażu. Opowiedziała o swojej pasji do malarstwa, o jej początkach i i technice malowania. Goście mieli również okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi spostrzeżeniami, co sprawiło, że wernisaż stał się nie tylko prezentacją dzieł, ale także miejscem wymiany myśli.
Wernisaż uświetniła muzyka w wykonaniu Włodzimierza Ciesielczaka (pianino) i Krzysztofa Droździka (kontrabas).
5 marca, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie w ramach projektu: Seniorzy w natarciu. Biblioteczni goście obejrzeli ciekawe i najdziwniejsze miejsca na świecie. Bibliotekarka Alina Weyssenhoff pokazała obrazy z Ameryki Południowej. Seniorzy dowiedzieli się o tym, jak żyje Szejk Dubaju, a także jak naprawdę wydobywa się diamenty. Odwiedzili najmądrzejsze miasto świata Singapur i poznali największego ptaka na świecie – harpię.
Wraz ze studentkami Akademii Nauk Społecznych im. Księcia Mieszka I w Nowym Tomyślu serdecznie zapraszamy 19 i 26 marca, o godz. 16:30 na przedświąteczne zajęcia dla dzieci. W programie: czytanie bajek, zabawy, zadania plastyczne.
W bibliotece w Wytomyślu w pierwszym tygodniu ferii bibliotekarka Aleksandra Kaczmarek zorganizowała spotkania w bibliotece pod hasłem: W ferie nuda bardzo daleka, gdy po drodze biblioteka. W pierwszym, bardzo wesołym i sympatycznym dniu, dzieci układały puzzle i grały w znane planszówki. Wzięły również udział turnieju Kalambur i 5 sekund. Drugi dzień ferii dzieci miały okazję spędzić z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Z ciekawą pogadanką nt. bezpieczeństwa podczas ferii, następnie krótką prezentacją dotyczącą pracy w policji, policyjną historyjką oraz najbardziej wyczekiwanym punktem spotkania – oglądaniem policyjnych wozów zapoznali dzieci sierż. Cezary Konczerewicz, st.asp. Michał Szot, st. post. Julia Patan i sierż. szt. Bartosz Sołtysik. W kolejnym dniu ferii bibliotekę odwiedziła Marzena Fricz-Kaźmierowska, mieszkanka Wytomyśla, z wykształcenia krawcowa, a z zamiłowania pasjonatka wypraw górskich i prac plastycznych. Podczas warsztatów wprowadziła dzieci w tajniki decoupage’u, w wyniku czego powstały piękne prace, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Aleksandra Kaczmarek serdecznie dziękuje pani Marzenie, przybyłym policjantom, Joannie Rogacz, Małgorzacie Gorzelańczyk oraz wszystkim tym którzy przyczynili się do tego, aby wytomyskie ferie upłynęły w tak cudownej i miłej atmosferze.
W marcowym Klubie Podróżnika eksplorujemy Liban wraz z Dawidem Markiewiczem. Zapraszamy 18 marca o godz. 18.00 🙂
4 marca, podczas spotkania Wyspy Kobiet, w nowotomyskiej bibliotece poruszony był temat chorób kobiecych XXI. Gościem była fizjoterapeutka kobiet – Natalia Kiełbasa. Jest jedną z pierwszych fizjoterapeutek uroginekologicznych w regionie. Ukończyła liczne kursy z terapii dna miednicy i terapii kobiet w ciąży. Podczas warsztatu opowiedziała o najczęstszych dolegliwościach w rejonie miednicy, które spotykają teraźniejsze kobiety. Pokazała również techniki autoterapii i proste ćwiczenia, które mogą pomóc w wielu dolegliwościach i poprawią jakość funkcjonowania kobiecego rejonu miednicy.
Zimowe miesiące upłynęły w Strefie Koloru, m.in. na czytaniu przedszkolakom zimowej opowieści pt. „Przyjaciel na zawsze” autorstwa Ellen DeLange. To pięknie zilustrowana opowieść o empatii, trosce i radości płynącej ze wspólnie spędzanego czasu, ale również o smutku, jaki wywołuje strata bliskiej osoby. W styczniu i lutym, książki wysłuchało ok. 120 małych czytelników, po czym rozwiązywali zadania nawiązujące do jej treści. Okazało się, że przedszkolacy doskonale potrafią rozpoznawać ślady zwierząt na śniegu, bezbłędnie wskazać szczegóły różniące dwa – na pozór takie same – obrazki oraz uważnie skupić się na treści wiersza. Zajęcia kończyło wspólne ubieranie bałwanka, któremu – jak wiemy z treści książki – było straszliwie zimno…
O swoim kraju i o życiu w Polsce opowie Melina z Kolumbii w naszej Kawiarence Językowej. 11 marca, godz. 18.00❤️
Zapisy: 614421278
W bibliotece w Borui Kościelnej przedszkolaki z grupy Motylki uczestniczyły w zajęciach pt. Jak powstaje książka? Na początku spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały pięknie ilustrowaną baśń pt. „Stoliczku nakryj się”. Następnie prześledziły cały proces powstawania książki od autora, ilustratora, drukarza, introligatora po gotową książkę do kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Na zakończenie zajęć przedszkolaki stały się twórcami, wykonując ilustracje do swojej ulubionej bajki.
Podczas ferii zimowych w bibliotece w Bukowcu dużo się działo. Dzieci piekły przepyszne babeczki i spędziły noc w bibliotece. Młodzi czytelnicy odmierzali składniki, rozbijali jajka, mieszali ciasto i nalewali je do foremek. Dużą radość sprawiało zdobienie gotowych babeczek i nadawanie im charakteru. Inną atrakcją była nocka w bibliotece, której motywem przewodnim była oczywiście książka. Poza czytaniem nie zabrakło kreatywnych gier i zabaw.
Podczas marcowych zajęć z przedszkolakami, czytamy książkę pt. “Być jak Bernard”. Na dzieci czekają również zabawy i zadania. Serdecznie zapraszamy wszystkie grupy przedszkolne. Zapisy pod. nr telefonu: 61 4421274
15 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wiosenny, pełen kobiecości koncert w wykonaniu uczniów Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu.