Miesiąc: grudzień 2023
Już prawie Wigilia, a rakiety na saniach Mikołaja wybuchły! Ponieważ zostało coraz mniej czasu do wyjazdu, Mikołaj wyrusza na poszukiwanie zwierząt, które pomogą mu dostarczyć świąteczne prezenty dzieciom na całym świecie. Niedźwiedzie polarne są silne, ale są zbyt senne. Narwale są szybkie, ale prezenty przecież nie mogą się zamoczyć. Za to renifery są idealnymi kandydatami do pomocy, zwłaszcza, że samice mają pewien sekret… Potrafią latać!
Opowieść pt. „Reniferki ratują Święta” autorstwa Raj Kaur Khaira towarzyszyła nam podczas grudniowych spotkań czytelniczych z przedszkolakami. Po wysłuchaniu jej treści, dzieci chętnie wzięły udział w zadaniach i zabawach zaproponowanych przez bibliotekarki. Poszukiwania wśród dzieci szybkich, sprawnych i silnych pomocników Świętego Mikołaja zakończyły się wielkim sukcesem.
Kto doradza i pomaga Świętemu Mikołajowi w trudnych chwilach? Nikt inny, jak Pani Mikołajowa! Dzieci, które wraz z rodzicami 19 grudnia odwiedziły naszą bibliotekę miały okazję poznać ją osobiście i zagościć w jej przytulnej, pachnącej piernikami kuchni. Wszystko za sprawą grupy artystycznej Art. Bonsai, która na bibliotecznej scenie zaprezentowała spektakl pt. „Święta od kuchni”.
Pani Mikołajowej towarzyszył sympatyczny Elf. Wspólnie starali się odpowiedzieć na trudne pytania pojawiające się przy okazji bożonarodzeniowego zamieszania. Czy zwierzątko to dobry prezent pod choinkę? Co zrobić gdy list od dzieci do Mikołaja nie dotarł? Odpowiedzi na nie stworzyły opowieść z ważnym przesłaniem, pełną interakcji z publicznością ale też bogatą w piękne, profesjonalnie wykonane piosenki. Przedstawienie zakończone zostało tym, na co wszyscy z niecierpliwością czekali – wizytą samego Świętego Mikołaja!
Zapraszamy na prezentację nowej publikacji “Opowieści czterech ścian – historie nowotomyskich kamienic. Poznańska 6”, wydanej przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, w partnerstwie z PU Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu i Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu.
Publikacja powstała pod redakcją Lucyny Kończal-Gnap, Ryszarda Ratajczaka, Grażyny Matuszak, Damiana Rożka-Pawłowskiego. Autorami zawartych w niej tekstów są: Damian Rożek-Pawłowski, Joanna Uramowska i Mateusz Uramowski. Zdjęcia współczesne wykonał Adam Polański, zaś graficznie całość opracowała Grażyna Matuszak. Wydano ją ze środków finansowych Gminy Nowy Tomyśl.
W publikacji wykorzystano materiały ikonograficzne i archiwalne ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, Nowotomyskiej Galerii Internetowej, rodzin Bąków, Ciesielskich, Grządzielskich i Urszuli Świstek oraz informacje przekazane w trakcie rozmów przez Annę i Mirosława Bąków, Małgorzatę Ciesielską, Marię Grządzielską i Urszulę Świstek.
Projekt wsparli również: Zofia Matuszczak oraz członkowie Koła Regionalistów NTK (Marcin Izydorek, Krzysztof Jandy, Mirosław Kortus).
Uchylając rąbka tajemnicy, cytujemy słowa wstępu publikacji:
U źródła niniejszego opracowania legło przekonanie, że przeszłość naszego miasta współtworzą ludzkie losy wpisane w miejską przestrzeń, a jej – będące ważnym czynnikiem miastotwórczym – ukształtowanie, tj. bieg ulic i architektura budynków, stanowi podstawę lokalnego kolorytu. Niniejsza publikacja, poświęcona kamienicy przy ulicy Poznańskiej 6 i jej mieszkańcom, jest wydawnictwem pilotażowym z planowanego cyklu „Opowieści czterech ścian”, którym chcemy objąć szereg nowotomyskich kamienic. Oddajemy ją do rąk Czytelników z nadzieją, że spotka się z przychylnym przyjęciem, co umożliwi kontynuację działań wydawniczych, być może w szerszym zakresie, a w konsekwencji powstanie publikacji książkowej o historii nowotomyskich kamienic. (…)
Niech współpraca wymienionych wyżej podmiotów i osób, w tak ważnej kwestii, jaką jest dbałość o zachowanie i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego, będzie dowodem, że wspólnymi siłami, po wielkopolsku, możemy wiele zdziałać.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki tym razem – oprócz rozmów nad grudniową lekturą pt. „Aniołek” autorstwa Beaty Pawlak, wzięło się za tworzenie świątecznych stroików!
Kolorowe bombki, pachnące świerki, nowotomyska wiklina, moc uśmiechu i oni – świąteczni goście biblioteki. Warsztaty tworzenia przepięknych i oryginalnych stroików przeprowadziła Pani Katarzyna Wachowiak-Szweda – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny i Instruktorka zawodu koszykarz-plecionkarz wraz ze swoimi pomocnikami – Nikodemem, Mikołajem, Adamem i Erykiem. Panie ze skupieniem słuchały i obserwowały Panią Kasię i jej elfy, którzy krok po kroku pokazywali i instruowali jak powstaje proces tworzenia konstrukcji przyszłej świątecznej dekoracji. Spora część Pań wyplatała wiklinowe podstawy samodzielnie, a to trzeba przyznać nie lada sztuka! Tak naprawdę najlepsza zabawa zaczęła się w momencie ozdabiania stroików, bo to wtedy w Panie wkroczyła świąteczna inwencja twórcza.
Podczas warsztatów nie zabrakło dyskusji i rozważań nad historią głównej bohaterki „Aniołka”. Karolina to kobieta już nie młoda. Odchowała dzieci, ma męża, czego chcieć więcej? A jednak przychodzi taki dzień, że mąż Karoliny, Mateusz umiera w wyniku połknięcia ości z karpia i przebicia nią tchawicy. Mimo, że miał liczne romanse, bohaterka nie umie uporać się ze śmiercią męża. Często spogląda na portret Mateusza i z nim rozmawia. Kobieta żyje w stanie zawieszenia do czasu, gdy poznaje Jana Dzwonnika. Karolina przeżywa drugą młodość i uczy się na nowo kochać i być kochaną. Książka Beaty Pawlak mimo, że dotyka trudnej tematyki jaką jest niewątpliwie śmierć, przedstawia temat z pewną dawką humoru. To piękna, pełna miłości i symboli opowieść o nieoczywistej obecności drugiego człowieka.
Warsztatom towarzyszyła moc radości, bożonarodzeniowych inspiracji i rozmów (nie tylko) o książce. Pomocnicy świetnie wywiązali się ze swojej misji udowadniając, że pokoleniowe spotkania integracyjne łączą ludzi i wywołują uśmiech na twarzach, a przy tym uczą, że warto być dobrym człowiekiem nie tylko w tym świątecznym czasie.
Dziękujemy Ośrodkowi Szkolenia i Wychowania OHP w Chraplewie za pomoc w realizacji wspólnego projektu.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 14 grudnia 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
W piątkowy wieczór, 15 grudnia w naszej bibliotece odbyło się Spotkanie niebanalne z wyjątkowym, wszechstronnym człowiekiem – Piotrem Zwaryczem, fotoreporterem mieszkającym na Dolnym Śląsku, oficerem Państwowej Straży Pożarnej z ponad 20-letnim doświadczeniem, ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym i motorowodniakiem.
Piotr Zwarycz to wielokrotny laureat i finalista prestiżowych konkursów m. in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej, Amundsen Photo Awards, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Tokyo International Foto Awards, Chromatic Awards, Annual Photography Awards, Neutral Density Awards, Budapest International Foto Awards, AsisaFoto.
Ten mężczyzna wielu pasji realizuje reportaże fotograficzne i projekty dokumentalne, przedstawiające ludzi pracujących w ciężkich i niebezpiecznych warunkach, takich jak górnicy czy strażacy. Jest również autorem wielu albumów fotograficznych, wystaw indywidualnych i grupowych oraz projektów dokumentalnych w kraju i zagranicą, w tym o misji polskich strażaków w Szwecji, Grecji i Francji.
W piątek, 15 grudnia na sali wiejskiej w Jastrzębsku Startym odbyło się Świąteczne spotkanie z książką.
W tym dniu dzieci na pod okiem wolontariuszki Emilii Szuwarskiej i bibliotekarki Natalii Rau zamieniły się w świątecznych kucharzy i wyczarowały przepyszne pierniczki, oczywiście przecudnie ozdobione i znikające w magiczny sposób. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek, w trakcie którego dzieci wysłuchały opowieści „Tuż przed Gwiazdką”. Zapach upieczonych pyszności zwabił do Jastrzębska miłego gościa w czerwonym ubraniu i długą siwą brodą, który obdarował dzieci podarunkami. Nie obyło się bez wspólnych zabaw i śpiewów.
Wieczór upłynął w przecudnej atmosferze świątecznych piosenek i zapachów. Dobroć i radość unosiła się w powietrzu. Oby obleciała ona wraz z zapachem upieczonych pierniczków cały świat.
Świątecznymi Elfami, które pomagały bibliotekarce byli: Emilia Szuwarska, Artur Rzepa, Grezgorz Hirt, Izabela Ciupka, Szymon Ciupka, Ewa Szuwarska, Łukasz Rau. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie w promowanie czytelnictwa.
Godziny otwarcia naszej biblioteki i filii w okresie świątecznym.
Pięknych Świąt Bożego Narodzenia 🙂
Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek
W Terespolu przed kolekturą lotto omdlewa człowiek, a z jego rąk wypada kupon z sześcioma zwycięskimi liczbami. W tym samym czasie siedem tysięcy osiemset trzydzieści kilometrów dalej pewien mężczyzna opracowuje plan, który ma przynieść miliardowe zyski i zmienić układ sił w jednym z najważniejszych państw Europy.
Co w tym czasie robi były prokurator IPN-u Jakub Kania? Właśnie dostał nową pracę i misję, a ta zawiedzie go do Szanghaju i wplącze w śmiertelnie niebezpieczną intrygę, w której ważną rolę odegrają chińskie triady, polskie służby specjalne i… zbieracze złomu spod Terespola. Najważniejsza jest jednak zagadka zaginięcia gdzieś między Polską a Chinami najsłynniejszego pociągu na świecie. Warto dodać, że śladami Kani wyrusza jego dobra znajoma kapitan Teresa Barska.
Siembieda w pełnej rozmachu powieści, jak zwykle mistrzowsko łącząc fakty i fikcję, ujawnia tajemnice chińskiej mafii i jej powiązania z komunistycznym państwem, zdradza sekrety wywiadów oraz – z wyjątkowym poczuciem humoru – branży złomiarskiej. Prowadzi przy tym błyskotliwą rozprawę o hazardzie, lojalności, zemście, przeznaczeniu oraz… depresji.
W jaki sposób uwielbiany przez czytelników Jakub Kania – mężczyzna z wybaczalną nadwagą i unikalnym talentem do rozwiązywania historycznych zagadek – wybrnie z kłopotów i uniknie pułapek, które zastawiają na niego najniebezpieczniejsi ludzie na świecie? Tak jak zawsze: inteligentnie i brawurowo, a przede wszystkim w zupełnie niespodziewany dla czytelników sposób.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5088848/orient
Złota era paryskiego półświatka. Świadome siebie kobiety bezlitośnie podbijają męskie serca i gromadzą fortuny. Kim jest największa z nich? Ta, która rzuciła wyzwanie mieszczańskiej moralności, uciekła z moskiewskich slumsów i została paryską kurtyzaną, właścicielką trzech pałaców oraz kolekcjonerką biżuterii wartej miliony?
Oto pasjonująca fabularyzowana biografia La Païvy – wielkiej mistyfikatorki, kobiety, nieznającej granic kłamstwa, córki biednego tkacza, który w jej opowieściach stawał się przemysłowcem a nawet bankierem. Snując marzenia o majątku, sławie i poważaniu, pokonywała kolejne przeszkody, nie mając żadnego wsparcia poza własną dumą i pragnieniem wejścia na szczyt. Swój wiek i pochodzenie osnuła tajemnicą, a niepewność ukryła za fasadą władczości oraz zdecydowania. Jej największymi atutami były: błyskotliwa inteligencja, niezłomna wola, nieograniczona energia i seksapil. Zdobyła majątek i wpływy, a pałac, który zbudowała jest do dziś jednym z najpiękniejszych w Paryżu. Epatowała nadmiarem klejnotów, drogimi powozami, wzbudzającymi zazdrość najlepszymi końmi. Mówiono, że ma piękne ciało bez duszy, że jest chłodna niczym marmur, ale mężczyźni płacili krocie za możliwość spędzenia z nią nocy. Wymagała od nich akceptacji, powagi i zachwytów, bo utwierdzały ją w poczuciu osiągniętego sukcesu. Żyła z miłości, być może nigdy jej nie doświadczając – oto La Païva!
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5085763/jej-wysokosc-kurtyzana
Grudniowe popołudnia przy choince, wypełnione wspólnymi zabawami, zadaniami plastycznymi, czytaniem świątecznych opowieści i śpiewaniem piosenek to już nasza biblioteczna tradycja. W tym roku, wsparły nas studentki pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Nowym Tomyślu – Aleksandra Woś i Maja Perz, które 12 grudnia przeprowadziły w Strefie Koloru nastrojowe zajęcia. Wszyscy uczestnicy bardzo entuzjastycznie przyjęli zaproponowane atrakcje, dzięki czemu na swoich domowych choinkach będą mogli zawiesić własnoręcznie wykonane, papierowe anioły.
Rozwój osobisty, wewnętrzne dziecko, syndrom DDD, asertywność… Tyle się tych samopomocowych rzeczy nasłuchaliśmy i naczytaliśmy, a jednak wciąż nie wiemy, co z tą całą wiedzą zrobić. Jak żyć dobrze? Na czym się oprzeć? Czego się trzymać?
Joanna Flis, psycholożka, autorka książek, a także prowadząca bijący rekordy popularności podcast „Madame Monday – po dorosłemu” ma dla nas odpowiedź: żyjmy po dorosłemu.
O tym, co to w praktyce znaczy i jak po dorosłemu mierzyć się z mniejszymi i większymi wyzwaniami codzienności, pisze w swojej najnowszej książce.
To poradnik, który postawi nas na nogi – tu i teraz. Mądry, ale pozbawiony skomplikowanych teorii. Świetny do czytania, szczery, bezpretensjonalny i konkretny.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5086482/madame-monday-po-doroslemu
We wtorkowy wieczór, 12 grudnia, goszczący w naszej bibliotece Karolina i Aleksander Klaja opowiedzieli o swojej, liczącej ponad dwadzieścia tysięcy kilometrów podróży tandemem, z Polski aż do Singapuru.
Po prostu wsiąść na czterdziestoletni składany tandem i ruszyć spod swojego domu w podróż do najdalszego zakątka Azji. Wydaje się niemożliwe? A jednak Inka i Olo wybrali się w Podczas czternastomiesięcznej włóczęgi mieli okazję przemierzyć ukraiński Krym, kazachskie stepy, syberyjską tajgę, pustynię Gobi, góry Korei i Japonii, czy tropikalną dżunglę południowowschodniej Azji, a nawet przekroczyć równik i popedałować nieco po południowej półkuli. Charakterystyczny żółty tandem przysporzył im niemało kłopotów, jednak ostatecznie okazał się wiernym towarzyszem podróży, którego nie zamieniliby na nic innego.
W 2015 roku za podróż tandemem do Singapuru Inka i Olo zostali wyróżnieni w kategorii “podróże” na Ogólnopolskich Spotkaniach Żeglarzy i Podróżników KOLOSY w Gdyni.
Mikołajki to najbardziej ukochane i wyczekiwane przez wszystkie dzieci Święto. Biblioteka w Borui Kościelnej również włączyła się w te radosne obchody. W tym dniu dzieci z klas pierwszych w odświętnych strojach odwiedziły bibliotekę. Na początku wysłuchały opowiadania pt. „Zakręcona opowieść świąteczna”, następnie odpowiadały na pytania i przygotowane zagadki oraz ułożyły rozsypanki wyrazowe i obrazkowe oczywiście o tematyce świątecznej. Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze i radosnym nastroju.
W grudniu, nastrajamy się świątecznie! Zapraszamy grupy przedszkolne na spotkanie z książką “Reniferki ratują Święta”. Zapisy pod nr tel. 614421274
15 grudnia o godz .17.00 w Sali Wiejskiej w Jastrzębsku Starym odbędzie się Świąteczne spotkanie z książką dla dzieci, połączone z pieczeniem pierników i świątecznymi opowieściami.
8 grudnia, w naszej bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie Seniorów z Domu Dziennego Pobytu i uczniów Zespołu Szkół nr 1, biorących udział w projekcie ŁĄCZYMY POKOLENIA, z aktorem i poetą, laureatem wielu nagród recytatorskich – Piotrem Pilarskim z Ostrowa Wielkopolskiego.
Gość zaprezentował swoją twórczość z cyklu poetyckiego „Animus”, wydanego w antologii poezji, pt.: „Szuflada”.
Jego wiersze to opowieść o człowieku uduchowionym, wrażliwym, podróżującym do własnego, skomplikowanego wnętrza, gdzie próbuje zatrzymać się i zastanowić nad sensem istnienia, szalonym tempem pędzącego świata. Twórca próbuje sprostać plastikowym wartościom i powierzchowności.
Spotkanie, które odbyło się w ramach bibliotecznego cyklu: „Seniorzy w natarciu” przyniosło wiele emocji i wrażeń. Wszyscy zasłuchani, zapatrzeni i poetycko uniesieni wrócili do codzienności.
Uwielbiany przez dzieci autor książek podróżniczych i historycznych, miłośnik bliskich i dalekich podróży – Łukasz Wierzbicki, 8 grudnia odwiedził Strefę Koloru, Zespół Przedszkolno – Szkolny w Bukowcu oraz naszą filię w Borui Kościelnej. Obecni na spotkaniach młodzi czytelnicy przekonali się, że spotkanie z literaturą może być fascynującą przygodą. Za sprawą autora, biblioteczna przestrzeń wypełniła się rekwizytami nawiązującymi do treści jego książek, o których z pasją opowiedział, przybliżając nietuzinkowych bohaterów i ich niesamowite przeżycia. Uczniowie mieli wiele pytań i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Pisarz z radością podpisywał swoje książki, chętnie kupowane przez uczestników spotkań.
Ciekawe, ciepłe i zabawne spotkanie miało miejsce 7 grudnia w naszej bibliotece. Nic w tym dziwnego skoro gościem był jeden z najlepszych współczesnych obserwatorów otaczającego świata, potrafiący w mistrzowski sposób skomentować go, wyrazić słowem pisanym, a nawet śpiewanym. Artur Andrus, bo o nim mowa – człowiek o swoistym poczuciu humoru, autor rozlicznych tekstów, nade wszystko kochający pracę w radiu, z wdziękiem przyznający się do swoich zawodowych wpadek. Znany powszechnie jako ceniony dziennikarz oraz prezenter telewizyjny i radiowy, autor książek i tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Oczarował on publiczność swoją elokwencją, dystansem do siebie, nienachalnym poczuciem humoru, swoją osobowością. Tłumnie przybyli na spotkanie miłośnicy jego twórczości z uśmiechem wsłuchiwali się w historie i anegdoty związane z osobami, z którymi współpracował, a zwłaszcza w te wokół postaci Marii Czubaszek i Jaromira Nohavicy. Gość biblioteki mówił też o swoim warsztacie pisarskim i inspiracjach, o tym jak rodzą się jego teksty, o dziennikarstwie, pracy w radiu i śpiewaniu.
Było wszechstronnie i nietuzinkowo, z klasą i na luzie. Bo taki jest Artur Andrus. Niedosyt co prawda pozostał, ale zdecydowanie można go sobie zrekompensować lekturą książek autora, które cierpliwie po spotkaniu pięknym pismem podpisywał.
W tym roku na domowych choinkach uczestniczek warsztatów tworzenia świątecznych ozdób zawisną urocze dekoracje z filcu, unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Zajęcia te odbyły się 5 grudnia w nowotomyskiej bibliotece w ramach istniejącego od lat Klubu Rękodzieła Fantazja, tym razem z cyklu prowadzonego przez uzdolnione manualnie bibliotekarki. Uczestniczki poznały tajniki szycia ręcznego, udało się też za pomocą igły i nitki przymocować do filcu guziki i inne dekoracje. Dla niektórych była to nowość, ale jak się okazało szybka do opanowania. Prowadząca warsztaty Małgorzata Burdzińska ma ogromną pasję i talent do szycia, do tego fantazję i cierpliwość. Dzięki temu pod jej okiem powstały bardzo gustowne i różnorodne choinkowe ozdoby. Pokazała uczestniczkom warsztatów jak można jeszcze bardziej cieszyć się ze świąt, podziwiając podczas wigilijnej wieczerzy własnoręcznie wykonane ozdoby. To był miło spędzony wspólny czas w przedświątecznej atmosferze.
5 grudnia w naszej bibliotece toczyły się polsko-ukraińsko-białoruskie rozmowy o tradycjach i obyczajach panujących w różnych miejscach na świecie. To kawiarenkowe spotkanie było również sposobnością do wzajemnego poznania się i wymiany myśli. Jesteśmy różni, mamy inne doświadczenia i inne poglądy, ale wszyscy pragniemy szczęścia, zrozumienia i przyjaźni. Mamy potrzebę wyrażania naszych myśli i poznawania innych kultur. Kawiarenka językowa to idealne miejsce do dyskusji i konfrontacji, ale też miłego, koleżeńskiego spędzenia czasu.
Jesienne zajęcia warsztatowe, jakie odbyły się 14, 21, 28 listopada zgromadziły w Strefie Koloru grono małych czytelników, lubiących książkowe opowieści i plastyczne wyzwania. Za atrakcje zadbały studentki Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, które jesienne popołudnia wypełniły dzieciom czytaniem książek, piosenkami, zabawami i kreatywnymi pomysłami.
Nasze ostatnie warsztaty malowania z Allą Yuzepolską w tym roku. Wyjątkowa okazja do stworzenia niepowtarzalnego prezentu gwiazdkowego. Termin: 18 grudnia godz. 18.00. Zapisy: 614421278 🎨🎄❄️
Spokojny sen mieszkańców polany przerywa głośne stukanie. Podążając za hałasem, miś Antoni, puchacz Jerzy i wiewiórek Edzio odkrywają nad rzeką dziwną budkę, której dzień wcześniej jeszcze tam nie było! To nowy dom kota Jacka. Sęk w tym, że rezydencja stanęła w miejscu starej wierzby. Edzio i jego przyjaciele przecierają oczy ze zdumienia. Czy kot Jacek wyciął drzewo?
Najnowszej książki o Edziu i jego przyjaciołach wysłuchali przedszkolacy uczestniczący w listopadowych zajęciach prowadzonych przez bibliotekarki. „Edzio i duch lasu” autorstwa Astrid Desbordes to pouczająca książka, o tym, że czasami robimy coś bez żadnej refleksji, nie bacząc na skutki. Na szczęście mamy przyjaciół, którzy pomogą i podpowiedzą… Historia spodobała się małym czytelnikom i posłużyła za wstęp do dalszej zabawy oraz zadań dotyczących schronień różnych zwierząt.
Od września w naszej bibliotece kontynuowane są zajęcia z języka angielskiego dla ambitnej grupy kobiet pod hasłem: English in the library. Grudniowe spotkanie łączyło przyjemne z pożytecznym. W pierwszej części nauczycielka Irina Seletska wprowadziła angielskie wyrażenia związane z tematyką świąteczną, w drugiej części natomiast uczestniczki, pod okiem nauczycielki, wykonywały świąteczne stroiki, wykorzystując własną inwencję twórczą. Pani Irina zadbała o to, aby zajęcia nie tylko wzbogaciły wiedzę w zakresie leksyki, ale były też dobrą zabawą i rozwijały kreatywność.
W piątek, 1 grudnia, w naszej bibliotece grała muzyka prosto od serca. W wyjątkowym recitalu wystąpiła niezwykle uzdolniona artystycznie uczennica ZSnr1 w Nowym Tomyślu – Antonina Zerek. Tego wieczoru w bibliotece zorganizowany został również kiermasz książek oraz zbiórka pieniędzy na leczenie Macieja Łuczaka, któremu koncert był dedykowany. Publiczność oklaskiwała covery z repertuaru znanych artystów sceny polskiej i światowej, m.in. Marka Grechuty, Zofii Kucównej, Johna Lennona czy Amy Winehouse. Antonina Zerek ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej imienia Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu. Jej trenerką wokalną od 5 lat jest Edyta Kaczmarek-Rogacz. Młoda artystka największe inspiracje czerpie z starych gwiazd muzyki jazzowej takich jak Etta James czy Ella Fitzgerald.
15 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na Spotkanie niebanalne z wyjątkowym, wszechstronnym człowiekiem – Piotrem Zwaryczem, fotoreporterem mieszkającym na Dolnym Śląsku, oficerem Państwowej Straży Pożarnej z ponad 20-letnim doświadczeniem, ratownikiem wysokościowym, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy, motorowodniak.
Wielokrotny laureat i finalista prestiżowych konkursów m. in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej, Amundsen Photo Awards, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Tokyo International Foto Awards, Chromatic Awards, Annual Photography Awards, Neutral Density Awards, Budapest International Foto Awards, AsisaFoto.
Piotr Zwarycz realizuje reportaże fotograficzne i projekty dokumentalne przedstawiające ludzi pracujących w ciężkich i niebezpiecznych warunkach, takich jak górnicy czy strażacy. Autor wielu albumów fotograficznych, wystaw indywidualnych i grupowych oraz projektów dokumentalnych w kraju i zagranicą, w tym o misji polskich strażaków w Szwecji, Grecji i Francji. 💪🎄
14 grudnia o godz. 11.00 odbędzie się przedświąteczne spotkanie DKK. Dyskusja będzie dotyczyć książki Beaty Pawlak pt. Aniołek.
W wyjątkowym, przedświątecznym czasie, serdecznie zapraszamy dzieci 19 grudnia, o godz. 16:30 na spektakl pt. “Święta od kuchni” w wykonaniu Grupy Artystycznej Art Bonsai.
„Kto doradza, pomaga Świętemu Mikołajowi w trudnych chwilach i piecze najlepsze pierniczki na świecie? Nikt inny, jak Pani Mikołajowa! Właśnie ona dobrze zna odpowiedzi na trudne pytania pojawiające się przy okazji bożonarodzeniowego zamieszania. Czy zwierzątko to dobry prezent pod choinkę? Co zrobić gdy list od dzieci do Mikołaja nie dotarł? Zapraszamy do kuchni Pani Mikołajowej, pachnącej pierniczkami i igliwiem. Będzie to opowieść z ważnym przesłaniem, ale też bogata w piękne piosenki w wykonaniu profesjonalnych wokalistów, pełna interakcji z publicznością. Przedstawienie zakończone będzie tym na co wszyscy czekają – wizytą samego Świętego Mikołaja!
Wyjątkowa gratka dla naszych młodych czytelników! 8 grudnia, naszym gościem będzie Łukasz Wierzbicki- autor książek dla dzieci i podróżnik. O godz. 8:15 pisarz spotka się z dziećmi w naszej filli w Bukowcu, a o 10:30 w Strefie Koloru. Zapraszamy!
Łukasz Wierzbicki, urodzony w 1974 roku w Poznaniu autor książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnik bliskich i dalekich podróży. kolekcjoner płyt i książek. Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył w wieku sześciu lat. Wziął szesnastokartkowy zeszyt w kratkę i wypełnił go serią obrazków. Była to książka historyczna. Roiło się w niej od rycerzy, którzy nieustannie z sobą walczyli. Dziś, jego książki cieszą się ogromną sympatią wśród młodych czytelników. Tytuły: Afryka Kazika oraz Dziadek i niedźwiadek zostały wpisane na listę lektur szkolnych dla klas I-III szkół podstawowych.
14 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na świąteczno-zimowy koncert w wykonaniu zespołu Good Staff. Program zawiera zbór pieśni, pastorałek i kantyczek karmelitańskich opowiadających o przedświątecznym czasie przygotowań do Wigilii, samych świętach i o tym jak piękny może być zimowy czas. Wzruszające melodie o narodzinach, przeplatają się z pełnymi energii pastorałkami do wspólnego śpiewania. A wszystko to zaaranżowane w wyjątkowym goodstaffowym stylu. Jest czas na czułość, zatrzymanie w oczekiwaniu, na radość ze zbliżających się świąt, na bycie w tym razem. 🎄❄️
Skład zespołu:
Anna Winiarska – śpiew
Paweł Głowacki – bas
Marek Manowski – instr. klawiszowe
Andrzej Mazurek – inst. perkusyjne
Wojciech Winiarski – gitary, lutnia, śpiew
We wtorek, 12 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na podróżnicze spotkanie Tandemem przez Azję, którego gośćmi będą Karolina i Aleksander Klaja.
O podróży do Singapuru – Po prostu wsiąść na czterdziestoletni składany tandem i ruszyć spod swojego domu w podróż do najdalszego zakątka Azji. Wydaje się niemożliwe? A jednak Inka i Olo wybrali się w 2013 roku w liczącą ponad dwadzieścia tysięcy kilometrów drogę z Polski aż do Singapuru. Podczas czternastomiesięcznej włóczęgi mieli okazję przemierzyć ukraiński Krym, kazachskie stepy, syberyjską tajgę, pustynię Gobi, góry Korei i Japonii, czy tropikalną dżunglę południowowschodniej Azji, a nawet przekroczyć równik i popedałować nieco po południowej półkuli. Charakterystyczny żółty tandem przysporzył im niemało kłopotów, jednak ostatecznie okazał się wiernym towarzyszem podróży, którego nie zamieniliby na nic innego.
W 2015 roku za podróż tandemem do Singapuru Inka i Olo zostali wyróżnieni w kategorii “podróże” na Ogólnopolskich Spotkaniach Żeglarzy i Podróżników KOLOSY w Gdyni.
Karolina Klaja – urodzona w 1986 roku, z wykształcenia i z zawodu leśnik, od niedawna pracuje w Nadleśnictwie Szubin. Do życia potrzebne są jej woda, góry i las. Kocha szwendać się po chęchach i chaszczach. Nie straszne są jej surowe warunki i kąpiel w Bajkale. Obecnie mama dwójki dzieci.
Aleksander Klaja – urodzony w 1986 roku, ukończył fizjoterapię na poznańskiej AWF i ogrodnictwo w australijskim Sydney, jednak z zawodu i zamiłowania jest mechanikiem rowerowym. Entuzjasta starych rowerów Romet, przebywania na świeżym powietrzu i zażywania mroźnych kąpieli.