10 i 24 listopada odbędą się zajęcia: English in the library.

Gościem listopadowego spotkania Klubu Podróżnika będzie Dominik Księski ze Żnina, który opowie o swojej 4. miesięcznej wędrówce Łukiem Karpat w roku 2017. Trasa zaczynała się nad Dunajem w Bratysławie, a następnie prowadziła przez Słowację, Czechy, Polskę, Ukrainę i Rumunię. Nasz gość opowie również o możliwościach turystyki pieszej w Karpatach ukraińskich i rumuńskich – gdzie warto się wybrać i na jakie warunki się przygotować, aby wycieczka się udała. Na spotkaniu będzie można posłuchać piosenek, śpiewanych w czasie wędrówki, a także kupić książkę: Ogień to druga woda czyli Łuk Karpat.
Dominik Księski – wydawca i redaktor naczelny tygodnika Pałuki. Poza pracą gra jazz i tłumaczy pieśni rosyjskich bardów.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godz. 18.00

9 listopada w naszym DKK będzie prawdziwie jesiennie.

Zapraszamy w listopadzie do naszej biblioteki.

W czwartek 26 października 2023r. z ogromną radością gościliśmy u nas kobietę niezwykłą i charyzmatyczną, autorkę rozchwytywanych powieści obyczajowych – Panią Joannę Jax!

Joanna Jax (wł. Joanna Jakubczak) jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem, a także jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającą Polaków w Kazachstanie. Zadebiutowała w 2014 roku powieścią “Dziedzictwo von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Uhonorowana Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur za rok 2016 głosami Czytelników. W 2018 r. jej powieść „Narodziny gniewu” znalazła się wśród dwunastu bestsellerów promowanych w ramach ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL. Jest autorką ponad 40 książek , w tym historycznych i sag rodzinnych, które z bibliotecznej półki znikają w mgnieniu oka. Dlatego zaproszenie Pani Joanny do naszej biblioteki było tylko kwestią czasu.
Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Czytelniczki i Czytelnicy byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy i osobowości Pani Jax. Pani Joanna opowiedziała skąd wzięła się jejprzygoda z pisaniem, o tym że od zawsze chciała zostać pisarką, a po namowie przyjaciółki zrobiła pierwszy krok, by spełnić marzenie z dzieciństwa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. skąd wziął się jej pseudonim artystyczny, jak wygląda proces gromadzenia materiałów historycznych i tworzenia książki oraz wspomniała o swoich planach co do przyszłych publikacji. Podczas spotkania nie zabrakło opowieści o wielu ciekawych i zabawnych wydarzeniach, w których uczestniczyła jako pisarka, które widownia przyjmowała z wielkim rozbawieniem i zachwytem. Jesteśmy pewni, że to nie ostatnie spotkanie z Joanną Jax.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Drodzy Czytelnicy,
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się ze zmianą godzin pracy naszych filii w okresie około świątecznym.

W środę, 8 listopada Seniorzy w natarciu wezmą udział w Jesiennych rozmaitościach.

Jak mogliście zauważyć, 25 października nasza biblioteka była zamknięta, ale nie marnowaliśmy czasu. Wraz z gronem bibliotekarzy z powiatu nowotomyskiego wybraliśmy się z wizytą studyjną do Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Odwiedziliśmy Bibliotekę Główną, Filię Kamienicę Kultury i JOK. Będąc w Jarocinie nie mogliśmy pominąć Spichlerza Polskiego Rocka. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i wymianę doświadczeń.

 

W bibliotecznej Galerii na Piętrze zaprezentowana została intrygująca wystawa artystyczna, łącząca malarstwo Marcina Muszalskiego i fotografie Piotra i Agnieszki Bozików. Wystawa ta nosi tytuł “Dialog z Beksińskim, inspiracje twórczością Mistrza i nie tylko“. Interpretacja i zrozumienie dzieł artysty, takiego jak Beksiński, nie jest łatwe ze względu na ich głęboką i często enigmatyczną naturę. Dlatego też artyści podchodzą do jego sztuki jako do źródła inspiracji. Pokazane prace są próbą interpretacji dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz sztuki o podobnej wrażliwości, np. dzieł Grzegorza Gwiazdy. Zarówno obrazy, jak też fotografie cechuje pewna mroczność, surrealistyczna wizja oraz emocjonalna głębia. Dostrzec w nich można uczucia związane z niepokojem, lękiem, izolacją, czy emocjonalnym konfliktem. Ciemna kolorystyka, głębokie cienie i kontrasty dodatkowo podkreślają atmosferę tej opowieści o ludzkiej egzystencji.

Boziki – to dwoje fotografików po Jeleniogórskiej Szkole Fotografii, biorących udział w licznych plenerach fotograficznych. Tworzą na ogół fotografie kojarzące się z subtelnym aktem kobiecym. Jednak na wystawie zobaczymy zupełnie co innego, będą to prace z pogranicza manipulacji graficznej. Swoje zdjęcia prezentowali już wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Żaganiu, czy Żarach.

Marcin Muszalski – rysownik, malarz, grafik komputerowy. Twórca wielu obrazów, ilustracji do ogólnopolskich czasopism, okładek książek oraz portretów. Tworzy przez całe życie. Aktualnie uczy rysunku i malarstwa w Centrum Edukacji i Animacji “Latawiec”. Brał udział w licznych wystawach prezentujących jego artystyczny dorobek w kraju i poza granicami.

Wystawa prezentowana wcześniej w Żagańskim Pałacu Kultury, w naszej bibliotece będzie gościć do 10 listopada. Zapraszamy!

 

 

 

We wtorkowe popołudnie, 17 października, w bibliotece w Sątopach miało miejsce kolejne cykliczne spotkanie “Podróże po krainie bajek i baśni”. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła Dnia Poczty Polskiej i Dnia listonosza. Dzieci dowiedziały się o tym jak funkcjonuje poczta oraz jak prawidłowo zaadresować i wysłać list. Na zakończenie każdy z uczestników wykonał prace plastyczną “Mój wymarzony znaczek pocztowy”.

Drodzy Czytelnicy,

w dniu 25 października biblioteka w Nowym Tomyślu wraz z filiami:  w Bukowcu, Sątopach, Wytomyślu i Jastrzębsku Starym będą nieczynne z powodu wizyty studyjnej naszych pracowników w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie.

 

We wtorkowy wieczór, 17 października, do naszej biblioteki już po raz drugi zawitała makrama, która jak wiadomo, jest sztuką wiązania sznurka bez użycia narzędzi. W wyniku powtarzanego splotu powstaje ręcznie wykonana tkanina  dekoracyjna. Zazwyczaj makramy tworzone są z naturalnych materiałów, takich jak wełna, bawełna czy len. Makrama najczęściej wykorzystywana jest jako element wystroju wnętrz w stylu boho, który czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów Afryki i Ameryki Południowej.

Podczas wtorkowego spotkania uczestnicy pod czujnym okiem instruktorki Renaty Jędrzejewskiej zgłębiali tajniki sznurkowych węzłów i splotów. Okazało się, że makrama niesamowicie wciąga i pobudza kreatywność́, a piękne jesienne lampiony, które powstały w czasie trwania dwugodzinnych warsztatów są tego doskonałym przykładem.

 

Drodzy Czytelnicy,

informujemy, że w dniach od 18 do 20 października Filie w Wytomyślu i Jastrzębsku Starym będą nieczynne. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do naszych pozostałych oddziałów w Borui Kościelnej, Bukowcu, Sątopach i oczywiście do nowotomyskiej biblioteki.

Godziny otwarcia pozostałych filii znajdziecie tutaj https://bibliotekant.pl/nasze-filie/

 

Każde biblioteczne spotkanie z cyklu Pisarz nas gości… umożliwia młodym czytelnikom bezpośredni kontakt z pisarzem, bądź pisarką, zapewniając tym samym wyjątkowe wrażenia. 12 października z tej możliwości skorzystali czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy w Strefie koloru spotkali się z Anną Czerwińską Rydel – autorką licznych biografii znanych ludzi oraz słuchowisk skierowanych do dzieci i młodzieży.

Na zaproszenie nowotomyskiej biblioteki pisarka przyjechała z Gdańska i oprócz Strefy Koloru odwiedziła również filię w Sątopach oraz BPMiG we Lwówku. Wszędzie czekało na nią grono młodych  czytelników, mających sporo pytań dotyczących jej twórczości. Jedną ze swoich licznych, biograficznych opowieści autorka poświęciła Aleksandrowi Fredrze i ze względu na fakt, że jest on jednym z patronów 2023 roku, to właśnie książce pt. „Fotel czasu” poświęciła nieco więcej uwagi. Pisarka zdradziła, że pisanie biografii zawsze zaczyna od odpowiedniego przygotowania, tj. zdobycia gruntownej wiedzy na temat opisywanej postaci, dzięki czemu zna wiele ciekawych faktów z życia wybitnych osób i chętnie się nimi dzieli podczas spotkań autorskich. Uczniowie  osobiście mogli się o tym przekonać.  Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o Aleksandzre Fredrze, a także wybitnym matematyku Stefanie Banachu, którego losy autorka opisała w książce pt. „Gen i już!”. Wszystkie książki autorki były dostępne podczas spotkania, zarówno do wypożyczenia, jak i do zakupu w okazyjnych cenach.

27 października zapraszamy na drugie warsztaty malowania akwareli z Allą Yuzepolską. Przypominamy, że ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy. Dzwońcie pod nr tel. 61 44 21 278

 

 

 

10 października, we wtorek, gościem naszego Klubu Podróżnika był autor bloga podróżniczego: Tanie podróże na etacie Krzysztof Krygier, który zabrał nas na wycieczkę po europejskich stolicach. Podróżnik nie tylko opowiedział nam o swoich wyjazdach do Kopenhagi, Paryża, Rzymu czy Lizbony, ale także podpowiedział jak zwiedzać te miasta za nieduże pieniądze. Wyjaśnił co to jest City Break i jak zaplanować urlop, żeby z tego skorzystać. Pokazał gdzie szukać lotów, jak korzystać z transportu na miejscu, jak znaleźć zakwaterowanie oraz jak zorganizować wycieczki jednodniowe z proponowanych miast. Na koniec zachęcił naszych klubowiczów do odwiedzania jego bloga i wspólnego z nim planowania wyjazdów.

W Seminarium Ewaluacyjnym Lokalnych Partnerstw PAFW w gościnnych progach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie wzięły udział nowotomyskie bibliotekarki – Małgorzata Kaczmarek i Róża Mleczak – koordynatorki projektu pn. Bibli(o)gród. Był to dzień pełen inspiracji, wymiany doświadczeń, podsumowań i planów na przyszłość w atmosferze wspólnoty. Focus dnia: trwałość i rozwój Partnerstw. Dziękujemy Lokalnym Partnerstwom PAFW i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Przypomnijmy, że nowotomyska biblioteka, w partnerstwie z Ośrodkiem Działaj Lokalnie KOLD i Szkołą Podstawową nr 3 im. F. Szołdrskiego, pozyskała środki na realizację projektu pn. „Bibli(o)gród”, który został zgłoszony do programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”. Grant w wysokości 80 tysięcy złotych, przeznaczony został na adaptację terenu za biblioteką i Muszlą Koncertową. Niezwykle istotne dla społecznego znaczenia przedsięwzięcia jest współdziałanie w ramach partnerstw. Taka współpraca i wkład zasobów to wzorowy przykład wysokiego kapitału społecznego.

 

 

26 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Jax. Spotkanie to odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, jednakże jest otwarte dla wszystkich czytelników, szczególnie miłośniczek i miłośników powieści autorki.

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – pisarka, urodzona i mieszkająca w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych.  Oprócz pisania powieści zajmuje się również copywritingiem, pisze felietony i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka, wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Zadebiutowała w 2014 roku “Dziedzictwem von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: “Długa droga do domu” (2015) i” Piętno von Becków” (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli sześciotomowy cykl powieściowy – “Zemsta i przebaczenie” (2018), a także książkę “Syn zakonnicy” (2018). W roku 2018 i 2019 ukazał się cykl „Zanim nadejdzie jutro”, „Milczenie aniołów” oraz „Białe róże z Petersburga”. W latach 2021-2022 stworzyła kolejny cykl powieści “Duchy minionych lat”, trzytomową “Sagę rodu Niemojskich” i powieść “W pogoni za nazistą”. Rok obecny zaowocował cyklem powieści obyczajowo-historycznej “Na obcej ziemi”.

Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników), dwukrotnie nominowana do Książki Roku 2017 i 2018 portalu Lubimy Czytać w kategorii „książka historyczna”.

 

 

“Noc Bibliotek” 2023r., w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, upłynęła pod hasłem: #naszebibliofascynacje.
Jak co roku, wzięliśmy udział w akcji i na dzień 6 października 2023r., przygotowaliśmy przeróżne atrakcje, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Czytelnia zorganizowała prace twórcze pt.: „Zdarta płyta” – warsztaty tworzenia mandali z płyt CD, pod kierunkiem p. Katarzyny Kudełki oraz zabawę fotograficzną z nagrodami, na naszym FB – „TAK czytam NOCĄ”.
Oddział dla Dzieci i Młodzieży “Strefa koloru”, przygotował wieczór filmowy, gdzie najmłodsi, mogli obejrzeć dwa filmy: „Moja Mama Gorylica” i „Pamiętniki Tatusia Muminka”.
Wypożyczalnia dla Dorosłych, przygotowała jak zawsze, ciekawe propozycje książkowe oraz kiermasz charytatywny książek – dla chorej na achondroplazję Ani , podopiecznej Fundacji siepomaga.pl i Fundacji Drobne Gesty.
Całość wieczornych, bibliotecznych atrakcji, umilona została Koncertem Talentów uczniów nowotomyskiego Prywatnego Ogniska Muzycznego. Była to moc talentów i klimatycznej muzyki. Zabrzmiały fantastycznie: gitara, gitara basowa, a także piękne i wyjątkowe głosy: Martyny Rupy, Filipa Olekszego, Blanki Kawy, Kewina Szymczaka, Antoniny Napierały, Nikoli Halasz, Zuzanny Zgrajek i Mai Hadyniak. Koncert, z ramienia ogniska muzycznego, prowadziła p. Anna Antuszewska, ze wsparciem i dobrym słowem p. dyrektor naszej biblioteki – Elżbiety Podlaszewskiej Cybal.

Moc atrakcji oraz twórcza i przyjemna atmosfera sprawiły, że NOC BIBLIOTEK, upłynęła nam naprawdę bardzo szybko.

W naszych galeriach można jeszcze zobaczyć wystawy Natalii Brzezińskiej i Sylwii Turowskiej, na które serdecznie zapraszamy. Jednak już dziś chcemy zapowiedzieć kolejne artystyczne wydarzenie – wernisaż malarstwa i fotografii Bozików i Marcina Muszalskiego. Wystawa, która pojawi się w Galerii na Piętrze 18 października nosi tytuł “Dialog z Beksińskim, inspiracje twórczością Mistrza i nie tylko“.

Boziki – to dwoje fotografików po Jeleniogórskiej Szkole Fotografii, biorących udział w licznych plenerach fotograficznych. Tworzą na ogół fotografie kojarzące się z subtelnym aktem kobiecym. Jednak na wystawie zobaczymy zupełnie co innego, będą to prace z pogranicza manipulacji graficznej. Swoje zdjęcia prezentowali już wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Żaganiu, czy Żarach.

Marcin Muszalski – rysownik, malarz, grafik komputerowy. Twórca wielu obrazów, ilustracji do ogólnopolskich czasopism, okładek książek oraz portretów. Tworzy przez całe życie. Aktualnie uczy rysunku i malarstwa w Centrum Edukacji i Animacji “Latawiec”. Brał udział w licznych wystawach prezentujących jego artystyczny dorobek w kraju i poza granicami.

Zbliżająca się wystawa jest próbą interpretacji i zrozumienia twórczości Zdzisława Beksińskiego oraz sztuki o podobnej wrażliwości.

Zapraszamy już 18 października o godz. 18.00!

 

Tegorocznemu  Narodowemu Czytaniu w Bibli(o)grodzie towarzyszyła interaktywna wystawa, poświęcona historii akcji Narodowego Czytania. Akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r., a organizowanej corocznie przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowym Centrum Kultury. W tym roku przypadała jej 11. edycja.
Nasza wystawa przeprowadza przez jedenaście lat historii tego, mającego na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty projektu, jakim jest wspólne publiczne czytanie klasyki polskiej literatury. Do okraszonych fotografiami opisów wydarzeń poszczególnych lat przypisane są kody QR, dzięki którym możemy przenieść się do sieci i posłuchać lub zobaczyć nagrania głównych obchodów i  fragmentów wybranych dzieł polskiej literatury czytanych przez znane osobistości świata kultury w warszawskim Ogrodzie Saskim. Można posłuchać też nagrań Polskiego Radia i ciekawostek o poszczególnych tytułach, czy pisarzach. Oprócz fotografii z obchodów stołecznych, można zobaczyć także fotografie z wydarzeń, jakie miały miejsce w naszej bibliotece. Wystawę opracowała graficznie i merytorycznie Grażyna Matuszak – specjalistka ds. edukacji regionalnej w naszej bibliotece. Zrealizowano ją w ramach projektu Lokalnych Partnerstw PAFW.

Zapraszamy do oglądania wystawy, czytania i słuchania fragmentów archiwalnych nagrań dzięki kodom QR.

 

 

Druga edycja polsko-argentyńskich spotkań rozpoczęta. Temat jakże przyjemny, bo dotyczący podróży i turystyki. Wspaniali młodzi ludzie, którzy chcą poznawać się nawzajem, swoją kulturę, tradycję, a także dzielić się swoimi spojrzeniami na istotne dla całego świata problemy, a i przy okazji szkolić komunikację w języku angielskim. Brawo!

Pierwsza edycja polsko-argentyńskiej wymiany uczniowskiej, realizowanej pod egidą naszej biblioteki zakończyła się w czerwcu. Przypomnijmy, że projekt pod nazwą INTERUS, który powstał we wrześniu 2022r. zakłada dalekosiężną współpracę Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu i IPEM 277 w Marcos Juárez w prowincji Kordoba w Argentynie. Celem współpracy jest nawiązanie stałych relacji wymiany szkolnej, w tym realizowanie wspólnych projektów i wirtualnych spotkań. Projekt koordynują: Izabela Putz (MiPBP), Cristián Beltran (IPEM 277) oraz Magdalena Miś-Herbeć i Agata Sadowska (ZSnr1). W ramach tego interesującego projektu, raz w miesiącu, odbywają się wspólne lekcje tematyczne tyczące ważnych zagadnień globalnych, z naciskiem na specyfikę naszych krajów, z zakresu m.in. ochrony środowiska, praw człowieka, ekonomii, historii i literatury.

 

 

12 października, odwiedzi nas pisarka Anna Czerwińska Rydel, by spotkać się naszymi młodymi czytelnikami i zaprezentować swoja książkę poświęconą Aleksandrowi Fredrze pt. “Fotel czasu”.

Spotkania odbędą się:

8:15    Strefa Koloru MiPBP w Nowym Tomyślu

10:00  Filia MiPBP w Sątopach

12:00  BPMiG we Lwówku

Anna Czerwińska – Rydel – autorka licznych biografii znanych ludzi skierowanych do dzieci i młodzieży, muzyk, pedagog, autorka słuchowisk dla najmłodszych. Mama skrzypaczki i gitarzysty, żona pianisty. Nie wyobraża sobie życia bez braci mniejszych, czytania, pisania i ciepłej szarlotki. Mieszka w Gdańsku.

Kanał Autorki na YouTube – filmy o postaciach z jej książek – https://www.youtube.com/channel/UC69W_ezt_6hihU4cPPwFklg/videos

Posłuchaj wywiadu z Autorką, o książce “Fotel czasu”

W październiku, serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne na zajęcia czytelnicze z książką Katy Hudson pt. “Wyścig po złotego żołędzia”

Wszystkich nauczycieli zachęcamy do kontaktu

Zapisy pod nr tel. 614421274

Październikowa odsłona Biblioteki Regionu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, wprowadziła kameralne grono miłośników historii w średniowieczne czasy Ostrowa Tumskiego, czyli wyspy katedralnej w Poznaniu. Gościem spotkania była bowiem archeolożka, pracująca na co dzień w poznańskim Rezerwacie Archeologicznym Genius LociKarolina Andrys. Wraz z nią w roli przewodnika, mieliśmy przyjemność zgłębiać historię jednego z najważniejszych ośrodków powstającego przed tysiącem lat państwa polskiego.
Poznaliśmy zarys czasowy prowadzenia prac wykopaliskowych na tym terenie i efekty jakie one do dnia dzisiejszego przyniosły. Dzięki badaniom wiadomym jest, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Jak na ówczesne czasy, gród był nadzwyczaj nowoczesny. Odkryto tu m.in. świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych, zarysy murów dawnego palatium, domniemane groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego, mnóstwo artefaktów i spore cmentarzysko na Śródce, z pochówkami sięgającymi X wieku. Oprócz ciekawego przekazu połączonego z wirtualnymi pokazami konstrukcji budynków, wizerunków żyjących wówczas osób, których szczątki zrekonstruowano i przebadano antropologicznie, można też było zobaczyć kopie przedmiotów codziennego użytku i odtworzone za pomocą drukarek 3D czaszki ówczesnych mieszkańców, spoczywających od wieków na śródeckim cmentarzysku.
Po prelekcji padło sporo pytań dotyczących wyników badań naukowych, legend i rozmaitych teorii historycznych, wywołujących ciekawą dyskusję. Badania archeologiczne dostarczają nie tylko fascynujących informacji na temat życia w przeszłości, ale również przyczyniają się do rozwoju wiedzy historycznej. Była to nieoceniona okazja do zgłębienia historii Polski.

Warto wspomnieć, że Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, mający swoją siedzibę właśnie na Ostrowie Tumskim, to niezwykłe miejsce na mapie Poznania.  To innowacyjne centrum edukacji historycznej eksponuje jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.

 

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zorganizowania w bibliotece w Borui Kościelnej spotkań czytelniczych. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, dlatego na spotkanie zostały zaproszone klasy pierwsze, rozpoczynające naukę czytania. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Jesień w Stumilowym Lesie”. Lekturę przeplatano pytaniami oraz rozmową na temat treści czytanej książki. Dzieci m.in. bezbłędnie wymieniły pory roku oraz opowiadały o darach i barwach jesieni. Na zakończenie wizyty w bibliotece wykonały pracę plastyczną. Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze i głęboko wierzymy, że na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

Cykliczne zajęcia dla grupy uczącej się języka angielskiego zaplanowaliśmy na 13 i 27 października. Zapraszamy o godz. 18.00 do naszej Czytelni.

 

 

10 października, we wtorek, o godz. 18.00 zapraszamy na 143 spotkanie podróżnicze. Naszym gościem będzie Krzysztof Krygier, który opowie co warto zobaczyć w najważniejszych miastach Europy, a co najważniejsze jak zrobić to przy ograniczonych kosztach. Odwiedzimy m.in. Pragę, Paryż, Odense, Kopenhagę, Auvers-sur-Oise, czy Syrakuzy.

 

 

Zachowanie sprawności pamięciowej, spostrzegawczości i refleksu, wymaga ciągłej gimnastyki. Różnorodne ćwiczenia umysłowe, pozwalają nam dłużej zachować dobrą kondycję i prawidłowe funkcjonowanie.
Dlatego, kolejny już raz, podczas spotkania z grupą Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, zajęliśmy się takimi ćwiczeniami. Rozpoznawaliśmy przeróżne zapachy (to ćwiczenia rozwijające percepcję i wyobraźnię), trenowaliśmy koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, grając w „Łapacz” oraz ćwiczyliśmy pamięć, uwagę i funkcje językowe, gdzie z zabaw z alfabetem, wyszły nam, naprawdę ciekawe opowiadania.
Czas miło nam upłynął, a po wysiłku umysłowym, czekała nas chwila relaksu i słodki poczęstunek.
Spotkanie odbyło się w dniu 03.10.2023r., w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, w ramach projektu „Seniorzy w natarciu”.

 

„Rodzina Robaczków robi sobie zdjęcie” autorstwa  Jennifer Frank i Davida Ezra Steina to zabawna, a zarazem pouczająca książka dla dzieci, mówiąca o tym, że najlepiej zawsze pozostawać sobą i wykorzystywać drzemiący w nas potencjał. We wrześniu, wysłuchało jej liczne grono przedszkolaków odwiedzających naszą biblioteczną Strefę Koloru.

Rodzina Emmy planuje wspólne pamiątkowe zdjęcie. Podekscytowana tym pomysłem bohaterka dzieli się nim ze swoimi przyjaciółmi, ale widząc piękne portrety ich rodzin posępnieje. No bo jak robaczki mają się na zdjęciu zachwycająco uśmiechać, jeśli nie mają zębów? Jak ma błyszczeć wspaniale futerko, skoro nie mają włosów? Odpowiedzią na te wątpliwości ma być pewien szalony pomysł…

Młodym czytelnikom opowieść bardzo przypadła do gustu i sprawiła, że w ramach zabaw towarzyszących lekturze chętnie naśladowali jej bohaterów, sprawdzając m.in. giętkość własnych ciał i pozując do zdjęć.

Już 6 października, zapraszamy wszystkich na kolejną odsłonę NOCY BIBLIOTEK!

Proponujemy Wam: młodzieżowe warsztaty plastyczne z Katarzyną Kudełką, dwa seanse filmowe dla najmłodszych, koncert talentów uczniów nowotomyskiego Prywatnego Ogniska Muzycznego, będzie też charytatywny kiermasz książek dla chorej na achondroplazje Ani oraz fotograficzna zabawa na facebookowym profilu biblioteki – Tak czytam NOCĄ.

Na warsztaty dla młodzieży z Katarzyną Kudełką obowiązują zapisy, na inne wydarzenia zapraszamy wszystkich bez ograniczeń.

W ramach Wieczoru Filmowego Strefy Koloru będą miały miejsce dwa seanse:

W tym dniu będzie można wypożyczać i oddawać książki  od 9.00 do 20.00!

Czekamy na Was!

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w V Kongresie Archiwów Społecznych w Lublinie, przygotowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. W tym największym spotkaniu wszystkich osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii wzięła udział nasza koleżanka Grażyna Matuszak, zajmująca się Nowotomyską Galerią Internetową. Nasza galeria znajduje się w ogólnopolskiej bazie archiwów społecznych.
Kongres trwający trzy dni wypełniony był spotkaniami, warsztatami, dyskusjami oraz wydarzeniami towarzyszącymi – spacerami czy wizytami w ciekawych i ważnych dla Lublina instytucjach. Prezentowane były archiwa społeczne specjalizujące się w nagrywaniu relacji historii mówionej oraz projekty artystyczne i kulturalne, dla których historia mówiona była punktem wyjścia. Były również warsztaty, przygotowujące do przeprowadzenia wywiadu historii mówionej i wiele innych wydarzeń w przestrzeni Lublina. Jednym słowem spora dawka wiedzy, nowego spojrzenia i inspiracji.

W piątek, 28 września, w naszej bibliotece rozpoczęliśmy cykl warsztatów malarskich. Pod okiem prowadzącej zajęcia Ally Yuzepolskiej uczestnicy za pomocą akwareli stworzyli piękne gałęzie bawełny. Następne zajęcia już 27 października.