Ostatni tydzień maja w nowotomyskiej bibliotece zaowocował kolejnymi partnerstwami, formalnie zawiązanymi na wspólną realizację projektu pn. Bibli(o)gród, w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Do zawiązanej Grupy Inicjatywnej, dołączyły dwie placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu, reprezentowana przez p. Krzysztofa Magdansa – Dyrektora; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Nowym Tomyślu, reprezentowana przez p. Mirosławę Jurgę – Dyrektora. Nie mogło zabraknąć w działaniach na rzecz Bibli(o)grodu, od lat zaprzyjaźnionego z nowotomyską książnicą- Nadleśnictwa Bolewice, reprezentowanego przez: dr inż. Grzegorza Gaczyńskiego – Nadleśniczego oraz Jolantę Gaczyńską – Inżynier Nadzoru.
W trakcie spotkania, przedstawiony został nowym Partnerom: zakres zrealizowanych działań, budżet, zapotrzebowanie oraz plany związane z kolejnym etapem działań w Bibli(o)grodzie. Niewątpliwie, była to okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie działań partnerskich.
Celem projektu, jest wspólne działanie partnerów na rzecz Bibli(o)grodu, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej, skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych.
Adresatami projektu są mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl: młodzież, seniorzy, użytkownicy biblioteki i NOKu, uczniowie szkół, przedszkolaki, młode mamy z dziećmi, lokalni twórcy, rzemieślnicy i wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z nowej przestrzeni pn. Bibli(o)gród. Hasło przewodnie projektu brzmi: “Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – Cyceron.
Koordynatorki i autorki projektu z ramienia biblioteki: Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek, informują:
Projekt realizowany będzie do końca września 2023 r., dlatego nadal jesteśmy otwarci na współpracę i zawiązywanie Partnerstw. Bibli(o)gród to miejsce, które nawet po zakończeniu działań w ramach programu dotacyjnego, będzie wymagał ciągłej pielęgnacji, wkładu finansowego oraz doposażania.

6 czerwca, o godz. 12:00 zapraszamy uczniów szkoły podstawowej do naszego Bibli(o)grodu na warsztaty plastyczne prowadzone przez uznanego ilustratora Piotra Sochę.

Piotr Socha – grafik, projektant, ilustrator. W 1992 ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki w Pracowni Ilustracji Książkowej Prof. Janusza Stannego.
Współpracował jako ilustrator z redakcjami m.in. Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów, Dużego Formatu, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Harward Business Review. Współpracował również z programem TVP1 dla którego zaprojektował w 1999 roku wspólnie ze studiem animacji Platige Image nową oprawę graficzną, w tym czołówki Wiadomości i Teleexpressu oraz dla festiwali piosenki w Sopocie i Opolu.
Oprócz ilustracji prasowej zajmuje się również projektowaniem książek: min. “Drzewa”, “Pszczoły”, gier planszowych, audiobooków, logotypów.

Przed nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! Zamierzamy spędzić go w Bibli(o)grodzie, a towarzyszyć nam będą wyjątkowi goście, którzy zapewnią dzieciom moc atrakcji:

2 czerwca, godz. 10:00 – czyta i warsztaty ogrodnicze prowadzi Gabryela Beyga z Kwiaciarni Azalia

5 czerwca, godz. 10:30 – czyta Franciszek Rolla ze Stowarzyszenia Przyjaciele Króla

6 czerwca, godz. 12:00 –  warsztaty plastyczne przeprowadzi ilustrator Piotr Socha

 

W czwartkowe popołudnie w bibliotece w Wytomyślu miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu czwartkowych Podwieczorków z książką. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła święta Dnia Mamy. Na początku najmłodsi czytelnicy biblioteki wysłuchali bajki pt. „Franklin mówi kocham Cię”, z której dowiedzieli się, że czasem jedno słowo może zastąpić nie wiadomo jak wyszukane i wspaniałe prezenty. Następnie, każdy samodzielnie wykonał dla mamy prezent – tekturowego motyla, ozdobionego kolorowymi cekinami i guzikami. Kolejne, podwieczorkowe spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze, w tym dniu wszyscy wyszli z biblioteki szczęśliwi, zadowoleni i zaopatrzeni w nowe książki i upominki dla swoich mam.

Przepraszamy za chwilowe problemy z internetem w naszej Filii w Sątopach. Mamy nadzieję na szybkie rozwiązanie zaistniałego problemu.

Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie

Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów?

Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworząc podwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy. Szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Na kartach książki pojawią się nieprzecięte osobowości, w często nieznanej nam wcześniej odsłonie. Wśród nich:

Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u, dzięki której ikony polskiej kultury, tj.Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno.

Współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie – jak sam mówił – mężczyzna dzieckiem podszyty. Ona uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy.

Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivat, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze „Szpilek”.

Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On – pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona – genialna ilustratorka, bezkompromisowa wobec siebie i innych.

Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia.

To wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5063570/tworcze-zycie-we-dwoje

Kiedy finezyjna la belle époque powoli odchodzi w zapomnienie, w pełnej zakamarków i tajemnych skrytek willi przy placu Latarnia przychodzi na świat niezwykła dziewczynka o imieniu Maria. Kocha przyrodę, uwielbia książki, wiersze i psikusy. Wszyscy nazywają ją Lilką, twierdząc, że to imię bardziej pasuje do jej melancholijnej natury. Jej najlepszą przyjaciółką staje się młodsza siostra Madzia, z którą dzielą dziewczyńskie tajemnice i słabość do przystojnych młodzieńców. Ich tatko jest znanym malarzem, nasiąkają więc nie tylko zapachem farb i werniksów, ale też atmosferą artystycznego domu, pełnego wybitnych indywidualności. Obie wyrastają na ekscentryczne młode damy, wyróżniające się na tle mieszczańskiego, spętanego obyczajowymi kajdanami Krakowa.

Lilka, zlepek kontrastów i stek niekonsekwencji, niepowtarzalna, bezwstydna, piekielnie zdolna i przejmująco wrażliwa, opowiada o ukochanym domu, krakowskiej Kossakówce, barwnej codzienności międzywojnia, artystycznej bohemie tamtych dni i o sile napędowej całego wszechświata – wielkiej miłości. Jaka naprawdę była kobieta, którą nazywano czarownicą, barwnym ptakiem, wróżką i egzotycznym kwiatem? Co było jej największym życiowym dramatem i skąd czerpała inspiracje i energię do tworzenia? Dlaczego nie chciała mieć dzieci, komu ufała bezgranicznie i co sprawiało, że tak kochała życie?

Przenieście się do niezwykłej epoki, w której królowały poezja, brydż i jazz, skandale i wielkie namiętności. Poznajcie opartą na faktach, pełną humoru i zaskakującą opowieść o życiu, pasjach i miłościach jednej z najbardziej intrygujących i uzdolnionych polskich poetek dwudziestolecia międzywojennego – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5046874/deficyt-niebieskich-migdalow

Ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z cyklu Biblioteki Regionu poświęcone było mrocznym kartom historii Grodziska Wielkopolskiego. Naszym gościem był Jędrzej Czechowski, pasjonat regionalnych grodziskich dziejów, który odkrył i przestudiował dokumenty dotyczące procesów osób posądzonych o czary w Grodzisku i okolicznych miejscowościach w latach 1595-1737. Drugim, pokrewnym nurtem jego badań była instytucja kata miejskiego, który wykonywał zasądzone wyroki. Choć większość z nas słyszała, jaki zazwyczaj procesy o czary miały finał, wnioski z badań prowadzonych przez naszego gościa, w zestawieniu ze statystyką ogólnokrajową były wstrząsające.
Materiałem źródłowym w prowadzonych przez pana Czechowskiego badaniach były: księgi sądowe wójtowskie i radzieckie z Grodziska Wielkopolskiego, protokoły spraw kryminalnych sądu wójtowskiego, księgi kasowe miasta, akta kościelne parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej Wdowy w Grodzisku, a także akta metrykalne. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o składzie i świeckim charakterze sądów, przebiegu procesów, stosowanych na oskarżonych metodach tortur, a nawet o cenie za pozbawianie życia.
Jak mogliśmy usłyszeć – procesy o czary, zwane też polowaniem na czarownice, w których oskarżonemu stawiało się zarzut uprawiania magii, miały swój początek już w X w., początkowo jednak nie było mowy o karze śmierci. Odprawianie guseł uważane było za przestępstwo, a nie za herezję. Karę śmierci zaczęto stosować na zachodzie Europy od wieku XV.  W Polsce proceder ten zaczął się dość późno. Największe jego nasilenie przypadało na ostatnie ćwierćwiecze XVII w. i trwało do połowy XVIII w. Dość liczne procesy miały miejsce na Pomorzu i w Wielkopolsce. Oskarżenia o czary były napędzane mechanizmem szukania tzw. kozła ofiarnego, w świetle ówczesnych przemian gospodarczych, politycznych, społecznych oraz religijnych. Głód, plagi wojny, chorób, wprowadzanie i rugowanie nowych doktryn religijnych, burzących porządek społeczny, skuteczne straszenie piekłem i diabłem w życiu codziennym wymagało ofiar, często niewinnych. Czarownice, czy też czarownicy potrzebni byli do skupienia gniewu ludu, by chronić patrycjuszy. Zazwyczaj byle pretekst wystarczył, by wprawić w ruch morderczą machinę. Za społecznym, a nie religijnym podłożem procesów o czary przemawia skazywanie na śmierć głównie osób ze stanów niższych, a szczególnie kobiet.
Jeśli chodzi o procesy grodziskie, dowiedzieliśmy się, że wśród zachowanych akt 22. grodziskich procesów, choć liczba ich była zapewne zdecydowanie większa, 77 % oskarżonych stanowiły kobiety, reszta to mężczyźni, a nawet dzieci. Zaznaczyć należy, że zdarzały się także procesy tzw. łańcuszkowe, w których oskarżony pociągał za sobą kilka osób, które powoływał. Ważny jest także fakt, iż większość procesów to procesy świeckie. Bywało, że to właśnie osoby duchowne nawoływały do ograniczenia budzących grozę sądownych poczynań. Pierwsze procesy dotyczyły nieomal wyłącznie kryminalnych aspektów czarów np. o szkodzenie ludziom czy zwierzętom, niestety z czasem zarzuty te łączono z herezją, co spowodowało dramatyczny wzrost ilości procesów i osób skazanych. Do oskarżenia wystarczało wskazanie przez osobę już skazaną, zaś koronnym dowodem było przyznanie się do winy. Zeznania, zaskakująco absurdalne, a wskazujące na zawiłą wyobraźnię przesłuchujących, uzyskiwano za pomocą rozmaitych tortur. Skazane przez sądy grodziskie osoby w większości kończyły na stosie, w kilku dosłownie przypadkach zakończeniem była szubienica lub ścięcie. Ten ostatni sposób pozbawiania życia zasądzano w przypadku osób nieletnich. Ostatni proces o czary, którego ofiarami padła kobieta wraz z dwunastoletnim synem miał miejsce w Grodzisku w roku 1737. Na szczęście w 1776 r. mocą konstytucji sejmowej zakazano stosowania tortur i zabroniono skazywać osoby oskarżone o czary na karę śmierci. Pokłosie tych wydarzeń było jednak ogromne.
Na koniec tej drastycznej opowieści, po serii pytań zadawanych przez uczestników spotkania, mogliśmy także niebywałą okazję zobaczyć wierną replikę katowskiego miecza i kopię kontraktu zawartego przez miasto z osobą zatrudnioną w charakterze kata. Była również możliwość zakupienia publikacji autorstwa pana Jędrzeja Czechowskiego, pt. „Urząd kata w Grodzisku Wielkopolskim od XV do XIX wieku w świetle zapisów w księgach miejskich i wójtowskich.”, świeżo wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Bogucki.
Na kolejne spotkania o tematyce regionalnej zapraszamy po wakacjach!

 

Informujemy, że od 9 czerwca do 4 lipca biblioteka będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów.

W trakcie majowych „Godzin dla rodziny”, dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach czytelniczych organizowanych w ramach projektu „Czytacze, czyli zaczytaj się na zabój”. Jego inicjatorkami są Ewa Agata Janicka Elsner i Karola Pawełska we współpracy z Wydawnictwem Frajda, które 18 maja odwiedziły Strefę Koloru, by czytać rozmawiać i twórczo spędzić czas z najmłodszymi czytelnikami. Dzieci wysłuchały opowieści pt. „Laszlo boi się ciemności” oraz „Kiełbaska” po czym chętnie odpowiadały na zadawane przez prowadzące pytania, rysowały i dzieliły się własnymi przemyśleniami. Wśród uczestników warsztatów były dzieci objęte programem Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, które uzbierały komplet naklejek na swoich czytelniczych kartach, za co od bibliotekarek otrzymały serdeczne gratulacje i pamiątkowy dyplom. W śród wyróżnionych znaleźli się: Stefan Chwaliński, Leonard Skrzypczak, Zofia Podsadna, Antonina Kaczmarek, Tomasz Pozdrowiczi Matylda Stawska – Demiter.

W piątek, 19 maja, w naszej bibliotece miała miejsce przepiękna, liryczna i eteryczna „Randka z poezją” Sylwii Turowskiej. To pierwsze z nowego cyklu spotkanie z twórczością naszych lokalnych poetów. Wiersze pani Sylwii czytał aktor Aleksander Mikołajczak, a rozmowę o twórczości, nie tylko tej poetyckiej, poprowadziła pisarka, aktorka i autorka tekstów – Marzanna Graff. Spotkanie było bardzo ciepłe i rodzinne. Wspaniale skonsolidowana społeczność Przyłęku, gdzie mieszka pani Sylwia, w imponującej reprezentacji przybyła posłuchać jej wierszy, pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów.
Pani Sylwia na co dzień prowadzi z mężem salon fryzjerski. W wolnych chwilach znajduje dużą przyjemność w gotowaniu, fotografowaniu, poznawaniu nowych miejsc, ale najwięcej radości i spełnienia sprawia jej pisanie wierszy i malowanie obrazów. Podczas gdy w malarstwie najważniejsza jest dla niej gra kolorów, to w jej poezji najwięcej miejsca zajmuje przyroda i uczucia, bowiem piękno i niezwykłość natury jest tym, co nieustannie ją zachwyca.

Piątkowym przedpołudniem, 19 maja, naszą bibliotekę odwiedziła Nieformalna Grupa Antropologii Muzealnej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Mieliśmy przyjemność gościć prof. Annę Weronikę Brzezińską, prof. Izabellę Main, prof. Agatę Stanisz z Celiną, dr Karolinę Dziubatą-Smykowską oraz studentki etnologii: Julię, Zofię, Wiktorię i Julię. Grażyna Matuszak – specjalistka ds. edukacji regionalnej opowiedziała naszym gościom o działaniach Ośrodka Wiedzy o Regionie związanych z gromadzeniem zbiorów, działaniach archiwum społecznego Nowotomyskiej Galerii Internetowej, a także o formach wykorzystywania zbiorów do popularyzacji wiedzy o historii i kulturze regionu. Bardzo dziękujemy za miłą wizytę.

16 maja, w bibliotece w Borui Kościelnej odbyło się pasowanie na Czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przysięgę musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie znakomicie. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.

W czwartek, 18 maja, na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Dyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Małgorzaty Grupińskiej-Bis, na uroczyste obchody Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przybyli przedstawiciele 229 bibliotek publicznych, działających na terenie województwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele władz Wielkopolski i miasta Poznania.
Kluczowym momentem uroczystości było uhonorowanie bibliotekarzy i bibliotek, którzy szczególnie aktywnie działali na różnych obszarach promocji czytelnictwa i kultury. Mamy przyjemność poinformować, że zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej i uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego, na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymała Izabela Putz – specjalistka ds. animacji kultury naszej biblioteki.
Wyróżnienie zostało przyznane za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i kultury w regionie, inicjowanie i realizację projektów odpowiadających na potrzeby drugiego człowieka, otwartość i wsparcie integracji lokalnej społeczności oraz za podążanie za najnowszymi technologiami i wykorzystywanie ich w działaniach na rzecz bibliotekarstwa.

W dniach 22 – 31 maja serdecznie zapraszamy wszystkie klasy pierwsze na pasowanie w Baśniowym Lesie.

Zapisy pod nr tel. 614421274

W piątek 19 maja, podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek pod hasłem: Moja Twoja Nasza Biblioteka! odbył się już kolejny pieszy rajd dwóch bibliotek. Bibliotekarki z Bukowca i Sątop – Danuta Łebkowska i Maria Pigla po raz kolejny zorganizowały spotkanie na leśnej polanie, aby czytać dzieciom. Celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcenie ich do częstego sięgania po książki. Dzieci słuchały z zaciekawieniem książki o Kropce, a następnie wspólnie bawiły się i zajadały pysznościami. Ciepłe, piątkowe popołudnie na polanie, wśród koron drzew to idealny sposób nie tylko na integrację i dobrą zabawę, ale również na krzewienie kultury czytelnictwa.

Tydzień Bibliotek w Jastrzębsku Starym rozpoczął się 8 maja od wieczornego spotkania pt. ”Jak zdrowo czytać”. Spotkanie poprowadziła fizjoterapeutka – Konstancja Krysiak-Waligóra.
Uczestnicy spotkania zostali poinstruowani przez specjalistkę, w jakich pozycjach czytać, by nie odczuwać bólu i móc czytać jak najdłużej, a także o tym jak prawidłowo oddychać. Wszyscy mieli również okazję wypróbować kilka podstawowych ćwiczeń, pozwalających uporać się z codziennymi dolegliwościami.
W środę, 10 maja, bibliotekę odwiedzili uczniowie III i IV klasy Szkoły Podstawowej w Jastrzębsku Starym. Uczestniczyli oni w radosnych „Lekturowych kalamburach”. Było dużo rozmów, sporo śmiechu i emocji. To doskonała okazja nie tylko do integracji, ale również do przypomnienia sobie przez dzieci przeczytanych już lektur i zapoznania się tymi, które jeszcze przed nimi.
Tydzień Bibliotek zakończył się 12 maja piątkowym „Czytaniem przy ognisku”.
Tego dnia bibliotekarka Natalia Rau zaprosiła na skwer za biblioteką, gdzie przy rozpalonym ognisku zaproponowała dzieciom szereg starych, podwórkowych zabaw, a także wyliczanki i tańce przy ognisku. Po fizycznych aktywnościach przyszedł czas na odpoczynek przy czytaniu bajek. Nie zabrakło pieczonych kiełbasek i słodkich upominków dla najmłodszych.

Jak co roku, podczas obchodów Tygodnia Bibliotek, przez cały tydzień bibliotekę w Borui Kościelnej odwiedzały dzieci z miejscowego przedszkola. Podczas tego tygodnia najmłodsi uczniowie spędzali czas poznając różnych bohaterów między innymi: kolorowego słonia Elmera, malutką myszkę o imieniu Tupcio Chrupcio, Misia Tulisia oraz kotka Mikusia zabranego ze schroniska. Dzieci bardzo uważnie słuchały czytanych opowieści a następnie do wybranych bajek wykonywały prace plastyczne, bardzo chętnie również przeglądały książki, w specjalnie stworzonym do tego miejscu – kąciku książek dla najmłodszych. W czasie wizyty w bibliotece dowiedziały się także, co należy zrobić, żeby zostać czytelnikiem oraz jak się kulturalnie zachowywać w bibliotece. W nagrodę za aktywny udział w przygotowanych zajęciach, każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki.

23 maja o godz. 18.00 zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu Biblioteka Regionu. Tym razem gościem będzie Jędrzej Czechowski, którego pasjonujący wykład dotyczył będzie czarownic, procesów i katów. To zapomniana, a może bardziej niechciana historia Grodziska, która zupełnie niedawno została wyciągnięta z przepastnych czeluści dziejów. O niesamowitych historiach kilkunastoletnich dziewczyn, które bez litości skazywano na stos i o tym kto tak naprawdę wydawał na nie tak okrutne wyroki, będziemy mogli posłuchać już niebawem. Być może uda się dopowiedzieć historię grodziskich Szubionek, czy uchylić rąbka tajemnicy o ponurej kiedyś historii pobliskiego Zielęcina, które kto wie, czy nie zasługuje na miano wielkopolskiego Salem?

Serdecznie zapraszamy!

 

 

W poniedziałek, 15 maja odbyła się kolejna lekcja uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu i IPEM 277 z Marcos Juárez w prowincji Kordoba w Argentynie. Była ona bardzo przyjemna, gdyż tym razem dotyczyła życia kulturalnego w naszych krajach. Uczniowie prezentowali sobie nawzajem znanych pisarzy, piosenkarzy i innych artystów.  Były też piosenki na żywo w wykonaniu uczniów naszych obu szkół. ❤️🇦🇷🇵🇱

 

Gorzko, gorzko w DKK
5 maja, klubowiczki dyskutowały o książce Joanny Bator pt.” Gorzko, gorzko”, której treść opiera się na pragnieniu miłości i wolności, dojrzewające w życiu i marzeniach kobiet czterech pokoleń. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą. Joanna Bator czaruje słowem przenosząc Czytelnika do kobiecego świata, opowiadając porywającą historię bohaterek, które łączą nie tylko więzy krwi, ale też bolesne doświadczenia. Stosuje kilka sprytnych zabiegów dotyczących konstrukcji fabuły co sprawia, że książka wciąga i elektryzuje. Opisy miejsc i postaci są bardzo realne i plastyczne, a sama historia jest zaskakująca, niekiedy nieprzewidywalna, często smutna i bardzo cierpka. W tej książce każdy może odnaleźć siebie – swoje przeżycia, marzenia czy poszukiwanej życiowej mądrości. Choć jest to lektura niełatwa i wymagająca, to klubowiczki bez cienia wątpliwości polecają ją wszystkim Czytelnikom. Historia zawarta w książce daje nadzieję na to, że przeszłość naszych przodków nie musi definiować nas samych. Jest za to wartością i doświadczeniem, z których trzeba czerpać garściami, ucząc się na błędach i poruszając się powoli do przodu.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Czytelnicze formy i przestrzenie w bibliotecznych wnętrzach
8 maja miał miejsce podwójny wernisaż. W Galerii na Piętrze gościły prace nowotomyskiej artystki Ewy Łodygi, a w Galerii W PUNKT można było zapoznać się z twórczością jej zdolnych uczniów – słuchaczy Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającej przy bibliotece w Bolewicach: Michała Tybiszewskiego, Ireny Młochowskiej, Stefanii Drobnik, Jadwigi Bober, Eugeniusza Napierały, Krystyny Nowotnej, Urszuli Lasoty, Ewy Stachowiak, Wandy Murgot i Aurelii Sołtysiak. W te charakterystyczne, symboliczne prace idealnie wkomponowały się bardzo klimatyczne piosenki w wykonaniu dwóch utalentowanych uczennic ZSnr1- Karoliny Ostrowskiej i Antoniny Zerek.

Seniorzy w Bibli(o)grodzie!
9 maja odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie w ramach cyklu: „Seniorzy w natarciu”. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu jak zwykle licznie przybyli do biblioteki i zwiedzili Bibli(o)gród, gdzie wysłuchali ogrodowych porad i mini prelekcji eksperta Adama Rybarczyka. Następnie, jak na ogród przystało, posadzili różne rośliny. Zakończenie spotkania, upłynęło w słodkiej atmosferze małego poczęstunku. Przed nami lato i wakacyjna przerwa w cyklu spotkań „Seniorzy w natarciu”.

Ameryka Południowa w cztery miesiące
9 maja bibliotekarki zaprosiły na wyjątkową, ekscytującą, 4. miesięczną podróż po Ameryce Południowej, którą w 2019 r. odbył Mateusz Sobierajski – fotograf, artysta i podróżnik. Było o cudnych miejscach Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Peru i Ekwadoru.
Podróżnik opowiedział m.in. o brazylijskiej kulturze Capoeiry – sztuce walki opartej na tańcu, śpiewie i płynności ruchu, słynnym brazylijskim karnawale, majestatycznych widokach Patagonii w Argentynie oraz niebywałych atrakcjach Peru, jak: nurkowaniu z żółwiami, jeździe rowerem po pustyni i spaniu w dżungli obok grasujących jaguarów.

Majówka z Książką
10 maja dzieci z nowotomyskich przedszkoli wzięły udział w Kociej Majówce z Książką, animowaną przez Grupę Artystyczną Art Bonsai. Przemarsz w wielkim „kociowodzie”, wspólne tańczenie „miałcareny”, trening polowania na myszy, odgadywanie kocich zagadek, zabawy z pomponami w deszczu baniek mydlanych– to niektóre z atrakcji w jakich z entuzjazmem wzięli udział uczestnicy majówki. Sami również zagościli na scenie, prezentując swoje kocie przebrania i makijaże. Przyjemna, słoneczna pogoda dodatkowo umiliła przebieg wydarzenia i korzystanie z plenerowych atrakcji, takich jak: czytelniczy kącik pełen kocich opowieści, rysowanie kotów kredą po wielkiej tablicy, czy relaks w Bibli(o)grodzie, świetnie przystosowanym dla małych czytelników.

Otwarcie Bibli(o)grodu
11 maja z wielkim rozmachem został otwarty dla mieszkańców miasta Bibli(o)gród – plenerowe miejsce wydarzeń kulturalnych, relaksu i miłego spędzania wolnego czasu.
Jak informują autorki i koordynatorki projektu Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek: W ramach projektu, udało się nam stworzyć na terenie ogrodu: strefę relaksu, letnią czytelnię, punkt wymiany książek, plantcrossing- czyli strefę wymiany roślin, strefę do zabaw i animacji oraz system wystawienniczy. Planowane są różnorodne działania, w tym: pikniki rodzinne, kiermasze, wystawy, warsztaty relaksacyjne dla seniorów, zajęcia z gimnastyki czy warsztaty rękodzielnicze. W części artystycznej publiczność wysłuchała cudownych, klimatycznych i poetyckich utworów Zuzanny – wokalistki, multiinstrumentalistki i tekściarki.

English in the library
12 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyły się cykliczne zajęcia z języka angielskiego, prowadzone przez Irinę Seletską z Ukrainy. Zmotywowane panie ćwiczyły słownictwo w zakresie relacji rodzinnych oraz szlifowały czas teraźniejszy.

 

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu jako lider grupy Inicjatywnej, oddała w ręce mieszkańców do użytkowania nową przestrzeń – Bibli(o)gród.
11 maja nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem: przedstawiciela programu Lokalne Partnerstwa PAFW, przedstawicieli samorządów, członków Grupy Inicjatywnej tj.: przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu oraz Lokalnej Grupy Działania KOLD.
W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło licznego grona Partnerów i Sponsorów, którzy wsparli bibliotekę podczas trwania działań projektowych. Do „Bibli(o)grodu” przybyli: przedstawiciel Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Stanisław Głąbski, przedstawiciele Starostwa Nowotomyskiego -Kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej – Marzena Matusiak oraz Skarbnik Powiatu Nowotomyskiego- Barbara Golon, Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla – Grażyna Pogonowska, Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Mikołaj Pukianiec, członkini zarządu Lokalnej Grupy Działania KOLD – Paulina Młyńczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im Feliksa Szołdrskiego – Jolanta Spychała oraz nauczyciel-bibliotekarz – Małgorzata Gucia.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również partnerzy projektu: dyrektor Parku Miejskiego oraz nowotomyskiego ogrodu zoologicznego – Ilona Jakubowska, naczelnik wydziału turystyki i rozwoju gospodarczego urzędu miejskiego w Nowym Tomyślu – Ewelina Szofer –Pajchrowska oraz jej zastępca, pełniący również społeczną funkcję prezesa Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego – Ryszard Ratajczak, dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury – Beata Baran, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu – Tomasz Wlekły oraz nauczycielka szkoły – Andżelika Giel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu – Mirosława Jurga oraz pracownicy szkoły – Stanisław Kaczmarek i Leszek Paluszak, przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu – asp.szt. Anna Urbaniak i asp. Joanna Jerzewska, członkowie Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego w Nowym Tomyślu, wieloletnia dyrektor nowotomyskiej biblioteki – Lucyna Kończal-Gnap, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego w Nowym Tomyślu, Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Bolewice- Jolanta Gaczyńska. Tego dnia nie mogło zabraknąć również ekspertów: projektantki ogrodu Ewy Łodygi oraz specjalisty do spraw zieleni – Adama Rybarczyka.
Wśród darczyńców wydarzenia znaleźli się: OSM Top-Tomyśl, Karczma u Bronki, Aesculap Chifa – spółka Grupy B. Braun i GS Zbąszyń.
Projekt Bibli(o)grodu na zlecenie biblioteki, przygotowała Ewa Łodyga-lokalna artystka i projektantka wnętrz, pochodząca spod nowotomyskich Bolewic, absolwentka ASP w Poznaniu.
Adresatami projektu są mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl: młodzież, seniorzy, użytkownicy biblioteki i NOK-u, uczniowie szkół, przedszkolaki, młode mamy z dziećmi, lokalni twórcy, rzemieślnicy i wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z nowej przestrzeni pn.: „Bibli(o)gród”. Hasło przewodnie projektu brzmi: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – Cyceron.
Koordynatorki i autorki projektu z ramienia biblioteki: Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek, informują, że: „W ramach projektu, udało się nam stworzyć na terenie ogrodu: strefę relaksu, letnią czytelnię, punkt wymiany książek, plantcrossing- czyli strefę wymiany roślin, strefę do zabaw i animacji oraz system wystawienniczy. Planujemy różnorodne działania promujące nowe miejsce spotkań: pikniki rodzinne, kiermasze, wystawy, warsztaty relaksacyjne dla seniorów, zajęcia z gimnastyki, warsztaty rękodzielnicze. Nowa przestrzeń, będzie ogólnie dostępna w godzinach otwarcia biblioteki, a teren objęty jest monitoringiem wizyjnym. To miejsce przeznaczone do rekreacji, wypoczynku oraz do prowadzenia zajęć edukacyjnych”.
Cyceron powiedział: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”, zatem Nowy Tomyśl od wczoraj ma cudowny ogród społeczny w charakterze miejskim przy bibliotece, w ścisłym centrum miasta. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwie do zrealizowania, gdyby nie szczęście do wspaniałych ekspertów, partnerów, zaangażowanie młodzieży i pracowników biblioteki – podkreśla koordynatorka projektu – Małgorzata Kaczmarek.
Panie: Elżbieta Podlaszewska-Cybal, dyrektor biblioteki wraz z Grażyną Pogonowską– zastępcą burmistrza, Marzeną Matusiak – kierownikiem Wydziału Komunikacji Społecznej w Starostwie Powiatowym oraz mieszkanką Nowego Tomyśla, symbolicznie rozwiązały wstęgę, by zaprosić zgromadzonych do „Bibli(o)grodu”.
Pani Burmistrz Grażyna Pogonowska, wyraziła słowa uznania dla pracy wielu osób zaangażowanych w stworzenie ogrodu. Po części oficjalnej, nastąpiło rozstrzygnięcie „II Regionalnego Konkursu Fotograficznego” oraz wręczenie nagród przez przewodniczącego jury –Adama Polańskiego.
W części artystycznej publiczność wysłuchała cudownych, klimatycznych i poetyckich utworów Zuzanny – wokalistki, multiinstrumentalistki i tekściarki. Jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień. Śpiewa ciekawe, poetyckie teksty, akompaniując sobie na pianinie, gitarze i akordeonie – czasem lirycznie, czasem z przytupem, ale zawsze prosto z serca! Była to prawdziwa uczta dla uszu, otwierająca szereg działań promocyjnych w „Bibli(o)grodzie”.

Podczas otwarcia Bibli(o)grodu, 11 maja, miał miejsce pokonkursowy wernisaż. Prace nadesłana na II Regionalny Konkurs Fotograficzny zostały wyeksponowane w nowo otwartej, zielonej bibliotecznej przestrzeni. Podczas wspomnianych uroczystości zostały także ogłoszone wyniki konkursu. Przewodniczący konkursowej komisji Adam Polański wręczył nagrody zwycięzcom trzech wiekowych kategorii. Wśród laureatów znaleźli się:

W pierwszej kategorii wiekowej (do 12 lat):

W drugiej kategorii wiekowej (do 18 lat):

W trzeciej kategorii wiekowej (osoby dorosłe):

W tej kategorii przyznano również cztery wyróżnienia:

W skład komisji konkursowej weszli: przewodniczący – Adam Polański, dyrektor biblioteki – Elżbieta Podlaszewska-Cybal, kierownik Działu Udostępniania i Informacji – Róża Mleczak oraz specjalistka ds. edukacji regionalnej z Ośrodka Wiedzy o Regionie – Grażyna Matuszak.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Wasze zdjęcia stanowią cenną dokumentację fotograficzną naszego regionu, którą zachowamy w naszym archiwum.

Konkurs został zrealizowany, dzięki pozyskanym środkom z programu Lokalne Partnerstwa PAFW.
Zapraszamy do oglądania wystawy pokonkursowej, w naszej nowej przestrzeni “Bibli(o)grodu”.

Tu zobaczyć mogą Państwo WIRTUALNĄ GALERIĘ nadesłanych prac konkursowych https://sway.cloud.microsoft/joZPkjlVXG9xS8In?ref=Link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku, nasze majowe święto książki dla dzieci upłynęło na wesołych kocich pląsach. 10 maja, w Muszli koncertowej dzieci z wszystkich nowotomyskich przedszkoli tańczyły i bawiły się wraz z goszczącą na scenie Grupą Artystyczna Art Bonsai. Przemarsz w wielkim  „kociowodzie”, wspólne tańczenie „miałcareny”, trening polowania na myszy, odgadywanie kocich zagadek, zabawy z pomponami w deszczu baniek mydlanych– to niektóre z atrakcji w jakich z entuzjazmem wzięli udział uczestnicy majówki. Sami również zagościli na scenie, prezentując swoje kocie przebrania i makijaże. Przyjemna, słoneczna pogoda dodatkowo umiliła przebieg wydarzenia i korzystanie z plenerowych atrakcji, takich jak: czytelniczy kącik pełen kocich opowieści, rysowanie kotów kredą po wielkiej tablicy, czy relaks w Bibli(o)grodzie, świetnie przystosowanym dla małych czytelników.

Zagospodarowanie przestrzeni za Biblioteką i Muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i przestrzeń dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych stało się możliwe dzięki projektowi pn. Bibli(o)gród, który został sfinansowany z programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.

 

 

W piątek, 12 maja o godz. 18.00 Filia w Jastrzębsku Starym zaprasza na czytanie bajek i wierszy dla dzieci przy ognisku.

Drodzy Czytelnicy,

Z powodu inwentaryzacji księgozbioru, książki z magazynu będą niedostępne w dniach 15.05 – 3.07. 2023r.

Tym razem DKK na warsztat wzięło książkę Joanny Bator pt.” Gorzko, gorzko”. Opowieść opiera się na pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewają w życiu i marzeniach kobiet czterech pokoleń. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Joanna Bator czaruje słowem przenosząc Czytelnika do kobiecego świata, opowiadając porywającą historię bohaterek, które łączą nie tylko więzy krwi, ale też bolesne doświadczenia. Stosuje kilka sprytnych zabiegów dotyczących konstrukcji fabuły co sprawia, że książka wciąga i elektryzuje. Opisy miejsc i postaci są bardzo realne i plastyczne, a sama historia jest zaskakująca, niekiedy nieprzewidywalna, często smutna i bardzo cierpka.

W tej książce każdy może odnaleźć siebie – swoje przeżycia, marzenia czy poszukiwanej życiowej mądrości. Choć jest to lektura niełatwa i wymagająca, to Klubowiczki bez cienia wątpliwości polecają ją wszystkim Czytelnikom. Historia zawarta w książce daje nadzieję na to, że przeszłość naszych przodków nie musi definiować nas samych. Jest za to wartością i doświadczeniem, z których trzeba czerpać garściami, ucząc się na błędach i poruszając się powoli do przodu.

“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 13 kwietnia 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.

Dziś, razem z Seniorami z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, zwiedziliśmy naszą nową przestrzeń pn.: Bibli(o)gród. To teren zagospodarowany za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służył Czytelnikom i Mieszkańcom i stał się zielonym miejscem wypoczynku. „Bibli(o)gród” powstał w ramach realizowanego programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”. W „Bibli(o)grodzie” wysłuchaliśmy ogrodowych porad i mini prelekcji eksperta Adama Rybarczyka. Następnie, jak na ogród przystało, posadziliśmy różne rośliny.
Przed nami lato i wakacyjna przerwa w cyklu spotkań Seniorzy w natarciu. Za nami spotkania sezonu 2022r./2023r.
Zakończenie naszego spotkania, upłynęło nam w słodkiej atmosferze małego poczęstunku.
Spotkanie odbyło się w przestrzeniach naszej Biblioteki, w dniu 09.05.2023r., w ramach projektu: Seniorzy w natarciu.

We wtorek, 9 maja w ramach Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy na wyjątkową, ekscytującą, 4. miesięczną podróż po Ameryce Południowej, którą w 2019 r. odbył Mateusz Sobierajski – fotograf, artysta i podróżnik. Było o cudnych miejscach Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Peru i Ekwadoru.
Podróżnik opowiedział m.in. o brazylijskiej kulturze Capoeiry – sztuce walki opartej na tańcu, śpiewie i płynności ruchu, słynnym brazylijskim karnawale, majestatycznych widokach
Patagonii w Argentynie oraz niebywałych atrakcjach Peru, jak: nurkowaniu z żółwiami, jeździe rowerem po pustyni i spaniu w dżungli obok grasujących jaguarów.

W ramach cyklu Godziny dla Rodziny serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców 18 maja,  o godz. 16:30  na warsztaty czytelnicze pt. “Czytacze, czyli zaczytaj się na zbój”, które poprowadzą Agata Elsner i Karolina Pawełska.

Obowiązują zapisy pod nr tel. 614421274

Zapraszamy na pierwszą Randkę z poezją, która będzie owiana aurą bardzo liryczną i eteryczną. Wsłuchamy się w poezję Sylwii Turowskiej.
Prowadzenie: Marzanna Graff

Czytanie wierszy: Aleksander Mikołajczak
Oprawa muzyczna: Jagoda Tarnionek
“Na co dzień prowadzę z mężem salon fryzjerski. W wolnych chwilach znajduję dużą przyjemność w gotowaniu, fotografowaniu, poznawaniu nowych miejsc, ale najwięcej radości i spełnienia sprawia mi pisanie wierszy i malowanie obrazów. Podczas gdy w malarstwie najważniejsza jest dla mnie gra kolorów, to w mojej poezji najwięcej miejsca zajmuje przyroda i uczucia, bowiem piękno i niezwykłość natury jest tym, co nieustannie mnie zachwyca”. /Sylwia Turowska/❤️

W Tygodniu Bibliotek, 8 maja, w naszej bibliotece miał miejsce niezwykle energetyczny, radosny, łączący pokolenia podwójny wernisaż prac Ewy Łodygi oraz jej zdolnych uczniów – słuchaczy Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z grupy bolewickiej, działającej przy bibliotece w Bolewicach: Michała Tybiszewskiego, Ireny Młochowskiej, Stefanii Drobnik, Jadwigi Bober, Eugeniusza Napierały, Krystyny Nowotnej, Urszuli Lasoty, Ewy Stachowiak, Wandy Murgot i Aurelii Sołtysiak.
Inspirujące Czytelnicze formy i przestrzenie były interpretowane na różnorakie sposoby, w zależności od wyobraźni i wrażliwości artystycznej zwiedzających.
W te charakterystyczne, symboliczne prace idealnie wkomponowały się bardzo klimatyczne piosenki w wykonaniu dwóch utalentowanych uczennic ZSnr1- Karoliny Ostrowskiej i Antoniny Zerek. Zdecydowanie warto zatrzymać się chwilę, pokontemplować i pokłonić przed wizjami mistrzyni oraz jej uczniów. Czasu na to jeszcze jest sporo, bo wystawa Ewy Łodygi będzie czynna do 25 maja, natomiast prace jej wspaniałych studentów można podziwiać w Galerii W PUNKT aż do 7 czerwca.
W związku z tym, że 8 maja świętowano Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, nie zabrakło również życzeń dla całego nowotomyskiego bibliotekarskiego grona, złożonych przez Burmistrza Nowego Tomyśla dra Włodzimierza Hibnera oraz wójta Miedzichowa dra Stanisława Piechotę.
Ewa Łodyga jest projektantką zajmującą się sztuką przestrzeni i malarstwem, absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszkanka Nowego Tomyśla. Za swoją twórczość była niejednokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. nagrodę za rysunek w konkursie „Gazety Malarzy i Poetów” BWA Arsenał Poznań oraz nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 10. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „ PROMOCJE 99”. W 2022 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie sztuk wizualnych.
Od lat współpracuje z nowotomyską biblioteką. Jest autorką lub współautorką projektów wnętrz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolewicach i Biblioteki Publicznej w Pięczkowie. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką w Miedzichowie i Bolewicach tworzy akcje malowania murali, prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku dla studentów Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach wspomnianego stypendium ministerialnego stworzyła formy przestrzenne „CZYTAM”, będące ozdobą ogrodu społecznego biblioteki w Bolewicach. Wg. jej projektu powstał mural czytelniczy z Twarzą Marylin Monroe w Bolewicach, a także niepodległościowy mural z okazji rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Miedzichowie. Stworzyła projekt plastyczny ścian w hali sportowej SP3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Aktualnie głównie zajmuje się projektowaniem.

Kwietniowe Godziny dla rodziny zgromadziły w Strefie Koloru spore grono małych miłośników zdrowego odżywiania oraz znanego i lubianego bohatera – Pucia. 27 kwietnia odbyło się bowiem spotkanie dla dzieci i rodziców poprowadzone przez dietetyczkę Paulinę Konkiewicz, która z dorosłymi chętnie podzieliła się swoim zawodowym doświadczeniem, a dla najmłodszych przygotowała apetyczne atrakcje. Spotkanie rozpoczęła od przeczytania książki Marty Galewskiej – Kustry pt. „Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia”, następnie zaprezentowała najmłodszym pełną witamin zawartość przywiezionego ze sobą koszyka. Dzieci rozpoznawały różne warzywa i owoce, by następnie przystąpić do pracy plastycznej, polegającej na wyklejaniu plasteliną konturów wybranego zdrowego smakołyku.

Mam na imię Przemek. Mam 17 lat. Bardzo lubię rysować. Mówią, że mam autyzm. Czym jest autyzm? To jedna z cech, które składają się na to kim jestem. Autyzm ma związek z moim mózgiem. Autyzm sprawia, że doświadczam świata w określony sposób, czasem tak jak inni, a czasem całkiem inaczej. Dziś zapraszam cię do mojego świata, który rysuję…

Bogaty zbiór barwnych rysunków Przemysława Liska można oglądać w Galerii w Strefie Koloru od 28 kwietnia. Tego dnia odbył się uroczysty wernisaż wystawy, w którym licznie wzięli udział zaproszeni goście. Rodzina, przyjaciele, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 złożyli młodemu twórcy serdeczne gratulacje i życzyli dalszego rozwijania swojej plastycznej pasji. Na ponad trzy tygodnie, pełne kolorów rysunki Przemysława Liska umiliły przestrzeń Strefy Koloru, a ich tematyka u wielu zwiedzających wzbudziła przyjemny sentyment do kreskówek z dawnych lat. Serdecznie gratulujemy!

Co oznacza – postawić się na czyimś miejscu? Odpowiedź na to pytanie okazała się sporym wyzwaniem dla przedszkolaków odwiedzających naszą bibliotekę w kwietniu. Na szczęście, wszystko stało się jasne dzięki książce autorstwa Susanny Isern, której tytuł wyraźnie sugeruje, że zawarta w niej treść pomaga zrozumieć, czym jest empatia i wrażliwość.

Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności, krzątając się wokół swoich spraw: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, pająk przędzie nić, stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna, ponieważ te problemy osobiście go nie dotyczą: `Ja prawie nie używam skrzydeł, więc nie wydaje mi się, żeby skrzydła były ważne`, `Ja nigdy nie kupuję nici i nie wydaje mi się, żeby nici były ważne`… Wieczorem Pasikonik jak zwykle planuje dać koncert skrzypcowy, ale – trach! – struny pękają. Pasikonik jest w rozpaczy. I co teraz?

„Postaw się na moim miejscu” to książka, której w Strefie Koloru wysłuchało ponad 270. przedszkolaków. Spotkała się z ciepłym odbiorem wśród dzieci, podobnie jak zadania i zabawy nawiązujące do jej treści. Uczestnicy zajęć m.in. poznali  wiele ciekawostek o owadach, stworzyli długą stonogę i pletli wielką pajęczą sieć.

 

Oto nasze majowe terminy spotkań z językiem angielskim.

 

 

 

W ramach Tygodnia Bibliotek otwieramy nasz Bibli(o)gród przy klimatycznych, poetyckich utworach Zuzanny. Z ogromną radością, W czwartek, 11 maja o godz. 16.00 zapraszamy na jej recital pt. Zuzanna śpiewa piosenki! ❤️
ZUZANNA jest wokalistką, multiinstrumentalistką i tekściarką. Tutaj liczy się każde słowo – jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień. Śpiewa ciekawe, poetyckie teksty, akompaniując sobie na pianinie, gitarze i akordeonie – czasem lirycznie, czasem z przytupem, ale zawsze prosto z serca!
Od kilku lat regularnie koncertuje w całej Polsce, występowała między innymi podczas Enea Spring Break w Poznaniu, Songwriter Łódź Festiwal, toruńskiego LULU festiwal, czy FRU (Festiwal Raciborskiej Ulicy). Na koncie ma świetnie przyjęty, debiutancki album „Dzień dobry” (maj 2020). W grudniu 2021 miał premierę jej najnowszy singiel. Autorska kompozycja „Akacje na Stalowej” to poruszająca, czule wyśpiewana historia z warszawską Pragą w tle. W nagraniu gościnnie wziął udział Czesław Mozil, wzbogacając je o swój charakterystyczny, pełen emocji głos.
„Ma zjawiskowy głos, piosenki, które pisze, to czysta poezja!” (Maciej Szajkowski, Kapela ze wsi Warszawa)
POSŁUCHAJ: http://youtube.com/user/zuzannamoczek

FB: facebook.com/spiewajacazuzanna
IG: instagram.com/spiewajaca_zuzanna

 

W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek, w czwartek, 11 maja o godz. 14.00 zapraszamy na uroczyste otwarcie naszego Bibl(o)grodu. Szczegóły na plakacie.