Miesiąc: kwiecień 2023
Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu przyjęła zaproszenie nowotomyskiej biblioteki do udziału w zorganizowanych warsztatach przyrodniczych pt. ZASADŹMY się w Bibli(o)grodzie. Zajęcia warsztatowe dla dwóch klas I i II poprowadził przyrodnik i biblioentuzjasta- Adam Rybarczyk.
Warsztaty mogły odbyć się również dzięki zawiązanemu Partnerstwu z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury, który wsparł bibliotekę w sprawnej organizacji zajęć dla młodzieży.
Młodzież w ramach działań w nowo powstającej przestrzeni do wypoczynku, wzięła aktywny udział w pracach związanych z odnawianiem różnego typu przedmiotów pozyskanych z recyklingu np. starej tablicy kredowej, czy też rowerów.
Celem projektu Bibli(o)gród jest stworzenie miejsca wypoczynku i przestrzeni do spotkań, nie tylko dla osób indywidualnych, ale również dla instytucji, stowarzyszeń i różnego rodzaju grup nieformalnych. To pierwszy tak duży projekt angażujący społeczność lokalną z Nowego Tomyśla, w tym głównie ludzi młodych.
Adresatami projektu są mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl: młodzież, seniorzy, użytkownicy biblioteki i NOKu, uczniowie szkół, przedszkolaki, młode mamy z dziećmi, lokalni twórcy, rzemieślnicy i wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z nowej przestrzeni pn. Bibli(o)gród. Hasło przewodnie projektu brzmi: “Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Cyceron
Koordynatorki i autorki projektu z ramienia biblioteki: Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek, informują: W ramach projektu stworzymy strefę relaksu, letnią czytelnię, punkt wymiany książek, punkt edukacji ekologicznej i plancrossingu, strefę zabaw i animacji oraz system wystawienniczy. Planujemy różnorodne działania promujące nowe miejsce spotkań: pikniki rodzinne, kiermasze, wystawy, warsztaty relaksacyjne dla seniorów, zajęcia z gimnastyki, warsztaty rękodzielnicze.
We wtorek, 9 maja, o godz. 18.00, w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy na wyjątkową, 4. miesięczną podróż po Ameryce Południowej, którą w 2019 r. odbył Mateusz Sobierajski. Będzie zatem o Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Peru i Ekwadorze.
Opowiem o kulturze Capoeiry (sztuki walki/tańcu) w Brazylii, znanym brazylijskim karnawale oraz niebezpieczeństwie czyhającym na każdym kroku. Ponadto, przedstawię ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.
Podczas opowiadania o Argentynie skupię się na wspólnym eksplorowaniu zakątków Patagonii i jej majestatycznych widokach, przedstawiając także zdjęcia i relację z mojej podróży.
O Urugwaju i Ekwadorze powiem kilka słów, choć spędziłem tam mniej czasu.
Natomiast wiele czasu poświęcę na Peru – kraju, który posiada wszystko, czego podróżnik może sobie zażyczyć: nurkowanie z żółwiami, trekking po 5-tysięcznikach, jazdę rowerem po pustyni oraz spanie w dżungli obok grasujących jaguarów. /Mateusz Sobierajski/
Mateusz Sobierajski – fotograf, artysta oraz podróżnik urodzony w 1993 roku w Wągrowcu. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Interesuje się psychologią, futurystyką i duchowością. Uwielbia podróżować, poznawać nowe kultury oraz wychodzić poza strefę komfortu.
Mieszkał i podróżował w wielu krajach, w tym na Islandii, w Szwajcarii i w Czechach. Spędził 5 miesięcy w Azji Południowo-Wschodniej, zwiedzając Indie, Laos, Tajlandię oraz Wietnam. Przez kolejne 4 miesiące podróżował po Ameryce Południowej. ❤️
W Tygodniu Bibliotek przygotowujemy również ogrodniczą atrakcję dla seniorów, podopiecznych Domu Dziennego Pobytu. We wtorek, 9 maja w godz. 9.00 – 10.30 będą sadzić rośliny i wysłuchają prelekcji Adama Rybarczyka.
W Tygodniu Bibliotek w naszej Galerii W PUNKT będzie można podziwiać prace słuchaczy miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy w poniedziałek, 8 maja o godz. 18.00.
Kolejną atrakcją tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest wernisaż prac Ewy Łodygi pt. Czytelnicze formy i przestrzenie, który będzie miał miejsce w poniedziałek, 8 maja, o godz. 18.00 w naszej Galerii na Piętrze.
Ewa Łodyga to projektantka zajmująca się sztuką przestrzeni i malarstwem, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszkanka Nowego Tomyśla. Za swoją twórczość była niejednokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. nagrodę za rysunek w konkursie „Gazety Malarzy i Poetów” BWA Arsenał Poznań oraz nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 10. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „ PROMOCJE 99”. W 2022 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie sztuk wizualnych.
Od lat współpracuje z naszą biblioteką. Jest autorką lub współautorką projektów wnętrz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolewicach i Biblioteki Publicznej w Pięczkowie. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką w Miedzichowie i Bolewicach tworzy akcje malowania murali, prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku dla studentów Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach wspomnianego stypendium ministerialnego stworzyła formy przestrzenne „CZYTAM”, będące ozdobą ogrodu społecznego biblioteki w Bolewicach. Wg. jej projektu powstał mural czytelniczy z Twarzą Marylin Monroe w Bolewicach, a także niepodległościowy mural z okazji rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Miedzichowie. Stworzyła projekt plastyczny ścian w hali sportowej SP3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Aktualnie głównie zajmuje się projektowaniem. Niedługo, 11 maja, zostanie oddany do użytku projektowany przez nią Bibli(o)ogród przy nowotomyskiej bibliotece.
Zapraszamy do spędzenia wraz z nami tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Szczegóły na plakacie.
25 kwietnia br. w naszej bibliotece została kolejna umowa partnerska na wspólną realizację projektu pn. Bibli(o)gród w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Do zawiązanej Grupy Inicjatywnej dołączył Nowotomyski Ośrodek Kultury, reprezentowany na spotkaniu przez dyrektor Beatę Baran.
W trakcie spotkania przedstawiony został Partnerowi: zakres zrealizowanych działań, budżet, zapotrzebowanie oraz plany związane z kolejnym etapem prac w Bibli(o)grodzie.
Niewątpliwie była to okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie działań partnerskich. Kulminacyjnym momentem spotkania było oficjalne podpisanie umowy partnerskiej oraz wizyta w Bibli(o)grodzie.
Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz Bibli(o)grodu, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych.
26 kwietnia w bibliotece w Jastrzębsku Starym odbył się konkurs Dzieci recytują :Utwory Juliana Tuwima. Wzięła w nim udział klasa III Szkoły Podstawowej z Jastrzębska Starego, z której to uczniowie wcześniej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, poświęconej twórczości tego wybitnego twórcy. Do udziału przystąpiła cała klasa pod czujnym okiem wychowawczyni – Moniki Kaneckiej.
Dzieci recytowały m.in. takie utwory jak : „Bambo”, „Okulary”, „Kotek”, „List dla dzieci” czy „Warzywa”. Serce jury skradła Patrycja Bednarzak, która zaprezentowała utwór „Okulary” z doskonałą dykcją i fantastycznym opanowaniem pamięciowym tekstu. Cieszy fakt, że wszyscy uczestnicy bardzo dobrze przygotowali się do konkursu, a ich zaangażowanie zostało docenione przez organizatorów, którzy obdarowali wszystkie dzieci pamiątkowymi dyplomami i drobnymi niespodziankami.
W czwartek, 27 kwietnia, odbyła się w naszej bibliotece Narada Powiatowa Bibliotekarzy. Głównym punktem programu była bardzo inspirująca prezentacja Eweliny Kubasik i Lidii Leśnej z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Opowiedziały one o idei Żywej Biblioteki, którą od 2016 roku z ogromnym powodzeniem prowadzą w swoim mieście. W drugiej części narady nasze kolejne gościnie: Krystyna Dąbrowska i Małgorzata Bochińska z WBPiCAK w Poznaniu opowiedziały o najbliższych poznańskich bibliotecznych inicjatywach. Na końcu natomiast gratulacje z okazji jubileuszy pracy otrzymały: Anna Plewa – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzichowie oraz Maria Czekała – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie.
W piątek, 5 maja w Dyskusyjnym Klubie Książki będziemy rozmawiać o książce Joanny Bator pt. Gorzko, gorzko.
Oto nasz obfitujący w rozliczne atrakcje maj.
Informujemy, że we wtorek 2 maja nasza biblioteka będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy.
Na spotkaniu Między kulturami, które odbyło się w naszej bibliotece 25 kwietnia, koczowniczy, romski tryb życia splótł się z afrykańskim kolorytem. Zaproszony gość – Patrycja Demiter opowiadała o swoich romskich korzeniach, o duszy, mentalności, romskich zasadach i radości życia. Obecny na spotkaniu Money z Wybrzeża Kości Słoniowej mówił o otwartości Polaków i swojej miłości do naszego bigosu. To przyjacielskie, niemal rodzinne spotkanie przy kawie i słodkościach miało formę pięknego kulturowego dialogu, zdecydowanie ponad podziałami. I taka jest idea naszych kulturowych spotkań – mówi Izabela Putz, inicjatorka i prowadząca cykl: Między kulturami.
W dniach 19-20 kwietnia 2023 r. młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu, w ramach działań Partnerskich na rzecz dobra wspólnego tj. Bibli(o)grodu, ponownie przybyła do nowotomyskiej biblioteki, by wspólnie z bibliotekarkami pomalować płot, elewację, elementy aranżacji miejsca oraz przygotować nawierzchnię i altankę do malowania muralu z logotypem „Bibli(o)grodu”, autorstwa p. Ewy Łodygi.
Młodzież z klasy o profilu biologiczno-medycznym, pod opieką p. Angeliki Giel, chwyciła za pędzle, taśmy, farby i odświeżyła wygląd ogrodzenia. Po tak intensywnej pracy, młodzież została zaproszona przez koordynatorki projektu – Małgorzatę Kaczmarek i Różę Mleczak na ciepłą herbatę i ciastka w garażu.
Ta spontaniczna akcja, przesuwana z przyczyn pogodowych z udziałem młodzieży, została zaplanowana w związku z realizacją projektu partnerskiego pn. „Bibli(o)gród”, na który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, jako lider Grupy Inicjatywnej, pozyskała dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł., z programu “Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.
Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz „Bibli(o)grodu”, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione, na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych. To pierwszy, tak duży projekt angażujący społeczność lokalną, w tym również młodzież !
21 kwietnia br., do “Bibli(o)grodu” dotarł “HORYZONT”, czyli 12. Drużyna Starszoharcerska. Grupa młodych harcerzy pomogła w pracach porządkowych, dokończyła malowanie ogrodzenia oraz przygotowała częściowo szkic muralu przy użyciu projektora.
22 kwietnia br., pogoda dopisała i mogliśmy wspólnie kontynuować działania w ramach projektu, tj. wspólnie stworzyć mural z logotypem Bibli(o)grodu – autorstwa naszej projektantki p. Ewy Łodygi. W warsztatach malowania muralu wzięło udział 8 młodych osób, w wieku od 15 do 19 lat.
W kolejnym etapie prac, Grupa Inicjatywna również zaplanowała działania z udziałem młodzieży. Tym razem, zaprosimy lokalną młodzież do udziału w warsztatach sadzenia i rozpoznawania roślin oraz do wspólnego odświeżania drobnych elementów aranżacji, pozyskanych z recyklingu.
Działania z udziałem młodzieży, mają na celu budowanie wspólnej odpowiedzialności za nowe miejsce spotkań. W przyszłości, planujemy stworzenie grupy wolontariackiej, która będzie sprawować opiekę nad nową przestrzenią.
Na kwietniowe spotkanie DKK wybrany został tom esejów pióra znanej kanadyjskiej autorki, laureatki licznych prestiżowych nagród literackich. Niesamowicie dowcipne, osobiste, mroczne oraz tchnące specyficznym, nieco zgryźliwym humorem wiersze i szkice oddają charakter współczesnych czasów i kondycji ludzkiej.
Tytułowy „Namiot” Margaret Atwood symbolizuje schronienie przed nieznanym światem i jego zagrożeniami, wobec których każdy bywa bezradny. Pisarka podejmuje rozważania nad tym, co jest uniwersalne i historycznie unikatowe – o sławie i odpowiedzialności, o walce płci, o starości, sensie życia, przemijaniu i prawdzie. Można go porównać do lustra odbijającego z zimną precyzją cierpkie i poniekąd zjadliwe spojrzenie na nas, jako na społeczeństwo.
Opinie Członkiń DKK były podzielone, jednak podczas dyskusji wnikliwie przysłuchiwały się przemyśleniom swoich koleżanek, co skłoniło je do przyjrzenia się niektórym sprawom z zupełnie innej perspektywy.
Książka zawiera wiele ukrytych znaczeń, symboli i niedopowiedzeń. Pozycja na pewno nie dla każdego, ale warta polecenia osobom które cenią w literaturze refleksje wynikające z postrzegania rzeczywistości przez autora.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 13 kwietnia 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na tegoroczną Majówkę z książką! Tym razem, wraz z grupą artystyczną Art Bonsai przeniesiemy się w koci świat.
10 maja, godz. 10:00-12:00 w Muszli Koncertowej będą czekały na dzieci liczne atrakcje: kocie zabawy, zadania, prezentacje kocich przebrań i dużo muzyki.
Serdecznie zapraszamy do Galerii w Strefie Koloru na wystawę rysunków Przemysława Liska, które będzie można obejrzeć w dniach: 28 kwietnia – 12 maja 2023.
Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia, o godz. 12:00
W czwartkowe popołudnie, 20 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Biblioteka Regionu”. Wykład pani Iwony Rosińskiej z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu przeniósł nas do barwnego świata wielkopolskich ludowych ubiorów.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat przyzwyczailiśmy się, że narodowy strój ludowy utożsamiany jest przede wszystkim ze strojem krakowskim, łowickim lub góralskim. Nic bardziej mylnego. Sama Wielkopolska ma kilkanaście subregionów, w których stroje różnią się nie tylko od strojów innych regionów Polski, ale też między sobą. Mało kto pamięta, że w Wielkopolsce wyróżnić możemy stroje: szamotulski, bukowski, z Kościana, bamberski, poznański, babimojski, z Dąbrówki Wlkp., biskupiński, kaliski, z Ołoboku oraz z okolic Kępna.
Spotkanie było okazją do poznania krótkiego rysu historycznego i ogólnej charakterystyki poszczególnych grup strojów, obejmującej odmiany występujące w danych subregionach, ze szczególnym uwzględnieniem naszych okolic.
Dowiedzieć się mogliśmy czym jest strój ludowy, w jakim okresie funkcjonował, jakie było jego przesłanie i jakie zawierał kody. Usłyszeliśmy, że strój ten był przede wszystkim wyznacznikiem płci, wieku, stanu cywilnego, a także statusu społecznego i sytuacji materialnej. Inaczej bowiem nosili się młodzi: panny i kawalerowie, inaczej mężatki i żonaci. Ich stroje różniły się kolorystyką, dekoracjami, tkaninami, ilością elementów, miały też inną funkcję i przekaz. Taki strój miało się jeden lub dwa na całe życie i był on powodem do dumy. Nie noszono go na co dzień, a wyłącznie w niedzielę i od święta. Nie zawsze też posiadano go w całości, to bowiem zależało od zasobności portfela. Im bogatszy właściciel, tym strój bardziej kompletny i strojny. Niektóre z nich miały wymiar prawdziwie artystyczny. Okres największego ich rozwoju przypadał na 2. połowę XIX i początek XX wieku, kiedy uwłaszczenie, rozwój gospodarki towarowej oraz przemysłu, spowodowały wzrost zamożności chłopów. Dowiedzieliśmy się więc o różnorodności strojów, także o tym jak ewaluowały pod wpływem mody miejskiej i jak stopniowo znikały z wiejskiego krajobrazu. Rozmawialiśmy również o obecnych trendach regionalnych poszukiwań i próbach odtwarzania ludowego kostiumu. Patrząc na dzisiejsze, nawiązujące do ludowości kreacje, będące pokłosiem po części okresu PRL-u, który folklor traktował go jako element dekoracji, a po części popularyzacji kultury masowej, warto przywracać zapominaną już wiedzę o naszym dziedzictwie i zatraconą gdzieś regionalną tożsamość. Ważne jednak, żeby było to prawdziwe.
Choć temat nie należał do łatwych, na spotkanie przybyło całkiem spore audytorium. Część słuchaczy przyniosła nawet rodzinne fotografie z wizerunkami osób w regionalnych wielkopolskich strojach. Biblioteka ze swej strony pokazała tematyczne fotografie, które dzięki mieszkańcom trafiły do zbiorów Nowotomyskiej Galerii Internetowej /galeria.nowytomysl.pl/. Fragmenty spotkania będą emitowane w zbąszyńskiej telewizji.
Gość naszego spotkania – Iwona Rosińska jest etnolożką, adiunktem w Muzeum Etnograficznym – Oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu, kuratorką wystaw, prelegentką, autorką scenariuszy lekcji muzealnych, autorką publikacji – katalogu do wystawy „Suknia wydaje ludzkie obyczaje: wielkopolskie stroje ludowe”. Prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w muzeum oraz poza jego siedzibą, m.in. w ramach cyklu Muzeum bez ścian.
NIE MIAŁY GŁOSU. NIE MIAŁY PRAW. NIE MIAŁY PRZYSZŁOŚCI.
WIĘC Z BRONIĄ W RĘKU POSTANOWIŁY TO SOBIE WYWALCZYĆ.
Kobiety, których nikt nie słuchał. Które nie mogły same o sobie decydować. Które mężczyźni traktowali jak swoją własność. Kobiety, które zatrzymały krwawy pochód ISIS przez Syrię.
Wojowniczki, żołnierki, dowódczynie – Kurdyjki zbuntowały się przeciw niesprawiedliwości i ruszyły do walki. Walki o kolejne miasta odbijane z rąk Państwa Islamskiego i walki o równe prawa – kobiet i wszystkich Kurdów. Bo nie ma prawdziwej wolności bez równości.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5053646/za-wolnosc-moich-siostr-walka-o-nasze-jutro
Wciągająca wartką akcją, niezwykle aktualna powieść, która uświadamia nam, dokąd zmierzamy.
Rok 2030, po ulicach jeżdżą elektryczne samochody, drony dostarczają paczki, a książki niemal odeszły w zapomnienie. Społeczeństwo trzymają w szachu urzędnicy Ministerstwa Prawdy – z pokoju 101 manipulują niczego nieświadomymi obywatelami zanurzonymi w cyfrowym świecie.
Studentka dziennikarstwa Julia Romero podejmuje śledztwo w sprawie śmierci ojca, którą uznano za samobójstwo. Kilka lat temu Gabriel Romero pisał artykuły obnażające działania Ministerstwa Prawdy. Został wtedy wyrzucony z redakcji, a po śmierci żony w wypadku pogrążył się w odmętach nałogu. Julia uświadamia sobie, że to, co brała dotąd za paranoję ojca, wcale nią nie było. Stopniowo odkrywa kolejne warstwy rzeczywistości, w której żyje. Nie zdaje sobie jednak sprawy, z jakim przeciwnikiem przyjdzie jej się zmierzyć…
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5048652/ministerstwo-prawdy
Udajcie się w niezwykłą podróż w świat wybaczenia i uzdrowienia na stronach “The Light through the Leaves”, misternej i jedynej w swoim rodzaju powieści o miłości, stracie i odkrywaniu siebie, autorki “Tam, gdzie las spotyka się z niebem”.
Jeden fatalny błąd popełniony na skraju lasu.
W chwili zamieszania Ellis Abbey zostawia swoją kilkumiesięczną córeczkę Violę bez opieki – tylko na kilka minut. Wraca po nią, ale Violi już tam nie ma. To punkt zwrotny w rozpadającym się małżeństwie Ellis. Porwanie Violi sprawia, że znika również Ellis – pogrąża się w bólu, poczuciu winy i nałogu. Przekonana, że umie tylko krzywdzić swoją rodzinę, Ellis zostawia męża i kilkuletnich synów i rusza samotnie na górską wędrówkę, z każdym krokiem chowając w sobie coraz głębiej rozpaczliwą tęsknotę za dziećmi.
W odległym zakątku stanu Waszyngton mieszka siedmioletnia Raven, która też ma swoje sekrety. Nie wolno jej mówić obcym ludziom o matce, której próśb wysłuchuje ziemia, i o ojcu, którego sekretna obecność czasem budzi w niej lęk. Raven po całych dniach uczy się, jak używać swoich rzadkich darów i – co ważniejsze – jak je ukrywać przed oczyma obcych. Z każdą lekcją przychodzi ostrzeżenie o niebezpieczeństwach kryjących się w świecie poza granicami jej raju. Wbrew przestrogom matki Raven coraz bardziej tęskni za czymś więcej.
Kiedy Ellis i Raven konfrontują się ze swoimi tęsknotami, ich drogi zbiegają się nieoczekiwanie pod wpływem sił natury, miłości i rodziny.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5057081/tam-gdzie-slonce-zloci-liscie
W czasach chaosu i dezinformacji potrzebujemy wiarygodnej opowieści o świecie.
Ukraina. Dawni towarzysze broni – weterani wojen kaukaskich – walczą dziś przeciwko sobie.
Afganistan: ostatni tutejszy Żyd, choć przetrwał nawet rządy talibów, po pół wieku właśnie opuścił Kabul.
Indyjski stan Goa. Mieszkańcy, choć lubią futbol, nie chcą pomnika Ronaldo.
Pejzaż współczesnego świata ma tysiące barw, a rządzi nim nieustanna zmiana. Choć zbyt rzadko się tym interesujemy, to, co dzieje się w Afryce, w Indiach czy na Bliskim Wschodzie, bezpośrednio wpływa na nasze życie.
Druga strona świata jest wyborem najciekawszych, najbardziej aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z lat 2020–2022, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
To nie tylko pasjonująca lektura o zwykłych i niezwykłych ludziach, ich zmaganiach z historią, polityką, własnymi namiętnościami i żywiołami natury. To także potężna dawka rzetelnej informacji o świecie, pozwalająca zrozumieć zjawiska decydujące o jego współczesnym kształcie, poznać ich przyczyny – i przygotować się na skutki.
“Druga strona świata” – reportaż Jagielskiego
Wojciech Jagielski – dziennikarz i reporter. Zaczynał w latach 80. jako dziennikarz PAP, od 1991 do 2012 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu. Opublikował m.in.: Dobre miejsce do umierania, Modlitwę o deszcz (nominowaną do Nagrody Literackiej Nike),Wieże z kamienia, Wszystkie wojny Lary, Na wschód od zachodu.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4997606/druga-strona-swiata
W czwartek, 27 kwietnia z uwagi na organizowaną w bibliotece naradę powiatową, biblioteka będzie czynna w godz. 14.00 – 18.00.
Piotr Strzeżysz, podróżnik, autor książek o tematyce podróżniczej, we wtorek 18 kwietnia zabrał nowotomyślan na fiestę bez końca, czyli na wyprawę rowerową przez Kolumbię i Panamę.
Opowiedział o tym, jak Kolumbijczycy obchodzą karnawał oraz jak przedostać się rowerem do sąsiedniej Panamy przez przesmyk Darien. Wytłumaczył czym jest tinto i panela, zapoznał publiczność ze zwyczajami mieszkańców, pokazał zdjęcia z dżungli i wysokich Andów oraz opowiedział o kilku tygodniach spędzonych w maleńkiej, nadmorskiej miejscowości Capurgana.
Piotr Strzeżysz jest autorem pięciu książek o tematyce podróżniczej. Niebawem ukaże się jego szósta książka, pt. “Niespełnienia”. Od kilkunastu lat realizuje spotkania autorskie, podczas których opowiada o swoich podróżach rowerem i książkach, które powstały na kanwie tych podróży. Do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Jest laureatem konkursów fotograficznych i literackich (m.in. Nagroda Bursztynowego Motyla za książkę pt. “Powidoki”, dwukrotnie nagroda Magellana – za “Powidoki” i “Zaistnienia”).
W 2015 roku otrzymał nagrodę Kolosa za podróż z Alaski do Patagonii.
W 2016 roku o jego wyjazdach i alternatywnym stylu życia powstał film pt: “Nie dojechać nigdy”.
60 aktorów, słowo, muzyka i taniec, wielobarwne postaci, dynamizm, humor, olśniewająca scenografia, piękne kostiumy i budujące wspólnotę pacyfistyczne przesłanie. To wszystko działo się w indiańskiej wiosce, która 15 kwietnia została stworzona w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, gdzie wystawiony został spektakularny spektakl teatralny w wykonaniu uczniów i absolwentów ZSnr1 w Nowym Tomyślu pt. I Ty zostaniesz Irokezem! Sprawcą tego poruszającego wydarzenia był nauczyciel Rafał Putz, autor scenariusza i reżyser spektaklu, który zjednoczył wokół siebie i porwał do wspólnego działania tak liczną grupę młodych, cudownych, zmotywowanych ludzi. Aktorzy stanęli na wysokości zadania, koncentrując się na swoich rolach aż przez cztery godziny trwania spektaklu, częstokroć rozbawiając publiczność i wprowadzając ją wyśmienicie w kreowane przez siebie postaci. Słowo mówione przeplatane było znanymi muzycznymi przebojami, a stworzone na potrzeby spektaklu polskie teksty wprowadzały widza w klimat poszczególnych scen, uzupełniały i urozmaicały przekaz. Publiczność nagrodziła owacjami na stojąco wspaniałych aktorów i samego twórcę sztuki. To była prawdziwa uczta dla ducha, oka i ucha.
Choreografię do spektaklu przygotowały: Victoria Stolarek i Martyna Stachera, a autorką scenografii była Elwira Wolna.
W przedstawieniu udział wzięli:
Adam Tratwal, Adrian Napierała, Agata Buśko, Aleksandra Ranz, Aleksandra Sztych, Aleksandra Utmańczyk, Aleksandra Zaremba, Anastazja Kowalska, Antonina Zerek, Dominik Drózd, Dominika Kalemba, Dominika Rolnicka, Emil Frański, Ernest Frański, Eryk Wilgowicz, Filip Kałek, Igor Ziemek, Jagna Putz, Jan Szwiec, Jeremi Szczechowiak, Kaja Mika, Karolina Ostrowska, Kinga Nowak, Klaudia Jarosz, Kornelia Kaźmierowska, Krystian Dybek, Laura Wyrwa, Łucja Werner, Maciej Kiełpiński, Maciej Łuczak, Maciej Przygocki, Maciej Szpakowski, Maja Skotarek, Maksym Schmidt, Marcin Łukaszewicz, Maria Kaleta, Maria Wojtkiewicz, Mariusz Borowski, Martyna Stachera, Mateusz Sara,
Michalina Krysiak, Michał Kańduła, Michał Putz, Mikołaj Zieliński, Natalia Grześkowiak, Olga Buda, Olga Kasperek, Olgierd Szeliga, Piotr Szymaniak, Roksana Gałęcka, Sara Szaferska, Sebastian Radzion, Stanisław Karpowicz, Tymoteusz Onyśków, Victoria Stolarek, Weronika Pluskota, Weronika Ratajczak, Zofia Lange, Zuzanna Kędzia i Zuzanna Olsztyńska.
Organizatorami wydarzenia byli: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Nowotomyski Ośrodek Kultury i Zespół Szkół nr 1.
W czwartek, 13 kwietnia odbyła się prelekcja dra Zdzisława Kościańskiego pt. Refleksje na temat 237. urodzin Nowego Tomyśla, w ramach uroczystych obchodów urodzin naszego miasta, organizowanych przez Burmistrza Nowego Tomyśla. Idealnie wkomponowała się ona w cykl spotkań pn. Biblioteka Regionu, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej.
W sali wystawowej biblioteki zebrali się regionaliści, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz miłośnicy lokalnej historii, dla których każde spotkanie na temat przeszłości miasta i mieszkańców jest cennym doświadczeniem oraz hołdem oddanym minionym pokoleniom.
W środę, 12 kwietnia w Galerii W PUNKT nowotomyskiej biblioteki miał miejsce wyjątkowy, podwójny wernisaż (przedpołudniowy i wieczorny) prac niezwykle uzdolnionych uczennic ZSnr1 w Nowym Tomyślu: Katarzyny Gąsiorowskiej, Pauliny Chudej i Zuzanny Strzyżyńskiej. Motywatorką, wspierającą młode artystki była ich nauczycielka, również artystka-malarka Katarzyna Kudełka, która od lat współpracuje z naszą biblioteką.
Na przedpołudniowe otwarcie wystawy przybyli koledzy i koleżanki twórczyń wraz z nauczycielami, których gorąco powitała dyrektor biblioteki Elżbieta Podlaszewska-Cybal. Była to idealna okazja do przyjacielskich rozmów o sztuce, pasji i tworzeniu. Wieczorem natomiast swoją obecnością zaszczycili bliscy artystek, zwłaszcza dumni ze swoich córek rodzice. Oprawę muzyczną wernisażu zapewniła Antonina Zerek, która urzekła gości swoimi interpretacjami prezentowanych utworów.
Oto bohaterki tego wyjątkowego wieczoru:
Zuzanna Strzyżyńska – uczennica klasy trzeciej LO2 uwielbia rysować i malować, interesuje się różnymi sportami, a zwłaszcza Formułą 1. Ostatnio najczęściej rysuje budynki, używając jedynie cienkopisu, a najbardziej lubię posługiwać się ołówkiem.
Katarzyna Gąsiorowska – uczennica klasy drugiej LO3 o profilu matematyczno-fizycznym. Interesuje się matematyką, grami, zarówno komputerowymi jak i planszowymi, czytaniem książek oraz rysunkiem. Najczęściej rysuje za pomocą ołówków. Tematem jej prac są przeważnie pejzaże lub zwierzęta.
Paulina Chuda – uczennica klasy trzeciej LO2 o profilu humanistycznym.
Interesuje ją szeroko pojęta sztuka, kinematografia szczególnie twórczość Davida Fincher, książki i muzyka. Głównie skupiam się na portretach tworzonych farbami akrylowymi lub ołówkiem, ale staram się nie ograniczać. Tworzenie pomaga mi skupić się i uporządkować chaos w głowie.
We wtorek, 25 kwietnia o godz. 18.00, gościem specjalnym naszych spotkań Między kulturami będzie Patrycja Demiter, mieszkanka Nowego Tomyśla o romskich korzeniach.
Kameralne spotkanie przy kawie będzie doskonałą okazją do poznania kultury romskiej, podstawowych wyrażeń języka romskiego, a także historii pani Patrycji oraz jej rodziny. ❤️
Zapisy pod nr tel. 4421278
5 kwietnia w bibliotece w Borui Kościelnej odbyło się spotkanie czytelnicze. Tym razem dotyczyło Świąt Wielkanocnych i tradycji z nimi związanych. Książka pt. „ Bajki wielkanocnego zajączka” – a właściwie jej kilka opowiadań – posłużyły za wstęp do dyskusji o świętach. Wielkanoc dzieciom kojarzy się ze święconką, kolorowymi pisankami, pysznymi babkami, mazurkami oraz śmigusem-dyngusem.
Kwietniowe “Godziny dla rodziny” ucieszą wszystkich małych miłośników Pucia. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 2-5 lat, 27 kwietnia, o godz. 16:30 na spotkanie z książką “Pucio zostaje kucharzem” prowadzone przez dietetyczkę Paulinę Konkiewicz.
Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 614421274
Już za tydzień, we wtorek, 18 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na nasze kolejne podróżnicze spotkanie.
Na pokazie Piotra Strzeżysza posłuchamy o tym, jak Kolumbijczycy obchodzą karnawał, przekonamy się, usłyszymy, jak przedostać się rowerem do sąsiedniej Panamy przez przesmyk Darien. Zajdziemy na plantację kawy, dowiemy się czym jest tinto i panela, zapoznamy ze zwyczajami mieszkańców, obejrzymy zdjęcia z dżungli i wysokich Andów oraz posłuchamy o kilku tygodniach spędzonych w maleńkiej, nadmorskiej miejscowości Capurgana.
Piotr Strzeżysz jest autorem pięciu książek o tematyce podróżniczej. Niebawem ukaże się jego szósta książka, pt. “Niespełnienia”.
Od kilkunastu lat realizuje spotkania autorskie, podczas których opowiada o swoich podróżach rowerem i książkach, które powstały na kanwie tych podróży. Do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.
Jest laureatem konkursów fotograficznych i literackich (m.in. Nagroda Bursztynowego Motyla za książkę pt. “Powidoki”, dwukrotnie nagroda Magellana – za “Powidoki” i “Zaistnienia”)
W 2015 roku otrzymał nagrodę Kolosa za podróż z Alaski do Patagonii.
W 2016 roku o jego wyjazdach i alternatywnym stylu życia powstał film pt: “Nie dojechać nigdy”.
W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na prelekcję Iwony Rosińskiej z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu na temat strojów ludowych Wielkopolski. Spotkanie odbędzie się w ramach Biblioteki Regionu.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat przyzwyczailiśmy się, że narodowy strój ludowy utożsamiany jest przede wszystkim ze strojem krakowskim, łowickim lub góralskim. Nic bardziej mylnego. Sama Wielkopolska ma jedenaście subregionów, w których stroje różnią się nie tylko od strojów innych regionów Polski, ale też między sobą.
Spotkanie będzie okazją do poznania krótkich zarysów historycznych poszczególnych obszarów Wielkopolski i prezentacją ogólnej charakterystyki poszczególnych grup strojów, obejmującej odmiany występujące w danych subregionach, ze szczególnym uwzględnieniem naszych okolic.
Warto przywrócić bowiem zapomnianą już wiedzę o naszym dziedzictwie i regionalną tożsamość.
Iwona Rosińska, etnolożka, adiunkt w Muzeum Etnograficznym – Oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Kuratorka wystaw, prelegentka, autorka scenariuszy lekcji muzealnych, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w muzeum oraz poza jego siedzibą (np. w ramach cyklu Muzeum bez ścian). Autorka publikacji książkowej „Suknia wydaje ludzkie obyczaje: wielkopolskie stroje ludowe.”
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Ośrodek Wiedzy o Regionie ogłasza II REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY “Tu i teraz… stąd jestem”!
Startujemy od czwartku, 6 kwietnia!
Celem naszego konkursu jest zachęcenie Państwa do fotograficznej „interpretacji” otaczającej rzeczywistości i jej utrwalania w fotografii, a przy okazji stworzenie ciekawej dokumentacji fotograficznej powiatu nowotomyskiego. Tematem konkursowych prac ma być architektura, a w szczególności zabytki naszego powiatu.
Trwający do 28 kwietnia 2023 r. konkurs adresowany jest do osób zajmujących się amatorsko fotografowaniem i to w każdym wieku!
Są bowiem trzy kategorie wiekowe uczestników konkursu:
• I kategoria wiekowa: dzieci 7-12 lat ,
• II kategoria wiekowa: młodzież 13-18 lat
• III kategoria wiekowa: osoby dorosłe powyżej 18 lat
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwie, nigdzie dotąd niepublikowane i nienagradzane fotografie. Co ważne! Do każdej z konkursowych prac należy załączyć krótki opis sfotografowanego miejsca.
Prosimy przesyłać zdjęcia tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.
Opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz wskazaniem na kategorię wiekową zdjęcia w wersji elektronicznej, w formacie jpg (minimum 1600×1200 pikseli) należy przesłać na adres e-mail: owor@bibliotekant.pl do 28 kwietnia 2023 roku, w temacie maila wpisując: II REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY. Wymagane jest również przesłanie skanu lub zdjęcia podpisanego Kwestionariusza Informacyjnego RODO (Załącznik nr 2 do Regulaminu).
Do prac nadesłanych przez osoby niepełnoletnie należy dołączyć skan lub zdjęcie wypełnionej Karty Zgłoszenia, stanowiącej Załącznik nr 1 do Regulaminu.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki www.bibliotekant.pl oraz na jej profilach na Facebooku i Instagramie!
W bibliotecznej galerii oraz na stronie internetowej biblioteki zostanie zaprezentowana pokonkursowa wystawa zdjęć.
Dla zwycięzców w każdej kategorii wiekowej przewidziane są oczywiście nagrody 🙂 Czekamy na Wasze zdjęcia!
Tu można zapoznać się z REGULAMIN II FOTOGRAFICZNEGO KONKURSU REGIONALNEGO
oraz pobrać odpowiednie załączniki:
Załącznik nr 1 – ZAŁĄCZNIK NR 1 (osoby niepełnoletnie)
Załącznik nr 2 – ZAŁĄCZNIK NR 2 (RODO)
Czytelnicze powitanie wiosny, wypełnione książkami, zabawami, zadaniami i plastycznymi wyzwaniami odbyło się w Strefie Koloru dzięki licealistkom z Zespołu Szkół nr 1, które w dniach 27, 28 i 30 marca przeprowadziły zajęcia dla dzieci. Ta sprawdzona już forma międzypokoleniowych spotkań, również tym razem dostarczyła sporo pozytywnych wrażeń wszystkim uczestnikom. Przez trzy popołudnia w Strefie Koloru wybrzmiewały książkowe opowieści, a z papieru powstawały wiosenne kwiaty, barwne motyle i wielkanocne zające. Wszystkie atrakcje zapewniły uczennice Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Laura Lipińska, Emilia Mikołajczak, Magdalena Kowalka, Maja Majewska, Jagoda Dudkowska, Weronika Nawrocka, Wiktoria Gabryelczyk, Nadia Piotrowska, Maja Świtała.
Wśród dzieci biorących udział w zajęciach byli czytelnicy, którzy uzbierali komplet naklejek w ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, za co od bibliotekarek oficjalnie otrzymali dyblom. Gratulacje odebrali: Zofia Czarnecka, Zofia Kasprzak, Zofia i Dawid Matela, Marcelina Dolecka, Zofia Górska, Marysia Kuchta.
4 kwietnia, w naszej bibliotece było muzycznie i bardzo nastrojowo. Tego dnia bowiem, na zaproszenie bibliotekarki Aliny Weyssenhoff, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, śpiewali znane piosenki. Rozbrzmiewały przeboje z repertuaru m.in. Ireny Santor, Anny Jantar, Czerwonych Gitar i Piotra Szczepanika. Okazało się, że wśród seniorów ukrywają się liczne talenty muzyczne! Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przy aromatycznej kawie.
Droczy Czytelnicy,
Oto godziny pracy naszej biblioteki oraz filii w okresie przedświątecznym.
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych drodzy Czytelnicy i Przyjaciele naszej biblioteki.
W czwartek, 13 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na prelekcję dra Zdzisława Kościańskiego pt. Refleksje na temat 237. urodzin Nowego Tomyśla. Wykład odbędzie się z cyklu: Biblioteka Regionu, w ramach uroczystych obchodów urodzin naszego miasta, organizowanych przez Burmistrza Nowego Tomyśla w dniach od 11 do 16 kwietnia 2023r. 🇵🇱
Zapraszamy do świata ilustracji książkowej, na wystawę pt. Niezwykła przygody Sally Jones, która gości u nas dzięki Wydawnictwu Zakamarki.
Zaprezentowane na wystawie ilustracje tej fascynującej, przeszło sześciusetstronicowej historii, powiodą nas z osnutej mrokiem lizbońskiej dzielnicy portowej, przez morza i oceany, aż na dwór indyjskiego maharadży. To opowieść o pilnie strzeżonych tajemnicach i ciężkich przestępstwach, ale też o niespodziewanej przyjaźni, nadziei i przebaczeniu.
„Małpa mordercy” jest niezależną kontynuacją Legendy o Sally Jones, podobnie jak ona uhonorowaną szwedzką Nagrodą Augusta – to ewenement, bo rzadko się zdarza, by temu samemu autorowi przyznano tę nagrodę dwukrotnie. Rzadko też się zdarza, by wybitny ilustrator pisał wielkoformatowe powieści.
Wystawę niezwykłych, intrygujących ilustracji i ciekawych cytatów z tej niezwykłej powieści Jakoba Wegeliusa wydanej w 2021 roku – najgrubszej jak dotąd książki Zakamarków, będzie można zobaczyć w Galerii na Piętrze do 24 kwietnia.
Zapraszamy do naszej Galerii W PUNKT na wystawę twórczości uczennic ZSnr1 w Nowym Tomyślu: Katarzyny Gąsiorowskiej, Pauliny Chudej i Zuzanny Strzyżyńskiej.
Wernisaż odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.00. 🎨❤️
Zuzanna Strzyżyńska – uczennica klasy trzeciej LO2
…uwielbiam rysować i malować, interesuję się różnymi sportami, a moim ulubionym jest Formuła 1. Ostatnio najczęściej rysuję budynki, używając jedynie cienkopisu. Jednak najbardziej lubię posługiwać się ołówkiem.
Katarzyna Gąsiorowska – uczennica klasy drugiej LO3 o profilu matematyczno-fizycznym. Interesuję się matematyką, grami, zarówno komputerowymi jak i planszowymi, czytaniem książek oraz rysunkiem. Najczęściej rysuję za pomocą ołówków. Tematem moich prac są przeważnie pejzaże lub zwierzęta.
Paulina Chuda – uczennica klasy trzeciej LO2 o profilu humanistycznym.
Interesuje mnie szeroko pojęta sztuka, kinematografia szczególnie twórczość Davida Fincher, książki i muzyka. Głównie skupiam się na portretach tworzonych farbami akrylowymi lub ołówkiem, ale staram się nie ograniczać. Tworzenie pomaga mi skupić się i uporządkować chaos w głowie.
Pewnego dnia młody niedźwiedź znajduje w lesie coś, czego nigdy wcześniej nie widział. Czas mija, a zwierzę powoli uczy się gry na przedziwnym instrumencie. Wreszcie piękne dźwięki dochodzące z głębi lasu słyszą ojciec i syn, którzy właśnie wybrali się na piknik. Zabierają niedźwiedzia ze sobą w niesamowitą podróż do Nowego Jorku, gdzie gra na pianinie zmienia zwierzę w prawdziwą gwiazdę. Niedźwiedź ma sławę, fortunę i może grać z najbardziej znanymi muzykami na całym świecie, jednak czegoś mu brakuje…
Tej ciepłej opowieści wysłuchali nowotomyscy przedszkolacy odwiedzający Strefę Koloru po zakończonych feriach zimowych oraz w marcu. Zajęcia towarzyszące książce Davida Litchfielda pt. „Niedźwiedź i pianino” pozwoliły dzieciom zdobyć wiedzę na temat różnych instrumentów i posłuchać dźwięków niektórych z nich. A skoro była muzyka, nie mogło zabraknąć również tańca, dzięki czemu niemal każdego, zimowego dnia Strefę Koloru rozgrzewały głośne rytmy i szerokie, dziecięce uśmiechy.
I Ty zostaniesz Irokezem! to wyjątkowy spektakl teatralny w wykonaniu uczniów i absolwentów ZSnr1 w Nowym Tomyślu, który już 15 kwietnia o godz. 18.00 zostanie wystawiony na deskach NOK-u.
Melanż słowa, muzyki i tańca, wielobarwne postaci, dynamizm, humor, przesłanie. Zapraszamy do indiańskiej wioski. 🏕❤️
Scenariusz i reżyseria: Rafał Putz
Choreografia: Victoria Stolarek i Martyna Stachera
Scenografia: Elwira Wolna
Występują:
Adam Tratwal
Adrian Napierała
Agata Buśko
Aleksandra Ranz
Aleksandra Sztych
Aleksandra Utmańczyk
Aleksandra Zaremba
Anastazja Kowalska
Antonina Zerek
Dominik Drózd
Dominika Kalemba
Dominika Rolnicka
Emil Frański
Ernest Frański
Eryk Wilgowicz
Filip Kałek
Igor Ziemek
Jagna Putz
Jan Szwiec
Jeremi Szczechowiak
Kaja Mika
Karolina Ostrowska
Kinga Nowak
Klaudia Jarosz
Kornelia Kaźmierowska
Krystian Dybek
Laura Wyrwa
Łucja Werner
Maciej Kiełpiński
Maciej Łuczak
Maciej Przygocki
Maciej Szpakowski
Maja Skotarek
Maksym Schmidt
Marcin Łukaszewicz
Maria Kaleta
Maria Wojtkiewicz
Mariusz Borowski
Martyna Stachera
Mateusz Sara
Michalina Krysiak
Michał Kańduła
Michał Putz
Mikołaj Zieliński
Natalia Grześkowiak
Olga Buda
Olga Kasperek
Olgierd Szeliga
Piotr Szymaniak
Roksana Gałęcka
Sara Szaferska
Sebastian Radzion
Stanisław Karpowicz
Tymoteusz Onyśków
Victoria Stolarek
Weronika Pluskota
Weronika Ratajczak
Zofia Lange
Zuzanna Kędzia
Zuzanna Olsztyńska
Tuż po Świętach, bo we wtorek, 11 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się czwarta część warsztatów z Joanną Oaza, tym razem pod hasłem: Praktykuj wdzięczność każdego dnia.
W kwietniu, serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne na spotkanie z wiosennie nastrajającą opowieścią pt. “Postaw się na moim miejscu” autorstwa S. Isern i M. Rigaudie. W programie: czytanie książki, zadania, zabawy.
Zapisy pod numerem telefonu: 614421274
W czwartek, 13 kwietnia o godz. 11.00, podczas spotkania DKK omawiana będzie książka Margaret Atwood pt. Namiot.