“Na mojej drodze stał słup wysokiego napięcia. Wspiąłem się na niego bez trudu. Spadłem po tym, jak złapałem przewody i poraził mnie prąd. Nic więcej nie pamiętam. Błysk. Karetka. Patrzę na moją czarną, spaloną rękę. Ciemność.
[…]

Ruszać mogę jedynie lekko głową w prawo i w lewo i wodzić wzrokiem po sali. „Z niego nic nie będzie” – słyszę głos kogoś z personelu.”

Tak wyglądało moje piekło. Postanowiłem jednak, że nie chcę w nim zostać. Chciałem żyć, spełniać marzenia, być szczęśliwy. Jestem konsekwentny, uparty i zawzięty. Odważny i ciekawy świata. Nie lubię rutyny. Realizuję marzenia, zdobywam „swoje szczyty”, podróżuję. Jestem samodzielny. Przełamuję tabu. Przede wszystkim jednak żyję tak, jak chcę. Niech moja historia zainspiruje Cię do osiągania niemożliwego!

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5030761/porazony-zyciem-jak-wyjechac-z-piekla

Książka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Park Min-u, starzejący się architekt, może mówić o sukcesie. Jako jedynemu z grupy dzieciaków udaje mu się wyrwać z seulskich slumsów. Na fali transformacji Korei, dzięki determinacji i wieloletniej ciężkiej pracy ostatecznie staje się właścicielem dużej firmy realizującej prestiżowe projekty.

Pewnego dnia otrzymuje niespodziewaną wiadomość od kobiety, którą kiedyś pokochał, a potem zdradził. Pogrzebane w pamięci obrazy przyjaźni z dzieciństwa i pierwszej miłości powracają. Min-u zaczyna wspominać świat, który wymazał z pamięci. Uświadamia też sobie, że pomógł go unicestwić, przyczyniając się do bezwzględniej modernizacji Korei.

O zmierzchu to historia rozpisana na głosy ludzi, którzy nie mieli szans w starciu z bezdusznym kapitalizmem. To także głęboko humanistyczna opowieść o dzieciństwie, stracie, rozliczaniu się z samym sobą i tragicznych kosztach transformacji kraju, które ponoszą najsłabsi jego mieszkańcy.

O zmierzchu w 2019 roku znalazło się na długiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera, a w 2018 roku otrzymało francuską Nagrodę im. Émile’a Guimeta.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5034110/o-zmierzchu

W 2023 roku, w bibliotece dostępne są następujące czasopisma:

Prasa regionalna:

We wtorkowe, poświąteczne przedpołudnie, 28 grudnia, przygotowaliśmy niespodziankę dla najmłodszej grupy czytelników. Był nią spektakl muzyczny pt. „Śnieżne Święta” w wykonaniu Agencji Artystycznej Bonsai. Prezentowana opowieść to historia małego liska poszukującego swojej mamy i przeżywającego wraz z innymi mieszkańcami lasu kilka niezwykle interesujących przygód. Była to opowieść o przyjaźni i solidarności, o tradycjach świątecznych i magii świątecznego czasu. Spektakl wywołał szerokie uśmiechy na twarzach dzieci, które chętnie uczestniczyły w liskowych przygodach, a także przybyłych wraz z dziećmi rodziców. W świąteczno-zimowym spektaklu nie mogło zabraknąć postaci Mikołaja, z którym każdy mógł zrobić sobie fotografię. Było śpiewająco, zimowo, poświątecznie i trochę magicznie, bo dzięki świątecznej atmosferze, w każdym z nas budzi się dziecięca wesołość.

Czytanie nastrojowych książek, zabawy ruchowe, zagadki, prace plastyczne –  to atrakcje jakie przygotowały uczennice Liceum im. Mikołaja Kopernika dla dzieci odwiedzających Strefę Koloru w przedświąteczne popołudnia. W dniach 19 – 21 grudnia, w ramach cyklu pt. „Świąteczne opowieści pełne magicznej treści”, przy blasku choinki powstawały barwne ozdoby, wybrzmiewały świąteczne melodie i zawiązywały się międzypokoleniowe relacje. Licealistki: Wiktoria Pozdrowicz, Weronika Kulus, Jessica Guzik, Jagoda Dudkowska, Maja Majewska, Weronika Nawrocka, Kinga Adamska, Julia Paluch, Oliwia Stroińska, Maja Pawelska za swoje bezinteresowne zaangażowanie w przeprowadzenie zajęć dla dzieci przyjęły od bibliotekarek serdeczne podziękowania.

Spotkania stanowiły również okazję do wręczenia dyplomów małym czytelnikom objętych programem Mała książka – wilki człowiek, którzy uzbierali komplet naklejek za swoją czytelniczą aktywność. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Marcel Łodyga, Konrad Smaruń, Gabriela Skotarczyk i Zofia Jurgas.

Spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

W najpiękniejszy czas roku, czas Bożego Narodzenia, najcudniej potrafi wprowadzić wspaniały zespół muzyków: Wojtek, Robert i Marek, czyli Good Staff ze swoją wokalno-osobowościową perłą – Anią.
I to właśnie zadziało się w poniedziałkowy wieczór, 19 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Zespół wprowadził publiczność w świąteczny czas delikatnie, refleksyjnie, ale też radośnie, z ogromnym szacunkiem dla tradycji.
W bibliotece zabrzmiały pastorałki i kantyczki karmelitańskie, opowiadające o przedświątecznym czasie przygotowań do Wigilii, samych świętach i o tym jak piękny może być zimowy czas. Wzruszające melodie o narodzinach, przeplatały się z pełnymi energii pastorałkami do wspólnego śpiewania. A wszystko to zaaranżowane w iście goodstaffowym stylu. Był czas na czułość i radość ze zbliżających się świąt. W klimat ten wprowadzili: Anna Winiarska – śpiew, Paweł Głowacki – bas, Marek Manowski – instr. klawiszowe, Robert Rekiel – inst. perkusyjne i Wojciech Winiarski – gitary, lutnia, śpiew.

Ostatnie w tym roku wirtualne spotkanie uczniów ZSnr 1 w Nowym Tomyślu oraz uczniów szkoły IPEM 277 Marcos Juárez w Argentynie miało miejsce 15 grudnia. Tym razem uczniowie rozmawiali o systemach totalitarnych w historii swoich krajów. Młodzi Argentyńczycy dowiedzieli się jak wyglądało życie w komunistycznej Polsce, a młodzież z nowotomyskiego Kopernika poznała argentyńska rzeczywistość w czasach Brudnej Wojny w Argentynie. W tym szczególnym czasie nie zabrakło również wzajemnych życzeń świątecznych. To była już czwarta wspólna lekcja zrealizowana w ramach wymiany uczniowskiej obu szkół. Do tej pory wśród omawianych tematów znalazły się: edukacja, ochrona środowiska, sytuacja ekonomiczna oraz prawa człowieka. W roku 2023 planowane są kolejne spotkania uczniów z obu krajów.

W Nowym Tomyślu projekt jest realizowany pod patronatem naszej, która jest jego organizatorem.

15 grudnia, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, przez niemal dwie godziny trwały, pachnące igliwiem i suszonymi owocami, świąteczne warsztaty tworzenia stroików z florystką Bernadetą Lobą. Uczestniczki wykazały się wyobraźnią i smakiem, ozdabiając swe stroiki według indywidualnego, często bardzo oryginalnego gustu. Dzięki temu powstały urokliwe stroiki, które przyozdobią niejeden dom na świąteczny czas. Warsztaty były również okazją do miłego, wspólnego spędzenia czasu bez multimediów, w wyciszającym anturażu i wśród relaksujących zapachów igliwia i świec.

12 i 13 grudnia gościem naszej biblioteki  był Jacek Łapiński – pisarz, prawnik, przedsiębiorca i pasjonat psychologii pozytywnej.
Jest również autorem książek: „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!” oraz „Jak być lepszym”. Poza nowotomyską biblioteką odwiedził też biblioteki w Borui Kościelnej, Sątopach, Zbąszyniu, Opalenicy, Kuślinie i Lwówku, przeprowadzając ogółem 8 optymistycznych i inspirujących spotkań autorskich.
Mówił nie tylko o czytaniu, ale również o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest posiadanie i rozwijanie pasji, która może być kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym. Uczestnicy, zachęceni przez pisarza, chętnie wdali się w dyskusję. Padło wiele ciekawych pytań, dotyczących zarówno książki, autora: jego życia zawodowego jak i prywatnego. Sądząc po szerokich uśmiechach uczestników, spotkania zdecydowanie należały do udanych.

„Kukolka” to boleśnie realistyczna i wzruszająca powieść o wyzysku i przemocy, a także głęboko skrytych marzeniach o lepszym życiu.
Ukraina w latach 90. – niektórzy tańczą i jedzą do syta na gruzach Związku Radzieckiego, a inni, w poszukiwaniu wolności i dobrobytu, wciąż próbują się dostać do lepszego świata, czyli na Zachód. Jedną z takich osób jest tytułowa Kukolka – siedmioletnia Samira.

Samira oraz kilkoro innych dzieci mieszkają w domu bez prądu i ciepłej wody. Ona jednak stara się nie narzekać – ma przecież własną sofę i pracę, w której jest dobra. Zajmuje się żebraniem – nikt nie może się oprzeć tak pięknej dziewczynce. Zebrane pieniądze chce przeznaczyć na wyjazd do Berlina.
Urodę Samiry zauważa także Rocky. To właśnie on nazwał dziewczynkę Laleczką – Kukolką. Gdy Kukolka masuje go wystarczająco długo, dostaje czekoladę i przez chwilę wszystko wydaje się idealne. Samira trzyma się swojego marzenia i nieugaszonego pragnienia życia. Jednak Berlin może okazać się nie tak wspaniały, jak sobie wyobrażała.

Lana Lux w swojej powieści bezlitośnie obnażyła prawdę o życiu na marginesie społeczeństwa. Mimo to tytułowa Kukolka nie mogła być bardziej kolorowa.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5032982/kukolka

Drodzy Czytelnicy!

Oto godziny pracy naszej biblioteki oraz Filii w okresie okołoświątecznym.

 

 

W listopadzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowy Tomyślu rozstrzygnęło zorganizowany przez siebie konkurs plastyczny pn. „Tu jest mój dom. Tu jest moja rodzina.” Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu powiatu nowotomyskiego. Jego celem było wsparcie kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze na ternie powiatu nowotomyskiego oraz propagowanie pozytywnego wizerunku rodzinnej pieczy zastępczej.
Nadesłane z całego powiatu barwne i pełne dziecięcej inwencji prace zagościły w naszej bibliotecznej Galerii na Piętrze. Wystawę pokonkursową można oglądać do 5 stycznia 2023 r.
Serdecznie zapraszamy!

Next ex to zabawna sztuka w wykonaniu lwóweckich aktorów i w reżyserii Bogny Witosławskiej, którą nowotomyska publiczność oklaskiwała w piątek, 9 grudnia na scenie naszej biblioteki.  Sztuka lekka, dowcipna, tycząca iście życiowych relacji, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Do tego doskonała gra aktorska i przepis na sukces gwarantowany.
Tekst sztuki Next ex napisał Juliusz Machulski i określił ja jako “komedia inteligencka w dwóch aktach”. Treści zawarte w utworze są uniwersalne, a w sylwetkach postaci każdy może odnaleźć kogoś kogo zna lub też samego siebie. Wystąpili: Klaudia Wojtkowiak, Marta Mnichowska-Szeląg, Agata Żuchowska-Nowak, Norbert Bryłka, Jarosław Nawrot i Łukasz Tobis.

Po trzech miesiącach kreatywnych zmagań i zdobywania wiedzy z zakresu architektury nadszedł czas na podsumowania. Finałowe spotkanie Archi – przygód odbyło się 5 grudnia w Szkole Podstawowej Arka, stanowiąc okazję do zaprezentowania rodzicom uczestników projektu fotorelacji z dziesięciu przeprowadzonych zajęć i efektów warsztatowych działań.

Koordynatorka przedsięwzięcia Martyna Nowosadzka z naszej biblioteki przybliżyła zgromadzonym ideę oraz cele projektu Archi – przygody realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, opowiedziała o procesie rekrutacyjnym i wyraziła wdzięczność za owocną, międzyinstytucjonalną współpracę. Szczególne uznanie skierowała w stronę Agnieszki Kowalskiej – architektki, pomysłodawczyni i inicjatorki całego przedsięwzięcia, a przede wszystkim edukatorki, która przeprowadziła wszystkie projektowe zajęcia dla dzieci. W dalszej części finałowego spotkania to właśnie ona szczegółowo o nich opowiedziała, przypominając jednocześnie poszczególne informacje z zakresu architektury i zadając pytania, na które pierwszoklasiści, dzięki uczestnictwu w projekcie świetnie znali odpowiedź. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac, jakie powstały w trakcie zajęć, z uznaniem podziwiana przez zaproszonych gości. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik projektu został uhonorowany dyplomem Małego Architekta.

Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury

 

 

 

Oto wyniki konkursu fotograficznego Jesień z książką, który został zorganizowany przez bibliotekę w Wytomyślu.

Trafionym pomysłem nowotomyskiej biblioteki było uruchomienie Pogotowia Informatycznego w Czytelni. Jego głównym celem jest ośmielenie osób nie mających do tej pory do czynienia z komputerem, tabletem, czy smartfonem do zaznajomienia się z możliwościami jakie dają użytkownikom nowoczesne nośniki informacji. Wyróżniony podczas Gali Paruzji w 2018 r. projekt, statuetką „Warci Naśladowania” został zawieszony na czas trwania pandemii.
Jednak w związku z licznymi pytaniami czytelników o działalność „Pogotowia Informatycznego” w bibliotece, wznawiamy od Nowego Roku ofertę nauki podstaw obsługi komputera dla seniorów i nie tylko.
Od listopada br. wolontariusze, uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z klasy o profilu Informatycznym: Joachim Schulz i Jan Tratwal pomagają w każdy czwartek od godz. 16:30 w zakresie: odbierania i wysyłania wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisania i edytowania tekstów, zgrywania zdjęć z telefonu, ustawiania nawigacji oraz korzystania z komunikatorów internetowych i serwisów społecznościowych.
W związku z licznymi zgłoszeniami poszukujemy wolontariuszy do współpracy, by ofertę rozszerzyć i wzbogacić ! Zapraszamy osoby zainteresowane pomocą w tym zakresie do kontaktu.
Przypominamy, iż z każdym uczniem–¬dorosłym przy stanowisku komputerowym pracuje jeden wolontariusz. Zajęcia trwają maksymalnie do 45 minut. Osoby zainteresowane nauką mogą przyjść z własnym laptopem lub pracować na sprzęcie bibliotecznym. Ponadto obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne lub osobiste na zajęcia informatyczne w Czytelni.
Oferujemy pomoc w zakresie:
• podstawowej obsługi komputera,
• korzystania z Internetu – w tym w wyszukiwaniu informacji,
• korzystania z komunikatorów internetowych i serwisów społecznościowych,
• odbieranie i wysyłanie wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej,
• pisania i edytowania tekstów,
• dokonywania w zakupów (np. biletów PKP) przez Internet,
• obsługi smartfonów, tabletów
• ustawiania nawigacji
• zgrywania zdjęć z telefonu

Projekt koordynują: Małgorzata Kaczmarek i Alina Weyssenhoff
Kontakt: tel. 61 44 21279; mail – czytelnia@ bibliotekant.pl

6 grudnia w bibliotece w Borui Kościelnej zostało zorganizowane spotkanie czytelnicze pn. Mikołajkowe czytanie. Przy blasku światełek i nastrojowej dekoracji uczniowie mieli okazję wysłuchać Mikołajkowych opowieści w wykonaniu pani Kamili Horowskiej.

W poniedziałek, 19 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na koncert świąteczno-zimowy w wykonaniu zespołu Good Staff.
To zbór pieśni, pastorałek i kantyczek karmelitańskich opowiadających o przedświątecznym czasie przygotowań do Wigilii, samych świętach i o tym jak piękny może być zimowy czas. Wzruszające melodie o narodzinach, przeplatają się z pełnymi energii pastorałkami do wspólnego śpiewania. A wszystko to zaaranżowane w naszym goodstaffowym stylu. Jest czas na czułość i radość ze zbliżających się świąt.
Skład zespołu:
Anna Winiarska – śpiew
Paweł Głowacki – bas
Marek Manowski – instr. klawiszowe
Robert Rekiel – inst. perkusyjne
Wojciech Winiarski – gitary, lutnia, śpiew

Autorzy zdjęć: Magdalena Zająć i Waldemar Dobrowolski

Bohaterką kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była kobieta dociekliwa i wyrazista, wywodząca się z wyższych sfer przedwojennej Warszawy. Hanka Renowicka, to młoda mężatka, która dowiaduje się, że jej mąż ma sekret. Był już żonaty! Co więcej, nadal jest! Nie mówiąc nic nikomu, postanawia sama dojść do prawdy i rozwiązać zagadkę. A że inteligencji i sprytu Hance nie brakuje, rozpoczyna śledztwo. Jednak cała sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Hanka wikła się w szpiegowską aferę.

„Pamiętnik Pani Hanki” to doskonała komedia kryminalna, autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Miłość, zdrada i bandyci w białych rękawiczkach, na tle obyczajów i w pewnym sensie historii naszego kraju tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Panie z ożywieniem wdały się w dyskusję o roli i przywilejach kobiet żyjących w Polsce w latach 30-stych XX wieku, o ich sile i transformacjach społecznych, które przyczyniły się do ich emancypacji. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest zabawna, a pomysły Hanki Renowickiej wywoływały niekontrolowane wybuchy śmiechu. Czyta się ją jednym tchem, nie tylko ze względu na lekkie pióro autora, ale także ze względu na formę w jakiej książka jest zapisana, jako pamiętnika. Jest to z pewnością lektura, która niejednego Czytelnika i Czytelniczkę zabierze do świata bankietów, bali, blichtru tamtych lat i przepięknych przedwojennych uliczek Warszawy w tle.

“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 1 grudnia 2022 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.

 

7 grudnia bibliotekę w Jastrzębsku Starym odwiedziły dzieci z III kl. Szkoły Podstawowej. Na zajęciach poznały Legendę o św. Mikołaju i wymiar znaczeniowy wieszanych na choince ozdób. Było też o dawaniu w Święta radości innym. Dzieci rozwiązały świąteczne rebusy i stworzyły piękne ozdoby choinkowe w kształcie Mikołaja.
Za zaangażowanie i cudne prace mili goście zostali obdarowani mikołajkowymi prezentami.

Grudniowe spotkanie z cyklu: Seniorzy w natarciu przypadło na Mikołajki, 6 grudnia. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu licznie przybyli do Czytelni.
Tytuł spotkania był bardzo ważny, nie tylko dla Seniorów, tzn. Słodzić, nie słodzić? Oto jest pytanie, czyli problem cukrzycy, dotyczy wszystkich grup wiekowych.
Seniorzy uzyskali wiele cennych informacji i przydatnych wskazówek na temat odpowiedniego żywienia. Można było również dokonać bezpłatnego pomiaru cukru i ciśnienia, otrzymać bezpłatnie bransoletki przydatne dla cukrzyków oraz materiały informacyjne.
Wszystko to, dzięki uprzejmości Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Koło w Nowym Tomyślu, które reprezentowali: Anna Sinica, Barbara Kolecka i Krzysztof Misiaczyk.

Serdecznie zapraszamy 28 grudnia, o godz. 11:00 na spektakl dla dzieci pt. “Śnieżne Święta” w wykonaniu Grupy Artystycznej Art Bonsai.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w dniach: 19, 20, 21 grudnia, o godz. 16:00 na przedświąteczne spotkania przy choince, prowadzone przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

W programie: czytanki, prace plastyczne, wspólne, międzypokoleniowe zabawy

W czwartek, 15 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich cudzoziemców na spotkanie z językiem polskim do czytelni naszej biblioteki.

„W jaskini brązowego misia” autorstwa Yuval Zommer to nowość wydawnicza, jaką poznali nowotomyscy przedszkolacy, licznie odwiedzający Strefę Koloru w listopadzie. To zabawna, pouczająca opowieść, z której płynie wartościowy przekaz o tym, czego nam potrzeba, byśmy poczuli się w swoich domach szczęśliwi. Prawda o tym, że dom tworzą ludzie, a nie rzeczy zostaje w niej przekazana w zrozumiały dla dzieci sposób. Często usiłujemy sprawić sobie odrobinę szczęścia, otaczając się coraz lepszymi i nowocześniejszymi przedmiotami. W książce mali czytelnicy poznają niedźwiedzia, który podglądając ludzi, decyduje się postępować tak samo jak oni, co przynosi mu zgubne konsekwencje. Opowieść stanowiła tylko jedną z atrakcji bibliotecznych zajęć. Po jej wysłuchaniu dzieci obejrzały prezentację na temat różnych gatunków niedźwiedzi i odgadywały misiowe zagadki.

W czwartek, 15 grudnia o godz. 18.00 odbędą się w naszej bibliotece warsztaty tworzenia świątecznych stroików.

Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy pod nr tel. 614421278

25 listopada obchodzone jest niezwykłe święto, szczególnie dla najmłodszych, mianowicie Dzień Pluszowego Misia. Choć wydawać by się mogło, że są one tylko dziecięcą zabawka, pełnią również niezwykle ważną rolę w rozwoju naszych pociech. Z jednej strony są towarzyszem dziecięcych zabaw, uczą odpowiedzialności i troski, z drugiej natomiast pobudzają wyobraźnię i kreatywność najmłodszych, co więcej ich przytulanie wykazuje działanie uspakajające. W celu uczczenia tego dnia, bibliotekę w Borui Kościelnej odwiedziła najmłodsza grupa przedszkolaków. Dzieci wysłuchały przygód niesfornej dziewczynki Maszy oraz jej przyjaciela Niedźwiedzia. Obejrzały inne książki z misiowymi bohaterami oraz pokolorowały najpiękniej jak umiały misiową kolorowankę.

We wtorek, 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na optymistyczne i inspirujące spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim – przyjaznym i pogodnym, pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą i pasjonatem psychologii pozytywnej.
Jest również autorem książek: „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!” oraz „Jak być lepszym”.

Zamiast schodów – winda w górę i zjeżdżalnia w dół, wygodne łóżka zamiast ławek, stadion w miejscu boiska, sala dyskotekowa i salon gier. To wizja idealnej szkoły stworzona przez dzieci uczestniczące w zajęciach z cyklu Archi – przygody, które 30 listopada poświęcone zostały szkolnemu otoczeniu. Uczestnicy warsztatów zostali poproszeni przez architektkę Agnieszkę Kowalską o wskazanie swoich ulubionych miejsc w budynku oraz mniej atrakcyjnych zakątków i zastanowienie się, w jaki sposób można je ulepszyć. Uczniowie z entuzjazmem odbyli spacer do wymienianych miejsc, a następnie zostali zachęceni przez prowadzącą do puszczenia wodzy fantazji, wyobrażenia sobie idealnej szkoły i przelania swojej wizji na kartkę papieru. Po skończonej pracy, każdy uczeń chętnie prezentował swoje pomysły. Z racji tego, że były to już ostatnie zajęcia z trwającego od września projektu, zostały one zwieńczone quizem podsumowującym i przy okazji sprawdzającym wiedzę z poszczególnych, omawianych wcześniej, architektonicznych zagadnień. Na wszystkie pytania dzieci poprawnie odpowiedziały, dowodząc tym samym, że z uwagą uczestniczyły we wszystkich archi – przygodach!

Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury

W grudniu, zapraszamy grupy przedszkolne na spotkanie z Wilkiem, który nie lubił Świąt! Jet to tytułowym bohaterem książki Orianne Lallemand i Eleonore Thuilier. W programie: czytanie tej świątecznie nastrajającej opowieści, zabawy i zadania.

Zapisy pod nr telefonu: 614421274

W piątek, 9 grudnia o godz. 19.00 zapraszamy na komediowy spektakl w reżyserii Bogny Witosławskiej, na podstawie scenariusza autorstwa Juliusza Machulskiego – Next ex.

Tekst sztuki Next-ex napisał Juliusz Machulski i określił ja jako “komedia inteligencka w dwóch aktach”. Treści zawarte w utworze są uniwersalne, a w sylwetkach postaci każdy może odnaleźć kogoś kogo zna lub … samego siebie. Sztuka, choć wymaga uwagi i skupienia, potrafi zainteresować widza, rozbawić go i wzbudzić w nim refleksje. Czy ojciec młodej Marysi będzie w stanie zaakceptować sympatię swojej córki? Czy żonie pana Karola uda się podjąć gości kolacją? Wreszcie, czy babcia zrozumie przewrotny plan swojej wnuczki? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania trzeba wybrać się na spektakl.

Występują: Klaudia Wojtkowiak, Marta Mnichowska-Szeląg, Agata Żuchowska-Nowak, Norbert Bryłka, Jarosław Nawrot i Łukasz Tobis

Reżyseria: Bogna Witosławska

 

Zapraszamy do naszej biblioteki w grudniu. 🙂

Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?

Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.

I choć twierdzi, że beznamiętna opowieść przychodzi jej naturalnie, opisane przez nią brzemię pamięci porusza czytelnika do głębi.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5041146/bliscy

Nic nowego pod słońcem – ludzie zawsze będą śnić o lepszym życiu i szukać swojego miejsca na ziemi.
Zderzenie marzeń o lepszym życiu z rzeczywistością.
Słoneczna zielona wyspa i ponury szary Londyn.
W 1948 roku stolica Wielkiej Brytanii powoli dochodzi do siebie po wojnie. Ale w domu przy Nevern Street wybucha kolejna wojna. Sąsiedzi nie są zachwyceni, że Queenie Bligh przyjmuje pod swój dach przybyszów z Jamajki. Ale Queenie nie ma wyjścia – nie wie, czy jej mąż kiedykolwiek wróci z frontu, a musi z czegoś żyć.
Gilbert Joseph był jednym z kilku tysięcy Jamajczyków, których wcielono do RAF-u, by walczyli przeciwko Hitlerowi. Spodziewał się, że po wojnie zostanie przyjęty jak bohater, tymczasem Brytyjczycy widzą w nim tylko ciemnoskórego obywatela gorszego sortu.
Jego młoda żona Hortense spakowała swoje życie w jedną walizkę i wyruszyła do krainy marzeń, by zamieszkać z mężem. Czeka ją szok, kiedy zobaczy, jak bardzo prawdziwy Londyn odbiega od miasta z jej snów. Rozczaruje ją jednak nie tylko jej nowy dom…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5009361/wysepka

Pachnące świętami naturalne mydełka wyprodukowały uczestniczki warsztatów w naszym Klubie Rękodzieła Fantazja, które odbyły się  29 listopada pod czujnym okiem specjalistki – Agnieszki Zdunek. Prowadząca zajęcia od 9 lat tworzy dla siebie i uczy inne kobiety jak robić naturalne kosmetyki, mydła, octy, środki czystości oraz świece sojowe. Na co dzień prowadzi Pracownię Boruja – Centrum Edukacji Ekologiczno Społecznej, jest prezeską fundacji Inspirator oraz ekspertem Komisji Europejskiej w zakresie działań społecznych.