Miesiąc: sierpień 2022
W piątek, 2 września biblioteka będzie czynna do godz. 16.00. Od 16.00 zapraszamy na skwer przy Muszli Koncertowej na tegoroczną edycję Narodowego Czytania.
Nawet po najgorszej burzy wreszcie wychodzi słońce, a koniec może być początkiem czegoś nowego. Anna, Iza i Agata doświadczyły tego na własnej skórze. Każdej zawalił się świat: Anna została doprowadzona do ruiny finansowej i emocjonalnej, Iza straciła swój najcenniejszy skarb, a Agata odkryła miłość i namiętność, które przyniosły tylko ból i cierpienie.
Szansą na nowe życie okazał się wyjazd z Polski. To w Szkocji kobiety odnalazły siebie i wspólny dom – chwilową przystań – oraz zyskały czas potrzebny na zabliźnienie się ran. I choć każda musi odszukać swoją drogę, to krocząc obok siebie, mają siłę, by zmierzyć się z własnymi demonami, traumami, pająkami…
Daj się zaprosić do świata Królowych pająków, by się przekonać, że są lęki, które można oswoić.
źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5024865/krolowe-pajakow
CYKLOPEDIA – wyczerpujący ilustrowany przewodnik po rowerowym świecie.
Uwielbiasz czuć wiatr we włosach, drażnią cię miejskie korki, fatalnie czujesz się w zapchanym tramwaju i nie chcesz przyczyniać się do produkcji spalin?
Johan Tell – wielokrotnie nagradzany szwedzki pisarz i pasjonat kolarstwa – zabierze cię w podróż od fabryki Bianchi w Mediolanie, przez ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu początków mody na ostre koło i kawiarnie rowerowe w Barcelonie, aż do Flandrii, by zbadać, jak śliski może być zroszony deszczem bruk.
Dowiesz się:
jakie wyścigi rowerowe organizuje się pod osłoną nocy i dlaczego są nielegalne,
które rowery mogłyby przejść testy kosmiczne NASA,
czy elektroniczne przerzutki to tylko efektowny gadżet,
o co dokładnie chodzi z bike fittingiem,
która z piętnastu tras EuroVelo zasługuje na szczególną uwagę,
jaki rower trzymali w sypialni John Lennon i Yoko Ono.
Dla wszystkich wkręconych w jazdę na rowerze, dla tych, którzy mają korbę i są odjechani.
„Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu”.
Albert Einstein
źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5018347/cyklopedia-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-jezdzie-rowerem
Kim jest Amos? Pod postacią bohatera tej poruszającej i prawdziwej historii kryje się sam autor.
Andrea Bocelli jest jedną z największych legend sceny muzycznej naszych czasów, jednym z najbardziej lubianych tenorów na świecie. W tej niezwykłej autobiografii toskański artysta prezentuje inną, choć równie pasjonującą muzykę – „muzykę ciszy”, głos świata wewnętrznego bohatera, którego wrażliwość przejawia się w każdym spostrzeżeniu i zwierzeniu.
Poznajemy artystę, którego wykonania biją rekordy popularności, ale też odkrywamy człowieka z jego doświadczeniem muzycznym i życiowym oraz głębią uczuć. Śpiewak wspomina lata nauki, snując opowieść o rodzinie, przyjaciołach, pierwszych miłościach i sukcesach. Książka opowiada o życiu artysty, który święci triumfy, ale też doznaje porażek, cierpień, miewa wątpliwości. Wiedziony zaskakującą szczerością i delikatnością (zwłaszcza w opisie relacji z ojcem i swoją towarzyszką życia Veronicą), Bocelli wprowadza czytelnika w swój duchowy świat – bogaty, wrażliwy i złożony.
„Muzyki ciszy” nie da się zapomnieć, podobnie jak głosu jej twórcy.
źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5022787/muzyka-ciszy
Drodzy Czytelnicy!
Zapraszamy do naszej biblioteki na wrześniowe atrakcje.
W czwartek, 15 września o godz. 18.00 zapraszamy na cykl warsztatów psychologicznych dla kobiet, prowadzonych przez neuropsycholożkę – dr Olenę Hant. Spotkanie pierwsze będzie poświęcone atakom lęku i paniki.
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 614421278
Запрошуємо на серію психологічних майстерень для жінок під керівництвом нейропсихолога – доктора Олени Гант. Перша зустріч буде присвячена тривожності та панічним атакам.
Кількість місць обмежена. Реєстрація за номером 614421278
Atak paniki jest bardzo silnie odczuwany fizycznie, na poziomie ciała. Ludzie mogą zauważyć prawdziwe objawy fizjologiczne, takie jak: znudzenie, złe samopoczucie czy zawroty głowy. Na spotkaniu nakreślimy mechanizmy zachowania podczas paniki oraz procesy wyzwalające napad paniki, poznamy podstawowe metody samopomocy podczas napadu paniki, czyli pracę z doznaniami fizycznymi, redukowanie napięcia ciała.
Панічна атака дуже сильно переживається фізично, на рівні тіла. Люди можуть відзначати реальні фізіологічні симптоми, як відпочинок, душевність, нудота, головокружіння. На зустрічі розкроюємо механізми поведінки під час паніки та процеси, які запускають панічну атаку, навчимося базовим способам самодопомоги при панічній атаці, а саме- роботі з фізичними відчуттями, зниження тілесної напруги.
W czwartek, 8 września o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż nostalgicznej przyrodniczej fotografii Katarzyny Mrozik-Stefańskiej. Wystawa będzie czynna do 8 października.
“Pomysł przyszedł mi do głowy, kiedy przeglądałam stare zdjęcia i zauważyłam, że na wielu z nich znajduje się drzewo, od którego widoku zaczynam każdy dzień – widzę je przez kuchenne okno.
Chciałam pokazać tymi zdjęciami, że nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko, podróżować po świecie, żeby znaleźć wdzięczny obiekt fotografowania. Taki najzwyklejszy, bo to drzewo to nie jakaś romantyczna brzoza, potężny dąb, czy malowniczy buk. To najzwyklejsza olcha, samosiejka stojąca pośrodku pola. Na dodatek co roku w coraz gorszej kondycji. Ale każdego dnia obserwuję ją w innych okolicznościach, w innej kolorystyce, w innym towarzystwie.
To, co piękne, jest na wyciągnięcie ręki, albo oka. Chciałam pokazać piękno przyrody w całej jej zmienności”.
/Katarzyna Mrozik-Stefańska/
We wtorek, 6 września o godz. 18.00 zapraszamy do naszej Galerii na Piętrze na otwarcie wystawy malarstwa Katarzyny Kudełki zatytułowanej: Szept istnienia.
Wystawa będzie czynna do 30 września.
Z perspektywy istnienia np. góry, jesteśmy tylko drobnym pyłem poruszanym przez podmuchy czasu. Nasze istnienie to tylko okruch wieczności, to zaledwie cichy szept. Bywa, że chcemy zaznaczyć swój byt czymś istotnym i niezbędnym z naszego punktu widzenia, wtedy nasz szept na krótki moment przeistacza się w dźwięk na kształt mowy, a bywa, że nawet krzyk.
Pomimo dość niepewnej egzystencji, przytłaczających informacji naukowców ostrzegających przed galopującą dewastacją Ziemi, udajemy obojętność i staramy nie dopuszczać do siebie myśli, że otaczająca nas rzeczywistość może stać się niezwykle surowa.
W moich pracach podjęłam próbę ukazania realiów świata przetworzonego przez człowieka – świata, który nie zawiera elementów związanych pięknem przyrody, bo najzwyczajniej została przez ludzi zniszczona. Drzewa, rośliny czy kwiaty zastąpiłam wytworami człowieka,który myśląc wyłącznie o sobie, o zysku jaki może czerpać, nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich barbarzyńskich działań. Wydaje się, że nie zauważa bezpowrotnych zmian, jakie poczynił. A może upłynęło już tyle czasu, że zapomniał o tym, że kiedyś Ziemię otulały bezkresne puszcze?
Ukazany przeze mnie człowiek prowadzi bezrefleksyjną egzystencję. Pochłaniają go codzienne zajęcia. Wygląda na spokojnego i zasymilowanego z tym dość „szorstkim” otoczeniem. Ale czy pamięta szum morza, drzew, zapach czarnej porzeczki? Wraz z zanikiem niektórych elementów naturalnego świata wypłaszacza się jego postać. Szept istnienia jest delikatny, a jego brzmienie coraz bardziej enigmatyczne. W moich pracach chcę zwrócić uwagę, iż nasze istnienie składa się z krótkich chwil – szeptów i bez względu na to,
jak oraz z jakiej przyczyny zmienia się świat wokół nas, jesteśmy w stanie przywyknąć do niemalże każdych realiów, po to, aby istnieć, odczuwać, myśleć, czy kochać. Robimy wszystko, aby nie zauważać zbliżającej się katastrofy. Zdaje się, że zachowujemy się lekkomyślnie, nie dostrzegamy niszczących skutków ludzkich poczynań. Może to sposób na przetrwanie jednostki? Może to pozwala nie popadać w panikę i względnie cieszyć się tym, co tu i teraz?
Katarzyna Kudełka – nowotomyślanka, ur. w 1980r. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, studia podyplomowe na ASP w Poznaniu oraz szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu. Jest także absolwentką wydziału malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Maluje pejzaże, akty i wielkoformatowe kompozycje abstrakcyjne, które cechuje ekspresja i mocny kolor. W większości jej prace powstają spontanicznie, zainspirowane literaturą, filmami, otaczającą przyrodą, architekturą. Zajmuje się także tworzeniem biżuterii. Twórczość artystki znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. Prezentowała swoją twórczość na wystawach poplenerowych oraz wystawach indywidualnych.
9 września od godz. 15.00 wraz z grupą aktywnych nowotomyślanek organizujemy nasz happening plenerowy pod tym samym hasłem. Tego dnia na skwerze przed biblioteką będzie można spotkać postać Emilii Sczanieckiej, posłuchać historii jej życia, poznać zasady bezpiecznego poruszania się w świecie realnym i wirtualnym, wziąć udział w warsztatach malarskich, zasięgnąć porad wizażystki, obejrzeć wystawę o inspirujących kobietach czy sfotografować się na monumencie. Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na plakacie. Będzie ciekawie, będzie wesoło, będzie inspirująco. Do zobaczenia! 🙂
Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji, nadszedł czas by uhonorować młodych uczestników naszej wakacyjnej zabawy, którzy mimo licznych, letnich atrakcji podjęli czytelnicze wyzwanie rzucone przez biblioteczną Strefę Koloru. Zadanie polegało na pobraniu karty do gry, zawierającej pytania z książki pt. „Kto wymyślił wakacje?” autorstwa Katarzyny Sowuli i Joanny Gębali oraz wytyczne dotyczące książek, jakie należy wypożyczyć i przeczytać w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy. Dzieci, które z powodzeniem wykonały to zadanie, 25 sierpnia zostały zaproszone do Strefy Koloru po odbiór nagrody i czytelnicze zajęcia, którym towarzyszyło mnóstwo zabawy. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Kostek na wakacjach”, a następnie, niczym tytułowy bohater pakowaliśmy walizkę, mówiliśmy wymyślonymi językami i w całej bibliotece szukaliśmy skarbu. Przy skromnym poczęstunku wieńczącym zabawę dzieci odebrały zasłużone nagrody.
Z ogromnym smutkiem żegnamy naszą koleżankę Wiesławę Nowrotek, specjalistkę ds. pracowniczych naszej biblioteki.
Wiesiu, zawsze będziemy Ciebie pamiętać jako uśmiechniętą, pełną życiowej energii kobietę.
Odpoczywaj w pokoju.🖤
Wyjątkowy, zawsze zaskakujący widza Teatr S, podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, wprowadzi nas w romantyczne klimaty “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zapraszamy na skwer przy Muszli Koncertowej w piątek, 2 września o godz. 16.00. Można zabrać ze sobą prywatny egzemplarz książki aby otrzymać symboliczny stempel.
Drodzy Czytelnicy,
informujemy, że w dniu 22 sierpnia (poniedziałek) filia naszej biblioteki w Bukowcu będzie nieczynna. Zapraszamy do pozostałych oddziałów.
Nasza biblioteka od czerwca 2021 roku współpracuje z Domem Polskim w Santa Fe w Argentynie. Głównym celem współpracy jest promocja czytelnictwa w języku polskim, a także przekazywanie tradycji i kultury polskiej oraz wymiana doświadczeń między stroną polską i argentyńską.
Uczniowie Domu Polskiego to przede wszystkim potomkowie polskich imigrantów, którzy zasiedlali argentyńską ziemię, a jednocześnie kultywowali pamięć o polskości wśród swoich dzieci. Jako że w szczególności w okresie międzywojnia dużo Polaków emigrowało do Argentyny, to dzisiaj w każdej części tego pięknego kraju mieszkają ich dzieci, wnuki i prawnuki, które pragną poznawać język polski. W ramach współpracy literackiej nowotomyskie bibliotekarki wysłały do Domu Polskiego książki polskich autorów. Dzięki książkom edukacyjnym, powieściom i wierszom, wysłanym uczniom argentyńskim, nauka języka będzie barwniejsza, przyjemniejsza i pozwoli na poznanie współczesnej twórczości polskiej, a także naszych nowotomyskich poetek: Doroty Nowak i Katarzyny Mrozik-Stefańskiej. Projekt realizowany jest pod nazwą: Hablamos polaco, jego pomysłodawczynią i koordynatorką jest Izabela Putz (MiPBP). Z ramienia Domu Polskiego projekt koordynuje nauczycielka języka polskiego – Renata Krupop.
Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy naszej bibliotece przekazało książki dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu. W towarzystwie Naczelnej Pielęgniarki Krystyny Pronobis, członkinie Koła SBP: Róża Mleczak i Aleksandra Suwiczak przekazały książki Pielęgniarkom Oddziałowym – Ewie Perz-Ramickiej i Dorocie Kliszewskiej z Oddziału Chirurgicznego i Oddziału Chorób Wewnętrznych.
Mamy nadzieję, że książki umilą czas pacjentom i pacjentkom przebywającym w nowotomyskim szpitalu.
Dołącz do projektu “OKOlice sztuki”. Daj się poznać, wykorzystaj swoją kreatywność, nie siedź w domu! Projekt rusza 15 września br.
W ramach projektu:
– zdobędziesz kompetencje społeczne
– poszerzysz swoją wiedzę z zakresu projektowania, grafiki i fotografii
– weźmiesz udział w wydaniu kalendarza z autorskimi zdjęciami
– zaplanujesz wernisaż prac
– zaprojektujesz instalację artystyczną pod okiem eksperta.
Wszystkim uczestnikom projektu gwarantujemy: szpanerskie gadżety, spotkania integracyjne, list intencyjny do szkół o Twoim udziale w projekcie, a na zakończenie wspólne świętowanie projektu w kręgielni.
Młodzież zainteresowaną udziałem w projekcie prosimy o kontakt:
CZYTELNIA OGÓLNA
MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W NOWYM TOMYŚLU
tel. 61 44 21 279
Małgorzata Kaczmarek
m.kaczmarek@bibliotekant.pl
Ulotkę z informacjami znajdziesz tutaj: (do pobrania)
Drodzy Czytelnicy,
informujemy, że w dniach od 8 do 31 sierpnia Filia biblioteki w Wytomyślu będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do naszych pozostałych placówek.
Nasza biblioteka po raz kolejny pozyskała dodatkowe fundusze na kreatywne, ciekawe i edukacyjne działania z lokalną młodzieżą z programu Równać Szanse 2022 .
Od 2001 roku program „Równać Szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Spośród 188 przystępujących do konkursu projektów z całej Polski, decyzją Komisji Ekspertów dofinansowano 60 projektów, w tym projekt naszej biblioteki pn. OKOlica sztuki.
Biblioteka otrzyma grant w wysokości 10 000 złotych na działania młodzieży, które będą realizowane od połowy września do marca 2023 r.
Nowotomyska młodzież w ramach projektu weźmie udział w warsztatach fotograficznych, stworzy własną galerię zdjęć, które zostaną zaprezentowane podczas wernisażu oraz wydrukowane w formie kalendarza na 2023 r. Ponadto pod okiem ekspertów młodzież stworzy instalację artystyczną według własnego projektu.
Projekt będzie koordynowała Małgorzata Kaczmarek – bibliotekarka, pracownik Czytelni.
Młodzież zainteresowaną działaniami już teraz zapraszamy do udziału w projekcie !!! Obowiązuje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.
Przypominamy, iż nasza biblioteka z programu pozyskała już fundusze na trzy projekty ”Poezję i rap z ulicy Witosa 8” , na „Przystanek: Biblioteka ! Trzy dekady wolności” oraz na „Misję Apollo”.