Miesiąc: maj 2022
Współczesna miłość, tajemnice, dramaty sprzed lat i… sielska leśniczówka.
Elwira i Krzysztof, młoda dziennikarka i młody leśniczy. Oboje z bagażem przejść. Ona obciążona rodzinną traumą i zerwaniem narzeczeństwa, jemu również nie poszczęściło się w związku. Spotykają się w leśniczówce Świerki, w Borach Tucholskich, żeby rozwikłać tajemnicę miłości swoich pradziadków, Apolonii i Zbysława, którzy pływali na „Batorym” i na nim zastał ich wybuch drugiej wojny światowej.
Elwira, poruszona dwoma listami Zbysława do Apolonii, umawia się z Krzysztofem na przeszukanie kufrów z pamiątkami po pradziadku, cudem zachowanych przez kilkadziesiąt lat w leśniczówce. Już pierwszego dnia pobytu odkrywa ważną tajemnicę, a pomiędzy nią a młodym leśniczym niespodziewanie iskrzy.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Ale to nie koniec makabrycznych odkryć, bo w trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na coś jeszcze: spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z całą pewnością nie należał do zamordowanych kobiet. To fetysz, ale i cenny dowód.
Kosiarz z Kabat sieje postrach zwłaszcza wśród pracownic agencji towarzyskich. To wśród nich upatruje kolejnych ofiar. Świat alfonsów i prostytutek jest zamknięty dla policji. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski.
Tropy prowadzą w przeszłość, do niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat. Czy pragnienia mordercy znów dały o sobie znać? Czy młodemu detektywowi uda się wytropić sprawcę, zanim życie straci kolejna kobieta? Przekonaj się, czy prawda zawsze musi wyjść na jaw. „O włos” – pierwszy tom serii z detektywem Jakubem Sobieskim.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
„Mieszkańcy świata wyobraźni Marii Konopnickiej” to konkurs literacko-plastyczny zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Spośród nadesłanych 213 prac, aż 4 wyróżnienia przypadły w udziale czytelnikom filii naszej biblioteki w Borui Kościelnej!
Nagrody otrzymali: Karina Chwalisz, Martyna Gucia, Wiktor Napierała i Artur Chalasz. Pozostali uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!
Dnia 23 maja w bibliotece w Borui Kościelnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Odświętnie ubrani i z uśmiechem na twarzy przybyli do biblioteki. Zanim jednak zostali czytelnikami mieli do wykonania kilka zadań m.in. odgadywali tytuły baśni i bajek, odpowiadali na zadawane zagadki, rozpoznawali bohaterów z książek oraz układali puzzle z wyrażeniami związanymi z biblioteką. Następnie zaśpiewali piosenkę, po czym złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelnika. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Teraz biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem przyjaznym i radosnym, gdzie czytelnicy są zawsze bardzo mile widziani. Przygoda z książką została rozpoczęta!
Już 9 czerwca, w czwartkowy wieczór, o godz. 18.00, zapraszamy do bibliotecznej Galerii w Punkt na otwarcie wystawy rysunku Anety Dzięcioł.
Aneta Dzięcioł – mieszkanka Albertowska w gminie Grodzisk Wielkopolski. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz pirografią, tworząc przede wszystkim realistyczne portrety. Uczyła się różnych technik artystycznych m.in. w Wielkopolskiej Szkole Architektury i Sztuki w Poznaniu. W swojej twórczości ukazuje piękno i różnorodność otaczającej rzeczywistości, czerpiąc inspirację ze świata ludzi, zwierząt i natury.
Zapraszamy!
Wystawę będzie można zobaczyć na holu naszej biblioteki do 9 lipca.
7 czerwca, o godz. 18.00 zapraszamy Was serdecznie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie na spotkanie autorskie z Marcinem Wolskim. Spotkanie nie jest przypadkowe, ponieważ 6 czerwca 2022 roku będzie miała miejsce premiera książki pt. „Siostrzyczki” Marcina Wolskiego, której wydawcą jest właśnie leszczyńska biblioteka.
“Siostrzyczki”, mimo szaleńczej fabuły godnej najlepszego kina, niezwykłych zaskoczeń, zwrotów akcji, scen pełnych napięcia i erotycznych uniesień dotyczą w gruncie rzeczy prostej kwestii – opłaca się być dobrym. Może efekt nie pojawia się od razu, ale wyświadczane bezinteresownie dobro powraca, choć nie zawsze tam, gdzie się go spodziewamy.
Siostrzyczki to historia dwóch sióstr, pielęgniarek z Leszna pracujących w Niemczech. Bliźniaczek tak różnych, jak tylko mogą być różne dwie córki jednej matki, choć różnych ojców. Dwie istoty spragnione szczęścia, które dążą do niego różnymi drogami. Alina tęskni za mężem bogaczem, najlepiej po osiemdziesiątce, Beata zajmuje się pacjentem w stanie terminalnym, ludzką rośliną bez kontaktu ze światem. Kieruje nią wyłącznie empatia i nawet na myśl jej nie przychodzi, że nawiąże kontakt ze swoim podopiecznym i przeżyje pełną niebezpieczeństw przygodę. Wolski daleki od polityki i historii alternatywnych, ale w najlepszym stylu.
Marcin Wolski – pisarz, dziennikarz i satyryk. Znany szerszej publiczności z Polskiego Radia i TVP2, a także porywających powieści, nowel, zbiorów opowiadań i felietonów, które na długo zapadają w pamięć. Urodził się w Łodzi w 1947 roku. W 1972 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1966 w piśmie „Szpilki”. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz dla Programu 3 Polskiego Radia, w którym prowadził audycję “60 minut na godzinę”. Jego nazwisko kojarzone jest również z programem “ZSYP”, emitowanym w Programie 1 Polskiego Radia w latach 1989-2009. Większość napisanych przez Marcina Wolskiego tekstów doczekało się realizacji w postaci skeczy i cyklicznych, słuchowisk radiowych. Marcin Wolski jest byłym wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz byłym prezesem oddziału warszawskiego. Od 2016 do 2017 roku pełnił funkcję dyrektora TVP2.
Na bogaty dorobek literacki autora składa się aż 45 powieści (w tym cztery serie), które znajdziemy na półkach niemal każdej księgarni. Oprócz prozy Marcin Wolski pisze również felietony. Jego aktualne teksty przeczytamy w “Gazecie Polskiej”, “Wprost” i “Tygodniku Solidarność”. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on także podróżnikiem. Zwiedził ponad 100 krajów świata, co opisał w jednej ze swoich książek.
Marcin Wolski za swoją bogatą twórczość otrzymał wiele nagród. Za satyryczne tytuły fantastycznonaukowe był aż trzykrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku został, przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata później z rąk Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Dzisiejsze, ostatnie już “Zabawy z językiem polskim” dla dzieci z Ukrainy nawiązywały tematycznie do Dnia Matki. Dzieci obejrzały bajkę o tym święcie, wykonały piękne papierowe kwiaty i ogromne laurki, które potem wręczyły swoim kochanym mamom. Było rodzinnie i jak zawsze wesoło. Nazywaliśmy po polsku i po ukraińsku kolory, kwiaty, rozmawialiśmy o mamach i ich święcie. Dzieci rozumieją już wiele po polsku, a my już trochę po ukraińsku i świetnie się u nas czują. Bariera komunikacyjna została więc pomyślnie przełamana.
Dziękujemy Zlacie, Milenie i Weronice, dziękujemy ich mamom. Dziękujemy też naszej wolontariuszce Natalii Giglewicz, która dzielnie pomagała w prowadzeniu wszystkich zajęć.
Chcesz wybrać odpowiednią szkołę lub kierunek studiów?
Chcesz w przyszłości pracować w zawodzie w którym będziesz czuć się dobrze?
TE WARSZTATY SĄ DLA CIEBIE!!!
Zapraszamy młodzież klas III i IV szkół średnich na warsztaty “Moja mapa myśli. Stwórz wizje siebie dzięki świetnej zabawie”, które poprowadzą Justyna Bajor i Marta Ruta z firmy Doradztwo Effecta.
Ilość miejsc jest limitowana. Zapisz się dzwoniąc do nas pod nr tel. 61 44 21 278
Baśka Zajda w całości poświęciła się zbiórce charytatywnej dla małego Mateuszka, synka sąsiadki. Chłopiec potrzebuje miliona złotych na leczenie w prywatnej klinice w Niemczech.
Szpital, w którym obecnie znajduje się Mateuszek, jest remontowany. Prace budowlane nadzoruje doktor Marta Kuc, znana z twardego charakteru i nieustępliwości. Kiedy kobieta wypada przez okno i umiera na miejscu, policja podejrzewa udział osób trzecich.
Pierwsze dowody wskazują na skonfliktowaną z lekarką matkę jednej z chorych dziewczynek. Media huczą, a Baśka ma bardzo mało czasu, aby udowodnić niewinność kobiety i ochronić ją przed samosądem. Na szali jest więcej niż jedno życie, a wszystkie tropy wskazują, że matka jest winna.
Co ukrywała Marta Kuc, szanowana neurochirurg? Dlaczego wokół sprawy jej śmierci jest tyle sekretów i pojawia się coraz więcej tajemniczych zgonów?
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa!
W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami.
Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem?
Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji.
Szybko ustalają, że ta sprawa jest podobna do wcześniejszej zbrodni. Wtedy staje się jasne, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej…
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Gwałt – najbardziej przemilczana zbrodnia wojenna
Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród jej rozmówczyń są japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona) krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie wojny między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jezydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów i kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.
Lamb pokazuje, że przemoc seksualna stanowi uniwersalne narzędzie kontroli. Przedstawia gwałt nie jako „efekt uboczny” wojny, ale potężny instrument zniszczenia, równie skuteczny jak broń chemiczna. Służy on konkretnym celom: ma zmusić kobiety do uległości i upokorzyć je. Świadectwa bohaterek książki są wstrząsające – szczególnie w świetle obojętności światowej opinii publicznej na ich krzywdę. Bohaterki Lamb nie są ofiarami, ale ocalałymi. Mimo niewyobrażalnego bólu i cierpienia żyją i zmieniają świat – dając jednoznaczny sygnał do działania.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
W czerwcu zapraszamy na spotkania autorskie, wernisaże, warsztaty rękodzieła, sprktakl teatralny dla dzieci i spotkanie podróżnicze. Naszymi gośćmi będą: Marcin Wolski, Maciej Barton oraz Daniel Kocuj. Warsztaty poprowadzą Magdalena Kędzia-Kluj, Wanda Rąbalska i Ewa Majchrzak. Swoje prace zaprezentują Aneta Dzięcioł i Ewa Majchrzak, a lakowy spektakl ekologiczno-przyrodniczy przygotowała dla Was Pracownia Za Piecem.
Serdecznie zapraszamy 2 czerwca 2022, o godz. 17:00 na spektakl lalkowy w wykonaniu Pracowni Za Piecem pt. “Leśna awanturka”.
Spektakl przyrodniczo-ekologiczny, w którym leśne zwierzęta nie poddają się w walce o czysty las. Na pomoc zwierzętom wyrusza leśniczy, który edukuje jak należy zachować się w lesie.
Przed nami XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! W dniach 30.05 – 3.06.2022 na naszych młodych czytelników czeka szereg ekoatrakcji:
- Poniedziałek o zagrożonych gatunkach zwięrząt
10:00 w nowotomyskim Zoo czyta dyrektor Parku Miejskiego Ilona Jakubowska
- Wtorek o recyklingu
10:30 w Nowotomyskim Ośrodku Kultury czytają: dyrektor NOKu Beata Baran oraz dyrektor MiPBP Elżbieta Podlaszewska – Cybal, warsztaty plastyczne przeprowadzi instruktorka NOK Anna Bąbelek
- Czwartek o ochronie przyrody
17:00 Spektakl o tematyce przyrodniczej w wykonaniu Pracowni za piecem, pt. “Leśna awanturka”
- Piątek o ekobudownictwie
10:00 w Strefie Koloru czyta i prowadzi warsztaty architektka Agnieszka Kowalska
Serdecznie zapraszamy!
Nowotomyska Biblioteka w partnerstwie z Ośrodkiem Działaj Lokalnie KOLD i Szkołą Podstawową nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu pozyskała środki na realizację projektu pn. Bibli(o)gród, który został zgłoszony do programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.
Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz Bibli(o)grodu, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych.
To pierwszy, tak duży projekt angażujący społeczność lokalną.
4.10.2022, 80.000 zł na BIBLI(O)GRÓD przy bibliotece: https://bibliotekant.pl/80-000-zl-na-bibliogrod-przy-bibliotece/
20.11.2022, Intensywne prace w Bibli(o)grodzie: https://bibliotekant.pl/intensywne-prace-w-bibliogrodzie/
9.11.2022, Lokalne Partnerstwo na rzecz Bibli(o)grodu: https://bibliotekant.pl/lokalne-partnerstwo-na-rzecz-bibliogrodu-w-nowym-tomyslu/
23.01.2023, Powstaje nowa przestrzeń kulturalna miasta: https://bibliotekant.pl/powstaje-nowa-przestrzen-kulturalna-miasta-bibliogrod/
30.03.2023, Wspólna przestrzeń, wspólne sprawy: https://bibliotekant.pl/wspolna-przestrzen-wspolne-sprawy-czyli-partnerskie-spotkanie-w-bibliotece/
25.04.2023, Młodzież w Bibli(o)grodzie: https://bibliotekant.pl/mlodziez-w-bibliogrodzie/
27.04.2023, Po sąsiedzku – Partnerstwo na rzecz Bibli(o)grodu: https://bibliotekant.pl/po-sasiedzku-partnerstwo-na-rzecz-bibliogrodu/
28.05.2023, Warsztaty plastyczne – Mali mieszkańcy Bibli(o)grodu: https://bibliotekant.pl/warsztaty-plastyczne-mali-mieszkancy-bibliogrodu/
1.06.2023, Pora na pisanie, czyli warsztaty typograficzne w Bibli(o)grodzie: https://bibliotekant.pl/pora-na-pisanie-czyli-warsztaty-typograficzne-w-bibliogrodzie/
21.07.2023, Nowa oferta w Bibli(o)grodzie: https://bibliotekant.pl/nowa-oferta-w-bibliogrodzie/
22.08.2023, Nasze pierwsze garażowe granie: https://bibliotekant.pl/nasze-pierwsze-garazowe-granie/
7.09.2023, W partnerstwie siła: https://bibliotekant.pl/w-partnerstwie-sila/
Relacje:
20.10. Intensywne prace w Bibli(o)grodzie: https://bibliotekant.pl/intensywne-prace-w-bibliogrodzie/
W dniach od 23 do 27 maja nasza Filia w Bukowcu będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do naszych pozostałych placówek.
Wszystkich miłośników świata natury, a w szczególności najbliższego nam przyrodniczego środowiska, bibliotekarki zaprosiły na otwarcie wystawy fotograficznej, połączonej z prelekcją przyrodniczą. Przepiękne fotografie autorstwa Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice Grzegorza Gaczyńskiego można było zwiedzać do 9 czerwca. Prelekcja połączona z prezentacją licznych fantastycznych fotografii, przedstawiających okoliczną faunę i florę w poszczególnych porach roku wzbudziła spore zainteresowanie przybyłych gości.
Grzegorz Gaczyński jest absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie, Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Doktoranckiego na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Krosno, następnie pracował w Parku Narodowym “Ujście Warty” oraz kolejno w Nadleśnictwie Bogdaniec, Nadleśnictwie Myślibórz, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Inspekcji Lasów Państwowych. Obecnie jest Nadleśniczym Nadleśnictwa Bolewice. Jego przepiękne przyrodnicze fotografie będzie można zobaczyć w naszej bibliotece do 9 czerwca.
Biblioteka – świat w jednym miejscu. Takie hasło przyświecało tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek. W nowotomyskiej książnicy, jak co roku, zorganizowanych zostało wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak również dorosłych bywalców biblioteki. Od 9 do 13 maja mieszkańcy miasta licznie przybywali do biblioteki by, po długim czasie obostrzeń spowodowanych covidem, cieszyć się możliwością kontaktu z szeroko pojętą kulturą na żywo, wraz z innymi.
Przyroda Nadleśnictwa Bolewice w obiektywie Grzegorza Gaczyńskiego
Wszystkich miłośników świata natury, a w szczególności najbliższego nam przyrodniczego środowiska, bibliotekarki zaprosiły na otwarcie wystawy fotograficznej, połączonej z prelekcją przyrodniczą. Przepiękne fotografie autorstwa Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice Grzegorza Gaczyńskiego będzie można zwiedzać do 9 czerwca.
Szczęście według Norwegów i innych narodów nordyckich
W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło również spotkania z innym krajem i inną kulturą. Wraz z gościem, którym była Magdalena Szczepańska nowotomyślanie odwiedzili Norwegię i dowiedzieli się jak szczęście pojmują Norwegowie i inne narody nordyckie. Pani Magda mówiła o prostym życiu, o drobnych przyjemnościach i szacunku do natury. Niespodzianką wieczoru była rozmowa online z Polkami mieszkającymi w Finlandii i na Wyspach Owczych, które opowiadały o swoim życiu i o tym jak pojmuje się tam szczęście.
Wielka Xięga Regionu Kozła
Gościem spotkania z cyklu: “Biblioteka Regionu” był Wojciech Olejniczak z Fundacja TRES, autor publikacji pt. “Wielka Xięga Regionu Kozła”. Opowiedział on o Regionie Kozła, wyjaśnił co to jest za region, co go wyróżnia, a co spaja. Mało kto wie, że dzisiejszy Region Kozła – stowarzyszenie gmin znajdujących się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego – jest tworem nowym. Pierwotnie ten specyficzny region obejmował dobra rodu Zbąskich i teren od Łagowa, przez Świebodzin, Babimost, Trzciel, Miedzichowo, Zbąszyń, Kargową, Wolszyn, Rakoniewice, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wlkp., aż po Opalenicę. Wszystkie te informacje oraz wiele innych można znaleźć w bogato ilustrowanej publikacji, którą polecamy wszystkim miłośnikom lokalnej historii i kultury oraz tym, którzy chcą ją poznawać.
Wokół sagi niewoli
Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak – autorką książki “Saga niewoli”, której akcja dotyczy trudnych XIX-wiecznych relacji polsko-niemieckich na terenach Wielkopolski. Książka ta to fascynująca i wciągająca saga rodzinna z Wielkopolski, do której napisania zainspirowały autorkę rodzinne opowieści i losy pradziadków, którzy stali się pierwowzorem postaci Jakuba i Anny. W Radomicku, niewielkiej wsi w zaborze pruskim, pod koniec XIX wieku Polacy mieszkają tuż obok niemieckich sąsiadów. Przystojny Jakub żyje tu ze swoją skromną, urodziwą żoną Anną i dziećmi. W ich codzienności przeplatają się chwile szczęścia, radości, miłości, ale i smutków, kłopotów, zdrad i nienawiści. Jak trudne czasy zaborów wpłyną na losy rodziny? Na to i inne pytania odpowiadała autorka książki w rozmowie przeprowadzonej przez bibliotekarkę Alinę Weyssenhoff.
Booki zrywam
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez Internetu, a Internet bez memów, które nie tylko pełnią funkcję rozrywkową, ale poruszają również ważne kwestie służące krytyce, autokrytyce czy dyskusjom światopoglądowym. Właśnie ten potencjał memów wykorzystała nowotomyska biblioteka, zapraszając uczniów z Zespołu Szkół nr 1 na kreatywne warsztaty z tworzenia memów pt. „Booki zrywam”. Prace graficzne tworzone były przy pomocy darmowych generatorów memów oraz z wykorzystaniem obrazów ze źródeł z wolną licencją. Gotowe prace graficzne młodzież zaprezentowała na tablicy jambord, a następnie zagłosowała na najlepszego mema. Autorka pracy z największą ilością polubień otrzymała tytuł Memotwórcy nie z tej ziemi. Łącznie w zajęciach wzięło udział ok. 100 uczniów.
XVII Powiatowe Forum Bibliotekarzy
Podczas XVII Powiatowego Forum Bibliotekarzy, które odbyło się 12 maja, padło wiele ważnych słów na temat pracy bibliotekarzy, podkreślających ich zaangażowanie w rozwój czytelnictwa, oświaty i kultury w naszym regionie. Zaangażowanie to widoczne było w prezentacjach na temat działań prowadzonych w poszczególnych placówkach w okresie pandemii, które przedstawiały kolejno dyrektorki bibliotek z naszego powiatu. Pokazały one niezwykłą kreatywność bibliotekarzy w tym trudnym dla wszystkich okresie. Po części prezentacyjnej i wystąpieniach gości przybyłych na uroczystość, był również czas na gratulacje skierowane do pracowników bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego, którzy obchodzili jubileusze pracy zawodowej w trzech ostatnich latach. Nie zabrakło muzycznej niespodzianki w postaci piosenek wykonanych przez uczennicę Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu – Darię Kaniewską.
Podczas tygodnia bibliotek do bukowieckiej biblioteki zawitały przedszkolacy z grupy ” Biedronki” z ZPS w Bukowcu. Przyszli nie tylko poznać nowe miejsce, ale złożyć życzenia i przekazać laurkę oraz piękny wiosenny bukiet kwiatów bibliotekarce z okazji Dnia Bibliotekarza. Pani Danuta opowiedziała im o „królestwo książek”, w którym pracuje. Przeczytała książeczkę o żarłocznej gąsienicy, która zmieniła się w kolorowego motyla, oraz edukacyjną książeczkę „Naciśnij mnie” H. Tulleta. W bibliotece znajduje się dużo nowoczesnych książek dla najmłodszych, które mali użytkownicy z wielkim zainteresowaniem oglądali. Pełni entuzjastycznego poznania ciekawego miejsca przedszkolacy nie chcieli opuszczać murów biblioteki.
Nasza Filia w Sątopach wraz z oddziałami przedszkolnymi zorganizowała piknik pt. Czytanie na polanie.
Celem zorganizowanej akcji było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki. Dzieci słuchały z zaciekawieniem opowieści o zwierzętach oraz odpowiadały na pytania
Promienie słońca, delikatny powiew wiatru i otaczająca przyroda to najlepsza forma do czytania książek.
14 maja, w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz gościliśmy uczestników rajdu rowerowego zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedzichowie. Grupa rowerzystów, która wyruszyła do Nowego Tomyśla z Bolewic miło spędziła czas w naszej książnicy, integrując się z naszymi miłymi bibliotekarkami.
Znamy zwyciężczynię konkursu graficznego “Memy nie z tej ziemi!”, ogłoszonego w Tygodniu Bibliotek! Konkurs odbywał się na fanpejdżu naszej biblioteki, a o wygranej decydowała ilość polubień. Została nią Wiktoria Kroma, której praca otrzymała aż 23 lajki. Serdecznie gratulujemy!
Poniżej możecie zobaczyć nadesłane na konkurs prace.
Słoneczne, pełne dziecięcej energii, rozśpiewane i roztańczone przedpołudnie za nami! Tegoroczna Majówka z książką odbyła się 11 maja i dostarczyła sporo niezwykłych, muzycznych wrażeń dzieciom z nowotomyskich przedszkoli, które na zaproszenie bibliotecznej Strefy Koloru, tego dnia bardzo licznie odwiedziły Muszlę koncertową. Na scenie królowała muzyka filmowa w wykonaniu grupy artystycznej Art Bonsai, a pod sceną – świetnie bawiący się w rytm znanych piosenek przedszkolacy.
Bajki, baśnie, opowieści to nieodzowny element dzieciństwa. Dzieci uwielbiają bajkowych bohaterów, filmy powstające na bazie książek oraz piosenki z bajek. Mając tego świadomość, w tym roku zaproponowaliśmy małym uczestnikom naszego święta książki wyjątkowy koncert muzyki filmowej dla dzieci. Podczas wydarzenia przenieśliśmy się do takich bajek jak: „Czerwony Kapturek”, „Akademia Pana Kleksa”, „Roszpunka”, „Mała Syrenka”, „Kraina Lodu”, „Trolle”, „Vayana i skarb oceanu”. Dzieci bardzo żywiołowo angażowały się w zaproponowane przez artystki wspólne tańce, śpiewanie, zabawy i quizy. Chętnie prezentowały również na scenie swoje barwne stroje i przygotowane wcześniej piosenki. Uroku całemu wydarzeniu dodawał „deszcz” baniek mydlanych opadających na roztańczonych i rozśpiewanych uczestników majówki.
11 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, miało miejsce kolejne popołudniowe spotkanie z cyklu “Biblioteka Regionu”. Tym razem dotyczyło ono Regionu Kozła. Co to za region, co go wyróżnia, a co spaja, opowiadał nam autor publikacji “Wielka Xięga Regionu Kozła” – Wojciech Olejniczak z Fundacja TRES. Mało kto wie, że dzisiejszy Region Kozła – stowarzyszenie gmin znajdujących się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego – jest tworem nowym. Pierwotnie ten specyficzny region obejmował dobra rodu Zbąskich i teren od Łagowa, przez Świebodzin, Babimost, Trzciel, Miedzichowo, Zbąszyń, Kargową, Wolszyn, Rakoniewice, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wlkp., aż po Opalenicę. Wszystkie te informacje oraz wiele innych ciekawostek, pokazujących często w zaskakujący sposób aspekty historyczne tego terenu znajdziecie w prezentowanej na spotkaniu, bogato ilustrowanej publikacji, którą polecamy wszystkim miłośnikom lokalnej historii i kultury oraz tym, którzy chcą ją poznawać. Książka jest dostępna w naszej czytelni.
W środę 4 maja bibliotekę w Wytomyślu odwiedziła grupa „Pszczółki” z wytomyskiego przedszkola z p. Karoliną Kramarek. Maluchy po raz pierwszy miały okazję zwiedzić bibliotekę i dowiedzieć się na czym polega praca bibliotekarza oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Dzieci dowiedziały się także jakie książeczki znajdują się w poszczególnych działach biblioteki, dla kogo są przeznaczone i na czym polega wypożyczanie książek. Zwieńczeniem pobytu w bibliotece było wysłuchanie historyjki pt. „Kicia kocia poznaje strażaka”, po którym odbył się quiz dotyczący znajomości zawodów, z którym wszyscy uczestnicy poradzili sobie znakomicie. Następnie dzieci obejrzały przygotowaną przez bibliotekarkę Aleksandrę Kaczmarek wystawkę nowości książkowych. Przedszkolakom bardzo podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale z pewnością nie ostatnia.
Fascynująca i wciągająca saga rodzinna z Wielkopolski. W Radomicku, niewielkiej wsi w zaborze pruskim, pod koniec XIX wieku Polacy mieszkają tuż obok niemieckich sąsiadów. Przystojny Jakub żyje tu ze swoją skromną, urodziwą żoną Anną i dziećmi. W ich codzienności przeplatają się chwile szczęścia, radości, miłości, ale i smutków, kłopotów, zdrad i nienawiści. Jak trudne czasy zaborów wpłyną na losy rodziny? Tę opowieść napisało samo życie. Aldona Wleklak to PR manager, lokalna patriotka i magister historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do napisania „Sagi niewoli” zainspirowały ją rodzinne opowieści i losy pradziadków, którzy stali się pierwowzorem postaci Jakuba i Anny.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Lucy ma kochającego męża, pracę marzeń oraz piękny dom na Mulberry Avenue. W dzieciństwie los ją surowo doświadczył, więc wie, że w życiu nie może być idealnie. Lucy parę domów od siebie ma też Amber. Nigdy nie kończą się im tematy do rozmów, choć przyjaciółka wiedzie znacznie barwniejsze życie niż Lucy.
Niespodziewanie jednak Amber daje do zrozumienia, że nie wszystko jest tak, jak się wydaje. Gdy z przerażeniem zwraca się do przyjaciółki i mówi jej, że dostaje SMS-y z pogróżkami, Lucy przyrzeka ją ochronić. Lucy aż za dobrze wie, że ludzie toczą grę pozorów. Niekiedy skrywają tajemnice. I zrobią wszystko, by nie wyszły one na jaw. Nadal jednak nie ma wątpliwości – przecież może zaufać przyjaciółce… Prawda?
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Wystarczy jedno spotkanie z wirusem, by rozpoczął się koszmar, który zagraża całej ludzkości
Usiłując zafundować sobie odrobinę normalności podczas pandemii COVID-19, Brian Murphy wybiera się z rodziną na Cape Cod. Nagle u jego żony Emmy pojawiają się niepokojące grypopodobne objawy. Podczas powrotu do Nowego Jorku Emma dostaje napadu padaczkowego. W szpitalu lekarze rozpoznają u niej wschodnie końskie zapalenie mózgu, śmiertelną chorobę roznoszoną przez komary. Trudna sytuacja rodziny zmienia się w prawdziwy horror, gdy szpital wystawia Brianowi gigantyczny rachunek za pobyt żony na OIOM-ie, a jego firma ubezpieczeniowa odmawia pokrycia kosztów leczenia. Mimo że okoliczności sprzysięgły się przeciwko niemu, Brian usiłuje walczyć o sprawiedliwość z szokująco zobojętniałym systemem opieki zdrowotnej.
W swoim najnowszym thrillerze medycznym Robin Cook pozwala czytelnikowi zajrzeć za kulisy bezlitosnego układu, który żeruje na pacjentach, i po mistrzowsku obnaża okrucieństwo opartego na żądzy zysku i chciwości systemu opieki zdrowotnej.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Drodzy Czytelnicy,
W czwartek, 12 maja z uwagi na udział bibliotekarzy w XVII Powiatowym Forum Bibliotekarzy nasza biblioteka będzie nieczynna.
9 maja w ramach Tygodnia Bibliotek, na spotkanie pod tytułem: Biblioteka, miejsce gdzie znajdziesz wszystko!, do biblioteki w Jastrzębsku Starym przybyła młodzież z VII kl Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią i panią pracującą w bibliotece szkolnej.
Spotkanie zaczęło się od wprowadzenia młodych czytelników w zasoby biblioteki oraz od rozmowy o tym, co w bibliotece jest dostępne i czego młodzież po bibliotece się spodziewa. W drugiej części spotkania uczestnicy podzielili się na trzy grupy i dostając grafiki bazowe, tworzyli mapy z tym, co ich zdaniem znajdą w bibliotece. Pracy towarzyszyła burza mózgów i wielkie zaangażowanie. Na koniec każda drużyna zaprezentowała swoją pracę. Znalazł się też czas na luźną rozmowę o przebiegu pracy w bibliotece i zapoznanie się z księgozbiorem książnicy w Jastrzębsku Starym.
Z tak energiczną młodzieżą spotkanie nie mogło by przebiec przyjemniej. Było bardzo sympatycznie, z dużą ilością radości i uśmiechu. Biblioteki przecież są bardzo miłymi miejscami.❤️
KONKURS, ogłaszamy KONKURS 🏆🥇
Zostań MEMOTWÓRCĄ NIE Z TEJ ZIEMI ‼️
Wygraj nagrody i zdobądź szacunek w mieście 😁
Do dzieła !!!
GARŚĆ INFORMACJI:
📌Należy stworzyć mema związanego tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – świat w jednym miejscu
📌Mem nie może być obraźliwy czy wulgarny. Powinien być w granicach dobrego smaku 🙂
📌Korzystamy ze źródeł grafik z wolną licencją oraz z różnego rodzaju generatorów memów
📌Gotowe prace graficzne wklejamy po postem
📌Autor “Mema nie z tej ziemi”, z największą ilością polubień otrzyma tytuł Memotwórcy nie z tej ziemi oraz drobne upominki
Zapoznaj się z regulaminem konkursu
Informujemy, że w dniach 9-13 maja filia naszej biblioteki w Wytomyślu będzie nieczynna.
W Strefie Koloru wiosna rozgościła się na dobre. Nie tylko za sprawą słonecznych promieni rozświetlających biblioteczną przestrzeń, ale przede wszystkim dzięki czytaniu optymistycznie nastrajającej, pachnącej kwiatami nowości wydawniczej autorstwa Marshy Diane Arnold pt. „Najpiękniejszy ogródek Borsuka”. Jak można przeczytać na okładce książki, to: „Ciepła, podnosząca na duchu, ilustrowana barwami czterech pór roku opowieść o tym, że nie wszystko można zaplanować. I jeśli nawet los przynosi nam przykre niespodzianki, to po burzy nadejdą znowu dobre i piękne dni”. Wysłuchało jej ponad 250. przedszkolaków, którzy w kwietniu odwiedzili Strefę Koloru i wzięli udział w przygotowanych przez bibliotekarki zajęciach czytelniczych. Po wspólnej lekturze dzieci poznawały wiosenne kwiaty, przyglądały się różnorodnym nasionom i dowiadywały się co z nich wyrasta. Wzięły również udział w relaksującej zabawie, w której same wczuwały się w rolę roślin, dorastających w słońcu i wiosennym deszczu.
Flappy Scott-Booth to samozwańcza królowa matka Badley Compton, malowniczej mieściny w hrabstwie Devon. Jej mąż Kenneth całe dnie gra w golfa, a ona z troską dogląda ich pięknego domu i ogrodów. A przede wszystkim organizuje niezapomniane przyjęcia, na których, otoczona gronem wiernych przyjaciół, bryluje jako gwiazda wieczoru.
Jej życie jest jak ona sama – wręcz doskonałe.
Aż do dnia, kiedy do wioski wprowadzają się Hedda Harvey-Smith z mężem Charlesem. Ich dom jest większy, a przyjęcia bardziej wystawne. Wkrótce zajmują czołowe miejsca wśród miejscowej socjety. Dosłownie.
A na to Flappy nie może pozwolić.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną. Czy w czasach, które aż kipiały od emocji narodowościowych, kobiety miały prawo zawalczyć o siebie?
Rozalia Lubowidzka, młoda wdowa, próbuje odbudować swoje życie po małżeństwie, które było dla niej piekłem. Otrzymuje list od kochanki swojego męża, z błaganiem o pomoc jej chorej córce. Tymczasem do Warszawy przyjeżdża Ada Lubowidzka, siostra dwóch szanowanych braci, która próbuje wyrwać się z marazmu życia na prowincji i zawalczyć o wyższe wykształcenie.
Wszystkie trzy kobiety łączy postać Ignacego Lubowidzkiego, posła na sejm II Rzeczpospolitej, pewnej nocy tragicznie zastrzelonego w zamachu. Czy bezinteresowna przyjaźń pozwoli odmienić okrutny los? Czy uda się zburzyć mur uprzedzeń i pokonać brutalny konserwatyzm, który panoszył się w przedwojennej Polsce?
Czy miłość zwycięży wszystkie przeszkody?
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Filia naszej biblioteki w Borui Kościelnej będzie nieczynna w dniach 4 – 13 maja.
W piątek, 13 maja o godz. 13.00 zapraszamy mieszkańców Jastrzębska Starego na pyszną Kawę z dzielnicowym.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką książki pt. Saga niewoli.
Książka ta to fascynująca i wciągająca saga rodzinna z Wielkopolski. W Radomicku, niewielkiej wsi w zaborze pruskim, pod koniec XIX wieku Polacy mieszkają tuż obok niemieckich sąsiadów. Przystojny Jakub żyje tu ze swoją skromną, urodziwą żoną Anną i dziećmi. W ich codzienności przeplatają się chwile szczęścia, radości, miłości, ale i smutków, kłopotów, zdrad i nienawiści. Jak trudne czasy zaborów wpłyną na losy rodziny?
Tę opowieść napisało samo życie.
Aldona Wleklak to PR manager, lokalna patriotka i magister historii UAM w Poznaniu. Do napisania „Sagi niewoli” zainspirowały ją rodzinne opowieści i losy pradziadków, którzy stali się pierwowzorem postaci Jakuba i Anny.
W środę, 11 maja o godz. 18.00 zapraszamy na wirtualną opowieść Wojciecha Olejniczaka na temat dziedzictwa naszego regionu i prezentację Wielkiej Xięgi Kozła.
Wojtek Olejniczak oraz osoby zaangażowane z Fundacji TRES, pracowali nad nią ponad trzy lata. Mozolnie budowano z rozproszonych po wielu miejscach, archiwach i prywatnych zbiorach opowieść wizualną, świadczącą o wspólnym dziedzictwie Regionu. I okazuje się, że nie tylko muzyka ludowa jest tym, co spaja „tutejszy” świat.
1242 fotografie i ilustracje na 270 stronach w twardej oprawie. Jest co oglądać i co czytać! Będzie też o czym posłuchać.
WOJCIECH OLEJNICZAK
rezes fundacji TRES. Artysta plastyk, fotograf, dokumentalista. Założyciel Fundacji TRES, twórca i realizator wielu projektów wystawienniczych i edukacyjnych. Współautor i wydawca książki “Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Reżyser i producent filmów dokumentalnych, min „Portret Rusina z artystą w tle” nagrodzony na Festiwalu Rozstaje Europy.
FUNDACJA TRES działa w obszarze kultury. Realizuje projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Bada ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej. Prowadzi wieloletnie zadania, które posiadają swoje strony internetowe. Dokumentuje, bada, edukuje, animuje społeczności lokalne.
http://www.tres.org.pl/
W ramach Tygodnia Bibliotek, 10 maja o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie, w którym wybierzemy się wspólnie na Północ! Przepłyniemy norweskie fiordy, posmakujemy pysznych ryb i owoców morza na brzegu kamienistej plaży, przemierzymy gęste lasy, a może nawet spotkamy trolle i huldry! Poznamy zwyczaje, które budują tożsamość potomków dzielnych wikingów. Dowiemy się także, dlaczego mieszkańcy krajów nordyckich co roku zajmują najwyższe miejsca w rankingach najszczęśliwszych narodów na świecie. Jak oni rozumieją szczęście? Połączymy się także z gośćmi z Finlandii i Wysp Owczych. Popłyńmy w tę podróż razem!
Opowieść o Norwegii oraz innych krajach nordyckich będzie snuć Magdalena Szczepańska – założycielka szkoły języka norweskiego Trolltunga. Pasjonatka języków skandynawskich, szeroko pojętej Północy i pomysłodawczyni Nordic Talking Festival. Współautorka książki: Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku.
Wszystkich miłośników świata przyrody, a w szczególności najbliższego nam przyrodniczego środowiska, zapraszamy na otwarcie wystawy fotograficznej pt. Przyroda Nadleśnictwa Bolewice w obiektywie Grzegorza Gaczyńskiego połączonej z przyrodniczą prelekcją.
Grzegorz Gaczyński jest absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie, Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Doktoranckiego na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Krosno, następnie pracował w Parku Narodowym “Ujście Warty” oraz kolejno w Nadleśnictwie Bogdaniec, Nadleśnictwie Myślibórz, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Inspekcji Lasów Państwowych. Obecnie jest Nadleśniczym Nadleśnictwa Bolewice. Jego przepiękne przyrodnicze fotografie będzie można zobaczyć w naszej bibliotece do 9 czerwca.
Czy tort może być za doskonały? W maju poszukamy odpowiedzi na to nieco przewrotne pytanie, czytając przedszkolakom nowość autorstwa Katy Hudson pt. “Za doskonały tort urodzinowy”. Zapraszamy!
Zapisy pod nr tel. 61 4421274