Miesiąc: styczeń 2022
Drodzy obcokrajowcy!
W czwartek, 17 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z językiem polskim.
„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń
zawsze otwarta w połowie.” /Wisława Szymborska/
Droga Pani Dyrektor!
Pragniemy serdecznie podziękować za lata owocnej współpracy i wspólnie spędzony czas, jaki upłynął nam przy ulicy Witosa 8. Dziękujemy za wsparcie, wyrozumiałość, cenne wskazówki, otwartość na pomysły oraz za wzór sumiennej i pełnej oddania pracy. Wierzymy, że te dwie dekady zapisały się złotymi literami w Pani życiowej księdze zdarzeń, a czas ocali od zapomnienia wszelkie radości, smutki, uśmiechy i sukcesy, jakie przez te lata wspólnie dzieliliśmy. Dziękujemy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci…
Życzymy, by ciąg dalszy pełen był wspaniałych dni, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację marzeń.
Osobom polskiego pochodzenia, mieszkającym w różnych krajach na świecie, dedykowana była poetycka biblioteczna zabawa, mająca na celu nagranie filmiku z recytacji jednego z wierszy wybranego patrona roku 2021: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego lub Tadeusza Różewicza.
1. Przedstawiamy Wam Iankę Koslicki, pierwszą osobę, która wzięła udział w naszej międzynarodowej, poetyckiej zabawie: Recytujemy polskich poetów. Odważyła się zrobić rzecz bardzo trudną i przeczytała wiersz w języku polskim, uważanym za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Ianka jest nauczycielką nauczania początkowego i mieszka w Cosquín (prowincja Córdoba) w Argentynie, ma polskich przodków i uczy się języka polskiego. Czyta dla nas Przepaść Tadeusza Różewicza. Wielkie brawa dla Ianki! 🇦🇷🇵🇱📖📚
2. Posłuchajcie jak pięknie i płynnie wiersz pt. Bursztynowy ptaszek Tadeusza Różewicza czyta naszym czytelnikom Monica Beatriz Piotrowski z dalekiej Patagonii w Argentynie.
O swoich polskich przodkach pisze tak: Jestem Argentynką, ale w moich żyłach płynie polska krew. Moi dziadkowie ze strony ojca i tata byli Polakami. Mój dziadek przybył do Argentyny w 1927 roku. Dwa lata później, po urodzeniu mojego taty dotarła moja babcia. Tata dołączył do nich mając osiem lat, w listopadzie 1935 roku. Był jednym z pasażerów statku Alcantara. W czasie rozłąki z rodzicami mieszkał z dziadkami ze strony matki w Tarnopolu. Moim marzeniem było nauczyć się języka polskiego z miłości do nich i dlatego, że zakochałam się w Polsce, kiedy w 2019 roku pojechałam poznać krainę moich przodków. 🇦🇷🇵🇱📖📚
3. Tym razem do naszej poetyckiej zabawy zgłosiło się dwóch wspaniałych braci, którzy mieszkają w Troyes we Francji. To bardzo miłe, że znaleźli czas i chęci, aby nagrać dla nas filmiki ze swoimi interpretacjami wierszy Tadeusza Różewicza. Chłopcy wraz ze swoją rodziną od 5 lat mieszkają we Francji, nic zatem dziwnego, że ich język polski jest bezbłędny. Jesteśmy pod wrażeniem, że mając niewątpliwie wiele możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, uznali czytanie polskiej poezji za coś interesującego i wartościowego. Brawo chłopaki!
Jako pierwszego przedstawiamy Wam 13. letniego Maksymiliana Zaka, który prezentuje wiersz Tadeusza Różewicza pt. Kto jest poetą. 🇵🇱📖📚
4. A oto starszy brat Maksymiliana – 16. letni Aleksander Zak, który recytuje wiersz Tadeusza Różewicza pt. Zostawcie nas.
5. Przedstawiamy Wam Vivianę Gladysz ze stolicy Argentyny – Buenos Aires. W bardzo staranny sposób czyta wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. “24.XII”. Wiersz ten idealnie wpisuje się w przedświąteczną aurę. Dziadkowie Viviany wyemigrowali do Argentyny w 1929 i 1936r. Dobrze pamięta tradycję dzielenia się opłatkiem podczas wigilii i wspomina swoją babcię, ugniatającą ciasto na pierogi. Tak bardzo jej się to spodobało, że sama nauczyła się robić pierogi. Jako dziecko słuchała jak dziadkowie rozmawiają po polsku. Rok temu zapisała się na kurs języka polskiego i jest z tego powodu bardzo zadowolona. Ojczyzny swoich przodków nie zna. Jej największym marzeniem jest podróż do Polski i odnalezienie swojej polskiej rodziny. tego właśnie Vivianie życzymy. 🇦🇷🇵🇱📖📚🥰
6. Naszą poetycką zabawę kończy Josué Roberto Zelensky, który pięknie czyta wiersz Ciepło Tadeusza Różewicza. Josué pochodzi z Wenezueli, a od trzech lat mieszka w Chile, w Osorno – krainie jezior. Całym sercem czuje się Polakiem po dziadku, który przybył do Wenezueli po II wojnie światowej. Josué namiętnie uczy się języka polskiego, ogląda polskie filmy i słucha polskiej muzyki. Uwielbia piosenkę: „Hej, sokoły!” i marzy o wyemigrowaniu do Polski, ojczyzny swojego dziadka. Brawo Josué! 🥰📖
We wtorek, 24 stycznia, w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie, którego gościem był dr hab. Marceli Tureczek. Spotkanie, które zostało zaaranżowane przez Ośrodek Wiedzy o Regionie w ramach cyklu: Biblioteka Regionu, wzbudziło spore zainteresowanie miłośników lokalnej historii. Było ono poświęcone tematyce najnowszej książki prelegenta „Pogranicze. Przeszłość bez historii…”.
Dr hab. Marceli Tureczek – historyk, badacz zabytków, na co dzień współpracuje z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w problematyce ochrony zabytków, strat dóbr kultury oraz stosunkach polsko-niemieckich, łącząc te zagadnienia w obrębie swoich badań. Efektem tych zainteresowań, obok głównego nurtu, są także prace ukierunkowane na problematykę tożsamości i pamięci. Jest autorem publikacji naukowych, popularnonaukowych i prasowych o ludwisarstwie i zabytkowych dzwonach z obszaru Polski przechowywanych na terenie Niemiec, krajobrazie kulturowym i zabytkach Ziemi Międzyrzeckiej. Jest redaktorem licznych wydawnictw regionalnych, uczestnikiem i koordynatorem naukowych projektów badawczych, autorem projektów opieki nad zabytkami. Jest również członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz regionalnych.
Prelekcja poruszała skomplikowaną problematykę terenów dawnego pogranicza polsko-niemieckiego w szerokim kontekście historycznym i społeczno-kulturowym, specyfiki tego obszaru i jej oddziaływaniu na powojenną rzeczywistość. Oprócz szerszych relacji i uwarunkowań historyczno – politycznych obfitowała także w liczne odniesienia do wydarzeń lokalnych i aspektów bardziej ludzkich. Bo jak wiemy, obok głównego nurtu tzw. wielkiej historii, ważne są także historie lokalne oraz zwykłe ludzkie losy, które wplatają się w nią, i na które ma ona znaczący, często przedziwny wpływ. Historię bowiem, jak zwykło się mawiać, piszą zwycięzcy, przeszłość – zdaniem Marcelego Tureczka – jest często pomijana lub wypierana z pamięci. Jest to szczególnie widoczne na dawnych obszarach przygranicznych, taki jak nasz. To tutaj zmieniała się granica, to tu od wieków żyły obok siebie obie wspomniane nacje, o te tereny walczono, również w powstaniu wielkopolskim, to tu miały miejsce przesiedlenia, to te tereny były zarzewiem sporów obu stron. Uczestnicy spotkania usłyszeli o mało znanych historycznych faktach, o narracji w polityce historycznej i działaniach propagandowych, zarówno strony niemieckiej, jak i polskiej z okresu międzywojennego, ale także okresu powojennego, aż po czasy współczesne. O tym, jak trudno tutaj zdefiniować prawdę historyczną, kiedy obie strony są w miarę zgodne co do faktów historycznych, lecz różnią się znacząco w ich interpretacji.
Prezentowana przez bibliotecznego gościa książka, wydana nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, nie jest typową pracą naukową, a ma ona charakter reportażu, eseju historycznego. Dzięki spotkaniu trafiła również do rąk zainteresowanych nowotomyślan. O jej powstawaniu w kilu słowach mówi sam autor Marceli Tureczek: – Gdy szukasz wiedzy o przeszłości, trafiasz na przeszłość nieoczywistą. Na opowieści pisane odcieniami szarości, które trudno wpisać czarno-białe szpalty podręczników. “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”, to moja próba wyciągnięcia z odcieni szarości tej przeszłości, której nie ma w podręcznikach do historii, to także osobista przygoda z kawałkiem świata, który przestał istnieć, choć nadal łatwo go odnaleźć, wystarczy poszukać.
Cieszy niezmiernie usłyszane tego wieczoru potwierdzenie, jak bardzo ważną kwestią jest uczenie młodzieży nie tylko o faktach wpisanych w szeroko rozumianą historię, tworzącą tożsamość narodową, ale właśnie o historii lokalnej, o miejscowych zabytkach, o wydarzeniach mających miejsce na naszych terenach i doświadczeniach lokalnych społeczności. Poznanie tych faktów, ich często złożonych kontekstów, dopiero pozwala dogłębniej poznać obraz całości.
Ulubieniec milionów. Aktor, reżyser, producent filmowy, pisarz, dwukrotny zdobywca Oscara – Toma Hanksa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.
Kochany za role w komediach romantycznych, takich jak kultowa Bezsenność w Seattle czy Masz wiadomość, doceniany za role dramatyczne. Zdobywca dwóch Oscarów: za postać prawnika w Filadelfii oraz niezapomnianą kreację w uwielbianym przez widzów na całym świecie filmie Forrest Gump. Filmy “Szeregowiec Ryan”, “Cast Away – poza światem” czy “Kapitan Phillips” ugruntowały pozycję Hanksa jako jednej z największych gwiazd Hollywood.
Za radosnym wizerunkiem kryje się człowiek o burzliwym dzieciństwie. Tom szybko postanowił się ustatkować, ale życie miało inne plany. A potem pojawiła się Rita i wszystko odmieniła. Nadeszły sukcesy, sława i kolejne możliwości – w tym w świecie polityki. Tom na prezydenta?
Odkryj tajemnice jednej z najbardziej znanych gwiazd filmu. Wejdź w wielki świat kina i poznaj człowieka, który po Hollywood jeździ polskim maluchem.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Ten dzień ma być dla niej ostatni. Renomowana policyjna negocjatorka Ira Samin bardzo starannie przygotowała swoje samobójstwo. Za bardzo ciąży jej na sumieniu śmierć najstarszej córki. Niespodziewanie tego właśnie dnia zostaje powołana do zespołu zajmującego się brutalnym porwaniem zakładników w studiu popularnej rozgłośni radiowej. Porywacz-psychopata prowadzi stamtąd przerażającą grę: w audycji na żywo co godzinę dzwoni do losowo wybranej osoby. Jeśli odbierając telefon wypowie ona ustalone przez niego i podane do ogólnej wiadomości hasło, jeden zakładnik zostanie zwolniony. Jeśli nie, jeden zakładnik zostanie zastrzelony. Mężczyzna grozi, że będzie prowadził swoją grę tak długo, dopóki służby nie przyprowadzą do studia jego narzeczonej. Wszystko jednak wskazuje, że jego narzeczona od kilku miesięcy… nie żyje.
Ira Samin rozpoczyna mordercze negocjacje, którym przysłuchują się miliony ludzi w całym kraju, ponieważ porywacz transmituje swój makabryczny show na żywo…
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Od 18 stycznia do końca marca w Galerii na Piętrze można było obejrzeć wystawę, która towarzyszyła prezentacji książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. “Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”, wydanej staraniem bibliotecznej oficyny.
Ekspozycja, nosząca ten sam tytuł co publikacja, stanowiła zbiór 15 graficznych kolaży, złożonych z elementów graficznych połączonych z fragmentami starych fotografii przechowywanych skrzętnie w rodzinnych albumach. Każda plansza zawierała wizerunki członków poszczególnych opisanych w książce rodzin, a także fragmenty zdjęć pokazujące dawny obraz naszego miasta, w tym miejsc związanych z życiem opisanych w publikacji osób. Przy kolorowych planszach w klimacie vintage chętnie pozowali ich potomkowie przybyli na spotkanie. Autorką tych graficznych kompozycji jest Grażyna Matuszak, na co dzień pracująca w bibliotecznym Ośrodku Wiedzy o Regionie jako grafik i specjalistka ds. edukacji regionalnej.
We wtorek, 18 stycznia, w naszej bibliotece miała miejsce uroczysta, wzruszająca i bardzo rodzinna prezentacja książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia, wydana staraniem bibliotecznej oficyny. Dopełnieniem prezentacji była przepiękna muzyczna dedykacja w postaci autorskich kompozycji na pianino Jacka Szofera.
W ten szczególny wieczór gości powitała dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap, wydawca i redaktor albumu. – „ To książka, która jest próbą rekonstrukcji nowotomyskiej – obejmującej zasadniczo ostatnie stulecie – historii, spisanej poprzez losy kilkunastu zamieszkujących tę ziemię rodzin. Nie powstałyby nigdy, gdyby nie ogromna pasja badawcza i determinacja autora. – podkreśliła w swym wystąpieniu dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap. W książce znajdziemy wielogłosowy, spisany na 320 stronach, obraz nowotomyskiej przeszłości, który dzięki mrówczej pracy Joanny Dąbrowskiej i profesjonalizmowi pracowników poznańskiej Drukarni MOS i Łuczak otrzymała także piękną szatę edytorską.
Swoją obecnością zaszczycili: Starosta Nowotomyski – Andrzej Wilkoński, Bożena Świstek-Oborska – Zastępca Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, Kierownik Oddziału Opracowania, Maciej Bochyński – Zastępca Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej ds. administracyjnych, Wioleta Kucz reprezentująca Burmistrza Nowego Tomyśla, Bogdan Górny – prezes i członkowie Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz przedstawiciele opisanych w książce rodzin: Dunajskich, Gołąbków, Hildebrandów, Kandulskich, Kucz, Kużdowiczów, Pieniężnych, Piętów, Hancyków, Ciszewskich, Polachów, Starostów, Szczepaniaków, Wolnych, oraz Żurków.
Książka ta powstawała latami, jest owocem wieloletnich poszukiwań Autora, gromadzenia materiałów wspomnieniowych i fotograficznych. To wiele rozmów z członkami rodzin, a później wnikliwa analiza nagranych lub spisanych wspomnień, udostępnionych dokumentów, listów i zdjęć. Wyniki prac Autora ukazywały się, począwszy od 2013 roku na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego” w cyklu artykułów „Sagi nowotomyskich rodów”. Wydanie książkowe, tj. całościowa publikacja przygotowywanych przez lata tekstów, ich wydanie poszerzone i uzupełnione w oparciu o wzbogacaną systematycznie wiedzę, jest w istocie wielogłosowym obrazem lokalnej przeszłości.
Autor Damian Rożek-Pawłowski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, politolog, dziennikarz, bibliotekarz. Jest kierownikiem Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, kustoszem w Pracowni Regionalnego Zasobu Bibliotecznego tej biblioteki, w której zajmuje się m.in. dokumentowaniem i badaniem księgozbiorów wielkopolskich rodzin ziemiańskich, w tym księgozbioru pochodzącej z ziemi nowotomyskiej Emilii Sczanieckiej. Prowadzi badaniami związane z dziejami rodziny Szołdrskich, zwłaszcza życiem i działalnością Halszki Szołdrskiej.
Nowotomyślanin, regionalista. Od 2013 roku jest stałym współpracownikiem „Przeglądu Nowotomyskiego”, w którym opublikował cykl artykułów poświęconych mieszkańcom Nowego Tomyśla i okolic. Z pasją bada nowotomyską przeszłość, wydobywając z niepamięci historie ludzi oraz miejsc i odtwarzając klimat odległych czasów. Członek Honorowy Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Prezentacji książki towarzyszyła wystawa plansz z fotografiami osób poszczególnych rodzin, przy których chętnie pozowali ich potomkowie, którzy przybyli na spotkanie. Plansze opracowała i przygotowała Grażyna Matuszak – specjalistka ds. edukacji regionalnej.
Wydanie książki środkami finansowymi wsparli: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne.
Darczyńcy, którzy wsparli wydanie książki: Andrzej Roszkowski – firma Bero Tu, Krzysztof Piosik – PPHU MIK Piosik, Kazimierz Kucz – Piekarnia i Spiżarnia KUCZ, Henryk Wlekły – firma AlkomSerwis, Krzysztof Kroma – stolarnia ROMA, Jarosław Gmiąt – Firma BALDA ze Strzyżewa, Norbert Chudy – NOR-BUD z Bolewic, Magdalena i Mikołaj Ranz – OL – Pak Opakowania Kartonowe Lwówek i Piotr Sowa – Spółka STOL-TAP z Rabowic k. Swarzędza.
Książkę w cenie 45 zł można nabyć w naszej bibliotece.
Galeria W PUNKT i autor wystawy “Zrobieni na czarno” Kamil Siudej zapraszają do wspólnej zabawy!
Jeżeli lubisz sztukę, jesteś dociekliwy i ambitny, to ta zabawa jest właśnie dla Ciebie!
Co musisz zrobić:
🖼 przyjdź obejrzeć Galerię W PUNKT ( która mieści się na parterze) i obejrzyj prace Kamila
📧 postaraj się rozpoznać sportretowane osoby i wyślij maila z odpowiedziami na adres: czytelnia@bibliotekant.pl (wzór odpowiedzi: imię i nazwisko sportretowanej osoby)
📱 podaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.
- Adresaci konkursu: konkurs adresowany do osób powyżej 14. roku życia
- Czas trwania konkursu: do 31 stycznia 2022 r.
- Miejsce konkursu: biblioteczny profil na Facebooku oraz strona internetowa www.bibliotekant.pl
- Ogłoszenie wyników: do 6 lutego 2022r.; strona internetowa www.bibliotekant.pl oraz na biblioteczny Facebook
🏆 Osoba, która rozpozna największą ilość sportretowanych osób otrzyma w nagrodę swój portret wykonany przez autora eksponowanych portretów– Kamila Siudeja.
Powodzenia!
Wszystkie nasze Filie czekają na Czytelników w zbliżające się ferie z ciekawymi książkami. Zanim się wybierzecie, sprawdźcie poniższe godziny pracy w poszczególnych miejscowościach. Wspaniałego zimowego wypoczynku. 🙂
Jego niepowtarzalny głos przez lata rozbrzmiewał w polskich domach, towarzysząc największym sukcesom polskich sportowców. Do dziś Włodzimierz Szaranowicz kojarzy się ze zwycięstwami Adama Małysza i Kamila Stocha, medalami polskich lekkoatletów oraz ceremoniami otwarcia igrzysk olimpijskich. Kibice potrafią z pamięci cytować jego kultowe komentarze.
W szczerej rozmowie z córką jeden z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych polskich dziennikarzy sportowych opowiada o swoim życiu i karierze dziennikarskiej, o czarnogórskich korzeniach i dorastaniu na powojennym Muranowie, o pracy w radiu i telewizji, zawodowych mistrzach i przyjaciołach, godzeniu pracy z życiem osobistym.
Z jakiego powodu naraził się jednemu z warszawskich gangsterów? Dlaczego nie został aktorem? Skąd wziął pomysł na hasło „Hej, hej, tu NBA”? Czy tęskni za mikrofonem?
To książka o sporcie i rodzinie. O podróżach w odległe zakątki świata. O życiowych trudnościach i radosnych wzruszeniach. I o dzieleniu się z innymi swoją największą pasją.
“Jest wśród tych nielicznych, którzy osiągnęli sukces zawodowy i rodzinny. Dziewiętnaście igrzysk, MŚ i ME w wielu dyscyplinach, podczas których towarzyszyły nam jego fantastyczne i porywające komentarze. Jak to osiągnął? O tym w wywiadzie córki z ojcem.!”
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Dla Mariany Andros – terapeutki grupowej walczącej z własnymi demonami przeszłości – Cambridge to miejsce, gdzie poznała swojego męża. Dla jej siostrzenicy Zoe to tragiczna scena morderstwa jej najlepszej przyjaciółki. W murach uniwersytetu, gdzie ożywają wspomnienia, Mariana poznaje tajne stowarzyszenie młodych dziewczyn – Boginie. Jego członkinie są wstrząśnięte zabójstwem jednej z koleżanek. Grupa jest pod wpływem enigmatycznego profesora Edwarda Foski. Mariana jest pewna, że pomimo iż Foska ma alibi, to on jest sprawcą zabójstwa.
Obsesja Mariany na punkcie udowodnienia winy Fosce wymyka się spod kontroli, grożąc zniszczeniem jej wiarygodności, a także najbliższych relacji. Kobieta jest zdeterminowana, by powstrzymać zabójcę, nawet jeśli będzie ją to kosztowało wszystko – łącznie z własnym życiem.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Ferie zimowe to czas aktywności, także tej czytelniczej. Zachęcamy, by podjąć zimowe wyzwanie i wziąć udział w naszej grze.
1. W czasie ferii odbierz w Strefie Koloru kartę do gry
2. Wypożyczaj i czytaj książki zgodnie ze wskazówkami zawartymi na karcie gry
3. Uzupełnij kartę gry tytułami wypożyczonych i przeczytanych książek, zostaw ją w Strefie Koloru do końca lutego i odbierz nagrodę.
Zapraszamy i życzymy wyśmienitej zabawy!
We wtorek, 4 stycznia za sprawą pewnego młodego rysownika, weszliśmy w Nowy Rok z wielkim artystycznym impetem. W Galerii W PUNKT, która mieści się na parterze budynku biblioteki zagościły prace „Zrobieni na czarno”, której autorem jest Kamil Siudej. Podczas wernisażu autor wystawy zaprosił zgromadzonych gości do swego świata pełnego czerni, bieli, kontrastów i cieni. Z ogromną przyjemnością opowiadał o swoich początkach, jak i o wypracowywanej przez lata technice rysowania. Jednak to nie jedyna, napędzająca go do życia pasja. Ten uzdolniony opaleniczanin jest również zagorzałym gitarzystą i basistą, który i na tej płaszczyźnie realizuje się wysoce po mistrzowsku. Zamiłowanie do dźwięków i harmonii dzieli wraz ze swoimi znajomymi: Aleksandrą Śliwińską, Kariną Knych oraz Janem Garsteckim, którzy towarzyszyli mu podczas inauguracji wystawy, tworząc charyzmatyczną oprawę muzyczną. Nie obyło się również bez tradycji bibliotecznych wernisaży, czyli losowania przez uczestników prac Kamila. „Zrobieni na czarno”, to pełen kontrastów zbiór portretów znanych i lubianych artystów, w którym uwiecznieni są nawet Nowotomyślanie. Wymagająca precyzja zaklęta w nieskomplikowanej prostocie – tym są właśnie prace Kamila Siudeja, które będą zdobić Galerię W PUNKT do końca stycznia.
Informujemy, że w dniu 7 stycznia nieczynne będą filie w Bukowcu, Borui Kościelnej, Wytomyślu i Sątopach.
Filia w Jastrzębsku Starym pracuje w godzinach 10.00-16.00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Ośrodek Wiedzy o Regionie zaprasza wszystkich miłośników lokalnych historii na spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem, poświęcone przemianom zachodzącym w krajobrazie historycznym i społeczno-kulturalnym dawnego polsko-niemieckiego pogranicza, opisanym w książce “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”.
Jak wyjaśnia sam autor: Książka jest próbą wyciągnięcia z odcieni szarości tej przeszłości, której nie ma w podręcznikach do historii, to także osobista przygoda z kawałkiem świata, który przestał istnieć, choć nadal łatwo go odnaleźć, wystarczy poszukać.
Dr hab. Marceli Tureczek jest autorem kilkunastu książek, m.in. Zabytkowe dzwony na Ziemi Lubuskiej. Dokumentacja – ochrona – badania (2010), Leihglocken. Dzwony z obszaru Polskiw granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec (2011), Zabytki w krajobrazie kulturowym Międzyrzecza i okolic (2013), Ziemia Lubuska. Społeczny wymiar dialogu o przeszłości i tożsamości (2014) i Campanae quae in confinio sonant. Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII-XVIII wieku ( 2015), oraz redaktorem licznych wydawnictw regionalnych takich jak monografie miast, materiały konferencyjne, w tym serii Ziemia Międzyrzecka w przeszłości oraz Gmina Miedzichowo na szlakach dziejów.
Jest członkiem Rady Redakcyjnej rocznika Muzeum Ziemi Lubuskiej – Ziemia Lubuska. Uczestniczy w projekcie badawczym Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej, koordynował projekt naukowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leihglocken. Dzwony z obszaru Polski w granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec (2009-2011). W latach 2011-2013 z nominacji Ministra Kultury zasiadał w Jury ds. Nagrody Muzealnej „Sybilla”. Jest autorem aktualnego „Programu opieki nad zabytkami województwa lubuskiego na lata 2013-2016”, w 2015 roku odznaczony przez Ministra Kultury „Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Deutsches Glockenmuseum e.V., Stowarzyszenia Czas A.R.T., prezesem Towarzystwa Historycznego Ziemi Międzyrzeckiej, Społecznym Opiekunem Zabytków. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2009). [Źródło : Uniwersytet Zielonogórski]
We wtorek, 18 stycznia o godz. 18.00, w naszej bibliotece będzie miała miejsce prezentacja książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne uczestnictwo w spotkaniu wyłącznie na zaproszenia. Po prezentacji książka będzie do nabycia w bibliotece.
Damian Rożek-Pawłowski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, politolog, dziennikarz, bibliotekarz. Jest kierownikiem Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, kustoszem w Pracowni Regionalnego Zasobu Bibliotecznego tej biblioteki, w której zajmuje się m.in. dokumentowaniem i badaniem księgozbiorów wielkopolskich rodzin ziemiańskich, w tym księgozbioru pochodzącej z ziemi nowotomyskiej Emilii Sczanieckiej. Prowadzi badaniami związane z dziejami rodziny Szołdrskich, zwłaszcza życiem i działalnością Halszki Szołdrskiej.
Nowotomyślanin, regionalista. Od 2013 roku jest stałym współpracownikiem „Przeglądu Nowotomyskiego”, w którym opublikował cykl artykułów poświęconych mieszkańcom Nowego Tomyśla i okolic. Z pasją bada nowotomyską przeszłość, wydobywając z niepamięci historie ludzi oraz miejsc i odtwarzając klimat odległych czasów.
Członek Honorowy Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Nowotomyskie sagi są próbą rekonstrukcji nowotomyskiej – obejmującej zasadniczo ostatnie stulecie – historii, spisanej poprzez losy kilkunastu zamieszkujących tę ziemię rodzin, podjętą przez Damiana Rożka Pawłowskiego, młodego regionalistę o ogromnej pasji badawczej. Są owocem jego wieloletnich poszukiwań i gromadzenia materiałów wspomnieniowych i fotograficznych. Książka ta powstawała latami, które wypełniły Autorowi rozmowy z członkami rozsianych czasem po Polsce rodzin, a później wnikliwa analiza zgromadzonego materiału – nagranych lub spisanych wspomnień, udostępnionych dokumentów, listów i zdjęć. Wyniki jego prac ukazywały się, począwszy od 2013 roku na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego”, pisma społeczno-kulturalnego wydawanego przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, w cyklu artykułów „Sagi nowotomyskich rodów”. Wydanie książkowe, tj. całościowa publikacja przygotowywanych przez lata tekstów, ich wydanie poszerzone i uzupełnione w oparciu o wzbogacaną systematycznie wiedzę, jest w istocie wielogłosowym obrazem lokalnej przeszłości. (Od Wydawcy)
Informujemy, ze z powodu prac konserwacyjnych biblioteka:
- 7 stycznia (w piątek) będzie czynna w godz. od 8.00 do 16.00
- 8 stycznia (w sobotę) będzie nieczynna