Zapraszamy na piąte zadanie! 🤗

To już ostatnie zadanie kiedy to daliśmy plamę…
Już z tego miejsca dziękujemy wam za 5-dniową pomoc!😁

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy !
Wracamy do Was po 3.tygodniowej przerwie spowodowanej zamknięciem bibliotek!
Oto, jak będziemy działać od 30 listopada ograniczając naszą działalność do wypożyczeń i zwrotów zbiorów – oczywiście przy zachowaniu najściślejszego reżimu sanitarnego .

 

 

 

 

Zachęcamy do:

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do:

Świat nie może zapomnieć o ich historii
Halina i Władysław Szpilmanowie. Ona była córką polskiego rewolucjonisty, właśnie rozpoczęła studia medyczne. On, synem zasymilowanych Żydów, był uznanym pianistą. Po raz pierwszy spotkali się w 1948 r. na dansingu w Krynicy. Nie zamienili wtedy ani słowa. Rok później w tym samym miejscu usłyszała, jak  prowokując ją  mówi do przyjaciela: Nie lubię, jak Żydówki ostentacyjnie noszą krzyżyki na piersi.
Dzieliło ich pochodzenie, wiek, przeżycia wojenne. Połączyła wielka miłość.
Jak silna jest w człowieku wola przetrwania? Czy sztuka może pomóc przetrwać koszmar okupacji? Jak bardzo wojna zmienia ludzi? Ile można poświęcić dla miłości?
Ostatnia rozmowa, której przed śmiercią udzieliła Halina Szpilman pokazuje nie tylko prywatne życie jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale jest także portretem jego żony, wybitnej lekarki, zaangażowanej działaczki, kobiety walczącej o prawa człowieka.
Intymna opowieść o życiu pełnym pasji, muzyki i miłości.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Láska nebeská pierwotnie zrodziła się z inspiracji czeskim kanonem literackim i filmowym.
W nowym wydaniu Mariusz Szczygieł oddaje hołd legendzie czeskiej fotografii, Josefowi Sudkowi, postaci fascynującej i mało u nas znanej. Jego prace docenione na świecie, były w Polsce drukowane dotąd tylko w katalogach wystaw. Jest to więc u nas pierwsza popularna publikacja zdjęć Sudka.
Sudka fascynuje to, co widzi, Szczygła to, co czyta.
Fotografie Josefa Sudka, zwanego poetą fotografii, nie tylko ilustrują teksty w zbiorze Láska nebeská, artysta staje się także fascynującym bohaterem, którego fenomen poznaje Mariusz Szczygieł. Sudek – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli subiektywizacji współczesnej fotografii, charakterystyczny mieszkaniec Pragi, którego wojna pozbawiła prawej ręki, fotografujący zarośnięte ogrody miasta, katedrę św. Wita oraz własne okno. Okno, które przez całą okupację hitlerowską i czas stalinizmu, dokumentował przez niemal czternaście lat o różnych porach dnia i roku. Jakby w takich czasach tylko ono go interesowało.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Zapraszamy na czwarte zadanie! 🤗

Co za pech…. znów nam się rozlała kawka, a tak dobrze się czytało 😩

 

 

 

 

Na zaproszenie Strefy Koloru, pisarz dla dzieci i autor takich książek jak: „Skrzynia Władcy Piorunów”, „Stajni pod tęczą”, serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Pogody dla Puchaczy” – Marcin Kozioł zaproponował arcyciekawe spotkanie online z dziećmi z klas od I – III, które odbyło się 25 listopada. Udział w nich wzięli uczniowie Szkół Podstawowych w Borui Kościelnej i Wytomyślu oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu. Spotkanie zgromadziło aż 110 dzieci!

Spotkanie umożliwiło nam poznanie przesympatycznego konia Niuniusia, który odkrywa, że jego grzywa ma kolor tęczy! Jednak to nie tylko książka o głównym bohaterze, ale również o jego rodzinie i przyjaciołach. Kim jest pies Pepe, jaka bywa ciotka Rodezja i co czuje Niuniuś na widok arabskiej księżniczki o słodkim imieniu Lukrecja? Tego czarującego konia oraz wszystkie zabawne, związane z nimi historie znajdziecie w książce pt. ” Stajnia pod tęczą”, której autorem jest właśnie pan Marcin Kozioł i prezenterka telewizyjna, a osobiście miłośniczka nieparzystokopytnych – Katarzyna Dowbor. Dzięki temu spotkaniu nasi mali widzowie posiedli kilka ciekawych informacji ze świata koni. A teraz pytania do Was: Czy konie mają latarki? Czy to prawda, że chodzą w skarpetkach? I jak myślicie, czy istnieje takie zwierzę jak zebroń? Odpowiedzi na wszystkie pytania z pewnością znajdziecie w książkach, które można wypożyczyć w naszej bibliotece i jej filiach 📚

W środę, 24 listopada na zaproszenie Strefy Koloru pisarz dla dzieci i autor takich książek jak: „Skrzynia Władcy Piorunów”, „Stajni pod tęczą”, serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Pogody dla Puchaczy” – Marcin Kozioł zaproponował arcyciekawe spotkania online z dziećmi z klas od I – III. Udział w nich wzięli uczniowie Szkół Podstawowych w Borui Kościelnej i Wytomyślu oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu. Spotkanie zgromadziło aż 90 dzieci!

Bohaterem spotkania był rozgadany i słodki bohater serii „Pogoda dla Puchaczy” o imieniu Bubuś. Dzięki tej małej uroczej sówce pisarz wprowadził widzów w świat ciekawostek i faktów, związanych z tymi fantastycznymi latającymi stworzeniami. Na ekranie pojawiał się prezenter pogodowy Bartek Jędrzejak, który jest również współautorem książek. Nie obyło się oczywiście bez zagadek, które od razu były tłumaczone przez twórców książek. Uczniowie z zapałem chłonęli każdą informację. Ciekawe, czy wy znacie odpowiedzi na pytania, które padły z ust naszego gościa: Czy w zależności od pory dnia ich oczy zmieniają kolor? Jak myślicie, czy sowy mają uszy? I w końcu – co to jest migotka? Cóż, jak nie znacie odpowiedzi to koniecznie wypożyczcie u nas książkę z serii “Pogoda dla Puchaczy”.

 

Zapraszamy na trzecie zadanie! 🤗

Ojej, trzeci dzień z rzędu….i znów coś poszło nie tak. Mamy nadzieje, że poszukiwaczów słów jest tutaj wielu! 🕵️‍♀️

 

 

 

Zapraszamy na drugie zadanie! 🤗

O nie! Po raz drugi takie nieszczęście….Potrzebna pomoc od zaraz!

 

 

 

Zapraszamy na pierwsze zadanie! 🤗

Taka historia, a nie do końca wiemy o co w niej chodzi… Ratujcie! 😉

 

 

 

 

 

Nikomu nie żal pięknych kobiet
choć każda promień w oczach ma…
Panowie patrzą w oczy nam
panowie piją zdrowie dam…
a z nami idzie śpiewka ta
ona to sobie radę da…

Dawała sobie radę z pisaniem, miała niezaprzeczalny talent. Trudniej szło jej z życiem osobistym. Goniła uczucie jak goni się króliczka: już… już się go łapie, co za podnieta! A on umyka.
Pierwszy z wydanych, najlepszy z dotychczasowych portret Osieckiej – poetki, autorki ponad dwustu tekstów piosenek, kilku powieści, spektakli telewizyjnych, a nawet znanego hasła „Coca-Cola to jest to!”, dziennikarki, matki, żony, kochanki, kobiety towarzyskiej.
W tej nietypowej biografii Zofia Turowska pokazuje bohaterkę pełną życia, wolną, niedającą się ograniczać konwenansom, a historie licznych perypetii miłosnych, związków małżeńskich i partnerskich opisuje z wyczuciem i dyskrecją. Jej Osiecka to wiele Agnieszek w jednej kobiecie.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Od ponad dwudziestu pięciu lat David Nott pozostaje na bezpłatnym urlopie, by jako wolontariusz pracować w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata. Od oblężonego w 1993 roku Sarajewa po tajne szpitale we wschodnim Aleppo – przeprowadzał operacje ratujące życie i zabiegi w najtrudniejszych warunkach i bez sprzętu oraz zaplecza, jakim dysponują duże szpitale. Konflikty, w środku których działał, układają się w chronologię wojen XXI wieku: Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Darfur, Kongo, Irak, Jemen, Libia, Gaza i Syria. Ale trafiał również do obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi takimi jak trzęsienia ziemi na Haiti i w Nepalu.
Kierujący się zarówno współczuciem, pasją, chęcią pomocy innym, jak pragnieniem doświadczenia życia na krawędzi, David Nott jest obecnie uznawany za najbardziej doświadczonego chirurga urazowego na świecie.
W miarę upływu czasu Nott zdał sobie jednak sprawę, że latanie prosto w serca katastrof – czy to wojen, czy klęsk żywiołowych – nie wystarczy. Lekarze pracujący na miejscu musieli nauczyć się, jak leczyć straszliwe obrażenia, jakie ofiarom zadaje wojna albo natura. Od 2015 roku fundacja, którą założył wraz z żoną Elly, rozpowszechnia zdobytą przez Davida wiedzę, przeprowadzając szkolenia lekarzy w sztuce ratowania życia pod gradem bomb i kul.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Wypożyczalnia dla Dorosłych zaprasza wszystkich chętnych do udziału w internetowym konkursie “Zalane kawką”!

‼️Konkurs “Zalane kawką“☕️📖 Czas start ‼️

📚Jeżeli kochasz książki – to ta zabawa jest właśnie dla Ciebie! Baw się z nami aż do piątku📚

Komu nie zdarzyło się, pijąc popołudniową kawkę, zerkać do interesującej książki? Niekontrolowany ruch i kłopot gotowy …. wyrazy zalane kawką.
☕️Potrzebna pomoc! Jedyne co musicie zrobić – to spośród podanej pod tekstem słownej rozsypanki – dopasować do tekstu stosowne wyrazy i podać je we właściwej kolejności (nie ma potrzeby przepisywania całego tekstu). Podajcie także imię i nazwisko autora oraz tytuł powieści, której dotyczy zamieszczony fragment.

⏰Każdego dnia o godzinie 16:00 będziemy publikować po jednym zadaniu.
📧Skompletowane rozwiązania konkursowych zadań prosimy przesyłać w jednym pliku do 30 listopada na adres: czytelnia@bibliotekant.pl – wraz z imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.

  • Adresaci konkursu: konkurs adresowany do osób powyżej 16. roku życia
  • Czas trwania konkursu: 23 – 27 listopada 2020 r.
  • Miejsce konkursu: biblioteczny profil na Facebooku oraz strona internetowa www.bibliotekant.pl
  • Ogłoszenie wyników: 2 grudnia (środa) godz. 16:00; strona internetowa www.bibliotekant.pl oraz na biblioteczny Facebook

🎁🎉Na skutecznych pomocników czekają nagrody – niespodzianki!🎉🎁
Powodzenia!

Zadanie 1 https://bibliotekant.pl/zadanie-1/

Zadanie 2  https://bibliotekant.pl/36134-2/

Zadanie 3 https://bibliotekant.pl/zadanie-3/

Zadanie 4 https://bibliotekant.pl/zadanie-4/

Zadanie 5  https://bibliotekant.pl/zadanie-5/

 

Rozstrzygnięcie konkursu! https://bibliotekant.pl/rozstrzygniecie-konkursu-zalane-kawka/

W piątek, 27 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online w Klubie Miłośników Podróży “Przez kontynenty”. Nasz gość Robert Gondek, miłośnik Afryki zaprosi na pokaz: Zimbabwe i Malawi są OK?.
Zapraszamy na nasz profil na fb i naszą stronę www.

 

 

 

 

W październiku 2013 roku Robert Gondek odwiedził Malawi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że celem podróży były góry Mafinga i zdobycie najwyższej góry Zambii. Jak się okazało, nie lada wyzwaniem było samo jej znalezienie. Sprawa skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy na miesiąc przed podróżą zmieniono przebieg granicy pomiędzy Zambią i Malawi i jeszcze przez wiele miesięcy trudno było uzyskać informacje o jej przebiegu i umiejscowieniu góry. Kilkanaście dni pobytu w Malawi to również czas spędzony nad jeziorem Nyasa/Malawi w niewielkich rybackich wioseczkach i Parku Narodowym Lake Malawi oraz zdobycie najwyższego szczytu Malawi.
Kilka lat po powrocie z Malawi Robert znów wybrał się w ten rejon Afryki. Odwiedził Zimbabwe. Tym razem zaczął od zdobycia najwyższej góry Mozambiku. Wszedł również na najwyższy punkt w Zimbabwe, a później zobaczył to, z czego słynie Zimbabwe: zwierzęta i wodospady.
W Parku Narodowym Mana Pools tropił likaony i lwy, obserwował słonie przechadzające się kilka metrów dalej, a nocami od lwów dzieliła go zaledwie cienka namiotowa moskitiera. W pobliżu wodospadów Wiktorii latał helikopterem, uprawiał rafting na rzece Zambezi na jednej z najtrudniejszych tras świata i latał na linie zawieszony ponad 100 metrów nad rzeką.

Robert Gondek
Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu “W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive.
Autor wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego poświęconego Afryce: “W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili. A prywatnie jest tatą małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki.
Strony internetowe autora pokazu:
https://szczytyafryki.pl
https://facebook.com/SzczytyAfryki

https://instagram.com/SzczytyAfryki

W środę, 25 listopada odbędzie się spotkanie online przygodowo – podróżnicze w ramach projektu “Wydarzyło się naprawdę”.                             

 

„11 przeżyć w 11 miejscach w godzinę i 11 minut” –  zabierze młodzież i dorosłych m.in. do Bhutanu, Nepalu, Chin, Kambodży, Wietnamu, Szkocji (na spotkanie z królową Elżbietą II)… w poszukiwaniu przygód i spełnienia marzeń. Spotkanie online na żywo prowadzić będzie autor kilkunastu książek m.in o wombacie Maksymilianie czy “Pogoda dla Puchaczy”, podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska – Marcin Kozioł.

 

 po odbiór hasła dostępu proszę zgłosić się – tel, i mail

Uwaga! Spotkanie na zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Po odbiór hasła dostępu na spotkanie proszę zgłosić się pod numer telefonu 61 44 21 274 lub mailowo na strefakoloru@bibliotekant.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opis projektu:

https://bibliotekant.pl/wydarzylo-sie-naprawde/

Drodzy…,
dzieje się w sieci –  w akcji #motywujemy planowane są kolejne wydarzenia:

1. 18 listopada godzina 17.00 zapraszamy na spotkanie, (swego rodzaju benefis) znanego w trzcianeckim środowisku literackim regionalisty, publicysty i pisarza  Mieczysława Ślesickiego. Obchodzi on ćwierćwiecze pracy literackiej.  Spotkanie to moderuje Joanna Nienowska (DKK w Trzciance). Dofinansowano z programu DKK 2020 przez Instytut Książki.
Tutaj znajdziecie link do spotkania on-line

2. W dniach od 12 – 18. listopada odbędzie się Book Targ II Edycja “Łączą nas książki” . BookTarg to około 50 ciekawych spotkań podzielonych na bloki tematyczne: epicki, kryminalny, fantastyczny, romantyczny, publicystyczny, translatorski, branżowy, filmowy oraz dziecięco-młodzieżowy. Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie!  Pisarek i pisarzy, a także krytyków od kultury całe mnóstwo, m.in.: M. Nogaś,  Rebecca F. Kuang, M. Krajewski… itp.
Więcej szczegółów w opisie wydarzenia  https://www.facebook.com/events/1019837268530284

Zapraszamy Klubowiczów i wszystkich zainteresowanych Czytelników na spotkania DKK online!!! 📖📚💻🖥

Pierwsza, fascynująca powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 – 1980). Genialne obrazy i arcybarwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która, jak przekonująco pokazuje Grzegorz Musiał, nie pozwoli już nigdy uzyskać spokoju. Pytanie – czy Tamarze na życiowym spokoju zależało? Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była ona niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Ekscentryczna Tamara w powieści Musiała to postać absolutnie niepodległa, skrajnie odważna, swoją niezależnością często raniąca najbliższych.

Łempicka demaskuje mielizny części paryskiej bohemy znajdującej się pod urokiem i wpływami sowieckiej Rosji, jednocześnie wchodzi w ten świat, nie potrafi sobie niczego odmówić, a szczególnie narkotyków i zapładniających ją twórczo erotycznych podbojów, z których łatwo się rozgrzesza. Grzegorz Musiał namalował postać, którą najpierw chcemy potępić, by za chwilę wielbić.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Wciągające śledztwo, w którym burzliwa rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy splata się czarnobylską tragedią.
Ponad 30 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu Morgan Audic powraca do jednej z najbardziej przerażających historii w dziejach świata. Przez Prypeć, teren dawnej zony, przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Podczas jednej z wycieczek zostaje znalezione zmasakrowane ciało mężczyzny. Do prowadzenia śledztwa zostaje włączony sztab ludzi: Aleksander Rybałko, który jako dziecko mieszkał w Prypeci, Josif Melnyk , policjant pracujący od kilku lat w Czarnobylu, a także ornitolożka Nina. Czy uda im się odkryć, kto stoi za w makabryczną śmiercią Leonida, syna byłego ministra Wiktora Sokołowa? Czy ta śmierć ma związek z jeszcze jedną, która wydarzyła się w dzień katastrofy w Czarnobylu?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu!
Po miażdżącej recenzji w „Przekroju” szesnastoletnia zwyciężczyni opolskich Debiutów, prawie zakończyła estradową karierę. Wyrzucona z liceum od­nalazła się w studium teatralnym, by już po kilku latach dotrzeć na sam szczyt – jako piosenkarka i jako aktorka. Wróciła do Opola w 1980 roku, aby spektakularnym wykonaniem Wszystko, czego dziś chcę (wraz z Budką Suflera) zapisać się na zawsze w historii polskiej piosenki.
Do dziś pozostaje niekwestionowanym symbolem seksu, choć nigdy nie zgodziła się wystąpić nago przed kamerą – nie zadziałał nawet urok Romana Wilhelmiego w Karierze Nikodema Dyzmy. Jeszcze w szarej PRL-owskiej rzeczywistości stała się ikoną mody i symbolem emancypacji. Po wyjeździe na Zachód, gdy Służba Bezpieczeństwa chętnie rozpowszechniała plotki, że gra tam w filmach pornograficznych, artystka z sukcesem obroniła swoje dobre imię. Po powrocie do kraju przypomniała o sobie milionom Polaków rolą Moniki Ross w serialu Klan.
Rozmowa Leszka Gnoińskiego z Izabelą Trojanowską to nie tylko intrygujący portret fascynującej kobiety, czułej matki i wspaniałej, oddanej fanom artystki, ale także barwna, pełna zakulisowych anegdot oraz towarzyskich skandali opowieść o polskiej piosence, teatrze, filmie, telewizji i modzie, nie tylko z czasów PRL. Książkę uzupełniają nigdy nie publikowane zdjęcia z prywatnego archiwum.

“Dzięki Izie poczuliśmy powiew kolorowego, zachodniego świata. Czegoś, co było w Polsce niedostępne.”
Marek Sierocki

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Kwiecień roku 1922. Zaginięcie ośmiolatki zakłóca codzienną pracę policji w Poznaniu. Mogłoby się wydawać, że dziewczynka wręcz rozpłynęła się w powietrzu w środku dnia. W tym samym czasie podkomisarz Antoni Fischer zajmuje się sprawą pewnego tajemniczego morderstwa.
Do Fischera trafia matka zaginionej. Kobieta mówi, że przysłała ją Greta – trzynastolatka, którą kilka lat temu policjant przygarnął z sierocińca i traktował jak własną córkę. Zdaniem Grety tylko Fischer może odnaleźć ośmioletnią Zosię.
Podkomisarz nie ma wyjścia i postanawia zaangażować się w sprawę. Nie tylko chce odnaleźć dziewczynkę, ale również wytropić i ukarać winnych. Rozpoczyna się niebezpieczna walka z czasem.
Czy sprawa zaginięcia Zosi i sutenerski biznes działający w Poznaniu, z którego korzystają wysocy rangą funkcjonariusze, mogą być ze sobą powiązane?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Ogromne zainteresowanie, ponad 37 tys. wyświetleń, mnóstwo komentarzy z całej Polski. To efekt spotkania autorskiego zorganizowanego przez naszą bibliotekę na naszym profilu facebookowym, w piątek, 6 listopada.
„W Czechach mieszka moja dusza” – powiedział w jednym z wywiadów.
Ta miłość narodziła się w 2000r. Wówczas to, przeprowadzając wywiad z Heleną Vondráčkovą zakochał się w melodii języka czeskiego. I tak już pozostało do dziś.
Efektem tej miłości są książki, które napisał inspirując się tym krajem, m.in. „Gotland”, „Laska nebeska” czy „Osobisty przewodnik po Pradze”. To on właśnie Mariusz Szczygieł, pisarz i reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike 2019r. był naszym gościem w ramach projektu dofinansowanego przez ministra kultury: Bibliolook, czyli co świszczy między kulturami. Rozmowę z nim, pełną smaków i kolorytów kulturowych, z niebywałym znawstwem przeprowadziła Alina Weyssenhoff, pracująca w Wypożyczalni biblioteki.

Mariusz Szczygieł debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. Oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów, jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Jest zdobywcą tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. W latach 90. prowadził uznany talk show: „Na każdy temat”. Odznaczony został przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Jest nauczycielem wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzący autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest również autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Spotkanie zostało dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Drodzy Czytelnicy!

Ze względu na sytuację epidemiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. –  tutaj

od 9 do 27 listopada 2020 r. nasza biblioteka i jej filie będą zamknięte.

 

WYPOŻYCZANIE I ZWROT KSIĄŻEK w okresie zamknięcia bibliotek

WYPOŻYCZANIE książek możliwe jest przed wejściem do budynku biblioteki,  z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich.

Procedura wygląda następująco:
• czytelnik zamawia wybrane publikacje poprzez katalog on-line, telefonicznie lub e-mailowo (podając numer telefonu kontaktowego),
• po skompletowaniu zamówienia czytelnika bibliotekarz umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,
• bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,
• tuż przed umówioną godziną bibliotekarz wykłada paczkę z zamówionymi książkami na stoliku przed wejściem.

W okresie zamknięcia biblioteki można się z nami kontaktować mailowo lub telefonicznie (w godz. 8.00 – 16.00)

ZWROT książek odbywa się za pośrednictwem znajdującej się obok wejścia wrzutni.

DOSTĘP DO ZBIORÓW ON-LINE
• Zachęcamy do korzystania z zasobów e-booków – na platformach Legimi i Ibuk Libra (prosimy o kontakt w sprawie bezpłatnych kodów do obu platform).

• Zachęcamy również do korzystania z zasobów dostępnych w  Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej oraz w bibliotece cyfrowej  POLONA

WYDARZENIA KULTURALNE I AKCJE
Wszystkie wydarzenia kulturalne i akcje przenosimy do sieci Internet!
Odwiedzajcie Państwo  naszą stronę internetową  i nasz profil na Facebooku.

Inne propozycje kulturalne dostępne w sieci znajdziecie Państwo w opracowanej przez nas bazie  KULTURA I EDUKACJA W KWARANTANNIE

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju nasze  spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem odbyło się online, na naszym profilu facebookowym.

Pełną smaku i kolorytów rozmowę z Mariuszem Szczygłem przeprowadziła nasza wspaniała koleżanka z Działu Wypożyczeń – Alina Weyssenhoff. Jeszcze przez krótki czas będziemy mogli posłuchać tej interesującej, piątkowej konwersacji.

 

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę “Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor książek o Czechach. Ostatnia – “Osobisty przewodnik po Pradze”, wydana w maju 2020 r. w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów.Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W piątek tj. 6 listopada wydłużamy czas pracy biblioteki do godziny 20.00.
Skorzystajcie Państwo z tej możliwości i wypożyczcie więcej książek, zwiększamy bowiem limit książek do wypożyczenia.

Zachęcamy do korzystania:
• z naszej oferty on-line – na naszym Facebooku i stronie internetowej
www. bibliotekant.pl
• z zasobów e-booków – na platformie Legimi (lit. beletrystyczna) i Ibuk Libra (także lit. popularnonaukowa i naukowa).
Rozdajemy bezpłatne kody dostępu. Piszcie lub dzwońcie !
W okresie zamknięcia biblioteki można się z nami kontaktować mailowo lub telefonicznie (w godz. 8.00 – 16.00).

Ciepłe, rodzinne fotografie jeszcze do piątku, 6 listopada można oglądać w naszej bibliotece. Są to prace nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pt. Rodzina bez Przemocy w ramach realizacji projektu „My też możemy pomóc III” ,współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 🙂