We wtorek, 13 października o godz. 18.00 zapraszamy na szczególne wydarzenie wszystkich fanów pióra Filipa Springera i nie tylko.
To również pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.
W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.

Uwaga! Spotkanie na zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsca pod numerem telefonu 614421278
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W czwartek, 24 września, w naszej bibliotece odbyło się pierwsze, po kilkumiesięcznej przerwie, spotkanie na żywo w Klubie Miłośników Podróży „Przez Kontynenty”. Gościem był Marcin Gabruk, który zabrał nowotomyślan w świat plemienia Mentawajów z wyspy Siberut w Indonezji. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, przy zachowaniu wszelkich wymogi bezpieczeństwa, w tym bezpiecznych odległości, w spotkaniu nie mogło wziąć tyle osób, co przed pandemią, W związku z tym jednocześnie można było obejrzeć transmisję na bibliotecznym facebooku.
Marcin Gabruk – autor i fotograf, od lat regularnie odwiedza Azję w poszukiwaniu tego czegoś, czego jeszcze nie odnalazł. Zawsze w miejscach nieznanych, przeważnie pod prąd, najczęściej tanio, wielokrotnie samemu, czasem na wariata z nadzieją, że jednak przeważnie rozsądnie.
Podróżnik zabrał klubowiczów przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach można poznać szamanów, zapolować na małpy, a wieczorem zasiąść wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopić się w jej odgłosach, wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Klubowicze wysłuchali opowieści o tym, jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, a także o tym, kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Marcin Gabruk z dużą dawką humoru zaprosił do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi, którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i z nie działającym zegarkiem. Ludzie Mentawai są ze sobą na tyle blisko, że czują się jednością. Szanują się wzajemnie, są dumni ze swojej tradycji i kultury. Traktują się jak bracia, ucztują, żyją, bawią się wspólnie. Są razem w życiu codziennym i w wyjątkowych chwilach. Nie ma mowy o braku szacunku, pomocy dla innych. Marcin Gabruk wyjeżdża z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych stara się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.

W drodze między Paryżem, Warszawą, Wenecją i Positano wiele może się wydarzyć. Czasem trzeba wybrać boczne, okrężne drogi, by dotrzeć do celu. Los jednak dobrze wie, dokąd nas prowadzi. Dla Leli i Nicoletty tym miejscem okazał się stary dom na skraju winnicy, w sercu malowniczej Toskanii. I choć dotąd się nie znały, mają ze sobą sporo wspólnego.
Temperamentna Lela jest wściekła, bo były chłopak zniweczył jej plany. By nie posunęła się w zemście za daleko, przyjaciółki wyprawiają ją do Toskanii.
Droga Nicoletty również nie należała do łatwych. Dotąd szczęśliwe i poukładane życie przerwała nagła śmierć jej ukochanego męża. Żeby do reszty nie zwariować, wyrusza w podróż do przeszłości – przez Wenecję z młodości, do toskańskiego domu po przodkach. Ma nadzieję, że w ocienionym cyprysami domu będzie mogła odciąć się od świata i na nowo zaplanować swoją przyszłość. Okazuje się jednak, że towarzystwa jej nie zabraknie…

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Opowieść o miłości, szaleństwie i zarazie.
“Spinalonga zrobiła na nim ogromne wrażenie. Wracali tam z Agą kilkakrotnie, bez celu, po prostu pomilczeć. Żadne inne miejsce nie nadawało się do tego lepiej niż wyspa ciszy.
Kiedy po raz pierwszy postawił tam stopę, poczuł dławienie w gardle. Sam nie wiedział dlaczego. Teraz miał przed sobą fotografie zapisków, które sporządził jeden z mieszkańców Spinalongi. Thimios Demetriou. Trędowaty. Czym była dla niego wyspa? Więzieniem czy ziemią obiecaną? I co właściwie usiłował utrwalić?”
“Szepty z wyspy samotności” to przejmująca powieść o czasach zarazy i trudnych relacjach między ludźmi. O samotności, izolacji, ale też o pasji życia. Na wyspie trędowatych codzienność wygląda zupełnie inaczej, a jednak trzeba zachować pozory normalności. Miłość, wspomnienia, zwyczajne zmagania i dawne urazy wciąż pozostają żywe. Jaką tajemnicę skrywa to niezwykłe miejsce?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Kochani!
Nadszedł czas na rozstrzygnięcie naszego wirtualnego konkursu związanego z X Przystankiem:Biblioteka!, tym razem pod hasłem – Biblioteka w koronie. Dziękujemy wszystkim wnikliwym uczestnikom za wspólną zabawę i spieszymy z gratulacjami i ogłoszeniem wyników. Laureatami naszego konkursu zostali: Gabriela Helińska i Waldemar Szawala, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania.
Mamy także nagrody-niespodzianki dla tych uczestników konkursu, który również wykazali się doskonałą pamięcią, z małym ale…
Wszystkim uczestnikom naszego konkursu raz jeszcze dziękujemy za podjęcie wyzwania. W sprawie odbioru nagród z laureatami i osobami wyróżnionymi kontaktować będziemy się indywidualnie.

Poniżej podajemy poprawne odpowiedzi na konkursowe pytania:
1.Podaj nazwę jednego z zespołów muzycznych występujących na I Przystanku Biblioteka
Bukowiecka Grupa Bluesowa, Karawana Eskimosów
2. Gdzie oprócz Nowego Tomyśla zorganizowany był Przystanek: Biblioteka?
W Bolewicach (w naszym powiecie)
Uznaliśmy również odpowiedź: w Tomaszowie Mazowieckim (ponieważ tam również w tym samym roku odbywała się impreza pod tym hasłem)
3. Podczas III Przystanku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego – Narodowe Czytanie. Dzieła jakiego autora czytaliśmy?
Czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry
4. Jakie wydawnictwo gościło na IV Przystanku Biblioteka?
Media Rodzina
5. Jaka maskotka towarzyszyła V Przystankowi?
Biały miś
6. Którą rocznicę istnienia obchodziła nasza Biblioteka podczas VI Przystanku: Biblioteka?
70. rocznicę
7. Z jakiego kręgu kulturowego pochodzi taniec, zaprezentowany przez uczniów ZSZiL im. dra Kazimierza Hołogi na VII Przystanku?
Z kręgu skandynawskiego
8. Dlaczego bibliotekarze i Biblioentuzjaści ubrani byli w białe lub czerwone koszulki podczas VIII Przystanku: Biblioteka!?
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
9. Jaki podtytuł, dzięki pozyskanemu grantowi z programu Równać Szanse zyskał IX Przystanek: Biblioteka!?
3 dekady wolności

Zapraszamy do poznania naszej czwartej bohaterki biblio-wyszukiwarkitalentow.pl
Oto Agnieszka Czeszyńska i jej oryginalne prace.
Przedstawiam Wam jedną z moich największych pasji: string art. Brzmi tajemniczo? A to po prostu obrazy, które tworzy się z gwoździ i nici. Zaczęło się jakieś dwa lata temu. Rozpierała mnie artystyczna energia, próbowałam różnych rzeczy po trochu: od rysunku aż po renowację mebli. Przypadkiem, na którejś z rękodzielniczych grup na Facebooku, trafiłam na string art. Postanowiłam spróbować i zakochałam się! Początki nie były spektakularne, widzę to zwłaszcza teraz, kiedy mam już większe doświadczenie. Jednak z każdym kolejnym obrazem nabywałam większej wprawy i dokładności. Każdy mnie w jakiś sposób rozwijał i – co najważniejsze – dawał mnóstwo satysfakcji.
Moje prace są różnorodne: wykonuję proste geometryczne wzory, bardziej realistyczne motywy roślinne czy zwierzęce, portrety i obrazy łączące w sobie malarstwo i string art.
Zaprezentuję Wam dziś kilka swoich prac. Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej, zapraszam do odwiedzenia mojej strony na Facebooku – “Przybić gwoździa”.

Bohaterem trzeciego odcinka naszej biblio-wyszukiwarkitalentow.pl jest Kamil Siudej, twórca poniższych portretów. Poznajecie te osobistości? Są wśród nich Wasi ulubieńcy? 🙂
Mam 20 lat i pochodzę z sąsiedniego miasta Opalenicy. Od dziecka moją pasją jest rysunek. W wieku 11 lat zacząłem się szkolić pod okiem artysty Mariusza Korbańskiego. Na przestrzeni lat moje rysunki zmieniały się, a dzisiaj można by je zawrzeć w definicji pop artu. Inspiracją do moich prac są głównie postacie filmowe i ze świata muzyki, która razem z rysowaniem jest w centrum moich zainteresowań – Kamil Siudej.

Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka urodzonego między 2014 – 2017 roku!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece!

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.
Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Opis projektu:

Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

 

Wyprawka Czytelnicza

• Książka „Pierwsze czytanki dla…”  – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

 

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?

• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogą wziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
• Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Mamy nadzieję, że ucieszy  Państwa  nasze zaproszenie do udziału w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, zaplanowanych na nadchodzącą jesień. Cieszymy się, że spotkamy się znów z Państwem na żywo, ale niestety w obowiązującym nadal reżimie sanitarnym.

Pamiętajcie Państwo, by przed przyjściem do naszej biblioteki zapoznać się z wymogami niezbędnymi do uczestnictwa, które znajdziecie Państwo na plakatach lub zaproszeniach. Nie zapominajcie też, prosimy, o zabraniu ze sobą maseczek, przyłbic lub innych przesłon twarzy.

Poniżej zamieszczamy:

 Regulamin dla uczestników wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych

Regulamin dla uczestników imprez plenerowych

OŚWIADCZENIE O STANIE ZDROWIA pełnoletniego uczestnika wydarzenia lub imprezy

OŚWIADCZENIE O STANIE ZDROWIA dziecka

Pytanie konkursowe nr 9:
Jaki podtytuł, dzięki pozyskanemu grantowi z programu Równać Szanse zyskał IX Przystanek: Biblioteka?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.p

 

Pytanie konkursowe nr 8:
Dlaczego bibliotekarze i Biblioentuzjaści ubrani byli w białe lub czerwone koszulki podczas VIII Przystanku: Biblioteka?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.pl

W pierwszej i jedynej autobiografii Elton John, właściwie Reginald Dwight, ujawnia prawdę o swoim niezwykłym życiu. To szczera, zabawna, ale i wzruszająca historia charyzmatycznego artysty.
Elton wraca myślami do trudnego dzieciństwa, które spędził na przedmieściach Londynu, i pierwszych porażek w branży muzycznej. Wspomina szalone trasy koncertowe, na których występował już jako supergwiazda w najbardziej odlotowych strojach. Nie unika też trudnego tematu walki ze swoimi uzależnieniami. Opowiada o przyjaźniach: z Johnem Lennonem, Georgem Michaelem i Freddiem Mercurym, a także o założeniu fundacji walczącej z AIDS i zaangażowaniu się w jej działalność. Otwarcie pisze o poszukiwaniu swojej seksualności, o ślubie z długoletnim partnerem Davidem Furnishem oraz o tym, jak został ojcem.
Trzymasz w rękach barwną i pełną pokory opowieść o muzyce, związkach, pasjach i błędach.
Wyrusz w intymną podróż z ikoną muzyki pop.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

 

O czym szepczą mazurskie bzy?
Powieść inspirowana prawdziwą historią…
Rok 1944. Wiejska zabawa. Młody mężczyzna pragnie zdobyć uwagę pięknej Ruth Lange, jednak zamiast tego zostaje pobity przez chłopaków ze wsi. Panna tamuje krwawienie z nosa adoratora własną chusteczką. Kiedy Horst chce zwrócić dziewczynie jej własność, ofiarowuje jej także jedną z dwóch czterolistnych koniczynek, które znalazł na łące nad rzeką. Mają im przynieść szczęście…
Rok 2019. Po dziesięcioletnim pobycie w Anglii do kraju wraca 34-letnia Kalina z córeczką Leną. Kobieta szuka pracy, ale okazuje się, że niełatwo o nią w małym mazurskim miasteczku. Przypadkowe spotkanie z koleżanką ze szkoły owocuje dorywczym zatrudnieniem w charakterze korepetytorki zbuntowanej nastolatki. To dzięki niej Kalina odkrywa miejsce do złudzenia przypominające wymarłą wioskę.
Gdy w pobliskim pensjonacie pojawia się wiekowa letniczka, odwiedzająca okolice, które przez lata starała się wyprzeć z pamięci, tragiczna przeszłość wraca do bohaterów. Przypomina o dniu, w którym ich świat rozpadł się na tysiące kawałków, kiedy wieś w której spędzili swoje dzieciństwo i młodość, została bezlitośnie zmieciona z powierzchni ziemi. Te chwile boleśnie przypomina samotna wieża kościelna…
Dwie płaszczyzny czasowe, rodzinne tajemnice i rodzące się uczucie, które musi stawić czoła doświadczeniom dwojga zranionych ludzi.
Wszystko w otoczeniu dziko rosnących bzów, niemych świadków wydarzeń sprzed lat.
Jaki sekret skrywa stary pierścionek? Co wydarzyło się w mazurskiej wiosce? Dlaczego pozostała z niej tylko samotna wieża kościelna?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Pytanie konkursowe nr 7:

Z jakiego kręgu kulturowego pochodzi taniec, zaprezentowany przez uczniów ZSZiL im. dra Kazimierza Hołogi na VII Przystanku?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.pl

 

W czwartek, 1 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z pisarzem i publicystą Mariuszem Urbankiem w ramach projektu: Bibliolook, czyli co świszczy między kulturami. Projekt wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty, który działał i tworzył na emigracji.

Książka Zły Tyrmand Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem.
W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL – Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

Mariusz Urbanek – publicysta i pisarz, z wykształcenia prawnik. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie), Stefana Kisielewskiego (Kisiel), Jerzego Waldorffa (Ostatni baron Peerelu) Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka), Jana Brzechwy (Nie dla dzieci), Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca), Kornela Makuszyńskiego (O jednym takim, któremu ukradziono słońce), opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną – Genialni i legendarnym bakteriologu Rudolfie Weiglu (Profesor Weigl i karmiciele wszy).
Jest ponadto autorem tomów opowiadań Masz to jak w banku i Romans biurkowy czyli 99 dni z życia korporacji oraz zbiorów bajek: Mostek czarownic i Baśnie dolnośląskie. Jest także autorem kilku spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz Operze i Filharmonii Białostockiej. Kieruje działem publicystyki i historii miesięcznika „Odra” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Uwaga! Spotkanie na zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsca pod numerem telefonu 614421278
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

BIBLIOLOOK, czyli co świszczy między kulturami to projekt, który wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty, który działał i tworzył na emigracji. Zamierzeniem bibliotekarek jest to, aby przez interdyscyplinarne działania zaprosić mieszkańców miasta, zarówno Polaków, jak i obcokrajowców, na międzykulturowe, ciekawe, twórcze i niebanalne wydarzenia organizowane w bibliotece. Wydarzenia te mają zwrócić uwagę na wyzwania, trudności i korzyści związane z życiem na emigracji, działaniem i pracą na obczyźnie, ale również mają pomóc w obserwacji i komentowaniu społeczno-kulturalnej rzeczywistości innych krajów. W ramach projektu bibliotekę odwiedzą: Mariusz Urbanek, pisarz i publicysta, autor felietonów, sztuk teatralnych i bajek dla dzieci; Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, wydawca. Laureat Europejskiej Nagrody Literackiej (za książkę “Gottland”), Dziennikarz Roku 2013 w konkursie “Grand Press”, Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej (2009) i Nagrody Literackiej „Nike” (2019) za cykl reportaży: „Nie ma”; Filip Springer – fotoreporter i dziennikarz., publikujący m.in. w “Polityce”, “Rzeczpospolitej”, “Przekroju” czy “Tygodniku Powszechnym”. Autor książek reportażowych: “Miedzianka. Historia znikania”, “Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, “Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, “13 pięter”, “Księga zachwytów” i “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Barbara Włodarczyk, znana dziennikarka w redakcji publicystyki międzynarodowej, autorka kilkudziesięciu reportaży społecznych i obyczajowych m.in. z Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Belgii, Bułgarii. Autorka książki pt. „Nie ma jednej Rosji”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzyło się:

Tyrmand zły, Tyrmand dobry: https://bibliotekant.pl/tyrmand-zly-tyrmand-dobry-2/

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem: https://bibliotekant.pl/spotkanie-autorskie-z-filipem-springerem-2/

Na szerokich torach z Barbarą Włodarczyk: https://bibliotekant.pl/na-szerokich-torach-z-barbara-wlodarczyk-2/

Kultura czeska, moja laska nebeska: https://bibliotekant.pl/kultura-czeska-moja-laska-nebeska-3/

 

We wtorek, 29 września o godz. 18.00 zapraszamy obcokrajowców na wrześniowe spotkanie z językiem polskim w ramach Językowego Pogotowia. Do zobaczenia. 🙂

Pytanie konkursowe nr 6:
Którą rocznicę istnienia obchodziła nasza Biblioteka podczas VI Przystanku: Biblioteka?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.pl

Na przełomie września i października gościć będziemy wystawę z cyklu “Mistrzowie Ilustracji”, przygotowaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, która miała swoja inaugurację podczas Poznańskich Targów Książki 2020.

Tegorocznym Mistrzem Ilustracji jest Janusz Grabiański, znakomity polski artysta grafik, plakacista, ilustrator książek i serii wydawniczych, jednej z przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji.

Janusz Grabiański – był ilustratorem książek dla dzieci, serii wydawniczych (np. serii „Naokoło świata”, wydawanej przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry” w latach 1956-1994). Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim. Projektował również znaczki pocztowe, w tym m.in. serię pt. „Rasy psów” (1963) oraz „Koty” (1964). Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. “Wiersze o kotach” T.S. Eliota, “O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej (książka wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena za ilustracje, 1976), “Cudowną podróż” Selmy Lagerlof, “Bajki” Charlesa Perraulta, “Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina. Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Zilustrował też ostatnią wersję Elementarza Mariana Falskiego. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata, w tym w Związku Radzieckim, Jugosławii, Holandii, Japonii, Izraelu i na Węgrzech.

Zapraszamy do naszej galerii od 23 września, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

Pytanie konkursowe nr 5:
Jaka maskotka towarzyszyła V Przystankowi?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.pl

 

Pytanie konkursowe nr 4:
Jakie wydawnictwo literackie (w postaci książkobusa) gościło na IV Przystanku Biblioteka?
Powodzenia!
Uprzejmie prosimy, aby nie odpowiadać na pytania w komentarzach. Po wszystkich pytaniach odpowiedzi należy przesłać w pakiecie na info@bibliotekant.pl

Nasza biblioteka tradycyjnie od kilku lat włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku czytaną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Bibliotekarki zaprosiły na dwie odsłony Narodowego Czytania. Pierwsza miała miejsce 5 września w świecie wirtualnym. Fragmentów książki, czytanych przez aktorów Teatru S, można było posłuchać na stronie www biblioteki oraz na jej profilu na facebooku. Natomiast niespełna tydzień później, 11 września, przy pięknej pogodzie, w urokliwej scenerii bibliotecznego skweru aktorzy czytali na żywo. A było komu ponieważ miłośników literatury w naszym mieście nie brakuje. Tradycyjnie osoby, które przyniosły własne egzemplarze książki, otrzymały pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.
Online i na żywo czytali niezawodni aktorzy Teatru S: Monika Woźna, Magdalena Miś-Herbeć, Aleksandra Zalejko, Adam Falkowski. Muzyka: Ziom Ziomkowski. Obsługa techniczna: Patryk Misiewicz. Reżyseria: Ireneusz Solarek.

 

 

 

 

Posłuchajmy czterech fragmentów “Balladyny” czytanych przez aktorów TEATRU S.:

Zapowiedź:

ODSŁONA I – czyta: Aleksandra Zalejko

ODSŁONA II – czyta: Monika Woźna

ODSŁONA III – czyta: Magdalena Miś-Herbeć

ODSŁONA IV – czyta: Adam Falkowski

Pytanie konkursowe nr 3:
Podczas III Przystanku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego – Narodowe Czytanie. Dzieła jakiego autora czytaliśmy?

Powodzenia!

 

Pytanie konkursowe nr 2:
Gdzie oprócz Nowego Tomyśla zorganizowany był Przystanek: Biblioteka?
Powodzenia!

 

 

Pytanie konkursowe nr 1:
Podaj nazwę jednego z zespołów muzycznych występujących na I Przystanku Biblioteka.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.:)

 

 

Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy.
Pewnej nocy otrzymuje esemesa z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Chłopak nie wie, dlaczego próbowała skontaktować się akurat z nim, ale uznaje to za nieprzypadkowe i zaczyna szukać zaginionej.
Osiedle RZNiW to nie tylko fascynująca historia kryminalna, ale także świeże spojrzenie na hip-hopową subkulturę przełomu wieków i wciąż obecny problem ubóstwa w Polsce.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Okres menopauzy jest dla kobiety czasem szczególnym. Ja i kobiety z mojego otoczenia jesteśmy dowodem na to, że odpowiednie odżywianie się i styl życia pomagają dobrze przejść ten okres. Możemy zadbać o siebie, aby łagodnie i z wdziękiem rozpocząć nowy, wspaniały i lepszy etap naszego życia!
Nadchodzi czas ogromnej zmiany w twoim organizmie. Dotychczas opiekowałaś się innymi – teraz z czułością zatroszcz się o siebie. Nie możesz dłużej jeść tego, co do tej pory, a jednocześnie liczyć na to, że będziesz szczupła i zdrowa.
Przepisy, które dla ciebie przygotowałam, pomogą ci zachować młodość, witalność i dobre samopoczucie w każdym wieku, także w czasie menopauzy. Ja zaczęłam wprowadzać zmiany na swoim talerzu w 2006 roku – wtedy jeszcze nie wiedziałam, że w taki sposób przygotowuję się do dobrego przejścia klimakterium. Zbierając materiały do książki Menopauza. Podróż do esencji kobiecości, przekonałam się, że jest na świecie wielu lekarzy, którzy doradzają kobietom zmianę diety, aby poczuły się lepiej – a efekty są niesamowite!
Czas, byś podarowała sobie zdrowe odżywianie połączone z ruchem, spokojnym snem i pozytywnym myśleniem. Niech twoje ciało i umysł dzięki właściwej diecie stanie się zdrowsze, bardziej witalne i długowieczne!
Z miłością,
Agnieszka

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Zbliżamy się do świętowania dziesiątej już, jubileuszowej edycji naszej plenerowej imprezy Przystanek: Biblioteka! Od 2011 roku wspólnie z Wami bawimy się na naszym bibliotecznym skwerze. Tym razem, z oczywistych powodów, będziemy bawić się online. Zapraszamy Was na trochę sentymentalną, wspomnieniową podróż po dotychczasowych dziewięciu Przystankach.
Bądźcie jednak czujni. Jest to jednocześnie zaproszenie do konkursu.:) Od 12 do 20 września na naszej stronie internetowej i profilu facebookowym znajdziecie relacje fotograficzne ze wszystkich dotychczasowych Przystanków, każdego dnia z innego. Do zdjęć codziennie dołączone będzie jedno pytanie konkursowe.

Odpowiedzi prosimy przesyłać w pakiecie od 21 do 23 września. Wyniki zostaną ogłoszone 24 września. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym wirtualnym Przystanku: Biblioteka w koronie. 🙂

Przystanek: Biblioteka 2011

Przystanek: Biblioteka 2012

Przystanek: Biblioteka 2013

Przystanek: Biblioteka 2014

Przystanek: Biblioteka 2015

Przystanek: Biblioteka 2016

Przystanek: Biblioteka 2017

Przystanek:Biblioteka 2018

Przystanek:Biblioteka 2019

Rozstrzygnięcie konkursu przystankowego: https://bibliotekant.pl/rozstrzygniecie-konkursu-przystankowego/

 

W czwartek, 24 września, o godz. 18.00 z wielką radością zapraszamy na pierwsze po wielu miesiącach przerwy spotkanie na żywo Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty”. Nasz gość Marcin Gabruk zabierze w świat plemienia Mentawajów z wyspy Siberut.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Rezerwacja miejsc od 14 do 18.09 pod nr tel. 614421273
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Prosimy o dezynfekcję rąk, założenie maseczki i zachowanie bezpiecznych odległości.

Transmisja na żywo będzie dostępna na naszym Facebooku w tym samym czasie co spotkanie.

“Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tys. lat temu, świata ludzi, którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i z nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa”.

“Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.” /Marcin Gabruk/

Zapraszamy Klubowiczów i wszystkich zainteresowanych Czytelników na spotkania DKK online!!! 📖📚💻🖥
Z radością informujemy tych, którzy mają czas i chęci, że można jeszcze odtworzyć na YouTube lipcowe spotkanie z pisarka Zofią Mąkosą – autorką poczytnego cyklu „Wendyjska winnica”, który oczywiście mamy w naszym księgozbiorze!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=lwKvKnH8Yu0&fbclid=IwAR3Ov2_OWT27HCFYxNPQ55IehCtrghew7U5KOu6QmCMtWMfKBEYMPaqt4T8

 

A przed nami kolejne spotkania literackie online:
06.10.2020r. – z reportażystą Witoldem Szabłowskim, które poprowadzi Marcin Meller;

https://www.youtube.com/watch?v=xxo_mOaOqd0&fbclid=IwAR2hqtbjsqHZm-g9yGce8SXPA7G96mwt5HiBOuU-o17qmre5pqRCXu7jOgk

 

19.10.2020r. – prelekcja Bogusławy Sochańskiej na temat mitów o Hansie Christianie Andersenie.
Śledźcie nasz profil na facebooku

https://www.youtube.com/watch?v=RgzhzIA9z5c

Już w najbliższy piątek, 11 września, o godz. 17.00  zapraszamy na Narodowe Czytanie na żywo, na skwerze naszej biblioteki.
Nie przegapcie wyjątkowej okazji do obejrzenia i wysłuchania fragmentów Balladyny w wykonaniu aktorów zbąszyńskiego Teatru S. Przynieście własne egzemplarze książki, a otrzymacie pamiątkowy stempel Narodowego Czytania. Do zobaczenia!
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy). Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.
Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej, wreszcie – pacjenci. Opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest jednak system. Oni z kolei, oprócz wkładania nadludzkiego wysiłku w ratowanie ludzkiego życia, próbują na co dzień ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach.
Paweł Kapusta śledzi ciąg skandalicznych absurdów i procedur utrudniających życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Absurdów stanowiących często bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia, wycenianego przez urzędników niżej niż dzień pracy na kasie w supermarkecie. Lekarze – chronicznie zmęczeni, lawirujący między rzucanymi przez system kłodami – popadają we frustrację. Albo po prostu – wyjeżdżają na Zachód.
Bliskie spotkania z codziennością personelu medycznego w reportażach Kapusty tworzą przejmujący obraz polskiej rzeczywistości szpitalno-ratunkowej. I bezlitośnie wskazują systemowe czarne dziury, za które płaci się zdrowiem, a czasem życiem.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Na książkę Marii Iwaszkiewicz pt. „Portrety” składa się sto barwnych gawęd o ludziach, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w życiu autorki oraz odegrali ważną rolę w historii polskiej kultury. Podeszły wiek pani Marii (ponad 90 lat) sprawił, że nie była już w stanie zapisywać swoich wspomnień, mogła je tylko opowiadać. Wysłuchała tych wspomnień, a potem je spisała Agnieszka Papieska, edytorka „Dzienników” Jarosława Iwaszkiewicza, która sprawdziła opowieści Marii Iwaszkiewicz pod względem merytorycznym i nadała im ostateczny kształt stylistyczny oraz kompozycyjny, zatwierdzony przez Marię Iwaszkiewicz. Upływ czasu pokazał, że to był ostatni moment na utrwalenie bezcennych zasobów pamięci Marii Iwaszkiewicz, która zmarła w marcu 2019 roku.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Już w najbliższą sobotę, 5 września  odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Tym razem wybraną lekturą jest Balladyna Juliusza Słowackiego. Nasza biblioteka tradycyjnie od kilku lat włącza się w tę akcję. Tym razem w dwojaki sposób: w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Wraz z  TEATREM S – Zbąszyńską Sceną Plastyczną zapraszamy 5 września na naszą stronę internetową i nasz profil na facebooku, gdzie czytane będą fragmenty “Balladyny” online, a niespełna tydzień później, bo 11 września o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie na żywo przy naszej bibliotece, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiu obowiązujących zasad. Do usłyszenia i zobaczenia!

Czytać będą: Monika Woźna, Magdalena Miś-Herbeć, Aleksandra Zalejko, Patryk Misiewicz, Adam Falkowski

Muzyka: Ziom Ziomkowski

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Posłuchajmy czterech fragmentów “Balladyny” czytanych przez aktorów TEATRU S.

ODSŁONA I – czyta: Aleksandra Zalejko

ODSŁONA II – czyta: Monika Woźna

ODSŁONA III – czyta: Magdalena Miś-Herbeć

ODSŁONA IV – czyta: Adam Falkowski

Bohaterką drugiego odcinka naszej bibliowyszukiwarki talentów jest nowotomyślanka Kinga Nożyńska, która z produktów spożywczych tworzy prawdziwe dzieła sztuki.

Gotowanie i robienie bajecznych deserów stało się jej pasją kilka lat temu. Dzisiaj dzieli się swoim kulinarnym światem z innymi, aby mogli oni wraz z nią przeżywać tę przygodę, a może i odkrywać własną kulinarną drogę.

Prowadzenie instagrama oraz bloga daje jej poczucie spełnienia oraz satysfakcję z możliwości dalszego rozwoju. To głównie tam wystawia wszystkie przepisy. https://kuchennemecyje.pl/,
https://www.instagram.com/kuchenne_mecyje/
Najbardziej radości sprawia jej pieczenie ciasta drożdżowego. Mimo tego, że jest z nim trochę zabawy to bardzo lubi gdy w kuchni coś się dzieje. Jest to także ulubione ciasto jej narzeczonego i to właśnie dla niego najczęściej piecze. Uwielbia tradycyjną kuchnię polską oraz włoską i to właśnie one najczęściej goszczą w jej w kuchni.
Spójrzcie tylko jakie smakowitości potrafi przyrządzić.

Oto pierwszy odcinek naszej bibliowyszukiwarki talentów online. Jego bohaterką jest Martyna Kasperek.

Mam na imię Martyna i część z Was zapewne kojarzy mnie z działań wokół naszej biblioteki w Nowym Tomyślu. Jestem magistrem kulturoznawstwa i pracuję jako animator kultury w Warsztaty Agaty. W ramach Biblio-wyszukiwarki talentów chciałam pokazać Wam kawałek siebie związany z szeroko pojętą twórczością artystyczną.
Tworzę odkąd pamiętam, na przestrzeni lat zmieniały się jednak techniki, którymi się posługiwałam. Choć malowanie na tkaninie nadal sprawia mi dużo frajdy, aktualnie najlepiej czuję się wśród kredek akwarelowych, zapachu obrabianego drewna oraz stawiam pierwsze kroki w digital paintingu. Niedawno założyłam stronę na facebooku o nazwie Trzyświaty, na którą serdecznie Was zapraszam.
Co daje mi sztuka? Możliwość wyrażenia siebie w nieco inny sposób, niż zazwyczaj. Mogę przelać obrazy powstające w mojej głowie na realny nośnik i podzielić się nimi z innymi. To także doskonały sposób na sprawienie przyjemności przyjaciołom, ponieważ podarowanie w prezencie rzeczy wykonanej samodzielnie pozwala na zawarcie w niej pozytywnych uczyć związanych z tą osobą.
Zatem zapraszam Was do wejścia w mój świat!

📒🧩Konkurs “KSIĄŻKOWE PUZZLE” rozstrzygnięty!🧩📒

Nieubłaganie dotarliśmy do końca naszej wspólnej WAKACYJNEJ ZABAWY! Och, kiedy to zleciało?! 😲🤔😄 Wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy za zaangażowanie, szczere uśmiechy, motywujące zainteresowanie oraz za dziecięcą niepohamowaną radość!👫📚😊 Wszystkich konkursowiczów zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród 🎁😍

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców i pozostałych uczestników:

ZWYCIĘZCY:

Jan Sałbut, Marlena Szofer, Mikołaj Szofer, Emilia Kaźmierowska, Mateusz Tomaszewski, Jagoda Zawarta, Alicja Miesiąc, Blanka Łodyga, Amelia Swojak, Jarosław Szewczuk, Tymoteusz Onyśków, Liliana Chebdzyńska, Adela Szajba, Leon Szajba, Marcel Puszczewicz, Zuzanna Kaźmierowska, Zofia Kaźmierowska.

Pozostali UCZESTNICY:

Joanna Prętka, Szymon Prętki, Mikołaj Grochalski, Magdalena Grochalska, Oliwia Maciaszczyk , Kacper Maciaszczyk, Filip Lizik, Jakub Adamski, Barbara Fabian, Maria Konatowska, Nikola Krzyżaniak, Dawid Matela, Wiktoria Majchrowska, Kalina Mikołajczyk, Cyprian Mikołajczyk, Zofia Paluszkiewicz,Lena Raczkowiak, Maja Raczkowiak, Monika Tanona, Kajetan Wojtkowiak, Zuzanna Wałęsa, Bartek Weber.

Z dniem 1 września wydłużamy godziny pracy naszej biblioteki. Chcemy także z nieskrywaną radością poinformować, że rozszerzamy naszą ofertę o organizowanie imprez kulturalnych, choć na razie z udziałem ograniczonej liczby uczestników.  Wydarzenia kulturalne organizować będziemy  także w wersji on-line i udostępniać na naszej stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych.

Zatem do zobaczenia wkrótce 🙂

Przypominamy także o obowiązujących niezmiennie zasadach bezpieczeństwa i zasadach korzystania z naszych zbiorów.