Miesiąc: wrzesień 2019
Nie prześpijcie Nocy Bibliotek!
Spędźcie ją z nami już w najbliższą sobotę, 5 października o godz. 19.00 na wspólnym familijnym seansie filmowym pt. Ptyś i Bill w reżyserii A. Charlot i F. Magnier.
Nie prześpijcie tegorocznej Nocy Bibliotek!
Sprawdźcie jak wygląda Kryminał od kuchni!
Już w najbliższą sobotę, 5 października o godz. 19.00 zaskakujący stand-up z Krzysztofem Koziołkiem, pisarzem, dziennikarzem, autorem kryminałów.
Będzie mrocznie i krwiście, ale też apetycznie!
Drodzy Czytelnicy,
Już w najbliższą sobotę, 5 października zapraszamy na tegoroczną Noc Bibliotek pod hasłem: Kryminał od kuchni.
Biblioteka czynna od 16.30.
Nie prześpijcie Nocy Bibliotek!
Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne na spotkania z kolejną nowością wydawniczą dla najmłodszych. W październiku czytamy książkę Jennie Poh pt. “Wielka przygoda Jeżyka”.
Nauczycieli zachęcamy do kontaktu i zapisywania grup pod nr tel. 61 4421274
W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem.
Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna kilkukrotnie bełkotał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony – ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć?
Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander podjęła decyzję – będzie myśliwą, nie ofiarą.
Ta, która musi umrzeć to ostatni tom bestsellerowej serii Millennium.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu. Trzy najlepsze przyjaciółki, jeden tragiczny wypadek.
Lucy czeka na nowe serce, odkąd tylko pamięta. Ale telefon z informacją, że znalazł się dla niej dawca, będzie słodko-gorzkim sukcesem, ponieważ by Lucy mogła żyć, ktoś inny musi umrzeć.
Julia, Helen i Phoebe przyjaźnią się od lat. Wspólnie przetrwały wiele ciężkich doświadczeń: nieplanowaną ciążę Helen, nagłą śmierć matki Phoebe, a teraz także rozpaczliwe próby Julii poczęcia dziecka razem ze znacznie młodszym mężem. Jednak każda z nich skrywa też wiele sekretów, które zaczynają wychodzić na jaw, gdy ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
Za sprawą jednego tragicznego wypadku losy tych czterech kobiet zostaną splecione już na zawsze, a Lucy dostanie wreszcie nowe serce. Tylko kto złoży tę ostateczną ofiarę?
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
W Noc Bibliotek, serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10 – 12 lat do udziału w ekscytującym, bibliotecznym śledztwie, które poprowadzi autor powieści kryminalnych Krzysztof Koziołek. Warsztaty detektywistyczne odbędą się 5 października /sobota/, o godzinie 16:30.
Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 61 4421274
We wtorek, 24 września zaprosiliśmy do Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty”na niezwykle poruszający reportaż na temat Demokratycznej Republiki Kongo. Gość spotkania Bartek Sabela opowiedział m.in. o wstrząsających warunkach pracy w kopalni diamentów i wszechobecnej korupcji.
Szacuje się, że wschodnie prowincje Demokratycznej Republiki Konga kryją złoża złota o wartości dwudziestu, może trzydziestu miliardów dolarów. Ogromna część tych zasobów leży na terenach Kivu Północnego i Kivu Południowego, prowincji graniczących z Ugandą i Rwandą. Co kilka lat wybucha gorączka złota, która ściąga mieszkańców Konga i ościennych krajów. W 2013 roku stało się to w Shabundzie, niewielkim mieście leżącym w zakolu rzeki Ulindi, niecałe dwieście kilometrów w linii prostej na zachód od Bukavu. Do Kinszasy stąd ponad dwa tysiące kilometrów, więc stolica DRK wydaje się równie odległa co Warszawa. Shabunda w narzeczu plemienia Lega to kyabunda, czyli miejsce, w którym się odpoczywa. Spokoju tu jednak nie ma, przynajmniej od czasów osady założonej przez arabskich handlarzy niewolników. A już na pewno od kiedy w drugiej połowie XIX wieku Belgowie odkryli tu złoża złota, uruchomili pierwsze kopalnie, zbudowali mosty i drogi. Wojny w Kongu nie mają jedynie podłoża etnicznego. Gra toczy się o surowce naturalne. Bogactwo kraju staje się jego przekleństwem. Nie inaczej jest w Shabundzie. Miasto leży na złocie. Wystarczy przebić się przez kilkumetrową warstwę gliny albo pójść nad Ulindi i zanurkować. W szczytowym okresie gorączki złota, między rokiem 2013 a 2016, nad rzeką pracowało sto pięćdziesiąt prowizorycznych platform do płukania złota. Co roku Shabundę opuszczała tona czystego złota o rynkowej wartości trzydziestu ośmiu milionów dolarów. A okoliczne wzgórza kryją jeszcze koltan, srebro, wolfram, platynę, bizmut, ołów, cynę, tantal, turmaliny i ametysty. Oraz diamenty. /Bartek Sabela/
Akcja: powstanie to tytuł plenerowej wystawy, którą do końca września można zwiedzać na placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Wystawa jest efektem społecznej akcji zorganizowanej przez Wydawnictwo Miejskie „Posnania” i działającą w jego ramach Pracownię Digitalizacyjną CYRYL, w partnerstwie z wielkopolskimi instytucjami i Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Od marca do maja 2018 r. w Poznaniu oraz 11 wielkopolskich miastach zbierane były nigdzie dotąd niepublikowane pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim. W Nowym Tomyślu w akcji uczestniczyła nasza biblioteka. Wystawie goszczącej w naszym mieście towarzyszył zorganizowany przez naszą bibliotekę wyjątkowy koncert Kapeli zza Winkla pt. Z jasną nutą o powstaniu, który odbył się 23 września na placu Niepodległości. Te muzyczne opowieści o powstaniu i powstańcach, z oryginalnym podejściem do tematu, lekkością i nutką humoru wywołały gromkie brawa zgromadzonej publiczności. Grażyna Matuszak – specjalista ds. edukacji regionalnej, prowadząca akcję w nowotomyskiej bibliotece, przybliżyła jej ogólną ideę. Podkreśliła, iż łącznie zebrano ponad 500 różnego rodzaju obiektów: fotografii, dokumentów, rękopisów wspomnień i życiorysów, legitymacji, dyplomów, odznaczeń i medali. Najwartościowsze kolekcje nagrodzono. Część z zebranych pamiątek jest zaprezentowana na ekspozycji wystawienniczej, około 150 znajduje się w towarzyszącym wystawie katalogu, a wszystkie można obejrzeć w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL /cyryl.poznan.pl/. Wśród dostarczonych pamiątek, które można zobaczyć na wystawie znajdują się również materiały archiwalne dostarczone przez nowotomyślan. Elektroniczne kopie dostarczonych pamiątek trafiły także do zbiorów Ośrodka Wiedzy o Regionie nowotomyskiej biblioteki. Niebawem pojawią się również na stronie Nowotomyskiej Galerii Internetowej.
Wystawa akcja: powstanie, współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, będzie prezentowana we wszystkich miastach, które uczestniczyły w zbieraniu powstańczych pamiątek. Zanim trafiła do Nowego Tomyśla była już prezentowana w Poznaniu i Chodzieży. Po Nowym Tomyślu będą mogli ją zobaczyć mieszkańcy Leszna.
Nie prześpijcie tegorocznej Nocy Bibliotek.
Sprawdźcie jak wygląda Kryminał od kuchni.
Oferujemy warsztaty detektywistyczne, kino familijne i kryminalny stand-up z Krzysztofem Koziołkiem, pisarzem, dziennikarzem, autorem kryminałów.
Ponadto: targowisko kryminałów, kryminalna półka i kryminalna kuchnia. Będzie się działo. 🙂
Poruszająca biografia jednej z największych legend w historii muzyki. Śmierć Freddiego Mercury’ego w wieku 45 lat w 1991 roku wstrząsnęła całym światem, a miliony jego fanów były w szoku, gdy dzień wcześniej artysta wyjawił w oświadczeniu, że zdiagnozowano u niego AIDS.
Książka Matta Richardsa i Marka Langthorne’a odsłania nieznane i zaskakujące fakty biografii piosenkarza, zawiera niepublikowane dotychczas wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół i znanych muzyków. Droga ku muzycznej sławie przeplata się tu z poszukiwaniem miłości i historią potwornej choroby, która w latach osiemdziesiątych XX wieku rozprzestrzeniła się po całym świecie.
Ta wyjątkowa biografia rzuca nowe światło zarówno na ostatnie lata i śmierć muzyka, jak i na historię AIDS. Podobnie jak twórczość Freddiego, ta opowieść na długo zapada w pamięć.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Niespodziewany spadek ujawnia sekretne życie dwóch sióstr, rozdzielonych przez tragiczny los…
Po śmierci babki Rose Martineau dowiaduje się, że odziedziczyła Egg, wyjątkowy dom położony gdzieś pośród lasów Sussex. Wkrótce odkrywa, że tajemniczy dom należał uprzednio do młodszej siostry babci, Sadie, o której istnieniu Rose nie miała pojęcia. Próbując wyjaśnić, co do tego stopnia poróżnilo obie siostry, Rose odkrywa również sekrety wytwornego, dekadenckiego świata lat trzydziestych dwudziestego wieku.
Tymczasem życie samej Rose, oddanej żony i matki, zostaje wywrócone do góry nogami, gdy w następstwie paskudnego skandalu jej małżeństwo zaczyna chwiać się w posadach. Dopiero kiedy uda jej się rozwikłać zagadkę przeszłości Sadie, będzie mogła pomyśleć także o własnej przyszłości…
“Okruchy życia” to niezwykła opowieść o tajemnicach, skandalach, zazdrości i pasji, rozciągających się na całe dekady dwudziestego stulecia.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Tradycyjnie od wielu lat kolejny sezon spotkań w Klubie Miłośników Podróży „Przez kontynenty”, działającym w nowotomyskiej bibliotece zainaugurowała Katarzyna Mazurkiewicz, która wraz z mężem Andrzejem jest przewodnikiem trekkingowym, autorką wystaw fotograficznych i książek o Himalajach. Obydwoje są prekursorami profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. W czwartek, 19 września podróżniczka opowiedziała o kobietach spotkanych w Himalajach i o górskich wędrówkach z perspektywy kobiety. Katarzyna Mazurkiewicz od ponad dwudziestu lat wędruje po Himalajach z grupami jako przewodnik górski. Na urlop też jeździ w Himalaje, wtedy często wędruje tylko z mężem, a czasem solo. Lubi długie trekkingi z nocowaniem w namiocie, spanie pod rozgwieżdżonym niebem i przeprawy przez górskie potoki. Najbardziej ceni sobie chwile spędzone z ludźmi z himalajskich szlaków: mieszkańcami, pielgrzymami, turystami.
Jeśli jesteś bardziej lub mniej zapracowaną kobietą lub jeśli zupełnie nie pracujesz, z pewnością z przyjemnością odprężysz się w domowym SPA. To właśnie na najbliższym spotkaniu Wyspy Kobiet, które odbędzie się w poniedziałek, 30 września o godz. 18.00 nauczymy się wytwarzać na bazie naturalnych składników oraz części roślin zapachowe, aromatyczne pralinki, które odprężą nas po całym dniu. Dowiemy się również jakie znaczenie ma dla naszego dobrego samopoczucia hortiterapia, czyli przebywanie w otoczeniu roślin, uprawianie ich i pielęgnacja.
Zapisy już od teraz pod nr tel. 614421278
Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy:)
13 września w oddziałach przedszkolnych „Jeżyki” oraz „Krasnale” w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, we współpracy z naszą filią w Sątopach odbył się Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci na samym początku dnia poznały historię Vashti – nieśmiałej dziewczynki, która dzięki malutkiej kropce i wyjątkowej nauczycielce uwierzyła w siebie i swój talent. Aby pobudzić ekspresję naszych pociech „Jeżyki” oraz „Krasnale” malowały rękoma swoje obrazy w kropki. Dzięki temu, że nie musiały malować pędzelkami, dało im to poczucie wolności i swobody w wymyślaniu najróżniejszych kropek. Aby uwieńczyć ten dzień stroiły również balony w kropki, następnie z radością przystąpiły do zabawy ruchowej z piosenkami o kropkach. Głównym celem świętowania Międzynarodowego Dnia Kropki było zwrócenie uwagi, że warto podkreślać dzieciom, że każdy z nich ma w sobie talent do odkrycia. Musi zawsze w siebie wierzyć, być odważny i chętny do tworzenia wspaniałych rzeczy.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ciekawym poetyckim konkursie organizowanym przez WBP. 🙂
https://www.wbp.poznan.pl/…/spojrzenia-2019-konkurs-poety…/…
W sobotnie popołudnie, 14 września, wspólnym wysiłkiem pracowników naszej biblioteki i grona jej partnerów Biblioentuzjastów, już po raz dziewiąty odbyła się impreza plenerowa o charakterze pikniku rodzinnego tj. Przystanek: Biblioteka! W tym roku także dzięki programowi Równać Szanse, który wsparł projekt grantem przyznanym w ramach Konkursu Specjalnego „30 lat wolności 1989 – 2019” – u progu nowego roku kulturalno-edukacyjnej działalności. Młodzież biorąca udział w programie „Równać Szanse” spisała się na medal, dbając o atrakcyjność konkurencji, oprawę fotograficzną i filmową.
Impreza przebiegała w tym roku pod hasłem: Biblioteka! Trzy dekady wolności i – oprócz tradycyjnego promowania książki i czytelnictwa w naszym lokalnym środowisku – akcentowała przypadające w 2019 roku historyczne rocznice wydarzeń związanych z polską wolnością i demokracją, a szczególnie: przypadającą 4 czerwca – 30 rocznicę zwycięstwa „Solidarności” w wyborach parlamentarnych, powołanie pierwszego niekomunistycznego Prezesa Rady Ministrów oraz rocznice przystąpienia Polski do NATO (20 rocznica) i UE (15 rocznica).
Przystanek: Biblioteka! tradycyjnie miał postać Wielodziedzinowego Konkursu Wiedzy i Umiejętności, w którym uczestniczyły kilkuosobowe zespoły rodzinne lub koleżeńskie, odwiedzające usytuowane wokół biblioteki przystanki tematyczne. W tym roku były to – Przystanek: I Dekada (1989 – 1999), Przystanek: II Dekada (1999 – 2009), Przystanek: III Dekada (2009 – 2019) oraz Przystanek: Kapsuła czasu. Uczestnicy imprezy wykonywali przygotowane na poszczególnych przystankach konkursowe zadania, pozwalające wykazać się wiedzą, inwencją, różnorodnymi umiejętnościami i sprawnościami. Scenariusz imprezy wzbogacony był również różnorodnymi animacjami, plebiscytami, degustacjami, pokazami oraz występami zespołów Prywatnego Ogniska Muzycznego.
W ramy tegorocznego Przystanku: Biblioteka! wpisana została także nowotomyska odsłona Narodowego Czytania. Nowele polskie na tarasie biblioteki czytali członkowie stowarzyszeń mających swą siedzibę w podnowotomyskich wsiach. Fragmenty noweli „Dym” Marii Konopnickiej czytali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy WSI Nowa Róża: Elżbieta Jędrzejczak, Natalia Walkowiak i Maciej Marchewka. W postacie bohaterów „Katarynki” Bolesława Prusa wcielili się bywalcy spotkań w bibliotecznej filii w Bukowcu: Aneta Brudło, Danuta Łebkowska, Oskar Skrzypczak i Wojtek Karpowicz. Natomiast fragmenty „Orki” Władysława Reymona czytali przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Wytomyślu: Anna Sobieraj, Monika Sommerfeld i Jan Bąbelek.
Atrakcją muzyczną imprezy były występy trzech zespołów Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu: Triola Singers, Triola Band i After Beat.
Partnerzy tegorocznego Przystanku: Biblioteka!:
Polska Fundacja Dzieci I Młodzieży, Burmistrz Nowego Tomyśla, Starosta Nowotomyski, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Bolewice, Biblioentuzjaści, Grupa Filmowa APOLLO, Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi Nowa Róża, Koło Gospodyń Wiejskich w Wytomyślu, Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowy Tomyśl.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Nasz Dzień po Dniu, Dzień Nowotomysko-Grodziski, Głos Wielkopolski, Wielkopolska. Magazyn informacyjny.pl, PNT.INFO.PL, Nowiny Lokalne, nowytomysl.naszemiasto.pl
Darczyńcy:
Burmistrz Nowego Tomyśla, Starosta Nowotomyski, Firma ZBORAŁA, ALKOM SERWIS Sp. z o.,Comland Rafał Nowak, Bank Spółdzielczy, KIEL Polska Sp. z o. o., Zakład Ogólnobudowlany Tomasz Ewiak, PHU „Mik” Piosik, Nowotomyska Spółdzielnia Pracy, Restauracja – Kawiarnia „Chopina 21”, PHU „Ramzes”, Hotel. Restauracja „Kopernik”, Restauracja „Chmiel i Wiklina”, Pizzeria SOPRANO, Vinoteka „Poznańska 19”, Restauracja SANDRA, Smaczne jadło, Kawiarnia ATRIUM, TOP TOMYŚL Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Wędliniarstwo Stefan Słociński Bukowiec, Polska Wiklina Rafał Górczyński, Studio Fitness Sylwia Szeliga, Foto GABI, FOTOGRAFIA Anna Waberska, PHU „Cypisek” Maria Nawrot, Braun Aesculap CHIFA, Kwiaciarnia MINIATURKA, Kwiaciarnia CASABLANCA, Kwiaciarnia AZALIA, Maniex. Sklep ze sprzętem RTV i AGD, ZIK, NDH Pawelec, Music – Fan, Drogeria „Nagietek”, Mania Mineral & Organic Cosmetics (Kosmetyki Naturalne), Wrestling Cross Gym, Studio 42 (Salon Fryzjerski), Gabinet Kosmetyczny „Anna”, Kraina Alvina, Katarzyna Kudełka, Ryszard Pozdrowicz, Zdzisław Połącarz, Karawana Eskimosów, Kapela „Zza Winkla”, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy
We wtorek, 24 września o godz. 18.00 zapraszamy do naszego Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty” na spotkanie z Bartkiem Sabelą zatytułowane: Jądro chciwości. Demokratyczna Republika Konga.
Bartek Sabela (ur. 1982) – w wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z Kontynentami (laureat Progu 2018), Dużym Formatem Gazety Wyborczej oraz magazynem Pismo, jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W piątek, 27 września o godz. 18.00 zapraszamy na żartobliwą, pełną kulturalnego humoru opowieść o mężczyznach w życiu przysłowiowej Danuty, opowieść, którą obok żartów tworzą piękne piosenki z repertuaru niezapomnianej Danuty Rinn.
“Gdzie ci mężczyźni?”
“Kto ma tyle wdzięku co ja?”
“Nie mam woli do zamęścia”
– te i wiele innych równie pięknych acz mniej znanych utworów w czarującej interpretacji Beaty Lerach usłyszą widzowie, którzy wybiorą się na koncert “Danuta, mężczyźni i żart”.
O uśmiech widzów zadba – prowadząc koncert z dużą dozą kulturalnego humoru – Rafał Piechota, autor cyklu “Uzdrowisko Piosenka – Zdrój”.
W koncercie wystąpią: Beata Lerach, Rafał Piechota, Jacek Skowroński i Wojciech Winiarski.
Koncert będzie dedykowany Biblioentuzjastom, darczyńcom i przyjaciołom biblioteki.
Już w czwartek, 19 września o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze w nowym sezonie spotkanie w Klubie Miłośników Podróży Przez kontynenty. Gościem będzie Katarzyna Mazurkiewicz, która opowie o kobietach spotkanych w Himalajach, o górskich wędrówkach z perspektywy kobiety i o tym, dlaczego nie chciała poprowadzić wyprawy trekkingowej „tylko dla kobiet”.
Katarzyna Mazurkiewicz od ponad dwudziestu lat wędruje po Himalajach z grupami jako przewodnik górski. Na urlop też jeździ w Himalaje, wtedy często wędruje tylko z mężem, czasem solo (raczej z lokalnymi przewodnikami niż samotnie). Lubi długie trekkingi z nocowaniem w namiocie, spanie pod rozgwieżdżonym niebem, przeprawy przez górskie potoki. Najbardziej ceni sobie chwile spędzone z ludźmi z himalajskich szlaków: mieszkańcami, pielgrzymami, turystami. Tych spotkań nie da się zaplanować a do tego są niepowtarzalne. O nich też opowie…
W sobotę, 14 września 2019 r. biblioteka będzie nieczynna.
Zapraszamy od godziny 15.00 na imprezę plenerową Przystanek: Biblioteka!
Niecenzurowana opowieść o początkach III RP. Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. “Most”, największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy – Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP. Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.
Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas – z “krawężnika”, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył.
Jerzy Dziewulski
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi. Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu. Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą. Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony. I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Ostatnie szkolenie dla bibliotekarzy z terenu powiatu nowotomyskiego w ramach projektu: Bibliotekarze – teraz my!, które odbyło się w naszej bibliotece w środę, 11 września, zakończyło cały cykl czterech szkoleń, trwających od kwietnia do września 2019r. Podczas nich bibliotekarze dowiedzieli jakie są aktywne formy pracy z młodzieżą, jak wykorzystywać nowe technologie w do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz jak kształtować wizerunek biblioteki i bibliotekarza. Środowe szkolenie dotyczyło trudnego zagadnienia, bo sytuacji konfliktowych w pracy, ich zapobieganiu i rozwiązywaniu. Było ono niezwykle energetyczne i treściwe. A to za sprawą psycholożki i trenerki z bogatym doświadczeniem – Dominiki Cieślikowskiej. Podczas szkolenia bibliotekarze zostali przygotowani do radzenia sobie z problemami, jakie napotykają w swojej pracy zawodowej, szczególnie w kontaktach z różnymi grupami czytelników m.in. z tzw. trudnymi czytelnikami. Trenerka szeroko omówiła zagrożenia występujące w pracy bibliotekarza, a także sposoby zapobiegania tym zagrożeniom, podstawowe metody pracy z różnymi odbiorcami, style komunikowania się oraz techniki wywierania wpływu w relacjach interpersonalnych.
Warto dodać, że projekt Bibliotekarze – teraz my!, którego koordynatorem była Róża Mleczak, poza szkoleniami, obejmował również ciekawą i inspirującą wizytę studyjną w bibliotece w Oświęcimiu.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu: Bibliotekarze – teraz my!, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.
Dyskusyjny Klub Książki w doskonałej formie i humorach rozpoczął cykl spotkań. W gościnnej Czytelni czujemy się znakomicie.
Poniżej fotorelacja z 3 września 2019 r.
Ze względu na deszczową pogodę dzisiejszy koncert został przełożony na poniedziałek, 23 września.
Od 9 do 30 września 2019 r. zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej “akcja: powstanie”, która stanęła na placu Niepodległości przy pomniku powstańców!
Wirtualne muzeum historii Poznania CYRYL.PL, działające w ramach Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”, od marca do maja 2018 r. prowadziło społeczną AKCJĘ: POWSTANIE. W Poznaniu oraz 11 wielkopolskich miastach zbierane były nigdzie dotąd niepublikowane pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W Nowym Tomyślu w akcji uczestniczyła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu.
Wszystkie udostępnione a ramach akcji przedmioty zostały zdigitalizowane, prawie 500 obiektów znalazło się w sieci w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL. Wśród nich dominują medale, odznaczenia, legitymacje i dyplomy, są też fotografie, listy, własnoręczne życiorysy, wspomnienia.
Kontynuacją akcji jest prezentacja fotografii nagrodzonych i wyróżnionych obiektów w postaci wielkoformatowej wystawy plenerowej, która w 2019 roku odwiedza wielkopolskie miasta uczestniczące w AKCJI: POWSTANIE.
Wystawa była prezentowana w Poznaniu, Obornikach, Chodzieży i Kępnie, obecnie odwiedza kolejne wielkopolskie miasto: Nowy Tomyśl.
Wystawa jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Segregacja śmieci to bardzo ważna sprawa! Nie mają co do tego wątpliwości uczestnicy jednej z wakacyjnych atrakcji zorganizowanych w Strefie Koloru. 29 sierpnia odbył się ekologiczny spektakl teatru lalek w wykonaniu Pracowni za Piecem, w trakcie którego, dzięki śledztwu przeprowadzonemu przez detektywa Zielone Oczko, dzieci dowiedziały się jak poprawnie segregować odpady.
W przedstawionej historii widzowie poznali problemy różnokolorowych pojemników. Każdy z nich narzekał, że ludzie nic sobie nie robią z segregacji, która jest istotna dla nas wszystkich. Opowiadały, jak często ktoś bezmyślnie wrzuca do nieodpowiednich koszy różne śmieci. Na miejsce został wezwany detektyw Zielone Oczko, który postanowił rozwikłać zagadkę. W trakcie spektaklu pojawiła się również Pani Ekolog, która pomogła dzieciom w prawidłowej segregacji odpadów. W poszczególne role wcielili się Milena i Ryszard Muzyczukowie – autorzy imponujących, ręcznie wykonanych lalek oraz pomysłów na spektakle o różnorodnej tematyce. Przedstawienie zostało z zadowoleniem przyjęte przez małych widzów, jak również przez towarzyszących im dorosłych. Ważnym akcentem popołudniowego spotkania w bibliotece było rozdanie nagród oraz dyplomów, na które nasi młodzi czytelnicy zasłużyli angażując się w zaproponowane przez Strefę Koloru czytelnicze inicjatywy. Przed spektaklem, imienne dyplomy i gratulacje otrzymały dzieci objęte ogólnopolskim projektem Instytutu Książki pt. „Mała Książka – wielki człowiek”, które za swoją czytelniczą aktywność uzbierały już 10 naklejek na swoich Karatach Małego Czytelnika. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń spotkania było rozdanie nagród uczestnikom zabawy zaproponowanej na okres wakacji. Grę w „Wakacyjne bingo”, polegającą na zabieraniu pieczątek za wypożyczanie książek spełniających ściśle określone w karcie do gry kryteria, z powodzeniem ukończyło aż 50. młodych czytelników. Serdecznie gratulujemy!
Ludzie z pierwszych stron gazet: Nałkowska, Barszczewska, Halama, Mościcki, Gombrowicz i ci mniej znani: Straszewicz, Parnell, Pruszkowski, Roszkowska, Stempowski – w scenerii upalnego lata. Ich nadzieje, tęsknoty, żarty, marzenia i plany. Szlaki przemierzane luksusowymi, szybkimi wagonami o aerodynamicznych kształtach, liniami LOT-u, ale także własnymi samochodami oraz ekonomicznymi wagonami trzeciej klasy. Raiki dla bogatych: Zakopane, Jurata, Krynica, Zaleszczyki i urokliwe letniska: Kosów Huculski, Jaworze, Kazimierz. Słoneczny polski modernizm Ciechocinka oraz campingi wagonowe. Wszystko to w innych niż dzisiejsze granicach i często w zapomnianych pejzażach.
“Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok lambeth-walk, w Zakopanem zabawy letników i artystów, na Polesiu arystokratów, dyplomatów i szefa brytyjskiej misji wojskowej polującego na kaczki. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy, a jeśli, to po trzech tygodniach zwycięska defilada w Berlinie, nasza i sojuszników. Mamy gwarancje Anglii. Książka Anny Lisieckiej – pełna szczegółów, epizodów, ludzi krótko obecnych albo znikających wraz z wybuchem wojny w 1939 – odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój. Po raz drugi w życiu poczułem się trzynastolatkiem na progu wieku dojrzewania. Weź pod rękę damę swą, idź na spacer razem z nią – wzywał lambeth-walk w Zakopanem.”
Jacek Bocheński
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Mały biały domek nad morzem, któż o nim nie marzył?
Specjalistka od aranżowania nieruchomości na sprzedaż, Matylda Radwan, ma twardy orzech do zgryzienia – tego domu akurat nikt nie chce kupić. W ciągu kilku letnich tygodni musi dokonać całkowitej metamorfozy. Nie spodziewa się, że zmiany dotkną również jej życia, w którym pojawią się zwariowany autostopowicz, przystojny archeolog poszukujący skarbów we wrakach statków i tajemnicza młoda dziewczyna, tęskniąca za swoją matką. Ich drogi przetną się na plaży pośród wydm, a spotkanie zaowocuje czymś więcej niż tylko letnią przelotną znajomością.
Urocza, pełna słońca opowieść o oczekiwaniu, marzeniach i wielkich nadziejach, które nosimy w sercu, czasami bojąc się do nich przyznać. A życie potrafi nas zaskoczyć najbardziej niezwykłym rozwiązaniem…
Pierwszy tom nadmorskiej serii „Przylądek wichrów”, której akcja toczy się w prześlicznych Dębkach nad Bałtykiem.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
W piątek, 30 sierpnia, nasza biblioteka świętowała podsumowanie projektu: Poezja i rap z ulicy Witosa 8. Młodzież biorąca udział w tym projekcie, zrealizowanym dzięki grantowi z programu Równać Szanse 2018 i wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, tuż przed zakończeniem wakacji, zaprosiła na wyjątkowy koncert poetycko-muzyczny. Wyjątkowy, bo przeplatający dwa światy: poezję i rap. Wśród gości wieczoru znaleźli się: rodziny występujących, przyjaciele, znajomi, poeci Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich oraz miłośnicy poezji i rapu. Młodzież podziękowała Staroście Powiatu Nowotomyskiego – Andrzejowi Wilkońskiemu za wsparcie projektu, które umożliwiło młodym raperom profesjonalne wydanie płyty zatytułowanej „Rap z ulicy Witosa 8”. Koncert rozpoczął się od tego, co inspirowało młodzież podczas trwania projektu, czyli od poezji…, lecz nie tej Norwida, Miłosza, czy Szymborskiej, tylko poezji naszych lokalnych poetów, skupionych wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich. Czytana poezja przeplatana była raperskimi utworami w wykonaniu: Adriana Napierały, Kacpra Barana, Aleksego Nowotnika, znanego pod pseudonimem Czempion oraz Karola Zarzyckiego, czyli KKZ. Tego wieczoru nikt nie wyszedł z sali koncertowej bez prezentu w postaci płyty nagranej przez nowotomyską młodzież, która włożyła dużo pracy, wysiłku, a przede wszystkim serca w realizację tego interesującego zadania. Ogromne brawa dla: Adriana Napierały, Aleksego Nowotnika, Karola Zarzyckiego, Kacpra Barana, Kaji Mika, Zuzanny Bąkowskiej, Wiktorii Tobys, Zuzanny Olsztyńskiej, Julii Wicher, Martyny Woźnej, Roksany Kotlarskiej, Eryka Wilgowicza, Maksa Karkosa i koordynatorki projektu Małgorzaty Kaczmarek.
Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii “Mała książka – wielki człowiek”! Zapraszamy rodziców i dzieci w wieku od 3 do 6 lat po odbiór wyjątkowego prezentu – Wyprawki Czytelniczej na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Wyprawki można odbierać w Strefie Koloru oraz wszystkich naszych bibliotecznych filiach.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Zdrowie to podstawa, a o tym, że należy o nie odpowiednio dbać warto przypominać przy każdej możliwej okazji. Całe wakacje w Strefie Koloru zostały wykorzystane do promowania zdrowego stylu życia, a posłużyły do tego oczywiście książki i to nie przypadkowe. „Wakacyjne bingo” – gra dla dzieci i młodzieży ogłoszona na początku lipca została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez młodych czytelników, generując spory ruch na ich bibliotecznych kontach. Zabawa polegała na pobraniu w Strefie Koloru karty do gry i wypożyczaniu książek spełniających określone kryteria, takich jak np. obecność ilustracji przedstawiającej owoc, warzywo w tytule, wątek o sportowcu, książka z przepisami kulinarnymi lub taka, w której bohater jeździ na rowerze. Kryteriów było sporo, a dobrej, czytelniczej zabawy jeszcze więcej. Tym bardziej, że na młodych czytelników, którzy wypożyczyli i przeczytali wszystkie wymagane książki czekały nagrody. Zostały wręczone pod koniec wakacji – 29 sierpnia i towarzyszyła temu wyjątkowa atrakcja. Tego dnia, w Strefie Koloru odbył się spektakl teatru lalek w wykonaniu Pracowni za Piecem, w trakcie którego, dzięki ekologicznemu śledztwu przeprowadzonemu przez detektywa Zielone Oczko, dzieci dowiedziały się jak poprawnie segregować śmieci. Nie było to jednak jedyne śledztwo w ważnej, zdrowej sprawie przeprowadzone podczas tych wakacji. W dniach 26, 27, 28 sierpnia odbył się bowiem cykl bibliotecznych zajęć dla młodych czytelników skupionych wokół serii dietetycznych kryminałów autorstwa Moniki Oworuszko. W trakcie spotkań w Strefie Koloru dzieci, za sprawą czytanych na głos książek poznały mieszkańców sklepu spożywczego: Walentego Węglowodana, Tęgomira Tłuszcza, Werę Wodę i Błażeja Białko, a ich losy dostarczyły solidnej porcji wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Cenne informacje zdobyte z książek posłużyły następnie do zabaw, prac plastycznych i konkurencji. Wakacyjny czas spędzony w bibliotece upłynął twórczo, pożytecznie i na pewno każdemu wyszedł na zdrowie!
Po wakacyjnych wojażach i letnich przygodach, czas na atrakcje przygotowane na wrzesień przez naszą bibliotekę.