Miesiąc: lipiec 2019
Drodzy Czytelnicy!
Od jutra, czyli 1 sierpnia można pobierać kody do Legimi na miesiąc sierpień. Spieszcie się bo ich ilość jest ograniczona, a bestsellery i nowości czekają na Was.
Oto piętnaście emocjonujących i niesamowitych opowiadań – formy, której Archer jest prawdziwym mistrzem! Wśród ich bohaterów cała galeria postaci: nieco zgorzkniały, młody detektyw z Neapolu, który przybywa do włoskiego miasteczka położonego na wzgórzu, by rozwiązać zagadkę morderstwa; zarozumiały uczeń, który odkrywszy źródło zamożności ojca, całkowicie zmienia swoje życie; kobieta, która ośmiela się rzucić wyzwanie mężczyznom na jednym z elitarnych amerykańskich uniwersytetów; sprytne małżeństwo, które na emeryturze odkryło znakomity sposób na dostatnie życie; i wielu innych. Ich błyskotliwie opowiedziane historie wprawiają w dobry humor, przestraszają, pobudzają do refleksji, są esencją gawędziarskiego talentu autora.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Malcolm XD w ciągu ostatnich kilku lat opublikował w Internecie kilkadziesiąt krótkich opowiadań, które przyciągnęły przed ekran ponad 2 miliony czytelników. To spod jego klawiatury wyszła kultowa już historia o „Ojcu wędkarzu”, która doczekała się nawet ekranizacji (scenariusz do „Fanatyka” napisał sam Malcolm XD, reżyserią zajął się Michał Tylka, a w filmie zagrali m.in. Piotr Cyrwus, Marian Dziędziel, Jan Nowicki czy Anna Radwan). „Emigracja” to książka o młodym człowieku, który po ukończeniu małomiasteczkowego liceum decyduje się na wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii. W charakterystyczny „pastowy” sposób opowiada o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad, które nadal nie zostało w wyczerpujący sposób przedstawione w polskiej literaturze. To opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w przygody trasie do Londynu i samym życiu emigranta. O tirowcach, cygańskich handlarzach kamperami, anarchistach-squattersach, recydywistach ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości, rosyjskich oligarchach, zubożałej angielskiej arystokracji, stulejarzach i klubach go-go.
Beware, przed Wami legenda polskiego internetu w wersji analogowej.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Na zakończenie lata proponujemy Państwu niezwykle inspirującą wystawę prac absolwentów, uczniów i nauczycieli Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Jaworze i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Wernisaż, który odbędzie się w czwartek, 22 sierpnia o godz. 15.00 będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z dorobkiem twórców obu placówek, które w różnych formach nieustannie, ramię w ramię ze sobą współpracują.
Eksponaty można oglądać do 20 września.
Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?
Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.
Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.
Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?
Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Za dużo tego wszystkiego jak na jedną osobę… Może ktoś dopisze za mnie szczęśliwe zakończenie? – tak napisała zwyciężczyni konkursu literackiego „Opowiedz nam swoją historię”. To właśnie jej opowiadanie zainspirowało autorkę do napisania tej niezwykle wzruszającej powieści. Czy prawda może wyzwolić? Czy może lepiej nie wiedzieć o przykrych wydarzeniach z przeszłości?
Natalia i Paweł to małżeństwo, które z pozoru wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że ma niepokojące znamię na dnie oka. Jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Wyjeżdża do specjalistycznej kliniki. Podczas konsultacji spotyka swoją dawną miłość: Szymona, który teraz jest profesorem okulistyki. Co wyniknie z tego spotkania?
Cztery lata później na świat przychodzi syn Natalii i Pawła. Niestety niebawem okazuje się, że chłopiec ma zespół Aspergera. Małżeństwo nie wytrzymuje kolejnej próby i zaczyna się od siebie oddalać. Pewnego dnia Paweł znika, zostawiając po sobie pustkę i długi…
Czy Natalia zdoła odbudować swoje życie? Czy można pogodzić się z myślą, że małżeństwo było zbudowane na kłamstwie? Jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla niej los?
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Poznaj fascynującą opowieść dojrzałej kobiety o cieple domowego ogniska, przeciwnościach losu oraz poszukiwaniu szczęścia i miłości.
Opowieść, w której każde pokolenie kobiet znajdzie coś dla siebie. Katarzyna Dowbor, ikona polskiej telewizji, otwiera przed czytelniczkami drzwi do swojej prywatnej posiadłości. Oprowadza nas po zakamarkach swojego życia, jednocześnie dzieląc się sprawdzonymi poradami i patentami, dzięki którym będziemy mogły z uśmiechem na ustach celebrować każdy dzień. Udowadnia, że przekroczenie magicznej granicy pięćdziesięciu lat to nie koniec świata, a początek nowego, fascynującego rozdziału w życiu każdej kobiety. Katarzyna Dowbor zręcznie przeplata porady historiami ze swojej codzienności. Z Apetytu na życie dowiesz się, jak zbudować trwałe relacje rodzinne, stworzyć codzienne rytuały oraz jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Poznasz sprawdzone sposoby i patenty, dzięki którym odnowisz stare meble i ugotujesz pyszną kolację dla znajomych. Uzyskasz również praktyczne wskazówki, jak stworzyć i zadbać o przydomowy ogród.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Ile jest w stanie zrobić matka, by uratować swoje jeszcze nienarodzone dziecko?
Diane Chamberlain, autorka bestsellerów z listy “New York Timesa”, przedstawia poruszającą historię matki, która decyduje się wyruszyć w nieznane, by ratować życie upragnionego dziecka. Kiedy Carly Sears, młoda wdowa po żołnierzu, który zginął w Wietnamie, dowiaduje się, że jej nienarodzona córeczka cierpi na nieuleczalną wadę serca, przeżywa załamanie. Jest rok 1970, lekarze nie są w stanie pomóc dziecku. Szwagier Carly, fizyk o tajemniczej przeszłości, zdradza jednak, że być może istnieje sposób, by uratować maleństwo. To burzy jej dotychczasowy świat. Będzie musiała odnaleźć w sobie niezwykłą siłę i odwagę, o których istnienie nawet się nie podejrzewała, zaryzykować życiem, porzucić to, co bliskie sercu i dobrze znane. A wszystko to z miłości do nienarodzonego dziecka.
“Wyśniłam cię, córeczko” to niezwykła, przekraczająca granice gatunków, zapierająca dech w piersiach opowieść o walce, jaką musi stoczyć młoda matka, by ratować życie nienarodzonego jeszcze dziecka i rodzinę. Diane Chamberlain wykracza poza granice nauki i wiary, by stworzyć niezapomnianą opowieść.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Zrozumieć wielowarstwowość słowa WOLNOŚĆ pomógł młodzieży gość specjalny Wojciech Budzisz – historyk. W ramach projektu Przystanek: Biblioteka! edycji IX, w tym roku pod hasłem Trzy dekady wolności, młodzież projektowa w poniedziałkowe popołudnie wysłuchała ponad 3- godzinnej prelekcji pt. “30 lat wolności 1989 – 2019” opracowanej i przeprowadzonej z myślą o młodych odbiorcach w wieku od 14 do 19 lat.
12- osobowa grupa cofnęła się o 30 lat i prześledziła kalendarium wydarzeń od 1989 roku aż po dzień dzisiejszy. Jednocześnie na zasadzie porównawczej, poprzez przykłady z życia codziennego pan Wojciech bez koloryzowania przedstawił młodzieży obraz życia społecznego i kulturalnego lat 1989-2019. Młodzież podczas spotkania z historią miała okazje zobaczyć kartki na mięso z domowego zbioru pamiątek zaproszonego gościa.
Na zakończenie historyk – pan Wojciech Budzisz powiedział bardzo ważne zdanie:
Należy pamiętać , że ta wolność, którą dziś mamy to nie jest coś, co jest dane raz na zawsze. Należy ją doceniać, chronić i przede wszystkim pielęgnować jak roślinkę.
Jednocześnie zachęcił wszystkie młode osoby uczestniczące w projekcie, by w wolnej chwili porozmawiali z rodzicami, dziadkami o tym jak było….
5 lipca w naszej czytelni odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne uczestników projektu
Przystanek: Biblioteka ! Trzy dekady wolności , na który otrzymaliśmy grant 4.900zł z programu Równać Szanse w ramach Konkursu Specjalnego – 30 lat wolności 1989 – 2019.
Tego dnia młodzież poznała szczegółowy harmonogram działań. Natomiast koordynatorka projektu– Małgorzata Kaczmarek przypomniała główne cele projektu:
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie miała okazje poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń po 1989,następnie ta wiedza przyda się uczestnikom projektu do zaplanowania Przystanku: Biblioteka! edycji IX pod hasłem: Trzy dekady wolności. Niewątpliwie udział w tym przedsięwzięciu sprawi , iż grupa projektowa będzie bardziej świadoma wagi zmian społecznych. Natomiast zaplanowane działania rozwiną wśród uczestników postawy obywatelskie oraz uświadomią europejskość korzeni. Ponadto młodzież nowotomyska dzięki udziałowi w projekcje nauczy się współpracy w grupie(zarówno z rówieśnikami jak i bibliotekarzami),pozna instytucje współpracujące z placówką, nabędzie umiejętności organizacyjne oraz pozna swoje mocne i słabe strony.
Spotkanie integracyjne rozpoczęliśmy tradycyjnie od przedstawienia się. Cała 12 -osobowa grupa okazało się jest bardzo zróżnicowana wiekowo : od 14 do 19 lat. Zdecydowanie w grupie przeważają dziewczyny. Podczas spotkania gościliśmy przez chwilę historyka, poetę pana Wojciecha Budzisza. Dzięki jego obecności udało się grupie zaplanować termin wykładów pt. „30 lat wolności 1989 – 2019”.
Na dobry początek zabawy, rozpoczęliśmy spotkanie integracyjne od rozgrzewki umysłowej! Młodzież w każdym wieku zna doskonale zabawę Kim jestem ? Ta zabawa również przypadła do gustu grupie projektowej. W poznaniu się pomogła nam również zabawa integracyjna: pogaduszki w przedziale ( nazwana tak przez koordynatorkę ).
Po zapoznaniu się przyszła pora na wspólną sesję zdjęciową. Młodzieży szczególnie przypadła do gustu nasza „czytelniana” antresola.
Na koniec koordynatorka wyraziła nadzieje, że niesamowita atmosfera i radość jaka panowała wśród uczestników spotkania trwać będzie przez cały okres realizacji projektu i będzie zapowiedzią wielu nowych i inspirujących pomysłów na tegoroczną edycję przystanku !
Pewna młoda szeptucha zupełnie inaczej wyobrażała sobie objęcie swojej pierwszej praktyki. Wiedziała, że w chatce babci Radomiły, poprzedniej bielińskiej szeptuchy, na próżno oczekiwać bieżącej wody, a za potrzebą trzeba będzie biegać do wychodka, ale… Nie spodziewała się, że na miejscu zastanie doszczętnie splądrowany dom. Co tam dom! Kredens! Kredens pełen maści, kremów, ziół i nalewek!
Chociaż z drugiej strony nie można powiedzieć, by bielinianie specjalnie palili się do odwiedzin u następczyni Baby Radomiły. Kredens spokojnie mógłby sobie stać pusty. Tyle że brak klientów to brak pieniędzy. A na ich nadmiar Jaga niestety nigdy nie mogła narzekać. Gdyby to były jej jedyne problemy, poradziłaby sobie z nimi śpiewająco. Bogowie jedni wiedzą, jaki charakterek kryje się w niepozornym ciele. Na miejscowych starczyłby jeden, góra dwa uroczki. Gorzej, że świętokrzyskie miasteczko wyjątkowo upodobały sobie wszelkiej maści demony i krwiożercze upiry…
Szeptucha w walce z nimi może liczyć tylko na siebie – bo przecież nie na wyjątkowo mało rozgarniętego Mszczuja, miejscowego żercę. Ach, byłaby zapomniała. Swoje usługi ofiarował jej też pewien wyjątkowo ognisty bóg.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło opisu: https://www.empik.com
Masz problem? Nie chowaj go, nie zagłuszaj. Szukaj pomocy i proś o radę. Ten mądry i niezwykle praktyczny poradnik pomoże wyjść z niejednego życiowego zakrętu.
Co robić, gdy:
– rodzina ingeruje w nasze życie osobiste
– w pracy spotykamy osoby toksyczne
– przyjaciele nas opuszczają
– wykańcza nas własna uprzejmość
– boimy się przekroczyć strefę komfortu
– czujemy się rozczarowani i niespełnieni
– rozstaliśmy się, ale… nie do końca
– nasze dzieci się kłócą.
Katarzyna Miller, najsłynniejsza polska psycholog, zawsze uśmiechnięta, pogodna i szczera aż do bólu, odpowiada na listy kobiet i mężczyzn, którzy szukają u niej pomocy i rady w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Pytają o związki, miłość, samotność, relacje z samym sobą. Proszą o wskazówki w momentach trudnych, wyjątkowych, czasem po prostu chcą się komuś wygadać. Ufają autorce, bo nigdy nie owija w bawełnę. Potrafi zganić, doradzić, powiedzieć, że coś jest ślepą uliczką. Pisze prostym, żywym, autentycznym językiem. To książka, nad którą się zamyślimy, nieraz roześmiejemy i nierzadko też wzruszymy. Potrzebna każdemu i każdej z nas. A zamykając ją, będziemy trochę lepsi dla samych siebie.
Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów” w naszej bibliotece już za nami. Trzy stoły graczy – dużo zaangażowania i emocji. Przestrzeń sali wystawowej sprzyjała koncentracji i zaskakującym strategiom na wygrane. Dziękujemy gorąco twórcom gry – zbąszyńskiej Fundacji TRES i wszystkim uczestnikom. Biorący udział w rozgrywkach w nagrodę otrzymali unikatowe egzemplarze gry na własność.
Ideą, która przyświecała autorom przy budowaniu gry było stworzenie nowoczesnego medium, które wspomoże popularyzację pamięci Powstania Wielkopolskiego zarówno wśród Wielkopolan, jak i mieszkańców innych regionów. Gra nie jest jednak symulatorem walk. Ma za pomocą starej fotografii przenosić graczy do miejsc, w których odbywały się realne działania wojenne, pokazywać uczestników w różnych kontekstach istotnych dla tamtego czasu wojennego. Tu jednak gracze mają całkowity wpływ na bieg wydarzeń, który w efekcie może się różnić od historycznych rozstrzygnięć.
Narracja zbudowana została wokół szklanych negatywów z atelier Constantego Sikorskiego – zbąszyńskiego fotografa, który stawiał przed obiektywem aparatu żołnierzy z obu stron politycznej barykady. Najwyraźniej jednak nie traktowali go jako wroga czy szpiega – skoro pozwalali fotografować nawet sztaby swoich wojsk. Wydaje się, że wojskowi doceniali wagę fotograficznego fachu w trudnych realiach wojny. Ciekawostką jest, iż w tej grze to FOTOGRAF, a nie GENERAŁ rozdaje karty.
Projekt został współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, ze środków Powiatu Nowotomyskiego w ramach otwartego konkursu ofert 2019 r., a także ze środków Powiatu Wolsztyńskiego w ramach realizacji zadania publicznego.
Fundacja TRES prowadzi działania wspierające inicjatywy promujące komunikację międzykulturową, twórców, gromadzenie i udostępnianie dóbr kultury, promocję wielokulturowego dziedzictwa Polski. Realizuje wiele projektów artystycznych, edukacyjnych i wydawniczych, zwłaszcza związanych z fotografią. Wśród przedsięwzięć fundacji znalazły się m.in. projekty „Skarby Biblioteki Kórnickiej” w ramach którego powstał kanał YouTube poświęcony Bibliotece Kórnickiej https://www.youtube.com/channel/UCNnY4HgZn3-9I5nbwmaZosg/videos, inwentaryzacja grobów polskich regionu paryskiego, warsztaty fotograficzne dla podopiecznych zakładów poprawczych, film o Feliksie Chiczewskim, digitalizacja szklanych negatywów, archiwum materiałów związanych z deportacją Żydów do Polski w 1938, a także wystawy fotograficzne i wydawnictwa książkowe, w tym „Zbąszyń – wędrówki po mieście”, „Region Kozła. Vademecum”, „Na obcej ziemi – groby polskie na cmentarzach paryskich i Montmorency”, „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie. Deportacje polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszynia”, czy „Elementarz tradycji Regionu Kozła”.
A jeśli macie ochotę na wypróbowanie własnych sił w tej grze, to przyjdźcie do naszej czytelni – tam można z przyjaciółmi przez cały rok zagrać w grę „Z pamięci szklanych negatywów wywołaj powstanie”. I jak mówi jej autor: Zobaczycie, że „wywołać” ma w tej grze wiele znaczeń.