Miesiąc: kwiecień 2019
W ramach cyklu: „Seniorzy w natarciu”, w poniedziałek 29 kwietnia w naszej bibliotece seniorzy z Domu Dziennego Pobytu uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej z ratownikiem medycznym Błażejem Lipieckim.
Uczestnicy warsztatów zobaczyli w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, która została zaprezentowana na specjalnym fantomie. Wszyscy seniorzy z uwagą słuchali ratownika medycznego, bo przecież ta wiedza może przydać się w każdym wieku i w każdym momencie. W dalszej części spotkania omówione zostały zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkach takich, jak: udar, zawał serca zasłabnięcie oraz atak padaczkowy. Są to najczęściej występujące przypadki chorób, zagrożeń życia i zdrowia, na jakie narażone są osoby starsze. Jako że wielu seniorów opiekuje się wnukami przydatne okazały się również informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom.
Należy mieć świadomość, że może się zdarzyć iż będziemy odpowiadać za życie drugiego człowieka. Wówczas to od naszych reakcji, naszych czynności, które wykonamy, będzie zależało to czy dana osoba przeżyje czy tej szansy nie będzie miała. Dlatego tak ważne jest odpowiednie i spokojne reagowanie !
Gabriela Gargaś – czarodziejka kobiecych uczuć – zaprasza do urokliwego pensjonatu w Bieszczadach, gdzie wszystko może się zdarzyć…
W małym bieszczadzkim miasteczku czas płynie leniwie. W ogrodzie przy Różanym Pensjonacie rozkwitają róże, a serce Michaliny tęskni za mężczyzną, którego pokochała pewnego zimowego wieczoru. Jej wybranek jednak odwiedza ją zdecydowanie zbyt rzadko, przez co ich miłość zostaje wystawiona na próbę.
Sielską atmosferę zburzy przybycie tajemniczego Przemka, który spróbuje oczarować Michalinę i skraść jej serce. Czy uda mu się sprawić, że dziewczyna zapomni o ukochanym?
W malowniczej scenerii goście pensjonatu przeżyją niezapomniane chwile, a ich los się odmieni i dostaną od życia drugą szansę.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4850282/lato-utkane-z-marzen
Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.
“Likwidatorzy Czarnobyla” to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane w czarnobylskiej zonie.
Zasadniczym walorem książki jest fakt, że autor dokonał pogłębionej analizy dokumentów
i relacji ustnych likwidatorów, umieścił je w szerszym kontekście historycznym, co pozwoliło na zgłębienie rzeczywistości społecznej sowieckiej “Pribałtyki”.
prof. dr hab. Jarosław Moklak, Instytut Historii UJ
“Niezwykła lektura dla zainteresowanych historią XX w. oraz polityką i historią ZSRR. Znajdą
w niej coś dla siebie wielbiciele wspomnień. Szczególnie adresowana jest do osób będących pasjonatami katastrofy w Czarnobylu.”
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4876195/likwidatorzy-czarnobyla-nieznane-historie
Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera.
Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni?
Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie?
Czy samobójstwo może być zaraźliwe?
Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. Co było przyczyną zgonu? Jak do niego doszło? Kto jest winny?
W tej książce znajdziecie najciekawsze przypadki w karierze Kena Holmesa – koronera z Kalifornii. Razem z nim przyjrzymy się morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur, zajrzymy do celi śmierci w więzieniu San Quentin i spróbujemy dowiedzieć się, kto był właścicielem stopy w bucie wyrzuconej przez morze na plażę.
„Sprawa dla koronera” to możliwość spojrzenia na pracę człowieka, którego codziennością jest odkrywanie tajemnic śmierci.
Lektura obowiązkowa dla fanów „Profilu mordercy” i „Trupiej Farmy”
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4870526/sprawa-dla-koronera-kulisy-zawodu-ktory-codziennie-spotyka-smierc
W cukierni „Słodka” już od progu pachnie wanilią i sernikiem. Jagoda piecze i ozdabia słodkości, wkładając w to całe serce. Regularnie do „Słodkiej” zagląda Tomasz – czy to zasługa pysznego sernika, czy zamkniętemu w sobie wdowcowi wpadła w oko autorka jego wyjątkowej receptury? Jagoda zaczyna dostrzegać, że łączy ją z sympatycznym Tomkiem podobne poczucie humoru, a tematów do rozmów nigdy nie brakuje. Czy dzięki pogawędkom przy ciastku kobieta przestanie myśleć o czekającym ją rozwodzie i otworzy się na nowe uczucie? Jak zaufać kolejnemu mężczyźnie, gdy jeszcze nie ostygły wspomnienia zdrad męża?
W nowej serii Natalia Sońska kusi dobrze wypieczonymi historiami i słodko-gorzkimi, ale z odrobiną lukru, wyznaniami bohaterów. Spróbuj, a nie pożałujesz!
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4845805/cala-przyjemnosc-po-mojej-stronie
Harmonia i dobra energia – to czeka na wszystkich, którzy przybędą do naszej biblioteki w Tygodniu Bibliotek i dadzą się ponieść folkowym, muzycznym wibracjom.
Program Bez kochania trudno to kolejny, autorski projekt zespołu Good Staff, zrodzony z fascynacji polskimi pieśniami ludowymi, który już w czwartek, 16 maja o godz. 18.00 zaprezentuje w naszej bibliotece.
Nuta folkowa obecna jest już w dotychczasowych poczynaniach zespołu, właściwie od początku jego istnienia. Tym razem muzycy sięgnęli po opasłe tomy “Pieśni ludu polskiego” Oskara Kolberga, nie stroniąc również od nagrań wiejskich śpiewaków. Aranżacjami zajął się grający w zespole na instrumentach klawiszowych Jacek Skowroński, aranżer o wieloletnim doświadczeniu, mający w dorobku opracowania na przeróżne składy instrumentalne i wokalne, z orkiestrę symfoniczną i chórem włącznie. IDEA nie jest nowa – łączyć to, co proste, pierwotne i surowe, z językiem szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej, podskórnym jazzowym pulsowaniem czy elementami muzyki klasycznej. Wycieczka jakże ciekawa i osobista – znaleźć się w nowych dla siebie rejonach, nie burząc przy tym stylu, który zespół przez 10 lat istnienia wypracował. Pomogło poszerzenie instrumentarium: o mandolinę (Paweł) oraz flety proste i drugi żeński głos (Joanna).
Założeniem i potrzebą członków grupy Good Staff jest nieść poprzez muzykę i słowo pozytywne wartości, tworzyć harmonię i dzielić się dobrą energią. Stąd w programie “Bez kochania trudno” taki a nie inny dobór tekstów, które w większości opowiadają o miłości dwojga ludzi. Nie brak w nich odniesień do świata natury, relacji z Bogiem i ludowości.
Good Staff to:
Anna Winiarska – śpiew
Joanna Skowrońska – flety proste, śpiew
Paweł Głowacki – bas, mandolina
Robert Rekiel – instrumenty perkusyjne
Jacek Skowroński – trubadur ensemble
Wojciech Winiarski – gitary, lutnia
W Tygodniu Bibliotek członkowie Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty” wybiorą się do dalekiej Namibii. Towarzyszyć im będą wytrawni podróżnicy Anna i Krzysztof Kobusowie. W podróż tę zapraszamy w środę, 15 maja o godz. 18.00.
Namibia bywa nazywana „Arid Eden” – pustynnym rajem. Z kilku wypraw powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu wyruszymy na pomarańczowe wydmy pustyni Namib, poznamy tajemnicze magiczne kręgi i sprawdzimy kto kryje się w piasku. Bezkresne drogi powiodą nas Wybrzeżem Szkieletów i do niedostępnego Kaokolandu. Odwiedzimy kolonię uchatek i pojedziemy na safari w poszukiwaniu wielkiej piątki (a także piątki małej, brzydkiej i nieśmiałej!). Dowiemy się czemu „latający banan” jest optymistą, co wikłają wikłacze i dlaczego hałaśnik jest kiepskim kompanem. Zamiast szukać pustynnych słoni będziemy dzielić z nimi obóz, a lwy sprawią nam sporą niespodziankę. Zobaczymy największy baobab (w którym była poczta, kościół, więzienie i pub) oraz wodospady Epupa i Ruacana pełne wody (co jest rzadkim wydarzeniem!). Kobiety Himba powiedzą jak dbać o siebie bez wody, Buszmeni podzielą się sekretami buszu zaś Damara odkryją ciekawostki ludowej medycyny (czy wiesz, jak zdrowa jest kupa słonia?!). Poznamy też waleczny lud Herero – ich kobiety słyną z sukni do ziemi, w których wyglądają jak królowe! Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy prosto w oczy gepardom. O Namibii i jej mieszkańcach opowiada nasza najnowsza książka „Namibia. Przez pustynię i busz”, więcej: przewodniknamibia.pl
To był kolejny przykład bardzo udanej współpracy Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica, Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz naszej biblioteki. W środowy wieczór, 24 kwietnia, już po raz drugi na deskach NOK-u wystąpili zdolni uczniowie Staszica. W zeszłym roku zaprezentowali spektakl „Wróżby Rzepichy”, opowiadający o naszej tożsamości, korzeniach, tradycji, wierze i wierzeniach, a także zderzeniu starego z nowym. Tym razem była to spora dawka zdrowego humoru pt. Między nami człowiekami , traktująca o relacjach międzyludzkich, kobiecości i męskości oraz wynikających z różnic płci pewnych nieporozumień. Zdecydowanie była to niesamowita eksplozja artystycznych talentów, od aktorskich, poprzez wokalne, aż po twórcze i literackie. Wspaniała młodzież ze Staszica już po raz drugi pokazała na co ją stać. Ogromne brawa i owacje publiczności były nagrodą za ogrom pracy włożony w przygotowanie spektaklu. Nie byłoby tego spektakularnego sukcesu gdyby nauczyciel i opiekun młodych aktorów Rafał Putz nie wpadł na pomysł napisania, z nieco przymrużonym okiem. owego scenariusza na temat relacji międzyludzkich. Akcja sztuki działa się w pewnej, pozbawionej dobrej reputacji restauracji, w której poza rozmowami rozbrzmiewała również muzyka, traktująca rzecz jasna o kobiecości, pragnieniach i uczuciach. Popularne szlagiery pięknie zinterpretowały: Sara Żmuda i Marta Grześkowiak, a także wokalistki z Prywatnego Ogniska Muzycznego: Olga Buda, Zofia Lange, Anastazja Kowalska i Kasia Klus. W temat sztuki idealnie wpisały się takie przeboje jak: „Być kobietą”, „Babę zesłał Bóg”, „Gdzie ci mężczyźni”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”,
„Nic nie może przecież wiecznie trwać” i „Wielki targ”. Poza solistkami w tym zabawnym przedstawieniu wystąpili: Aleksandra Zaremba, Roksana Gałęcka, Eryk Wilgowicz, Filip Kałek, Maria Kaleta, Jan Szwiec, Kaja Mika, Oskar Marciniak, Aleksandra Utmańczyk, Michał Kańduła, Zuzanna Olsztyńska, Ernest Frański, Olga Kasperek, Aleksandra Ranz, Maciej Łuczak, Aleksandra Sztych, Maciej Przygocki i Marcin Łukaszewicz. Autorką przytulnej scenografii była Elwira Wolna.
Spektakl zakończył się owacjami na stojąco, gratulacjami oraz wyrazami podziwu, skierowanymi w stronę wykonawców, jak i samego twórcy sztuki, autora scenariusza i reżysera – Rafała Putza. Wspólne odśpiewanie piosenki „I was made for loving You ” było ostatnim wspólnym akcentem wieczoru.
Od 6 do 26 kwietnia gościła w bibliotecznej Galerii na Piętrze wystawa prac znakomitego artysty Piotra Sochy, jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów. Jest on autorem ilustracji i opracowań graficznych do kilkudziesięciu publikacji, wśród których znajdują się doceniane w całym świecie i uznawane za przykłady wzorowego opracowania ilustratorskiego książki “Pszczoły” i “Drzewa” (Wydawnictwo Dwie Siostry).
Wystawa powstała i była prezentowana w tym roku, w ramach prestiżowego cyklu wystaw „Mistrzowie ilustracji” podczas Poznańskich Targów Książki.
W naszej galerii cieszyła się dużym powodzeniem wśród najmłodszych, którzy odwiedzali ją podczas zajęć czytelniczych z książką autorstwa Wojciecha Grajkowskiego “Drzewa”, ilustrowaną właśnie przez Piotra Sochę.
Serdecznie zapraszamy na rodzinne spotkanie podróżnicze poświęcone super Polsce i jej niezwykłym miejscom, jakie warto odwiedzić wraz z dziećmi. 14 maja, o godz. 17:00 w ramach cyklu “Godziny dla rodziny” gośćmi Strefy Koloru będą Anna i Krzysztof Kobusowie – para dziennikarzy, fotografów i co najważniejsze – rodziców. Od lat podróżują z synami, są autorami przewodników, książek podróżniczych i serii dla dzieci, a także twórcami portalu Małego Podróżnika, na którym dzielą się doświadczeniami, relacjami i poradami.
Drodzy Czytelnicy,
Prosimy o zwrócenie uwagi na godziny pracy naszej biblioteki podczas weekendu majowego.
Drugie szkolenie w ramach projektu Bibliotekarze – teraz my!, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”, które odbyło się 24 kwietnia w naszej bibliotece dla bibliotekarzy z terenu powiatu dotyczyło wykorzystania nowych technologii do pracy z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty poprowadziła Marta Kostecka, bibliotekarka, miłośniczka nowych mediów i nowych technologii w służbie książkom, czytelnikom, bibliotekarzom i bibliotekarkom oraz bibliotekom. Bibliotekarze nabyli teoretyczną i praktyczną wiedzę m.in. z zakresu efektywnego wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy z młodym czytelnikiem, współtworzenia multimedialnych treści oraz udostępniania ich w szybki i prosty sposób w sieci. Dowiedzieli się również jakie są konsekwencje rozwoju tych zjawisk dla bibliotekarza i czytelnika oraz na czym polega ewolucja książki elektronicznej.
Kolejną atrakcją w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w którym bierzemy udział, będzie możliwość obcowania z obrazami nowotomyślanina Ryszarda Pozdrowicza. We wtorek, 14 maja o godz. 18.00 zapraszamy zatem do naszej Galerii na Piętrze i ucieczki się w świat widziany oczyma artysty.
Ryszard Pozdrowicz
nowotomyślanin, urodzony w 1954 r Wolsztynie. Twórczością artystyczna zajął się mając 20 lat. Jego dorobek artystyczny to 930 obrazów olejnych i około 530 rzeźb. Preferuje malarstwo realistyczne – pejzaże, kwiaty, anioły, stare chałupy i dwory oraz rzeźbę ludową.
Uczestniczył w 80 krajowych i międzynarodowych plenerach rzeźbiarsko-malarskich. Swoje prace prezentował na kilkunastu indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach na terenie całego kraju. Jego prace znajdują się również w zbiorach prywatnych, muzeach, kościołach i instytucjach w Polsce, a także na świecie, m.in..w Japonii, Francji, Niemczech, Holandii, Portugalii i Anglii oraz na Cyprze.
Ryszard Pozdrowicz jest członkiem poznańskiego oddziału Związku Artystów Plastyków – od założycielem i członkiem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu. Bierze udział w wielu aukcjach charytatywnych. Za działalność artystyczną odznaczony został w 2001 roku medalem „Błękitnego Gryfa” za szczególny wkład w rozwój oraz upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim. W 2017 roku wyróżniony za krzewienie idei pracy organicznej srebrnym medalem „Labor Omnia Vincit” przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego. W 2018 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Kilkanaście razy wyróżniony i nagrodzony w konkursach z dziedziny malarstwa.
Nasza kolejna propozycja na tegoroczny Tydzień Bibliotek – coś dla ciała i dla ducha, czyli spotkanie z gimnastyką słowiańską. Jak zapewniają prowadzące: Kornelia Kwajzer i Marta Suchocka jedynym efektem ubocznym ćwiczeń jest fakt, iż kobiety stają się piękniejsze, spokojniejsze i bardziej promienne a przede wszystkim zdrowe. Więcej na stronie www.wspolczesneslowianki.pl
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 maja o godz. 18.00 w ramach spotkania klubowego Wyspy Kobiet
Zapisy pod nr tel. 614421278
Oto książka, której jeszcze nie było na polskim rynku. 100 osób. 10 pytań. I jedno ekstra.
Książka zatytułowana 10 zwykłych pytań do 100 niezwykłych ludzi konwencją przypomina nieco złote myśli; pytania, które spisywało się w zeszycie i dawało znajomym, by odpowiedzieli wedle swojego uznania. Ale to dużo, dużo więcej niż zbiór wywiadów. To projekt z rodzaju human being.
Autorka Emi Jakk wzięła na spytki ludzi, którym coś zawdzięcza. Czasami napis i grafikę na murze, przyjemny dźwięk muzyki, aromatyczną kawę, a czasami… życie. W projekcie odpowiedzieli przedstawiciele najróżniejszych grup zawodowych i społecznych, będący w różnym wieku. M. in. chirurg naczyniowy, ksiądz, pilot, śpiewaczka operowa, dziennikarz, inżynier, reżyser, projektant, pani domu i bizneswoman. Są znani z telewizji czy mediów albo z pobliskiego sąsiedztwa. Wszyscy bez wyjątku wyjątkowi.
Choć autorka i pomysłodawczyni przedstawiła portrety 100 osób w dziesięciu skrawkach, cały zbiór stanowi komplementarny obraz człowieka żyjącego u progu trzeciego dziesięciolecia XXI wieku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie ludzkie portrety kryje książka przyjdź do naszej biblioteki w czwartek, 9 maja o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Emi Jakk z cyklu: Twórca i jego dzieło, oczywiście w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
Wiosna to budzenie się nowego życia, nowych pomysłów, nowych dzieł, nowych dokonań artystycznych. Już niebawem będą mieli Państwo okazję posmakować świeżego melanżu muzyki i poezji w wykonaniu nietuzinkowych twórców. W środę, 8 maja o godz. 18.00 zapraszamy na wieczór poezji śpiewanej podczas majowego spotkania Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, które zainauguruje tegoroczny Tydzień Bibliotek.
W programie wystąpią:
muzyka: Jolanta Ciecharowska (śpiew), Romuald Andrzejewski (aranżacje), Lech Nawrocki (kompozycje)
poezja: Jolanta Ciecharowska, Łucja Dudzińska, Bogusława Maleta, Dorota Nowak
Drodzy Czytelnicy,
Poetyckie Kwadry księżyca, 100 zwykłych pytań do 100 niezwykłych ludzi, odwiedziny w smerfowym lesie, zdrowie i uroda kobiety po słowiańsku, super Polska i Namibia, plenerowe malarstwo i folkowe granie.
Oto nasze majowe atrakcje w Tygodniu Bibliotek, na które serdecznie Was zapraszamy. 🙂
Spotkania dzieci z młodzieżą, wspólne zabawy i czytanie wiosennych opowieści stały się naszą biblioteczną, przedświąteczną tradycją. Kolejna edycja „Opowieści bez liku w wielkanocnym koszyku” odbyła się w dniach 8-9 oraz 11-12 kwietnia i zgromadziła w Strefie Koloru spore grono przesympatycznych uczestników. O atrakcje każdego dnia zajęć zadbali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi w Nowym Tomyślu: Natalia Kubacka, Natalia Kulus, Oliwia Mizera, Wiktoria Fornalczyk, Marta Jórek, Martyna Kańduła, Natalia Piątek, Dominika Loba, Jakub Gabszewicz, Krystian Minge. Młodzież zadbała o to, by każde spotkanie z dziećmi wypełnić czytaniem, zadaniami, zabawami, wspólnym kolorowaniem, a przede wszystkim przyjazną atmosferą. O tym, że udało się to w stu procentach świadczyć może entuzjazm z jakim dzieci odwiedzały bibliotekę każdego dnia zajęć.
Seniorzy z Domu Dziennego pobytu odbędą bardzo ważną lekcję pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym – Błażejem Lipieckim. Zapraszamy już po świątecznej przerwie, w poniedziałek, 29 kwietnia o godz. 11.30. Spotkanie odbędzie sie w ramach cyklu: Seniorzy w natarciu.
Co jest pierwsze, jajko czy kura? Odwieczne pytanie ludzkości. Święta Wielkanocne nieodłącznie wiążą nam się z jajkiem-symbolem odrodzenia. Podczas wtorkowych zajęć w bukowieckiej bibliotece dzieci poznały obrzędy, tradycje i obyczaje Świąt Wielkanocnych. Wysłuchały bajki o zagubionych wielkanocnych jajkach, a następnie same ze stróżyn od kredek wykonały pisanki i szukały zajączka, który przyniósł im prezenty.
Z najlepszymi świątecznymi życzeniami 🙂
W ramach projektu A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH 26 kwietnia, o godz. 8:15 i 10:00 zapraszamy uczniów szkół podstawowych na spotkania z Grażyną Bąkiewicz – autorką książek dla dzieci i młodzieży, m.in. serii “Ale historia…” w której z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki, a także opowiadań z cyklu „Zdarzyło się w Polsce”. Opowieści z czasów Jagiellonów wysłuchają uczniowie z Nowego Tomyśla i Wytomyśla.
Projekt A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Pełne szczegółów, niezwykle esencjonalne ilustracje Piotra Sochy, zwanego (mega) panem od przyrody zachwycają wszystkich, zarówno najmłodszych, młodzież, jak i dorosłych. Nowotomyślanie mają możliwość się o tym przekonać odwiedzając naszą Galerię na Piętrze. Do 26 maja można podziwiać te niezwykle piękne prace autorstwa znakomitego artysty, jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów. Jest on autorem ilustracji i opracowań graficznych do kilkudziesięciu publikacji, wśród których znajdują się doceniane w całym świecie i uznawane za przykłady wzorowego opracowania ilustratorskiego książki “Pszczoły” i “Drzewa” (Wydawnictwo Dwie Siostry). Wystawa powstała i była prezentowana w tym roku, w ramach prestiżowego cyklu wystaw „Mistrzowie ilustracji” podczas Poznańskich Targów Książki.
Jedna z najczęściej omawianych książek szwedzkich w 2017 roku.
Life is just what happens to you while you’re busy making other plans* – napisał John Lennon z myślą o swoim młodszym synku Seanie, czyli życie to właśnie to, co się dzieje, kiedy jesteś zajęty snuciem innych planów.
Annę, bohaterkę powieści „Odnaleźć się”, poznajemy w szpitalu, wraz z jej mężem i dopiero co urodzonym synkiem. Panuje cisza, na dworze świeci słońce – pisze autorka, aby natychmiast zabrać się do rozprawienia się z pozorną idyllą. Bo Anna nie jest ikoniczną Pramatką, tylko niepewną siebie kobietą, która nie odnajduje się w swojej roli, jej samoocena wynika wprost z tego, jak postrzegają ją mężczyźni. W jej życiu chodzi tylko o to, by być potrzebną, pożądaną i dostrzeganą.
Anna służy swoim dzieciom, mężowi, na końcu starszemu kochankowi. Jej praca zawodowa – jest autorką tekstów do kolorowego pisemka – wymieniona jest tylko mimochodem, nie dowiadujemy się niczego o jej przyjaciołach czy innych bliskich osobach. Nie ma odwagi powiedzieć, czego by chciała, zresztą sama nie wie. Wie tylko, że chciałaby, aby w jej życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego, całkiem odmiennego od prania. Ta tęsknota sprawia, że zostawia za sobą dotychczasową uporządkowaną egzystencję (ze sprzątaczką i wymaglowanymi prześcieradłami) dla mniej uładzonego mężczyzny, intelektualisty, jednak w nowym związku jej rola pozostaje usługowa.
Autorka niczego ani nikogo nie ocenia. Można się zastanawiać, czy jej podejście jest feministyczne, czy też przeciwnie, jest to krytyka postmodernistycznego świata z jego pustką i bezdusznością. Przede wszystkim jednak jest to świetna opowieść o kobiecie, którą zajmuje bycie własnością innych, podczas gdy życie toczy się obok.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4860222/odnalezc-sie
Trzy kobiety, trzy zupełnie różne światy. Anna, cicha i skromna urzędniczka po czterdziestce, mieszka z matką, z którą nie potrafi znaleźć wspólnego języka. Elżbieta jest szczęśliwą żoną i współwłaścicielką rodzinnego biznesu, a Izabela rozpieszczoną przez życie córką wziętego lekarza, która pozornie ma wszystko. A jednak łączy je coś, czego nigdy nie powinna przeżywać żadna matka – każda z nich w dramatycznych okolicznościach straciła dziecko.
Poznały się przypadkiem, w sieci, i przylgnęły do siebie już po pierwszym spotkaniu. Przeżywają żałobę na swój własny sposób, ale wszystkie trzy cierpią, z trudem nadążając za otaczającym je światem, który bynajmniej nie zwolnił… Co przyniesie im ta znajomość i czy jeszcze kiedyś będą szczęśliwe? Czy uda im się stanąć na nogi po przeżytych traumach i jak bardzo otworzą się przed nowymi przyjaciółkami?
„Kryształowe motyle” to opowieść o losie, który czasem uderza na ślepo, kobiecej przyjaźni i bliznach na duszy, które zostają już na całe życie.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4878185/krysztalowe-motyle
Historia młodego księcia, syna jednego z arabskich szejków, który ze względu na swoją pozycję i bogactwo może mieć wszystko. Dosłownie: wszystko. Marcinowi Margielewskiemu udało się z pierwszej ręki pozyskać informacje na temat nocnego życia najbogatszych mężczyzn świata.
Książę Abed ma dwie pasje – piękne kobiety i piękne konie. Wraz ze swoim ojcem przylatuje do Polski na słynną na całym świecie aukcję koni. Jednak szejk, zamiast kupić synowi upragnionego wierzchowca, niespodziewanie wyjeżdża. W hotelu Abed znajduje tylko enigmatyczny list od ojca, który prosi go, aby pozostał w Warszawie. Opiekę nad młodym księciem przejmuje jego kuzyn, który odkrywa przed Abedem świat pełen kobiet, pieniędzy, używek, erotycznych rozkoszy i perwersyjnych zabaw.
Autor ujawnia bezwzględną rzeczywistość nocnego życia szejków i arabskich książąt, która zwykle skrywa się za ścianami hoteli, apartamentów i luksusowych dyskotek.
„Wszystkie dziewczyny, które przylatują na moje epickie przyjęcia, są modelkami. Dziwka to takie brzydkie słowo. Zwłaszcza na trzeźwo – powiedział Imad kpiąco.
On nie widział różnicy pomiędzy pracą modelki z profesjonalnych agencji a usługami prostytutki. Patrzyliśmy na tę sprawę z dwóch różnych perspektyw, ale miałem wrażenie, że jego doświadczenie w temacie sprawia, iż wcale nie jest taki daleki od prawdy. Modelki, z którymi pracowałem, z dużym zaangażowaniem prezentowały ubrania bogatym Arabkom, ale podejrzewałem, że za odpowiednią sumę równie chętnie zrzuciłyby je przed bogatymi Arabami”. – Fragment książki.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877249/jak-podrywaja-szejkowie
Podczas kwietniowego spotkania Klubu Miłośników Podróży „Przez kontynenty”, o swej wyprawie ku Stepom Akermańskim, odbytej z perspektywy rowerowego siodełka opowiedzieli – Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski. To para rowerowych podróżników z Zielonej Góry, filolożka i aktor/performer. Na co dzień związani z branżą artystyczną. Pasjonaci wypraw i wycieczek na dwóch kółkach.
Tematyka prezentacji podróżniczej dotyczyła ich ubiegłorocznej, wrześniowej rowerowej podróży, podczas której przemierzali ukraińską Galicję, Mołdawię, Naddniestrze i część Ukrainy Południowej (m.in. Odessę i historyczny Budziak). O[powiedzieli o współczesnych łemkowskich wsiach na Ukrainie Zachodniej – w okolicach miasta Stryj, o zadymionej Galicji, o pięknej i pijanej wsi mołdawskiej i mołdawskich przerażających – rodem z Mordoru – miastach. Opowiedzieli również o otwierającym się na turystów Naddniestrzu – państwie nieuznawanym na międzynarodowej arenie, pełnej skrajności Odessie i zróżnicowanych etnicznie Mickiewiczowskich stepach akermańskich, a także o kilku związanych z odwiedzonymi terenami mitach, które udało im się obalić.
Podróżników fascynuje Europa Wschodnia/Środkowo-Wschodnia, czyli kraje postkomunistyczne, z naciskiem na specyfikę klimatu pogranicza. Na odwiedzane tereny patrzą z perspektywy rowerowego siodełka. Jeżdżą z sakwami i namiotem. Wyruszając gdzieś z domu szukają przygody. Nie koncentrują się na dużych miastach i obleganych przez turystów miejscach, lecz na ludziach, ich życiu, etniczności, historii i krajobrazie. Lubią odkrywać i być zaskakiwanymi. Zazwyczaj jest tak, że dopiero po powrocie z eskapady zdają sobie sprawę, gdzie tak naprawdę byli.
Ostatnie tygodnie pracy nad projektem były bardzo pracowite i wymagające. A jak rozpoczęła się nasza przygoda z Równać Szanse? Najpierw pod koniec lutego spotkaliśmy się z lokalnymi poetami, by w cztery oczy przedstawić im etapy i zakres współpracy. Spośród ich twórczości poetyckiej wybraliśmy wiersze, które zainspirowały raperów do stworzenia materiału muzycznego na nasz wyjątkowy i niepowtarzalny album.
Wybór wierszy autorstwa naszych lokalnych poetów skupionych wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich stanowił nie lada wyzwanie. Każdy raper chciał wybrać ten jeden, najlepszy, najbardziej inspirujący wiersz.
W marcu raperzy odbyli także pierwsze indywidualne spotkanie z poetą Markiem Geislerem. Wówczas przedstawili swój pomysł na płytę. Aleksy zdradził, że zostanie nagrana płyta fabularna, co jest sporym wyzwaniem dla młodych raperów.
Raperzy: Aleksy, Karol, Kacper i Adrian planują teraz kolejne spotkania indywidualnie z poetami by szczegółowo przedstawić swoje koncepcje utworów.
UWAGA ! Od 7 marca można nas podglądać na Instagramie, który prowadzi Kaja – liderka grupy. Oto link https://www.instagram.com/nowy_tomysl_/
Natomiast dzięki współpracy z panią Grażyną Matuszak udało się pomyślnie stworzyć logo naszej grupy projektowej, które lada moment zaprezentujemy na czapeczkach.
Podczas spotkania organizacyjnego 21 marca, w Światowy Dzień Zespołu Downa, wielu z Nas ubrało dwie różne skarpetki, jedną z logo programu Równać Szanse, a drugą swoją ulubioną. Tym drobnym gestem chcieliśmy pokazać naszą solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami z zespołem Downa.
Coraz bardziej znani w środowisku !!! Tak w skrócie można opisać nasze dotychczasowe działania. Z wielkim entuzjazmem, 10 kwietnia, przyjęliśmy wiadomość, iż telewizja lokalna zainteresowała się naszym projektem. Dla wszystkich uczestników będzie to pierwsze wystąpienia przed kamerą, dlatego odczuwamy lekki stresik.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych działań i już wkrótce będziecie mogli zobaczyć nas w TV.
Tekst : Martyna Woźna i Roksana Kotlarska
Oprac. Małgorzata Kaczmarek- koordynatorka
Foto. Małgorzata Kaczmarek- koordynatorka
Z ogromnym żalem żegnamy Biblioentuzjastę i niezawodnego Przyjaciela naszej biblioteki, śp. Andrzeja Wałęsę, zastępcę Burmistrza, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, wspaniałego pedagoga, członka Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Rodzinie i bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, ponieważ świętowany jest w dzień urodzin najsłynniejszego autora baśni , Hansa Christiana Andersena. Biblioteka w Jastrzębsku Starym postanowiła zapoznać dzieci z przedszkola z życiorysem i baśniami tego słynnego pisarza. Z bogatego zbioru ponadczasowych baśni, na których wychowują się kolejne pokolenia dzieci wybrały ‘’Brzydkie kaczątko”. Z uwagą wysłuchały baśni wzruszone losem brzydkiego kaczątka, a następnie razem szukały ważnego morału wypływającego z treści tej baśni. Zabawy plastyczne związane były również z kaczym tematem. Wiosenny wystrój przedszkolnej sali sprowokował do rozmowy o wiośnie i nadchodzących Świętach Wielkanocnych, o zajączku, kurczątkach i kolorowych pisankach oraz innych atrybutach tych ważnych świąt. Spotkanie było okazją do przypomnienia roli książek w życiu dzieci oraz zachętą do ich wypożyczania i czytania.
Dyskusyjny Klub Książki, tym razem za wiele nie dyskutował, bowiem gościliśmy na otwartym spotkaniu autorskim, znaną Czytelnikom, z poczytnej „Arabskiej” i „Azjatyckiej sagi” – Tanyę Valko.
Tanya Valko, polska pisarka, poetka, arabistka i tłumaczka, spotkała się z wielbicielami swojej twórczości i zabrała wszystkich we wspaniałą podróż po krajach Orientu, przybliżając nam tak odmienne klimaty, jakimi są kraje arabskie. Lata spędzone w Libii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji, zaowocowały ciekawymi książkami orientalnej serii, które w naszej bibliotece, są w ciągłym obiegu czytelniczym. Spotkanie upłynęło nam w bardzo miłej, klimatycznej atmosferze, prawie jak z „Baśni 1000 i 1 nocy”. Poznaliśmy, w dużym niestety skrócie, zwyczaje panujące w krajach muzułmańskich, różnice kulturowe i lokalne przysmaki. Na naszą prośbę, Pani Tanya, podała przepis kulinarny, na przygotowanie grillowanego kurczaka, wg kuchni arabskiej.Na koniec spotkania, Autorka, podpisywała swoje książki, fotografowała się z Czytelnikami; ale zapowiedziała również, iż w dniu 23 kwietnia 2019 r., ukaże się kolejna książka z „Azjatyckiej sagi”, pt.: „Arabski raj”, będąca kontynuacją serii. Zapowiedź ta, bardzo ucieszyła naszych Czytelników.
Zapraszamy do lektury książek z „Azjatyckiej” i „Arabskiej sagi”, które znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki, w Wypożyczalni dla Dorosłych.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 9 kwietnia 2019r.
Dyskusyjny Klub Książki, dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
Wesołe wielkanocne zające ozdobią domostwa uczestników warsztatów z Agą Flow, które odbyły się 8 kwietnia w naszym Klubie Rękodzieła „Fantazja”.
Podczas wiosennego warsztatu dekoracji wielkanocnych połączono działania malarskie z krawieckimi i montażowymi. Do wykonania tych barwnych i radosnych zajęcy wykorzystano drewno kominkowe, zestawione z kwiecistą tkaniną i materiałami pasmanteryjnymi. W zajęciach wzięły udział zarówno dzieci, jak i młodzież oraz osoby dorosłe, w tym nawet dwóch panów, którzy udowodnili, że igła z nitką nie jest dla nich czarną magią i że doskonale potrafią się w tej materii życia odnaleźć.
Podczas tej kreatywnej pracy można było również zrobić sobie przerwę na zapoznanie się z bibliotecznymi książkami na temat wielkanocnych obrządków i tworzenia wielkanocnych ozdób.
Tegoroczna wiosna w Strefie Koloru upłynie iście po królewsku. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczniowie z Gminy Nowy Tomyśl biorą udział w cyklu czytelniczych wydarzeń pod hasłem: „A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH”. 4 kwietnia odbyło się spotkanie inaugurujące, a jego gościem był pisarz Kazimierz Szymeczko.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Jego powieści młodzieżowe dwukrotnie były nominowane do nagrody Książka Roku. W 2013 został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Jest również autorem m.in. Historii Polski w opowieściach, Pomolowanej historii, opowiadań z serii A to historia! Zdarzyło się w Polsce i to właśnie swoimi historycznymi zainteresowaniami podzielił się z uczniami szkół podstawowych w Nowym Tomyślu, Jastrzębsku Starym i w Sątopach. Przyjechał z Rudy Śląskiej, gdzie mieszka i pracuje, by porozmawiać na temat dynastii Piastów i czasów jej panowania. Kazimierz Szymeczko przekonywał, że historia Polski jest barwna i ciekawa, odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania i zachęcał do sięgania po książki, które mogą dostarczyć sporej dawki rozrywki i wiedzy jednocześnie. Piastowskie orły to pierwsza książka z cyklu A to historia! Zdarzyło się w Polsce. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci. Wraz z bibliotecznym gościem, ten cykl historycznych opowiadań stworzyli Grażyna Bąkiewicz i Paweł Wakuła, którzy również niebawem odwiedzą nowotomyską bibliotekę i jej filie.
Projekt A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Na detoks zawsze jest dobry moment, jednak w zależności od pory roku, aby oczyścić organizm z toksyn, wykorzystuje się inne produkty żywnościowe o właściwościach przeciwutleniających, wspomagających pracę wątroby oraz regulujących trawienie. Wiosną i latem najlepiej sięgać po sezonowe owoce i warzywa – np. truskawki, porzeczki, szparagi, ogórki gruntowe… Gdy zdecydujemy się przeprowadzić detoks jesienią, postawmy na jabłka i kapustę, zimą natomiast doceńmy moc cytrusów, buraka czy takich przeciwzapalnych przypraw, jak imbir i kurkuma.
Dowiedz się, co przyrządzać z produktów detoksykacyjnych. Podajemy przepisy na napoje, sałatki oraz solidniejsze dania o dużej wartości odżywczej, które pomogą ci odzyskać dobre samopoczucie, siły i energię.
Źródło opisu: https://www.empik.com/skuteczny-detoks-dieta-oczyszczajaca-opracowanie-zbiorowe,p1221990996,ksiazka-p
Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno – miała tylko jedną porcję trucizny.
Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.
Patrycja Dołowy wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4874373/wroce-gdy-bedziesz-spala-rozmowy-z-dziecmi-holokaustu
Dziewięcioletnia Emma jest uwielbianą przez widzów dziecięcą aktorką. Mimo młodego wieku gra główną rolę w znanym serialu, a jej życie to piękny hollywoodzki sen.
Jednak tragiczny wypadek, w którym ginie mama Emmy, niszczy wszystko. Dziewczynka, niesprawna i dotknięta amnezją, zamieszkuje ze swoją ciotką, Whitney, kobietą bezdzietną, niezależną i całkowicie poświęcającą się karierze.
Kiedy w życiu Whitney pojawia się bezbronna, wymagająca opieki siostrzenica, kobieta postanawia zrobić wszystko, aby jej pomóc, choć nie jest pewna, czy starczy jej sił. Nie wie jednak, ile cudów może się zdarzyć, gdy odważymy się otworzyć przed kimś serce.
Najnowsza powieść Danielle Steel przypomina o nieprawdopodobnej sile miłości, która niczym cicha noc po wieczornej burzy potrafi ukoić niespokojne serca.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4876709/cicha-noc
Na pierwszym szkoleniu w ramach projektu: Bibliotekarze – teraz my!, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”, które odbyło się 3 kwietnia w naszej bibliotece dla bibliotekarzy z terenu powiatu, intensywnie pracowano nad aktywnymi metodami pracy z młodzieżą i jej szerokim uczestnictwie w życiu kulturalnym. Autorką i koordynatorką projektu jest Róża Mleczak, kierownik Działu Udostępniania i Informacji.
Poprzez teorię, ćwiczenia, zabawy i rozmowy bibliotekarki uczyły się od Agaty Warywody z Fundacji Przestrzeń Rozwoju (http://przestrzenrozwoju.org/, https://www.facebook.com/FundacjaPrzestrzenRozwoju/) jak tworzyć ofertę dla młodzieży, a przede wszystkim z młodzieżą. Warsztaty zatytułowane Jak pracować z młodzieżą były okazją do przyjrzenia się aktualnej ofercie bibliotek dla młodzieży i sprawdzeniu, co jeszcze można zaproponować młodym ludziom. Uczestniczki szkolenia poznały teorie i modele dotyczące uczestnictwa młodzieży, m.in model drabiny R. Harta i model trójkąt uczestnictwa, wypracowały własne zasady pracy w bibliotece sprzyjające uczestnictwu młodzieży i planowały działania młodzieżowe. Przy wspólnej pracy nie zabrakło również ćwiczeń energetyzujących i dobrej zabawy.
Agata Warywoda, która poprowadziła warsztaty jest bibliotekarką, edukatorką, współtwórczynią bloga „Present Simple – prosto o komunikacji i promocji”. Od ponad 5 lat realizuje jedno ze swoich zawodowych marzeń – organizuje i promuje wydarzenia w sektorze kultury i edukacji oraz prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Przez ponad 3 lata była związana zawodowo z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, gdzie odpowiadała za wdrożenie programu edukacji medialnej oraz pracę z młodzieżą w zakresie wzmacniania ich zasobów i budowania ścieżki kariery. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie zajmuje się działaniami edukacyjnymi skierowanymi do młodzieży i młodych-dorosłych. Jest absolwentką Studium Pracy z Grupą i Zespołem “Przestrzeń dialogu” Fundacji Przestrzeń Rozwoju oraz kursu trenerów edukacji medialnej Fundacji Nowoczesna Polska. Na co dzień, w życiu i pracy zawodowej, najbardziej fascynuje ją stwarzanie przestrzeni do rozwoju i przekraczania ograniczeń.
Kwietniowa nowość dla dzieci, promowana w Strefie Koloru to “Drzewa” autorstwa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne.
Zapisy pod nr tel. 614421274
W przedświąteczne popołudnia: 8, 9, 11, 12 kwietnia, o godzinie 16:00 serdecznie zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na zajęcia z cyklu: „Opowieści bez liku w wielkanocnym koszyku”. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi będą czytać bajki, zaproszą do zabawy i wspólnych zadań plastycznych.
W czwartek, 11 kwietnia o godz. 18.00 o swej wyprawie ku Stepom Akermańskim, odbytej z perspektywy rowerowego siodełka opowie na spotkaniu Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty” para podróżniczych entuzjastów – Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski.
“Fascynuje nas Europa Wschodnia/Środkowo-Wschodnia, czyli kraje postkomunistyczne, z naciskiem na specyfikę klimatu pogranicza. Na odwiedzane tereny patrzymy z perspektywy rowerowego siodełka. Jeździmy z sakwami i namiotem. Wyruszając gdzieś z domu szukamy przygody. Nie koncentrujemy się na dużych miastach i obleganych przez turystów miejscach, lecz na ludziach, ich życiu, etniczności, historii i krajobrazie. Lubimy odkrywać i być zaskakiwanymi. Zazwyczaj jest tak, że dopiero po powrocie z eskapady zdajemy sobie sprawę, gdzie tak naprawdę byliśmy… Tematyka proponowanej prezentacji podróżniczej dotyczy naszej ubiegłorocznej wrześniowej rowerowej podróży, podczas której przemierzaliśmy ukraińską Galicję, Mołdawię, Naddniestrze i część Ukrainy Południowej (m.in. Odessę i historyczny Budziak). Chcielibyśmy opowiedzieć m.in. o współczesnych łemkowskich wsiach na Ukrainie Zachodniej – w okolicach miasta Stryj, o zadymionej Galicji, o pięknej i pijanej wsi mołdawskiej i mołdawskich przerażających – rodem z Mordoru – miastach. O otwierającym się na turystów Naddniestrzu – państwie nieuznawanym na międzynarodowej arenie, pełnej skrajności Odessie i zróżnicowanych etnicznie Mickiewiczowskich stepach akermańskich, a także o kilku związanych z odwiedzonymi terenami mitach, które udało nam się obalić”.
Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski – para rowerowych podróżników z Zielonej Góry, filolożka i aktor/performer. Na co dzień związani z branżą artystyczną. Pasjonaci wypraw i wycieczek na dwóch kółkach. Dotychczas odwiedzili w ten sposób 13 krajów Zafascynowani Europą Wschodnią (Środkowo-Wschodnią), czyli krajami postkomunistycznymi i specyfiką klimatu pogranicza. Prowadzą bloga: https://kolorovo.wordpress.com/. Relacje z ich podróży czasami pojawiają się w miesięczniku turystyki rowerowej Rowertour.
A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH to projekt adresowany do dzieci i młodzieży wykorzystujący literaturę historyczną dla dzieci, nowości książkowe i nowe technologie do promowania czytelnictwa i współczesnej literatury dziecięcej, w niebanalny, humorystyczny sposób przedstawiający sylwetki polskich władców oraz czasy średniowiecznej Polski. Połączenie wiedzy i dowcipnych treści ma pokazać młodym odbiorcom, że dzięki książkom naukę można połączyć z relaksem i zabawą. Wiedza i ciekawostki historyczne przekazywane są w trakcie spotkań z autorami oraz podczas licznych warsztatów: ilustratorskich, heraldycznych, programowania robotów Photon. Całość wieńczy plenerowe przedstawienie historyczne utrzymane w konwencji zabawnego spektaklu jarmarcznego, z użyciem form plastycznych, efektownych kostiumów, elementów kuglarstwa i interakcji z widzem. Projekt jest realizowany w nowotomyskiej bibliotece oraz we wszystkich z pięciu jej filii.
Projekt A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
04.04 Piastowskie orły wg Kazimierza Szymeczki https://bibliotekant.pl/piastowskie-orly-wg-kazimierza-szymeczki/
25.04 Grażyna Bąkiewicz o Jagiellonach https://bibliotekant.pl/a-to-historia-grazyna-bakiewicz-o-jagiellonach/
14.05 Poczet królów polskich wg Pawła Wakuły https://bibliotekant.pl/poczet-krolow-polskich-wg-pawla-wakuly/
06.06 Spektakl pt. “Dawno, dawno temu” https://bibliotekant.pl/dawno-dawno-temu/
23.05, 12.06 Dworski taniec robotów https://bibliotekant.pl/dworski-taniec-robotow/
13.06 Warsztat heraldyczny https://bibliotekant.pl/jak-to-z-herbami-bywalo/
O najweselszych żartach aprilisowych w Polsce, na Ukrainie i Białorusi opowiadali uczestnicy spotkania Językowego Pogotowia, które miało miejsce w czytelni naszej biblioteki dokładnie 1 kwietnia. Grażyna Matuszak, specjalistka ds. edukacji regionalnej, opowiedziała wcześniej o genezie i zwyczajach związanych z prima aprilis w Polsce i na świecie.
W drugiej części spotkania, w nawiązaniu do Światowego Dnia Poezji, który obchodziliśmy 21 marca, Izabela Putz, specjalista ds. animacji kultury zaproponowała wspólne czytanie i interpretowanie cytatów znanych twórców na temat poezji. Jak zwykle spotkaniu towarzyszyła serdeczna atmosfera, osłodzona słodkościami przyniesionymi przez gości językowego spotkania.
2. kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Takie święto nie mogło przejść w naszej bibliotece bez echa! Do wspólnych obchodów przyłączyły się dzieci z Przedszkola Tęczowy Ogród, które odwiedziły Strefę Koloru, by świętować ten dzień wśród książek. Na wstępie uważnie wysłuchały informacji na temat Hansa Christiana Andersena, dowiedziały się m.in. gdzie się urodził, gdzie mieszkał i jakie baśnie wyszły spod jego pióra. Następnie wysłuchały przeczytanej na głos baśni o Brzydkim Kaczątku, wzięły udział w zabawie ruchowej i rozwiązywały quiz, zastanawiając się co złośliwy chochlik poprzestawiał w treści i tytułach bajek. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek baśniopisarza dostępnych w bibliotece.
W środę, 24 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do sali Nowotomyskiego Ośrodka Kultury na spektakl muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu.
Zapraszamy w kwietniu do naszej biblioteki 🙂
Piątkowe popołudnie w Strefie Koloru było wyjątkowo gwarne i obfitowało w atrakcje. 29 marca, licznie zgromadzeni czytelnicy spotkali się z Panem Kuleczką – znanym i lubiany bohaterem książek dla dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Godziny dla rodziny, w związku z czym wśród uczestników spore grono stanowili również dorośli. W rolę literackiego bohatera wcielił się aktor Piotr Witoń, który niejednokrotnie już u nas gościł, zaskarbiając sobie sympatię uczestników bibliotecznych spotkań. Tym razem, jako Pan Kuleczka zaprosił dzieci do wspólnej zabawy i lektury. Czytaną na głos książką była oczywiście pierwsza część przygód Pana Kuleczki i jego trzech sympatycznych zwierzątek: kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk-Bzyk. Po lekturze nadszedł czas na zabawę. Dzieci z uśmiechem na ustach zamieniły się w piratów, a następnie w meble stanowiące wyposażenie mieszkania Pana Kuleczki. Liczyły również ile razy kaczka Katastrofa okrążyła bibliotekę, a na zakończenie otrzymały zakładki do książek. Żadne dziecko nie wyszło ze spotkania z pustymi rękoma, zwłaszcza dzieci objęte ogólnopolską akcją Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Trzylatki, które za swoją czytelniczą aktywność uzbierały już 10 naklejek na Karatach Małego Czytelnika zasłużyły na dyplomy, a spotkanie z Panem Kuleczką stanowiło świetną okazję do ich wręczenia. Wśród wyróżnionych trzylatków znaleźli się: Nela Storozum, Zuzanna Kaźmierowska, Błażej Kańduła, Lena Szott, Viktoria Maciejewska, Marianna Olejniczak, Konrad Raczkowiak, Aleksander Skotarczyk, Karol Maciejewicz.
W czwartek 28 marca w bibliotece w Borui Kościelnej odbył się konkurs recytatorski. Do konkursu zgłosiło się 15 uczestników. Uczniów podzielono na dwie kategorie wiekowe: kl. I oraz kl. II-III. Dzieci recytowały wiersze między innymi: Małgorzaty Strzałkowskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Skwarcza, Agnieszki Frączek, Doroty Gellner, Marii Konopnickiej i innych poetów. Jury w składzie – Aldona Szofer, Ewa Marcinkowska, Mirosława Miarka oceniało pamięciowe opanowanie, interpretację i dobór tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. W kategorii klas I: I miejsce zajęła Carmen Goszczyńska, II miejsce Zuzanna Kliszewska, III miejsce Anastazja Rychlewicz. W kategorii klas II – III: I miejsce zajęła Irena Kocoń, II miejsce Martyna Piosik, III miejsce Hubert Chmielewski. Dodatkowo jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Zofii Bendowskiej i Julianny Świderskiej. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, drobne upominki, a wszyscy uczestnicy słodycze oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękne zaprezentowanie utworów poetyckich
W kalendarzu świąt nietypowych 26 marca to Międzynarodowy Dzień Misia Grizzly, który jest podgatunkiem misia brunatnego zamieszkującego tereny Ameryki Północnej. Jego wysokość wynosi od 1m do prawie trzech, a waga osiąga nawet do 680 kg. Nazwa Grizzly pochodzi od siwych końcówek włosów-wygląda szpakowato. Między innymi o tym dowiedzieli się uczestniczy popołudniowych spotkań z książką w bukowieckiej bibliotece.
Wszystkie książki, które były przygotowane do zajęć w tym dniu szybko zostały wypożyczone przez uczestników spotkania. Mali czytelnicy już nie mogą doczekać się kolejnego nietypowego święta kalendarzowego obchodzonego w naszej bibliotece.