Miesiąc: styczeń 2019
Najbardziej wybuchowa przygoda Isaaca Bella: od pałaców Rockefellera po kaspijskie pola naftowe
Rok 1905. Isaac Bell, detektyw Agencji Van Dorn, bada na zlecenie rządu monopolistyczne praktyki koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera. Nagle śledztwo staje się śmiertelnie niebezpieczne: tajemniczy snajper zabija konkurentów Standard Oil. Strzela z nieprawdopodobnych odległości i precyzyjnie trafi a w cel. A następnym celem jest najlepszy świadek Bella…
Kim jest zabójca? Dla kogo zabija?
Bell rozpoczyna pościg za nieuchwytnym zbrodniarzem: od ogarniętych „naftową gorączką” terenów Kansas i Teksasu, przez Waszyngton i Nowy Jork, po wstrząsane wojną rosyjskie pola roponośne Baku, i z powrotem po Amerykę, gdzie dojdzie do ostatecznej, bezwzględnej konfrontacji. I niewyobrażalnie wybuchowego finału…
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4851569/snajper
Inge Dougans w swym podejściu do refleksologii, terapii polegającej na masowaniu i uciskaniu odpowiednich punktów na stopach, łączy wiedzę Wschodu i Zachodu. W książce tej można znaleźć m.in. wyjaśnienie teorii meridianów i jej powiązań z chińskimi pięcioma elementami; rady, jak łączyć wadliwą budowę stóp z zaburzeniami równowagi pozostałych części ciała; ilustrowane terapie refleksologiczne i przykłady wspomagające praktykę. Jest to praktyczny przewodnik zarówno dla doświadczonych refleksologów, jak i dla amatorów tej dziedziny.
Inge Dougans jest autorką wielu znanych prac na temat refleksologii, np. The Complete Illustrated Guide to Reflexology oraz The Big Little Book of Reflexology. Szefuje Międzynarodowej Szkole Refleksologii i Terapii Meridianów z siedzibą w RPA i filiami na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Australii.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/43304/refleksologia-nowe-podejscie-5-elementow-i-12-meridianow
Jakie tajemnice skrywa tajna baza wojskowa na Pomorzu? Co wydarzyło się w ostatnich dniach zimnej wojny?
Michael Wagner, amerykański policjant urodzony w Polsce, z wyróżnieniem kończy szkolenie w ośrodku agencji wywiadu wojskowego. Otrzymuje pierwsze zadanie – ustalić tożsamość mitycznego „Josepha”, agenta, który w czasach zimnej wojny przekazywał Rosjanom tajemnice NATO. Ostatni ślad po agencie pochodzi sprzed dwudziestu pięciu lat. Już pierwsze pytania rozpętują burzę. Michael cudem uchodzi z życiem, a jego informator zostaje znaleziony martwy na dnie basenu.
Jedynym śladem dawnej działalności „Josepha” jest fotografia, na której Michael ze zdumieniem rozpoznaje swojego ojca. Funkcjonariusza komunistycznego reżimu, który zniknął z jego życia niemal trzydzieści lat temu.
Dlaczego to Michael został wybrany do tej misji? Czy jego ojciec miał coś wspólnego z grą wywiadów? I kto po tylu latach dla ukrycia prawdy wciąż gotów jest zabijać? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w Polsce, którą Michael opuścił jako czteroletnie dziecko. Teraz wraca, by zdemaskować szpiega i poznać zaskakującą prawdę o sobie i swej rodzinie.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4823419/mloda-krew
W czasie zimowych ferii w bibliotece w Jastrzębsku Starym zorganizowano trzy spotkania, na których dominowały zajęcia plastyczne. Dzieci tworzyły swoje zaczarowane obrazy. Na dużych kartach z kolorowym motywem ramy obrazu za pomocą techniki kolażu dzieci naklejały ilustracje z gazet, własne wycinanki i gotowe szablony. Kredki i pisaki również były w użyciu. Prace były bardzo kreatywne, wyobraźnia działała na całego. Dzieci stwierdziły, ze prace mogą być wspaniałym prezentem dla różnych osób z wielu okazji. Mogą być także indywidualnie wykonaną oryginalną ozdobą ich domów. Przedszkolaki w czasie ferii zimowych uczestniczyły w zabawach plastycznych związanych z treścią książki „Czajniczek” Etsuku Watanabe. Dzieci z uwagą wysłuchały treści książki skupiając się na bajecznie kolorowych ilustracjach . To właśnie one zainspirowały dzieci do tworzenia własnych wersji czajniczków, które pomysłowością nie ustępowały rysunkom z bajki. Wystawa kolorowych czajniczków w przedszkolu wygląda imponująco. Spotkania były okazją do przypomnienia roli książek w życiu dzieci oraz zachętą do ich wypożyczania i czytania.
W piątek, 1 lutego o godz. 19.30 w naszej bibliotece odbędzie się zimowy koncert zespołu Niespodzianka pod kierunkiem Aleksandry Walczak.
Kolejne dyplomy powędrowały do naszych małych czytelników objętych ogólnopolską kampanią Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, a ich wręczenie odbyło się w bardzo rozbrykanej atmosferze.
Wszystko dzięki Tygryskowi – znanemu i lubianemu przyjacielowi Kubusia Puchatka, w którego wcielił się – dobrze już znany bywalcom Strefy Koloru – aktor Piotr Witoń. 25 stycznia, w ramach cyklu Godziny dla Rodziny, po raz kolejny zaprosił dzieci do wspólnej zabawy z literackim bohaterem. Tym razem, zaproponował uczestnikom spotkania wycieczkę do Stumilowego Lasu, by poznać „kubusiowe rady” oraz wziąć udział w pewnej nietypowej lekcji. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu wraz z rodzicami, chętnie angażując się w proponowane zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie i quiz wiedzy na temat mieszkańców Stumilowego Lasu. Beztroska zabawa poprzedzona została oficjalnym wręczeniem dyplomów trzylatkom, które na swoich Kartach Małego Czytelnika zebrały już dziesięć naklejek potwierdzających ich czytelniczą aktywność. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Tymoteusz Onyśków, Karol Kliszewski, Zofia Adamczak, Wojciech Bielecki i Liliana Dybizbańska. Są to dzieci uczestniczące w kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, które otrzymały w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki dziecko otrzymywało naklejkę. Od października 2018 r. nasza biblioteka wydała ponad 100 takich Wyprawek Czytelniczych, w związku z czym, można się spodziewać jeszcze wielu wydanych dyplomów i towarzyszącej temu doskonałej zabawy dla dzieci i dorosłych.
Czytelnicy bukowieckiej biblioteki podczas tegorocznych ferii nie mogli narzekać na nudę. W pierwszym tygodniu gościem biblioteki była Aleksandra Kaczmarek, której jedną z pasji jest zbieranie zakładek do książek. Dzieci mogły zobaczyć wiele ciekawych unikatów. Kolejne spotkanie miało przypomnieć najmłodszym o zbliżającym się święcie ich ukochanych Babć i Dziadków. Wraz z bibliotekarką Danuta Łebkowską tworzyli serduszkowe prezenty ze zdjęciem wnuczka. Natomiast w drugim tygodniu ferii nie zabrakło przeróżnych gier i zabaw, zarówno zręcznościowych, jak i umysłowych. Podczas każdego feryjnego spotkania królowało słowo pisane. Tym razem była to książka Ireny Landau pt.„Superdziadek”. Niesamowite i szalone pomysły dziadka Felicjana i jego wnuczki Dorotki rozśmieszały najmłodszych czytelników. Każde ze spotkań obfitowało w sponsorowane słodycze i nagrody, a robione zdjęcia podczas zajęć będą miłą pamiątką.
Jak przechytrzyć wampira i szamankę, pomóc wilkołakom przed pełnią księżyca oraz sprawić, by yeti i frankensteiniak nauczyli się żyć w zgodzie z ludźmi? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy zimowych ferii w naszej bibliotece, którzy poznali Upiorną Agentkę Nelly Rapp i jej niesamowite przygody.
Zaproponowane przez bibliotekarki zajęcia dostarczyły dzieciom sporo wrażeń i niejednego dreszczyku emocji. Każdego dnia, uczestnicy poznawali kolejną książkę autorstwa Martina Widmarka, z serii o Nelly Rapp – Upiornej Agentce, która uczy się tropić duchy, strachy i upiory. Wzorem tytułowej bohaterki, uczestnicy ferii doskonalili swoje umiejętności przydatne każdemu adeptowi tej nietypowej profesji. Po określeniu cech, jaki powinien posiadać Upiorny Agent, uczestnicy ferii rozwiązywali różne zadania i zagadki, potwierdzając tym samym, że nie brak im odwagi, ciekawości, energii i spostrzegawczości. Mierząc się z poszczególnymi wyzwaniami, dzieci pamiętały o najważniejszej zasadzie w pracy Upiornego Agenta, mianowicie o „3S” – Spokój, Spryt, Sprawdzenie. Czytanie na głos książek przerywane było licznymi zabawami – tematycznie nawiązującymi do fabuły i dostarczającymi sporej dawki dobrego humoru. Każdy z pięciu dni spędzonych w towarzystwie Nelly Rapp kończył się symbolicznym wpisem do legitymacji Upiornego Agenta, potwierdzającym umiejętność poradzenia sobie z nietypowym, mrożącym krew w żyłach osobnikiem.
Unikatowe, niezwykle barwne i oryginalne, a przede wszystkim własnoręcznie wykonane kwiaty z różnorodnych tkanin, były owocem warsztatów, które odbyły się 24 stycznia w Klubie Rękodzieła „Fantazja”, działającym w nowotomyskiej bibliotece. Prowadząca warsztaty projektantka i instruktorka Agnieszka Jęcz zainspirowała uczestniczki do wykonania wykwintnej karnawałowej biżuterii Materiałem wiodącym była tkanina i pasmanteria z recyklingu. Jak się okazało materiały, które zdawałyby się są bezużyteczne, dzięki inwencji twórczej i pomysłowości znalazły swoje drugie życie. Powstały kwiaty dostojne, figlarne, pełne słoneczności i gotowe na karnawałową zabawę.
W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie skrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Odkrywa kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę.
Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka – dzięki czemu pozycja ta tonie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4869413/o-pisaniu-na-chlodno
Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch grający na saksofonie i fortepianie, siostry bliźniaczki, których ojciec znika bez śladu, chłopiec opiekujący się niewidomym dziadkiem i młoda mężatka wychowująca córeczkę – tych wszystkich ludzi pewnego dnia połączyło jedno zdarzenie… Wywózka w nieznane, do świata, w którym jedynie śmierci jest pod dostatkiem, a życie staje się już tylko walką o przetrwanie. Czy poradzą sobie na tej nieludzkiej ziemi, nie tracąc swojego człowieczeństwa? A może w staraniach, by dotrwać do następnego dnia, wygrają zwierzęce instynkty?
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4855823/podroz-do-krainy-umarlych
Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.
Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4849442/dzieci-szostego-slonca-w-co-wierzy-meksyk
Najnowsza powieść mistrzyni literatury obyczajowej jednocześnie z premierą amerykańską.
Rok 1945.
Amerykanie wyzwalają niemiecki obóz koncentracyjny. Wśród ocalonych są Jakob i Emmanuelle. Każde z nich straciło w koszmarze wojny wszystko i wszystkich. W sobie znajdują pocieszenie i nadzieję.
W Nowym Jorku rozpoczynają nowe życie. Razem budują swój świat: ciężkiej pracy, dobrobytu, a wreszcie fortuny dla siebie i swojego syna Maxa.
Dwadzieścia lat później Max jest błyskotliwym biznesmenem, uosobieniem wiary, że Ameryka to kraj nieograniczonych możliwości. Pragnie zostawić za sobą smutek, jaki przeszłość rzucała cieniem na jego rodzinę, i osiągnąć własny sukces, tak jak jego ojciec. Lecz życie pokaże mu, że nie wszystko da się zaplanować. Max będzie musiał zrobić coś, czego nie robił nigdy wcześniej: walczyć, wytrwać i nauczyć się, co to naprawdę znaczy iść w ślady ojca…
Od zgliszcz powojennej Europy po bogactwa, sukces i bezgraniczne luksusy Nowego Jorku, najpopularniejsza autorka literatury kobiecej opowiada poruszającą historię trzech pokoleń silnych, odważnych i kochających ludzi.
To wspaniały, dający nadzieję hołd złożony rodzinie, która razem przetrwa nawet najcięższe próby.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863711/w-slady-ojca
We wtorkowy wieczór, 22 stycznia, w Klubie Miłośników Podróży “Przez kontynenty” nowotomyślanka Stanisława Waszkowiak opowiadała o Hiszpanii, kraju wielu kultur, gdzie splata się chrześcijaństwo, judaizm i islam.
Podróżniczkę od lat fascynuje odkrywanie świata, jego cudów, tajemnic a także zwykłej codzienności. Podróżowanie i poznawanie świata stało się jej pasją i sposobem na życie, a swoimi wrażeniami dzieli się z innymi podczas pokazów slajdów podróżniczych i wystaw fotograficznych. Zwiedziła już ponad 50 krajów na wielu kontynentach, brała udział w wyprawach trampingowych, m.in. do Indii, księstwa Spiti i Kinnauri, Gruzji, Wietnamu, Islandii, Mali, Patagonii i Ziemi Ognistej, Etiopii, Wenezueli, Tunezji i Mongolii.
Tym razem kierunkiem jej wędrówki była dosyć dobrze nowotomyślanom znana Hiszpania, której historię i bogate dziedzictwo kulturowe przybliżyła podczas spotkania w nowotomyskiej bibliotece, koncentrując się szczególnie na wielokulturowości tego kraju.
We wtorek, 22 stycznia w Czytelni naszej biblioteki, w ramach cyklu: Seniorzy w natarciu odbyło się spotkanie dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu na temat groźnej choroby jaką jest cukrzyca. Gościem spotkania był Krzysztof Misiaczyk, pracownik biblioteki, a jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowym Tomyślu.
Ze względu na to, że te oznaki choroby pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanym stadium cukrzycy, lekarze zalecają wykonywanie raz do roku profilaktycznych badań sprawdzających poziom cukru we krwi. Dotyczy to przede wszystkim tych z nas, którzy są szczególnie narażeni na zachorowanie. Do grupy ryzyka należą między innymi osoby z nadwagą oraz te, które nie przestrzegają zasad zdrowego odżywiania. Zachorowaniu sprzyja także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma także to, czy cukrzyca występuje w rodzinie. Regularne badania są też zalecane osobom z nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu oraz cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego.
W przypadku tej dolegliwości wyjątkowo istotna jest wczesna diagnoza. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, zostaje rozpoznana późno lub leczy się ją niewłaściwie, grożą nam poważne powikłania wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych- ostrzegał pan Krzysztof.
Bowiem u cukrzyków wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu. Grozi im niewydolność nerek, a nawet utrata wzroku. Chorzy są tez narażeni na wystąpienie tak zwanego zespołu stopy cukrzycowej.
Czy przed tą dolegliwością można się uchronić? – pytali seniorzy. Niestety, obniżeniu ryzyka zachorowania pomaga prowadzenie zdrowego trybu życia, właściwe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także regularne ćwiczenia. Jednak ze względu na różnorodność czynników wywołujących cukrzycę nie we wszystkich przypadkach działania zapobiegawcze gwarantują, że nie zachorujemy. Dlatego ważne jest, by osoby, które zmagają się z cukrzycą były pod stałą kontrolą lekarza. Warto podkreślić, iż podczas spotkania seniorzy z Domu Dziennego Pobytu mogli poddać się zmierzeniu poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia. Na koniec spotkania pan Krzysztof rozdał ulotki informacyjne oraz zaprosił wszystkich słuchaczy do korzystania z darmowych pomiarów cukru przy okazji różnych imprez m.in. na stoisku Stowarzyszenia Diabetyków na Przystanku: Biblioteka !
W czwartek, 17 stycznia, w naszej bibliotece wybrzmiał niezwykle oryginalny koncert noworoczny. Sweengowe klimaty w wykonaniu zespołu Gentle Swing wraz z gościnnym udziałem Izabelli Tarasiuk-Andrzejewskiej oczarowały naszą publiczność. Leader zespołu Julian Kuczyński wraz z wokalistką oraz Dawidem Troczewskim (pianino) i Stanisławem Aleksandrowiczem (perkusja) przenieśli nowotomyślan w swingową przestrzeń muzyczną wprost z Nowego Yorku. W repertuarze muzycznego wieczoru znalazły się standardy jazzowe, które swą tematyką połączyły świąteczny okres z karnawałem. We wspomnieniowej gamie koncertu, który odbył się w ramach “Czwartkowych wieczorów literacko-muzycznych” znalazły się m.in. takie szlagiery jak: „New York, New York” i ,,Under my skin” Franka Sinatry, ,,When I fall in love ” Nat King Cole, ,,The Man I love” Elli Fitzgerald i niezapomniany utwór Louisa Armstronga „Sommertime”.
W czwartek, 14 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu: “Barwy świata”, którego gościem będzie reporterka, działaczka humanitarna – Edyta Stępczak.
“Burka w Nepalu nazywa się sari” to przejmująca opowieść
o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już
żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie
i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie,
a często nawet życie – próbują zmieniać zarówno
nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte
między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset,
a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich
nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa
człowieka.
Edyta Stępczak współpracowała z różnymi stacjami telewizyjnymi przy produkcji filmów dokumentalnych. Autorka artykułów prasowych w języku polskim, hiszpańskim i angielskim oraz książek: reportaży Burka w Nepalu nazywa się sari (Znak, 2018) i Huśtawka nad przepaścią (w przygotowaniu) oraz książki dla dzieci Matt in Africa. The Story of a Young Dreamer Who Wants to Make a Change.
W Nepalu, gdzie mieszkała ponad pięć lat, współpracowała z kilkoma organizacjami pozarządowymi o zróżnicowanym profilu, jednocześnie zbierając materiał do książek. Od 2015 roku kieruje własnym projektem humanitarnym, Healing Haku, który powołała w celu niesienia kompleksowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu i odbudowy wioski Haku (www.healinghaku.org )
Pasjonuje ją literatura faktu, przedsiębiorczość społeczna oraz nowatorskie inicjatywy w obrębie trzeciego sektora. Bardzo ważne miejsce w obszarze jej zainteresowań zajmują prawa człowieka. W pierwszą podróż do Nepalu pojechała jako miłośniczka gór i wspinaczki, a wróciła jako aktywistka. Podziwia wizjonerów oraz ludzi przełamujących wszelkie bariery, w tym kulturowe i społeczne.
Kim jest ten człowiek, który stał się legendą już za młodu?
Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 r. w wieku 19 lat aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzantem „Zapory”, a do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go „Nil”. Ciężko ranny podczas walk na Woli trafił do obozu jenieckiego w Murnau gdzie poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z polecenia Gen. Tadeusza Bora – Komorowskiego trafił do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, tak znalazł się w wojsku w Wielkiej Brytanii.
Jego historia powojenna była równie barwna. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej, był w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II, a następnie jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny.
W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. Aktywnie działał, w latach 2009–2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”. Zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie.
Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Odznaczeń za zasługi otrzymał wiele, z różnych stron. Jednak jedno „odznaczenie” jest wyjątkowe, które jak mówił ocaliło mu życie – obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od Matki przy pożegnaniu w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięczał Bożej Opatrzności.
Ta książka to historia w której pojawiają się niezwykłe osobistości, nazwiska i wydarzenia. To życiorys, który trudno zamknąć pomiędzy okładki książki, to zdarzenia, które stworzyły dzisiejszą historię Polski i świata.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4286726/gryf
Peter Ackroyd odsłania tajemną historię Londynu w całym jej zróżnicowaniu, ze wszystkimi wabikami, ale także niebezpieczeństwami i okrucieństwami. W Londynie. Mieście queer Ackroyd spogląda na Londyn z zupełnie nowego punktu widzenia: dziejów i doświadczeń populacji gejowskiej.
Za rzymskich czasów Londinium pełne było lupanarów („wilczych jam”, czyli publicznych domów rozkoszy), fornice (burdeli) oraz thermae (łaźni). Potem nastał cesarz Konstantyn oraz jego biskupi, mnisi i misjonarze, Tak rozpoczął się nieprzerwany ciąg akceptacji i zakazów.
Ackroyd prowadzi nas w odmęty tajemnych dziejów Londynu, pokazuje i rozszalałych Normanów i szaleństwo egzekucji za sodomię w początkach XIX wieku. Wiedzie nas przez bary kawowe Soho z lat sześćdziesiątych XX wieku, opowiada o Gay Liberation, muzyce disco i zgrozie AIDS, aż po czasy współczesnych parad równości.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4850660/londyn-miasto-queer-historia-od-czasow-rzymskich-po-dzien-dzisiejszy
Muzułmanie w Europie to książka powstała w wyniku badań socjologicznych przeprowadzonych w latach 2009–2013 w dwudziestu jeden miastach europejskich (m.in. w Paryżu, Kopenhadze, Bolonii, Oslo, Brukseli i Sarajewie). W każdym z tych miast pojawiły się kontrowersje związane z różnymi przejawami obecności muzułmanów w przestrzeni publicznej, takimi jak noszenie chusty przez kobiety, uliczne modlitwy, budowa meczetów, sklepy i bary halal czy też granica między wolnością słowa a ochroną uczuć religijnych. Autorka przedstawia historię i tło poszczególnych sporów, cytuje uczestników publicznej debaty: socjologów, publicystów, działaczy społecznych i polityków, świeckich i muzułmańskich intelektualistów. Oddaje też głos zwykłym muzułmanom i pokazuje, jak bardzo niejednorodne są to społeczności, jak zróżnicowane są ich opinie w poszczególnych kwestiach. Jej książka jest także świadectwem tego, jak w ciągu ostatnich kilku lat w Europie zmieniał się polityczny i społeczny klimat wokół islamu.
W każdym z opisywanych miast socjolożka Nilüfer Göle wraz ze swoją ekipą prowadzi wywiady wśród lokalnej społeczności, a potem organizuje spotkanie, w którym biorą udział reprezentanci obu stron konfliktu. To niekiedy pierwszy raz, kiedy uczestnicy sporu mają okazję wysłuchać swoich argumentów i spróbować się nawzajem zrozumieć.
Książka Nilüfer Göle to zatem nie tylko przekrojowa prezentacja kontrowersji związanych z obecnością muzułmanów w Europie, ale i zapis pionierskiego przedsięwzięcia, którego celem jest przekroczenie społecznych podziałów i budowa społeczeństwa opartego na szacunku.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/312921/muzulmanie-w-europie-dzisiejsze-kontrowersje-wokol-islamu
Stało się to już naszą tradycją, iż rozpoczęcie lub zakończenie roku Dyskusyjny Klub Książki świętuje w zaprzyjaźnionej Restauracji „Gala” w Nowym Tomyślu. W deszczowy wieczór 15 stycznia 2019 roku z parasolami w dłoniach wyruszyłyśmy naszą grupką na spotkanie DKK. Rozpoczęłyśmy od tradycyjnych życzeń Dobrego Roku i … interesujących książek – naszych klubowych lektur. Mamy plany na rozpoczęty rok i dodam tylko, że Dyskusyjny Klub Książki działa w naszej Bibliotece od 2007 roku.
W czwartek, 31 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, podczas którego zaprezentowany zostanie tomik Katarzyny Mrozik-Stefańskiej pt. “otwieranie zamykanie”.
Urodziłam się w Nowym Tomyślu,
wychowałam na wsi.
Po latach spędzonych w betonowym świecie
wróciłam do korzeni, na wieś.
Tu uczę się cierpliwości i pokory,
przyglądam się światu z bliska,
patrzę mu prosto w oczy, zaglądam w głąb.
Tu szukam inspiracji.
Popatrz,
życie składa się najczęściej
z niezacerowanych myśli,
niezabudowanych przestrzeni
pomiędzy prozą a prozą,
ciszy przed burzą i milczenia po burzy,
wichrów przyginających karki i rosy,
która jak łzy osiada na zmęczonych
wieczornych godzinach.
I tylko czasami,
pomiędzy tymi poplątanymi chwilami,
można znaleźć okruchy poezji.
Tak trudno ich nie przegapić…
We wtorkowe feryjne popołudnie, w bibliotece w Bukowcu odbyły się zajęcia z bibliotekarką Aleksandrą Kaczmarek, której pasją są zakładki do książek.
W interesujący sposób nawiązanie do tematu i prowadzenie zajęć przez gościa wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych. Dzieci dowiedziały się z czego wykonane są zakładki, od kogo jakie dostała, a które sama zakupiła. Dzieci mogły również zobaczyć zakładkę przywiezioną z Egiptu. Słodkie co nie co, grupowe wykonanie zakładek i wspólne zdjęcie z gościem na zakończenie spotkania, uwieńczyły biblioteczne popołudnie.
Nasi drodzy Czytelnicy!
Z uwagi na prace wykończeniowe remontu korytarzy, w sobotę, 19 stycznia biblioteka będzie nieczynna. Prosimy zatem do piątku wyposażyć się w książki na weekend. 🙂
We wtorek, 29 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy naszych kochanych obcokrajowców na spotkanie przy kawie z językiem polskim.
We wtorek, 22 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty”. Nasz gość Stanisława Waszkowiak opowie o Hiszpanii wielu kultur.
Nazwa Hiszpania wywodzi się od nazwy Hispania, którą Rzymianie nadali części Półwyspu Iberyjskiego. Alternatywną nazwą była Iberia – nazwa preferowana przez greckich pisarzy. Jej terytorium zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Do Hiszpanii przynależą dwa archipelagi wysp: Baleary na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku niedaleko wybrzeży północno-zachodniej Afryki. W skład terytorium tego kraju wchodzą również dwa miasta na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Maroko: Ceuta i Melilla.
Hiszpania ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Przez setki lat była częścią starożytnego Rzymu, w XV wieku stworzyła własne Imperium Hiszpańskie, jedne z największych imperiów w historii świata – imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce. Dzięki tej bogatej historii Hiszpania jest krajem gdzie współistnieje wiele kultur, krajem gdzie splata się chrześcijaństwo, judaizm, islam.
Stanisława Waszkowiak
nowotomyślanka, urodzona w 1949 r., emerytowana nauczycielka, obecnie podróżnik i fotografik. Fascynuje ją jak mówi: odkrywanie świata – jego cudów, tajemnic a także zwykłej codzienności. Podróżowanie i poznawanie świata stało się jej pasją i sposobem na życie. Swoimi wrażeniami dzieli się z innymi podczas pokazów slajdów podróżniczych i wystaw fotograficznych. Zwiedziła już ponad 50 krajów na wielu kontynentach, brała udział w wyprawach trampingowych, m.in. do Indii, księstwa Spiti i Kinnauri, Gruzji, Wietnamu, Islandii, Mali, Patagonii i Ziemi Ognistej, Etiopii, Wenezueli, Tunezji i Mongolii.
We wtorek, 22 stycznia o godz. 10.00 w Czytelni naszej biblioteki, w ramach cyklu: Seniorzy w natarciu odbędzie się spotkanie dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu na temat groźnej choroby jaką jest cukrzyca. Gościem spotkania będzie Krzysztof Misiaczyk, pracownik naszej biblioteki, a jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowym Tomyślu.
Autobiografia wielkiej gwiazdy światowego futbolu!
Obarczony brzemieniem niewyobrażalnej tragedii z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada dziennikarce Małgorzacie Domagalik o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z przeszłości. Dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i pokonywaniem stereotypów, jak nie zgubić siebie w świecie mediów oraz spostrzeżeniami o blaskach i cieniach piłkarskiego życia.
Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4852544/kuba-dogrywka-2015-2018
Robert Macfarlane nareszcie po polsku! Znakomity brytyjski pisarz i podróżnik tym razem poszukuje źródeł osobliwej, nieracjonalnej i intrygującej miłości do wspinaczki wysokogórskiej.
Chodzenie w góry jest od dwudziestu lat jedną z najszybciej upowszechniających się form spędzania czasu wolnego – tym, co wyróżnia ją na tle innych, jest nieodłącznie związane z nią ryzyko śmierci.
Ryzykowanie życia, by wspiąć się na jakąś górę, jeszcze trzy wieki temu uznano by za dowód szaleństwa. Dziki krajobraz nie był pociągający; atrakcyjne było to, co człowiek uporządkował. Poza tym przebywanie w górach wiązało się z niebezpieczeństwami: uważano, że lawinę potrafi wywołać nawet kaszlnięcie lub muśnięcie skrzydła ptaka, przelatującego nisko nad ośnieżonym zboczem. Można było wpaść w szczelinę; lodowce czasami po latach „wypluwały” zesztywniałe zwłoki.
Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku ludzie zaczęli podróżować w góry nie tylko z konieczności i uznawać wspaniałość górskiego krajobrazu. Góry zaczęły wywierać ogromny, często tragiczny w skutkach wpływ na ludzkie umysły. W 1865 roku człowiek po raz pierwszy stanął na szczycie Matterhornu; w czasie zejścia czterech ze zdobywców zginęło, spadając w przepaść.
Do końca wieku zdobyto wszystkie szczyty Alp i sporządzono mapy niemal wszystkich alpejskich przełęczy. Tym samym dobiegła końca tak zwana złota era wspinaczki. Wielu zwróciło swoją uwagę na wielkie pasma górskie; zaczęto zdobywać szczyty Kaukazu, Andów i Himalajów. Na przełomie XIX i XX wieku często stawały się one obiektami obsesji.
Uczucia i postawy, które popychały do działania pierwszych wspinaczy, do dziś pozostają żywe w wyobraźni Zachodu. Respekt odczuwany przed górami wydaje nam się naturalny. Strzeliste, srogie, oblodzone – wszystkie tego typu formy krajobrazu cieszą się naszym uwielbieniem; wydajemy się coraz bardziej spragnieni choćby zapośredniczonego kontaktu z „dzikością”.
Robert Macfarlane rzetelnie opisuje fenomen radykalnej zmiany: co stało się na przełomie kilku stuleci, że cechy gór, które budziły wcześniej odrazę – stromizna, odosobnienie, śmiertelne niebezpieczeństwa – zaczęto zaliczać do ich największych zalet.
Ta zadziwiająca książka pomaga nam wspiąć się na nowe wyżyny intelektualne jeśli chodzi o zgłębianie ludzkiej obsesji na punkcie zawrotnych wysokości. Jest w niej coś, co zadowoli każdego.
Źródło opisu: lubimyczytac.pl
Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne oraz księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Ja sam napisałem książkę o pomocy Żydom Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów. Spory rozdział poświęciłem tam ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata są czterdzieści siostry zakonne i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.
Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działają od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie — jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko.
Jacek Leociak
Źródło opisu: lubimyczytac.pl
We wtorkowy wieczór, 8 stycznia w naszej bibliotece miała miejsce prezentacja niezwykłej książki, zawierającej wywiady naszej przedwcześnie zmarłej koleżanki Sylwii Kupiec, publikowane w latach 2007 – 2017 na łamach Przeglądu Nowotomyskiego, społeczno-kulturalnego pisma Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Do rąk Czytelników trafiła książka będąca trwałą pamiątką dziennikarskiego talentu Sylwii i równocześnie formą podziękowania za to, co z taką pasją i zaangażowaniem wnosiła do dokumentalistycznej działalności naszej biblioteki i do wzbogacania wiedzy o naszym środowisku. Książka ukazała się dzięki staraniom wielu osób, ale przede wszystkim dzięki determinacji i wysiłkowi finansowemu Rodziców Sylwii. Współtwórcami książki są: Marta Widajewicz – Nowakowska (opracowanie okładki), Halina Mirosława Kupiec i Izabela Putz (zdjęcia autorki), Joanna Turkiewicz (akwarela) i Dagmara Burzyńska-Rejak (skład i łamanie). W promocji udział wzięli: współtwórcy prezentowanej publikacji, jej bohaterowie, członkowie – byłego i obecnego Zarządu NTK, przyjaciele i znajomi Sylwii, jej koleżanki z pracy, dyrektorzy i kierownicy bibliotek publicznych z terenu naszego powiatu, a także Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner ze swoim Zastępcą Andrzejem Wałęsą.
Postać Sylwii przywołana została tego wieczoru w trzech odsłonach – bibliotekarki realizującej w naszej bibliotece swe zawodowe posłannictwo, pełnej pasji i zaangażowania dziennikarki oraz mającej swoje pozazawodowe pasje dziewczyny i młodej kobiety. Martyna Nowosadzka z naszej bibliotecznej Strefy Koloru przypomniała Sylwię pięknie spełniającą się w pracy, osiągającą sukcesy na kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap opowiedziała o jej zaangażowaniu w tworzenie pisma społeczno-kulturalnego wydawanego przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, na którego łamach z pasją tworzyła m. in. lubiany, chętnie czytany i wysoko przez czytelników oceniany dział wywiadów pt. „Nowotomyślanie znani i mniej znani”. Niezwykle starannie dobierając rozmówców, przybliżała czytelnikom sylwetki tych, którzy się tu urodzili lub zamieszkali, a swym życiem i dokonaniami wyraźnie zaznaczyli swą obecność, często także daleko poza naszym miastem. Przez 10 lat na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego” opublikowanych zostało 40 jej wywiadów, prezentujących jej dziennikarską kompetencję, imponującą wiedzę i znajomość wielu tematów oraz umiejętność prowadzenia rozmowy z każdym i na każdy temat. Rygory objętościowe książki nie pozwoliły na zaprezentowanie całego dziennikarskiego dorobku Sylwii, który pomieścić mogłoby jedynie kilkutomowe wydawnictwo. Zatem w książce, do której nabywania serdecznie Państwa zachęcamy, znajduje się zapis 14 wybranych rozmów.
Z myślą o dopełnieniu tak naszkicowanego portretu Sylwii, jej przyjaciółka Katarzyna Kudełka przeniosła uczestników spotkania promocyjnego w świat jej czytelniczych fascynacji, przede wszystkim „Anią z Zielonego Wzgórza” i poezją ks. Twardowskiego. Przypomniała również jej rękodzielniczą pasję, która objawiała się m. in. w tworzeniu jedynej w swoim rodzaju biżuterii. W programie wieczoru znalazły się również dedykacje poetyckie i muzyczne dla Autorki – zainspirowane postacią Sylwii wiersze Katarzyny Mrozik-Stefańskiej i Zdzisławy Kaczmarek, muzyczne inspiracje Szymona Koniecznego i Macieja Świtały oraz harcerskie wspomnienia drużynowego Krystiana Dybka, przybyłego wraz z harcerkami z 9 DH BUKI. Momentem kulminacyjnym spotkania było wręczanie egzemplarzy książek przez rodziców Sylwii – Halinę Mirosławę i Edwarda Kupców. Książki trafiły do jej bohaterów, współtwórców i gości wieczoru. Na sam koniec pojawił się imponujący tort, który osłodził ten pełen ciepła, wspomnieniowy wieczór.
Oto ciekawe propozycje na ferie dla dzieci w bukowieckiej bibliotece. Zapraszamy!
W czwartek, 17 stycznia o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na koncert zespołu Gentle Swing wraz z gościnnym udziałem Izabelli Tarasiuk-Andrzejewskiej. Leaderem zespołu jest Julian Kuczyński, który w duecie z Izabellą przeniosą nas w swingową przestrzeń muzyczną wprost z Nowego Yorku. Towarzyszyć im będą najlepsi poznańscy muzycy jazzowi. W repertuarze muzycznego wieczoru znajdą się standardy jazzowe, które swą tematyką połączą świąteczny okres z karnawałem. Koncert odbędzie się w ramach Czwartkowych wieczorów literacko-muzycznych.
Poezja i rap z ulicy Witosa 8 – projekt przygotowany z myślą o zaktywizowaniu młodych czytelników, który otrzymał dofinasowanie z Programu Równać Szanse koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na jego realizację nasza biblioteka otrzymała grant w wysokości 8 500 zł.
Misją Programu “Równać Szanse” jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Przy czym „dobry start” rozumieć należy jako start w dorosłe życie młodzieży aktywnej, nie bojącej się realizacji swoich marzeń, wierzącej w swoje możliwości oraz aktywnie i odważnie planującej swoją przyszłość. Co więcej, taka młodzież to ludzie dumni ze swoich korzeni, świadomi tego, że nawet w małej miejscowości mogą rodzić się i rozwijać talenty.
Podsumowanie projektu – Poezja i rap z ulicy Witosa 8
Będzie płyta: https://bibliotekant.pl/bedzie-plyta/
Szlifowanie wokalu: https://bibliotekant.pl/szlifowanie-wokalu/
CORAZ BARDZIEJ ZNANI…czyli nasza przygoda z Równać Szanse: https://bibliotekant.pl/coraz-bardziej-znaniczyli-nasza-przygoda-z-rownac-szanse/
To…myśl szuka słowa: https://bibliotekant.pl/to-mysl-szuka-slowa/
Bitwa freestylel-owa, twister i bilard: https://bibliotekant.pl/integracja-na-ulicy-witosa-8/
Wszystkich zwolenników czytania książek na nośnikach elektronicznych zapraszamy do korzystania ze wzbogaconej wraz z nowym rokiem oferty e-booków.
Od początku roku czytelnicy korzystać mogą z dostępu do kolejnej platformy e-booków. Obok dostępnych do tej pory platform ACADEMICA, IBUK LIBRA i NASBI, w bibliotecznej ofercie pojawił się również dostęp do platformy LEGIMI – na której znaleźć można najnowsze i najpoczytniejsze bestsellery (od kryminałów, poprzez fantastykę, aż do sensacji); literaturę faktu, reportaże, biografie; powieści dla dzieci i młodzieży. Z całą pewnością znajdujące się na tej platformie książki elektroniczne zaspokoić mogą oczekiwania szerokiego grona czytelników.
Korzystanie z dostępu do e-booków jest dla czytelników biblioteki bezpłatne. Wystarczy przyjść do biblioteki i na podstawie okazanej, ważnej karty bibliotecznej, uzyskać kod dostępu (w przypadku platformy LEGIMI ważny przez miesiąc), a następnie zarejestrować się (tzn. założyć własne konto) na dedykowanej bibliotece stronie (www.legimi.pl/wbppoznan) i podać otrzymany w bibliotece otrzymany kod dostępu. Od tego momentu można czytać interesującą książkę na: smartfonie, komputerze, tablecie lub czytniku (również czytniku typu: Kindle).
Łatwość i wygoda korzystania z książek elektronicznych jest niewątpliwie zachęta do korzystania z tej formy obcowania z literaturą, do której zapraszamy naszych czytelników.
Poezja i rap z ulicy Witosa 8 – projekt naszej biblioteki przygotowany z myślą o zaktywizowaniu młodych czytelników, otrzymał dofinasowanie z Programu Równać Szanse koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na jego realizację Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu otrzyma grant w wysokości 8 500 zł.
Misją Programu “Równać Szanse” jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Przy czym „dobry start” rozumieć należy jako start w dorosłe życie młodzieży aktywnej, nie bojącej się realizacji swoich marzeń, wierzącej w swoje możliwości oraz aktywnie i odważnie planującej swoją przyszłość. Co więcej, taka młodzież to ludzie dumni ze swoich korzeni, świadomi tego, że nawet w małej miejscowości mogą rodzić się i rozwijać talenty.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu po raz pierwszy pozyskała z Programu Regionalnego „Równać Szanse” dodatkowe środki na kreatywne, ciekawe i edukacyjne działania prowadzone z lokalną młodzieżą. Uczestnikami projektu będą młodzi ludzie (w wieku 13-19 lat) z terenu Nowego Tomyśla i okolic, którzy dotychczas zajmowała się amatorsko pisaniem i rapowaniem, słuchający rapu i interesujący się jego kulturą. Pierwsze chętne osoby już zgłosiły swój udział w projekcie.
W ramach projektu młodzież m. in. nagra płytę z wierszami lokalnych poetów, utrzymanymi w rytmach rapu. Nagranie płyty będzie okazją do obejrzenia od kulis pracy poznańskiego profesjonalnego studia nagrań. Młodzież spotka się także z niepełnosprawnym raperem z Piły – Mateuszem „Gryźli” Kamińskim, spotka się z nauczycielem śpiewu i oczywiście samodzielnie – przy pomocy plastyka – zaprojektuje okładkę płyty oraz zaplanuje promocję nagranego krążka. Zwieńczeniem wszystkich wcześniejszych działań młodzieży będzie koncert poetycko – muzyczny.
Przewidziane projektem działania rozpoczną się w lutym, uroczyste podsumowanie projektu przewidziane jest na koniec sierpnia. Nasza biblioteka już dziś zaprasza, by zgłaszały się osoby chętne do udziału w projekcie.
Projekt, na którego realizację przeznaczona została kwota 11 840 zł, z ramienia biblioteki będzie koordynowała Małgorzata Kaczmarek -kustosz, pracownik czytelni (tel. kont. 61 44 21 279).
W ramach ogólnopolskiej kampanii MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK serdecznie zapraszamy 3-letnie dzieci i ich rodziców do odwiedzenia naszej biblioteki i odbiór prezentów.
Każdy Mały Czytelnik otrzyma od nas w prezencie książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Rodzice każdego 3.latka otrzymają natomiast broszurę „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”.
Podczas wizyty w naszej bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma także naklejkę do bibliotecznej karty, a po uzyskaniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Udziałem w projekcie objęte są dzieci, które przyszły na świat w 2016 roku. Zapraszamy również dzieci z 2015 r., które nie zdążyły odebrać swojej czytelniczej wyprawki w minionym 2018 r.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.
W ramach cyklu Godziny dla Rodziny, 25 stycznia (piątek), o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z rozbrykanym Tygryskiem. W rolę znanego i lubianego mieszkańca Stumilowego Lasu wcieli się aktor Piotr Witoń.
Od 14 do 18 stycznia, w godz. 10:00 – 13:00 serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat na ferie w bibliotece!
Tej zimy, na miłośników opowieści z dreszczykiem i dobrego humoru czekają książki z serii “Nelly Rapp” oraz liczne zadania, zabawy i zagadki.
Wraz z nowym rokiem zapraszamy na świeżą dawkę naszych bibliotecznych imprez. Oto co ciekawego będzie się działo w styczniu. Do zobaczenia! 🙂
Trup był, ale już sobie poszedł.
Maria marzy o własnej restauracji. O jej prowadzeniu, tak jak o gotowaniu, nie ma pojęcia, ale od czego jest kucharz i menedżer? Piotr, jej brat, zarządza centrum urody, choć nie odróżnia jogi od fenshui. Pomocy, zwłaszcza finansowej, w spełnieniu tych marzeń rodzeństwu udziela ojciec, bogaty przedsiębiorca.
Maria i Piotr nie mają złudzeń. Za darmo umarło. Ta propozycja musi mieć drugie dno. Co tak naprawdę planuje ich ojciec? Za wszelką cenę postanawiają się tego dowiedzieć. Szpiegostwo, szantaż, przekupstwo, nie cofną się przed niczym, by dociec prawdy i ubiec knowania ojca. Wszystkie chwyty są dozwolone!
Źródło: lubimyczytac.pl
Producentka telewizyjna Laurie Moran daje kobiecie, która została skazana i odbyła wieloletni wyrok, szansę na udowodnienie swojej niewinności. Piętnaście lat wcześniej Casey Carter twierdziła, że spała, kiedy jej narzeczony, znany filantrop Hunter Raleigh III, został zamordowany, ale ława przysięgłych nie dała wiary jej zapewnieniom. Po spędzeniu piętnastu lat za kratami Casey nadal utrzymuje, że to nie ona zabiła. Uzbrojona w nowy dowód świadczący na jej korzyść namawia Laurie Moran, żeby w swoim programie jeszcze raz zbadała historię morderstwa sprzed lat i oczyściła jej imię, znajdując prawdziwego sprawcę.
Laurie, choć nie do końca przekonana o niewinności Casey, chce jej pomóc, mimo iż zmaga się z własnymi kłopotami. Poprzedni gospodarz show Alex Buckley robi sobie przerwę w telewizyjnej karierze, jego miejsce zajmuje Ryan Nichols. Ryan, młody, zdolny prawnik o imponujących referencjach, stara się zniechęcić Laurie do drążenia na antenie sprawy Casey, ponieważ jak wiele innych osób jest pewien jej winy.
Jak zawsze w historiach opowiadanych przez te dwie autorki wiele się dzieje, również pod powierzchnią głównych wątków. Laurie, chcąc poznać prawdę, musi stawić czoło rozmaitym przeciwnościom – między innymi autorce plotkarskiej rubryki prześladującej Casey i swojemu apodyktycznemu szefowi.
Źródło: lubimycztac.pl