Miesiąc: maj 2018
To już XVII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a my tradycyjnie włączamy się w jego obchody. By zgodnie z tegorocznym hasłem przedsięwzięcia pokazać, że “Czytanie łączy”, w dniach 4 – 7 czerwca, do wspólnej lektury zaprosiliśmy Przyjaciół naszej biblioteki: Renatę Skalińską, Arletę Piotrowską, Magdalenę Lipowicz, Annę Kałuską, Marlenę Kańdułę, Krystiana Dybka.
Książki pełne grozy … to akcja czytelnicza przygotowana już po raz drugi przez nowotomyską bibliotekę z myślą o czytelnikach, którzy 9 czerwca w NOC BIBLIOTEK, odwiedzą Wypożyczalnię dla Dorosłych. Tego dnia czytelnicy poczują powiew grozy i świeżości, wypożyczając w ciemno horrory, kryminały i thrillery.
Bestsellery i nowości książkowe, które przyprawią o gęsia skórkę zapakowane będą w szary papier. Autor i tytuł książki pozostaną więc tajemnicą. Przygotowane do akcji książki to nowości wydawnicze, bestsellery z ostatnich dwóch zakupów.
Do każdej książki załączony będzie mały suwenir.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. 🙂
Filia naszej biblioteki w Bukowcu wzięła udział w konkursie Lustra Biblioteki, w którym trzeba było odnaleźć i odczytać hasło promujące czytanie. A brzmiało ono: Bo czytanie jest od tego, żeby rozbudzać wyobraźnię na całego! Do wygrania były zestawy najnowszych książek z serii Czytam sobie Wydawnictwa Egmont.
Tym razem bukowiecka biblioteka znalazła się wśród biblioteki, które wygrały. Wygrana wygrana zasiliła księgozbiór 25 nowymi książkami.
Więcej: http://lustrobiblioteki.pl/2018/05/bo-czytanie-jest-od-tego-zeby-rozbudzac-wyobraznie-na-calego/
Mamy nadzieję na miłe, ciekawe i inspirujące chwile spędzone z Państwem podczas tegorocznej Nocy Bibliotek, która odbędzie się w sobotę, 9 czerwca w godz. 18.00 – 22.00. Akcji towarzyszy hasło: RzeczpospoCzyta. Szczegóły na plakacie. Do zobaczenia 🙂
We wtorek, 29 maja w naszej czytelni odbyło się ostatnie spotkanie dla podopiecznych Domu Dziennego Pobytu, organizowane w ramach projektu: Seniorzy w natarciu. Projekt będzie kontynuowany po przerwie wakacyjnej.
Naszym gościem była policjantka z Wydziału Drogowego – asp. Anna Urbaniak, która poprowadziła prelekcję połączoną z debatą społeczną na temat wyłudzeń pod hasłem: „Nie trzymaj pieniędzy w skarpecie! Seniorze nie daj się oszukać !”.
Drodzy Czytelnicy,
W piątek, 1 czerwca biblioteka będzie czynna w godz. 9.00 – 17.00.
W sobotę 2 czerwca biblioteka czynna bez zmian; tj. w godz. 10.00 14.00.
W czwartek, 24 maja w nowotomyskiej bibliotece w ramach cyklu: Biblioteka Porad Praktycznych odbyło się sympatyczne, kameralne spotkanie miłośników czworonogów z przemiłym panem weterynarzem – Radosławem Jezierskim.
Mówił o pielęgnacji, żywieniu, zasadności sterylizacji, schorzeniach oraz charakterach psów i kotów. Czy kot może robić na złość i się obrażać? Czy pies może pić kolorowe napoje i mleko?
Ile czasu dziennie należy poświęcić zwierzakowi? Na te i inne pytania szczegółowo odpowiadał specjalista. Pokazywał też zdjęcia swoich pacjentów i opisywał ich poszczególne przypadki. Zwrócił uwagę na to, że zwierzaki odwiedzając gabinet lekarski niestety zazwyczaj mają nietęgie miny. Na koniec wywiązała się miła rozmowa na temat swoich ulubieńców oraz ich przyzwyczajeń. Pojawiły się zabawne historie i anegdoty dotyczące czworonożnych pupilków.
„To ja Mery” – tak brzmi tytuł wystawy, którą od 22 maja można obejrzeć w Strefie Koloru. Autorką prezentowanych na niej prac jest Malwina Basińska – uczennica drugiej klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Michorzewie. Swoją artystyczną pasję realizuje w różnorodnych dziedzinach, dzięki czemu przestrzeń wystawienniczą wypełniły liczne fotografie, obrazy olejne oraz rysunki. Są one podpisane pseudonimem Mery, zatem tytuł wystawy można potraktować jako swego rodzaju zaproszenie do wejścia w świat twórczości młodej artystki i tym samym, bliższego jej poznania. Prezentowane prace pokazują, że jest to świat niezwykle barwny, w którym nawet z pozoru zwyczajne rzeczy zasługują na to, by wydobyć z nich piękno i uwiecznić je za pomocą farb lub aparatu fotograficznego. Rysunki natomiast, przedstawiające charakterystyczne postacie, konsekwentnie rysowane w jednakowym, komiksowym stylu zdradzają umiejętność Mery do ilustrowania różnorodnych emocji. W otwarciu wystawy wzięło udział spore grono zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło dyrekcji oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Michorzewie, rodziców, rodziny, przyjaciół i znajomych Malwiny. Wszyscy skorzystali z okazji, by serdecznie jej pogratulować i życzyć wielu sukcesów w przyszłości. Wystawę oglądać można w Strefie Koloru do 22 czerwca.
W miesiącu maju w bibliotece w Borui Kościelnej, uczniowie klas 1 – 3 realizowali projekt czytelniczy i medialny pt. W świecie książki i biblioteki. Dzieci najmłodsze zapoznały się z działami biblioteki, poznały takie pojęcia jak: wypożyczalnia, czytelnia, regały, karta biblioteczna oraz spotkały się z ulubionymi bohaterami książkowymi . Dzieci klas drugich przypomniały sobie zasady korzystania z wypożyczalni biblioteki, poznały czasopisma dla dzieci, zapoznały się z rodzajami słowników oraz z baśniami i ich funkcją terapeutyczną. Klasy trzecie poznały budowę książki, różnego rodzaju wydawnictwa informacyjne dla dzieci oraz rodzaje reklam. Celem projektu było przygotowanie uczniów w młodszym wieku szkolnym do świadomego korzystania z książek oraz z zasobów biblioteki.
Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta. Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.
Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.
Źródło opisu : www.lubimyczytac.pl
To mroczny thriller rodem ze Skandynawii. W noc letniego przesilenia w norweskiej wsi Eidsborg znika badaczka folkloru. Trzydzieści lat później w tym samym miejscu przepada studentka. Ją również interesowały obyczaje miejscowych, w szczególności zaś rytuał z posągiem niejakiego Nikulusa w roli głównej. Szczęśliwy traf chce, że we wsi pojawia się akurat prywatny detektyw, Max Fjellanger, chcący dowiedzieć się czegoś więcej o niespodziewanym samobójstwie swojego przyjaciela. Oczywiście, w okoliczności śmierci nie wierzy. Przy okazji jednak wchodzi w kooperację z bibliotekarką i miłośniczką kryminałów, aby odkryć tajemnicę dziwnych zaginięć kobiet. Co właściwie wydarzyło się przed laty? Czy te dwa wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego?
We wtorek, 22 maja gościem naszej biblioteki była Małgorzata Szumska, aktorka, pisarka i podróżniczka cierpiąca na niespożyty nadmiar energii i kreatywności. Przywiozła ze sobą dwie swoje książki: „Zielona Sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”” oraz „Twarze Tajfunu”. Przed południem spotkała się z młodzieżą w ramach cyklu: Wokół historii… Opowiadała o niezwykle trudnych losach jej dziadków, które stały się inspiracją syberyjskiej podróży śladami ich historii. W tym ciekawym i inspirującym spotkaniu uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, którą pani Małgorzata zachęcała do odkrywania własnych rodzinnych historii. Tego samego dnia wieczorem pani Małgorzata spotkała się z członkami Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty”. Podróżniczka opowiedziała o swej wyprawie na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Mówiła o różnych, dobrych i złych stronach pomocy humanitarnej, i o tym, jak trudno znaleźć odpowiedź na pytanie jak dobrze i mądrze pomagać. Opowiedziała także o ludziach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach…
Dwie różne, przepełnione emocjami opowieści o prawdziwym życiu, ludzkich tragediach i radościach. Obie książki, w których zostały one opisane: “Zielona sukienka” i Twarze tajfunu” są do wypożyczenia w naszej bibliotece.
W poniedziałkowy wieczór, 21 maja podczas 13. spotkania Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich miał miejsce kolejny wyjątkowy debiut. Tym razem symboliczną szufladę wypełnioną swoją twórczością otwierał Karol Piotrzkiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Opalenicy. Jak się okazało do pisania zainspirowały go teksty autorów rockowych, m.in. : Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki i Krzysztofa Grabowskiego. Zresztą muzyka rockowa w dużej części ukształtowała go również jako człowieka. Karol Piotrzkiewicz zaprezentował dwa swoje limeryki, jeden orientalny, drugi regionalny i przeczytał kilka tekstów, a wśród nich : “Jesień”, “Jim”, “Dryfowanie wzdłuż prozy cudu” i “Poeta pomiędzy dorosłymi”. Spotkały się one z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności.
Tradycyjnie na spotkaniu przedstawiciele stałego grona poetów skupionych na Piętrze czytali swoje wiersze, które wkomponowywały się w hasło wieczoru jakim było: (Do)Wolność Tworzenia. Prowadzący: Lucyna Kończal-Gnap i Rafał Putz zapraszali kolejno do podzielenia się swoimi wierszowanymi myślami: Wiesławę Ptaszyk, Annę Nowaczyk, Marka Geislera, Krzysztofa Karskiego, Mariana Zioma Ziomkowskiego, Piotra Jędrzejczaka i goszczącą na spotkaniu poetkę Zdzisławę Kaczmarek. Poezja okraszona była pięknym brzmieniem skrzypiec w wykonaniu Jakuba Szuby oraz ponadczasowymi piosenkami w interpretacji bardzo pozytywnej Opalenickiej Grupy Wokalnej Leszka Górki. Oklaskiwane były niezapomniane utwory m.in. z repertuaru: Anny Jantar, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego i Czesława Niemena.
Powyższe słowa to motto majowego PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Jastrzębsku Starym. Dzieci zostały zaproszone do biblioteki aby zostać CZYTELNIKAMI. Aby dostąpić tego zaszczytu musiały zdać egzamin ze znajomości bajek. Zapoznały się Księgą Mądrości, w której zawarte są najważniejsze zasady postępowania z książkami, aby mogły one w doskonałym stanie służyć czytelnikom przez wiele lat. Złośliwy chochlik pomiędzy dobrymi zasadami postępowania z książkami ukrył te niepoprawne. Pierwszoklasiści jednak doskonale wiedzieli, że nie należy zaginać rogów kartek ani smarować ich czekoladą. Edukacja czytelnicza zadziałała bezbłędnie. Po wysłuchaniu okolicznościowych wierszyków i rozmowach o ulubionych książkach nastąpił najważniejszy moment uroczystości. Dzieci z powagą złożyły przyrzeczenie bycia dobrymi czytelnikami. Uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy i oczywiście książeczki, które zachęcą ich do czytania. Nie obyło się też bez słodkich akcentów uroczystości. Jednak najważniejszym przesłaniem tego spotkania i największą prośbą książki, którą dzieci zapamiętały są słowa – CZYTAJ KSIĄŻKI I ODWIEDZAJ CZĘSTO BIBLIOTEKĘ.
Świeży wieczór, przesiąknięty zapachem deszczu i burzy. Ogromy wiklinowy statek i inne ciekawe konstrukcje, kościół pozbawiony wieży, gorące maliny i nietypowy eksportowy towar. Wszystko to, w polsko-ukraińskim melanżu, pojawiło się pewnego majowego dnia w Nowym Tomyślu.
Jak się okazało, to kolejne spotkanie naszego Językowego Pogotowia wywołało tyle emocji. Tym razem językowe zajęcia odbyły się w plenerze. Sprawcą całego zamieszania był człowiek, który potrafi przenosić ludzi w przeszłość, uwrażliwiać na piękno tego co wokół, a nawet budować wizje na przyszłość. Mowa o Ryszardzie Ratajczaku, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego, który okazał się wyśmienitym przewodnikiem. Ukraińcy zamieszkujący nowotomyskie zagłębie chmielu i wikliny odkryli jego historię, dowiedzieli się o wielkim pożarze kościoła, podziwiali wiklinowy kosz-gigant (rekord Guinessa), o kształcie statku oraz inne wiklinowe elementy w mieście. Ukraińscy przyjaciele naszej biblioteki poznali głębiej miasto, które zamieszkują oraz nowe słownictwo. Wycieczka była bardzo ciekawa. Najbardziej zaszokowała ich informacja, że najbardziej pożądanymi przedmiotami eksportowymi Nowego Tomyśla są…wiklinowe trumny. Spacer zakończył się rozkoszowaniem smakiem lodów i gorących malin w przytulnej kawiarence na deptaku.
We wtorek, 29 maja o godz. 9.00 w Czytelni naszej biblioteki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: Seniorzy w natarciu. Tym razem pod hasłem: Nie trzymaj pieniędzy w skarpecie. Naszym gościem będzie asp. Anna Urbaniak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.
Chcesz dowiedzieć się jak w rozsądny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się ładną sylwetką? Chcesz poznać największe żywieniowe błędy jakie popełniamy? Chcesz żyć zdrowiej, aktywnie i radośnie?
Przyjdź do naszej biblioteki we wtorek, 5 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu: Biblioteka Porad Praktycznych z dietetykiem Magdaleną Waberską-Kaczmarek.
W położonym w malowniczych, włoskich Alpach, w odciętym od reszty świata miasteczku Avechot, w zimowe popołudnie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia szesnastoletnia Anna Lou wychodzi z domu na spotkanie w kościele odległym o zaledwie kilkaset metrów. Nigdy nie dociera na miejsce. Spokojna, odpowiedzialna, głęboko wierząca, nikt nie wie co się z nią stało. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, dziewczyna jakby zapadła się pod ziemię. Rodzice są zrozpaczeni, mieszkańcy przerażeni, że wśród nich mieszka porywacz, być może zabójca. Rozpoczyna się śledztwo, do którego oddelegowany zostaje agent specjalny Vogel, uważany za jednego z najlepszych śledczych. Pracuje on bowiem w bardzo specyficzny sposób, lubi wykorzystywać w swoich śledztwach media…Agent od razu po przybyciu na miejsce stwierdza, że dziewczyna została uprowadzona, a nie uciekła z domu, jak sugerowała miejscowa policja. Ucieka się on jak zwykle do starych sposobów, zamiast chronić informacje, robi wszystko, żeby przeciekły one do mediów. Stara się, żeby niektóre rzeczy zostały nagłośnione, żeby zasiało to w mieszkańcach niepokój i niepewność. Podejrzenie pada w pierwszej kolejności na nauczyciela Martini. Czy brak dowodów, będzie wystarczającym alibi? Może jednak nasz agent doprowadzi do aresztowania mimo braku dowodów? Czy to na pewno profesor porwał Annę?
Zapis rozmów Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z Gustawem Holoubkiem dokumentuje opowieść jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W miarę upływu lat dzielących nas od słynnej inscenizacji “Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka jego rola Konrada w coraz większym stopniu staje się mitem, sam zaś aktor przeszedł do historii i legendy polskiego teatru. Rozmowy odbywały się w różnych miejscach, latach i okolicznościach. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, ciągle jeszcze pełen możliwości. W trakcie powstawania książki nagle został przecięty, zatrzymany. I słowa, które były żywą rozmową, okazały się podsumowaniem osobistego i artystycznego życia, swoistym testamente. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Gustawa Holoubka, jego opowieść staje się historią. Wypowiedzi aktora poza osobistą narracją zyskują dodatkowy wymiar zapisu konkretnego czasu: drugiej połowy dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku. I jako takie wymagają uzupełnienia o świadectwa, dokumenty i komentarze. Dlatego ukazuje się drugie wydanie książki “Holoubek. Rozmowy”, wzbogacone o rozbudowane wyjaśnienia i materiały źródłowe, które w interesujący i rzeczowy sposób uściślają fakty, prezentują oceny, przywołują kontekst wydarzeń. Gorące polemiki, spory, recenzje i sądy, czyli historię sprawdzoną i udokumentowaną, autorka lokuje w przypisach-komentarzach, budując nad rozmowami z aktorem dialog Gustawa Holoubka ze swoim czasem.
Źródło opisu : www.lubimyczytac.pl
Ubrania z papieru, zaklęta szafa, uwięzieni bohaterowie, szmaciane kukiełki – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników tegorocznej Majówki z Książką, organizowanej przez Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu.
Impreza odbyła się 16 maja i tradycyjnie zgromadziła przy wspólnej zabawie dzieci ze wszystkich nowotomyskich przedszkoli i szkół podstawowych. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na zorganizowanie atrakcji w wiklinowej muszli koncertowej, gdzie na uczestników majówki czekali niezawodni przyjaciele biblioteki: nauczycielka przedmiotów artystycznych Aleksandra Antoniewicz – Kaszczyńska wraz z grupą uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego, oraz Hanka Billert – etnografka z zamiłowaniem dzieląca się swoją pasją. Zadania, jakie przygotowali nawiązywały do motywu przewodniego imprezy – w tym roku, przebiegającej pod hasłem: „Tajemnice starej szafy”. Dzieci mogły wycinać, malować, ozdabiać i rozwieszać na sznurku papierowe ubrania, a także samodzielnie wykonywać szmaciane, ludowe kukiełki. Wiele działo się również na scenie. Wystąpili na niej artyści Teatru Edu Artis z Krakowa w roli prowadzących imprezę oraz aktorów grających w spektaklu opowiadającym o rozbójniku Rumcajsie i pewnym tajemniczym znalezisku – starej szafie, w której uwięzieni zostali baśniowi bohaterowie. Mali widzowie zostali zaangażowani w uwolnienie postaci z książek, zachęceni do ich czytania, a następnie zaproszeni do tego, by sami opanowali majówkową scenę. Na reakcję dzieci nie trzeba było długo czekać. Chętnie prezentowały swoje bajkowe przebrania, przygotowane układy taneczne i piosenki.
Występy na scenie, stoisko z książkami, zagadki i zabawy zostały entuzjastycznie przyjęte przez małych uczestników majówki, którzy po trzech godzinach wesołej zabawy niechętnie opuszczali muszlę koncertową.
W ramach Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy w czytelni nowy projekt, który skierowany jest do młodych Czytelników, Sympatyków i Biblientuzjastów pod nazwą: WOLNA ANTRESOLA.
Projekt zainaugurowany został w Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek tj. 8 maja, kilka minut po 18.00. Tego dnia odbył się warsztat poetycki dla młodzieży i dorosłych, który poprowadziła Dorota Nowak.Wiosenna aura pozwoliła głębiej wsłuchać się w piękne i różnorodne wiersze nowotomyskiej poetki. Samo meritum warsztatów było proste: zapoznanie się z twórczością Doroty Nowak, przekształcenie wiersza „świadkowie” na język raperski oraz zaprezentowanie swoich wierszy pisanych do tej pory „do szuflady”. Drugim wydarzeniem w ramach projektu było spotkanie młodych raperów- amatorów z Mateuszem „Gryzli” Kamińskim, raperem z Piły, które odbyło się 16 maja. Podczas zajęć młodzi i zdolni raperzy poznali sztukę rapowania oraz przygotowali wspólnie materiał muzyczny do prezentacji na scenie. Warsztaty wspaniale połączyły pasję pisania, czytania, rapowania i tańczenia.
Zwieńczeniem wszystkich naszych wcześniejszych działań był koncert poetycko –muzyczny pod tytułem: „Poezja i rap z ulicy Witosa 8” .
Na początku usłyszeliśmy wiersze autorskie Julii Słotkowskiej i Kacpra Barana. Następnie młodzi debiutanci cudownie zinterpretowali wiersze pani Doroty Nowak. Kolejnym punktem programu był support Mirosława Wajmana.
Największą atrakcja wieczoru był wzruszający występ Mateusz „Gryzli” Kamińskiego, któremu towarzyszyła grupa taneczna z NOKu, przygotowana pod okiem Martyny Woźniak.
Już we wtorek, 22 maja o godz. 11.00 zapraszamy młodzież, ale nie tylko, na spotkanie z pisarką i podróżniczką Małgorzatą Szumską, która wyruszyła w sentymentalną podróż na Syberię śladami swojej babci. Na podstawie tej wyprawy napisała książkę “Zielona Sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”. Za swoją podróż autorka była również wielokrotnie nagradzana na festiwalach podróżniczych.
“Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni“.
„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.
Ponad 30 tys. zł dofinansowania trafi do naszej biblioteki. Ponad 9 tys. zł w ramach programu „Promocja czytelnictwa” otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt pt. Mali wielcy Polacy. Natomiast drugi projekt: Alfabet tradycji – Wielkopolska z programu Muzeum Historii Polski “Patriotyzm Jutra” otrzymał dotację 23 tys. zł. Nasza biblioteka zakwalifikowała się również do udziału w projekcie Kodowanie w bibliotece, do którego zostało przyjętych 85 bibliotek z całej Polski. Zatem już niebawem w bibliotece będzie się działo bardzo patriotycznie i tradycyjnie, ale też nowocześnie i postępowo.
Projekt: Mali wielcy Polacy to cykl wydarzeń literackich adresowanych do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 17 lat, skupionych wokół nowych książek autorstwa współczesnych pisarzy, przybliżających sylwetki wielkich Polaków, którzy poprzez swoje życiowe postawy i osiągnięcia zapisali się w historii naszego kraju. Spotkania z pisarzami, warsztaty motywacyjne dla nastolatków, lekcja z doświadczeniami, gra plenerowa – to wydarzenia, które w nowym roku szkolny zostaną zaproponowane dzieciom i młodzieży z gminy Nowy Tomyśl, stanowiąc wartościowe źródło wiedzy o wyjątkowych Polakach – ich dzieciństwie, pasjach, charakterach, czasach, w jakich żyli, dokonaniach i sukcesach. Celem projektu jest aktywne promowanie czytelnictwa i popularyzowanie współczesnej literatury wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie potrzeby kontaktu z książką oraz przekonania o tym, że istotną rolę w osiąganiu sukcesów odgrywają: nauka, odwaga, pielęgnowanie pasji, talentu i marzeń. Projekt swym zasięgiem obejmie cała gminę Nowy Tomyśl, realizowany będzie od września do listopada 2018 roku w siedzibie głównej biblioteki oraz we wszystkich z pięciu jej filii.
Drugi projekt: Alfabet tradycji – Wielkopolska z programu Muzeum Historii Polski “Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Projekt zakłada realizację 3 cykli interaktywnych spotkań edukacyjnych, w trakcie których dzieci poznają w praktycznej formie kulturę wybranych subregionów Wielkopolski w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych. Tematyczne cykle obejmą następujące podregiony Wielkopolski: Biskupiznę, Region Kozła, Ziemię Kaliską. Spotkania, przygotowane w oparciu o autorskie scenariusze, prowadzone będą przez profesjonalnych animatorów oraz muzyków pochodzących z wymienionych subregionów. Każdy program zakłada przekazanie dzieciom w bliskim, bezpośrednim kontakcie charakterystyki instrumentów, strojów, kodu graficznego, jak również włączenie elementów praktycznych: aktywnego słuchania muzyki i naukę tańców. Po spotkaniu dzieci oraz towarzyszący im nauczyciele otrzymają materiały dydaktyczne, w formie interaktywnego zeszytu pracy, pozwalającego rozwinąć i utrwalić prezentowaną tematykę. Jego autorką będzie ilustratorka specjalizująca się w książkach związanych z kulturą tradycyjną – Anna Kaźmierak. Partnerem projektu jest poznańska grupa Mozaika, która swą działalność w kontekście pracy z dziećmi realizuje w trzech aspektach: edukacji, animacji i kreacji. Zespół Mozaiki ma wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia i prowadzenia edukacyjnych spotkań ze sztuką oraz animacji dla dzieci. Projekt zostanie zrealizowany we wszystkich gminnych bibliotekach powiatu nowotomyskiego oraz filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu.
Trzecim sukcesem naszej biblioteki jest zakwalifikowanie się do udziału w projekcie: Kodowanie w bibliotece, realizowanym przez FRSI (Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego). Do udziału w projekcie zaproszone były biblioteki, które brały udział w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, zarówno jako biblioteki wiodące, jak i partnerskie. Dzięki udziałowi w projekcie biblioteka wzbogaci się o 3 tablety, 3 gry edukacyjne Scottie Go! oraz 3 roboty Phonton!
W dobie najnowszych technologii biblioteka, tak jak wiele innych instytucji, podąża z duchem czasu i przechodzi transformację w ramach „mody na nowoczesność”. Stopniowo zrywa więc z nieprzystającym do rzeczywistości wizerunkiem „enklawy” dla wąskiego grona intelektualistów i otwiera podwoje dla różnych grup, w tym przedstawicieli młodszego pokolenia. Dwa lata temu w bibliotece odbyły się zajęcia z kodowania pod hasłem: „Dobrze zaprogramowane wakacje”, które prowadził Elwis Nowosadzki, a wcześniej również w ramach projektu “Link do przyszłości”. Tym razem w warsztatach z kodowania wezmą udział sami bibliotekarze, aby to oni po przeszkoleniu uczyli sztuki kodowania młodych ludzi.
W piątkowy wieczór 11 maja, w bibliotece w Sątopach odbył się wieczorek z bajką. Podczas tego spotkania dzieci oglądały bajkę pt.”Byczek Fernando”. Po seansie uczestnicy zajadali się pysznymi kanapkami, które sami przyrządzali. Następnie chętnie brały udział w konkursie i rozwiązywaniu quizu, a w nagrodę otrzymywali słodkości. Na zakończenie wieczoru dzieci pokolorowały różnych bohaterów bajki.
W ramach Tygodnia Bibliotek, we wtorek, 15 maja zaprosiliśmy na recital zatytułowany: Czekaniem jestem, w którym wystąpili Agata Amelia Wawrzyniak i Rafał Karasiewicz.
To przepiękna muzyczno – poetycka opowieść o wewnętrznej przemianie kobiety czekającej na miłość… To historia opowiedziana słowami znakomitych polskich poetów, jak Osiecka czy Młynarski i dźwiękami polskich, francuskich i włoskich kompozytorów (Krajewski, Brel, Buscaglione). Ponadczasowe piosenki przeplatane były wierszami autorki recitalu.
Artystka, która zabrała publiczność w ten pełen emocji świat to Agata Amelia Wawrzyniak – poetka, aktorka kabaretu literackiego Cabaret BB, założycielka kawiarni poznańskiej artystycznej PoemaCafe. Akompaniujący jej Rafał Karasiewicz jest uznanym pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i bandleaderem związanym z wrocławskim Teatrem Muzycznym CAPITOL. Jest również liderem zespołu KARASIEWICZ POWERSET, twórcą muzyki do spektakli teatralnych. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej i teatralnej, m.in.: z Leszkiem Możdżerem, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Kiljańskim, Grażyną Łobaszewską, Justyną Szafran czy Katarzyną Jamróz.
Porozmawiajmy o zwierzętach domowych – pod takim hasłem przebiegać będzie najbliższe spotkanie z cyklu Biblioteki Porad Praktycznych, które odbędzie się w czwartek, 24 maja o godz. 18.00. Naszym gościem będzie lekarz weterynarii Radosław Jezierski.
Jak chronić psa i kota przed upałem? Co lubią papugi, a czego nie jadają żółwie? Kiedy po raz pierwszy i jak często kąpać zwierzęta? Jak pielęgnować uzębienie i okolice oczu? Kiedy po raz pierwszy ostrzyc psa? Na te i inne pytania chętnie odpowie . Zapraszamy zarówno właścicieli zwierząt, jak i tych, którzy dopiero myślą o przyjęciu pupilka pod swój dach.
We wtorek, 22 maja o godz. 18.00 podczas spotkania w naszym Klubie Miłośników Podróży “Przez kontynenty” Małgorzata Szumska przeniesie klubowiczów w filipińską rzeczywistość.
Twarze tajfunu to opowieść o wyjątkowej podróży na Filipiny i ludziach, którzy żyją na rajskich wyspach,
przez które przeszło piekło tajfunu. Podróżniczka leci na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom
w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotyka ludzi, którzy opowiadają o swoich
niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach…
Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia,
ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Czy można zapomnieć o tajfunie?
Czy na rajską wyspę wróci spokój? Filipińczycy uznawani są za niezwykle szczęśliwy naród. I tak jest – to ogromnie
pozytywni ludzie, którzy nawet w obliczu tragedii nie tracą uśmiechu. “Kiedy stracisz dom, pracę, meble,
ubrania pozostaje Ci tylko radość z tego, że nie straciłeś nikogo z rodziny… bo człowiek rodzi się po to,
by być szczęśliwym, jeśli nie jesteś szczęśliwy, to znaczy, że coś źle robisz ze swoim życiem.”
To opowieść o szczęściu…
MEG MAŁGORZATA SZUMSKA
aktorka, pisarka i podróżniczka cierpiąca na niespożyty nadmiar energii i kreatywności.
Gdyby nie prowadziła pensjonatu w Górach Złotych, pewnie usypałaby w Indiach mandalę widoczną z kosmosu
lub wykuła kolejnego prezydenta na Mount Rushmore. Autorka książek “Zielona Sukienka” oraz “Twarze Tajfunu”.
W gronie laureatek konkursu “Lustra Biblioteki” jest nasza Filia w Bukowcu. Gratulujemy naszej koleżance Danusi Łebkowskiej i dzielimy z nią radość z wygranej.
Szczegóły: http://lustrobiblioteki.pl/2018/05/bo-czytanie-jest-od-tego-zeby-rozbudzac-wyobraznie-na-calego/
W Tygodniu Bibliotek, w ramach naszego Klubu Rękodzieła Fantazja odbyły się warsztaty tworzenia ozdobnych zakładek do książek. Były one wykonywane metodą scrapbookingu, czyli ozdabiania przedmiotów kolorowymi papierami, różnymi dodatkami, pieczątkami, nitami, koronkami, naklejkami, wycinankami, a także kolorowymi proszkami podgrzewanymi na ciepło (embossing). Te oryginalne i niepowtarzalne zakładki powstały pod okiem Magdaleny Mrozik, która od lat zajmuje się rękodziełem. Dodatkową atrakcją warsztatów była możliwość wykonania magnesu na lodówkę.
Filia w Wytomyślu zaprasza na wystawę fotograficzną ukazującą piękno przyrody zgierzynieckiego uroczyska. Autorem prezentowanych zdjęć jest Łukasz Pakuła.
Wystawę można oglądać od 14 do 25 maja.
W czwartek, 17 maja o godz. 18.00 w ramach Językowego Pogotowia zapraszamy na wycieczkę po Nowym Tomyślu z Ryszardem Ratajczakiem, Naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego. Czekamy na Was w bibliotece. 🙂
Serdecznie zapraszamy do Galerii w Strefie Koloru na wystawę pt. To ja Mery, prezentującą prace autorstwa Malwiny Basińskiej – uczennicy klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Michorzewie. Wernisaż odbędzie się 22 maja o godz. 14:00.
Serdecznie zapraszamy 16 maja o godz. 17:00 na wydarzenie organizowane wspólnie z młodzieżą, w ramach projektu Wolna ANTRESOLA. Jest to połączenie pasji pisania, czytania, rapowania i tańczenia czyli “Poezja i rap z ulicy Witosa 8”.
Alice ma 29 lat, kochającego męża i spodziewa się pierwszego, upragnionego dziecka. Jest radosna, żywiołowa, pełna energii; ma starszą siostrę Elisabeth, która, choć nieco apodyktyczna, okazuje jej dużo ciepła i wsparcia. Wszystko się zmienia wskutek wypadku na siłowni. Alice doznaje urazu głowy i traci pamięć. Nagle okazuje się, że ma 39 lat, trójkę dzieci o których nic nie wie, z mężem są w trakcie rozwodu, a siostra jej nie znosi. W dodatku beztroska, luzacka Alice, która przyjemności przedkłada nad perfekcyjny wygląd dziesięć lat później jest znerwicowaną, zabieganą i nieco zgorzkniałą członkinią organizacji rodzicielskiej, w dodatku regularnie biega, chodzi na siłownie i prowadzi zdrowy tryb życia. Co się stało z tymi dziesięcioma latami? Dlaczego Alice nie pamięta swoich dzieci(za wyjątkiem najstarszej Madison – “Rodzynka”, z którą 10 lat temu była dopiero w ciąży)? Co poróżniło ją z siostrą i dlaczego jej ukochany mąż jej nienawidzi? I kim jest tajemnicza Gina, której imienia wszyscy boją się wymawiać?
Rody, które na trwałe zapisały się w historii Polski. Nazwiska, które znamy z podręczników; wielcy bohaterowie, wodzowie, kanclerze. Zawsze – w pierwszych szeregach, kiedy nadciągały dziejowe zawieruchy. Nadszedł jednak czas, gdy kataklizm zmiótł polskie rody arystokratyczne z areny dziejów chyba bezpowrotnie. Jak wielkie rody przetrwały czasy komuny? Pozbawieni majątków, wyrzucani z pałaców, zamykani w więzieniach, upokarzani, nękani za pochodzenie, często musieli pożyczać pieniądze, żeby „przeżyć do pierwszego”. Czy udało się im pozostać wiernymi narodowym dewizom widniejącym na herbach i moralnym zasadom kultywowanym przez przodków? Jak odnaleźli się w nowej rzeczywistości po roku 1989? Czy wolna wreszcie Polska czekała na powrót swoich historycznych liderów? Jak wygląda współczesność polskiej arystokracji? Osiem rozdziałów o wielkich polskich rodach arystokratycznych: Braniccy, Czartoryscy, Czetwertyńscy, Dzieduszyccy, Krasiccy, Potoccy, Tarnowscy, Zamoyscy.
Źródło opisu : www.lubimyczytac.pl
W poniedziałek, 21 maja o godz. 18.00 poeci skupieni wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich zapraszają na wieczór 13.
Debiut wieczoru: Karol Piotrzkiewicz
Ilustracja muzyczna: Jakub Szuba
Gościnnie wystąpi: Opalenicka Grupa Wokalna Leszka Górki
W środę, 9 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyło się XV Powiatowe Forum Bibliotekarzy. W tym roku pod hasłem: (Do)Wolność myślenia. Było ono wspaniałą okazją do prezentacji bogatej i różnorodnej działalności bibliotek z terenu naszego powiatu oraz świętowania jubileuszy pracy zawodowej. Nie zabrakło również pięknych życzeń, twórczych warsztatów oraz muzycznej niespodzianki.
Podczas oficjalnej części uroczystości dyrektorzy i kierownicy bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego zaprezentowali imponujące działania swoich placówek, które były realizowane na przestrzeni minionego roku. Przed kolegami i koleżankami po fachu, jak również przed obecnymi na Forum samorządowcami o ciekawych formach aktywności edukacyjno-kulturalnej mówili: Kierownik Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu – Anita Rucioch-Gołek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie – Maria Czekała, Kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Lwówek – Anna Czekała, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzichowie – Anna Plewa, Kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Opalenica – Karol Piotrzkiewicz oraz Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu – Lucyna Kończal-Gnap.
Po tych skróconych, aczkolwiek bardzo bogatych w treść prezentacjach, nadszedł czas na życzenia z okazji bibliotekarskiego święta. Na ręce Dyrektor biblioteki okolicznościowe adresy skierowali: Starosta Nowotomyski – Ireneusz Kozecki, Burmistrz Nowego Tomyśla – dr Włodzimierz Hibner, Burmistrz Lwówka – Piotr Długosz, Wójt Kuślina – Jerzy Dziamski i Sekretarz Gminy Zbąszyń – Andrzej Wilkoński, a także skarbnik NTK Barbara Jandy, reprezentująca Zarząd i Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Bibliotek WBPiCAK – Justyna Stoltmann-Prędka.
Tradycyjnie podczas Forum uhonorowani zostali pracownicy obchodzący jubileusze swojej pracy zawodowej. W tym roku jubileusz 40.lecia pracy zawodowej obchodzili: Maria Czekała – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie i Janusz Luftmann – pracownik gospodarczy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Natomiast jubileusz 50.lecia pracy zawodowej obchodziła Wiesława Nowrotek – specjalista do spraw pracowniczych Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.
Atrakcją uroczystości był występ bardzo uzdolnionej Martynki Furmaniak z Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu, która wyśpiewała bibliotekarzom oraz zaproszonym gościom piękną muzyczną dedykację. Forum zakończyły warsztaty tworzenia złotych myśli zwanych Loesje, które poprowadziła Emilia Skiba z Fundacji Sztuki Arteria.
Tłem wydarzeń była wystawa poświęcona ilustratorskiej twórczości Krystyny Michałowskiej, zorganizowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji i wcześniej prezentowana w Salonie Ilustratorów podczas tegorocznych XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK.
W Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek tj. 8 maja, kilka minut po 18.00, rozpoczęliśmy w czytelni warsztaty poetyckie dla młodzieży i dorosłych, które poprowadziła Dorota Nowak. Poetka zadbała o to, aby poezja lokalnych twórców stała się bliższa, jasna i bardziej czytelna dla wszystkich uczestników spotkania.
Już na początku każdy z uczestników otrzymał tomiki poezji Doroty Nowak. Wiosenna aura pozwoliła głębiej wsłuchać się w piękne i różnorodne wiersze nowotomyskiej poetki. Samo meritum warsztatów było proste: to zapoznanie się z twórczością Doroty Nowak, przekształcenie wiersza „świadkowie” na język raperski oraz zaprezentowanie swoich wierszy pisanych do tej pory „do szuflady”.
Jaka podczas warsztatów wypłynęła refleksja ogólna?
„ Jednym warsztaty są przydatne, innym nie. Na pewno nikomu nie zaszkodzą, na pewno niektórym młodym pisarzom, tekściarzom pomogą.” Tak twierdzi Małgorzata Kaczmarek, inicjatorka spotkania zatytułowanego” Poezja z ulicy Witosa 8”.
Po czym dodaje : „usłyszałam kiedyś, że z poezją to w ogóle istny kołowrotek. Można by poklasyfikować różne modele talentu – na jednym biegunie stoi model poety uzdolnionego od urodzenia, na drugim poety, który ciężko dochodzi do dobrego poziomu.”
Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż warsztaty lub w ogóle uczestnictwo w jakichkolwiek dysputach literackich to czas nie stracony.
Dorota Nowak zachęcała młodych i starszych początkujących poetów do zaprezentowania swojej twórczości szerszej grupie odbiorców, do wzięcia odpowiedzialności za słowo pisane.
A co dalej, co po warsztatach?
Po tym jak nasi warsztatowicze staną mocniej na „twórcze nogi”, wybiorą wiersze do przeczytanie, oraz zapoznają się z twórczością nowotomyskiej poetki, to przy współpracy z Mateuszem “Gryzli” Kamińskim– raperem z Piły, spróbujemy wiersz” świadkowie” zaśpiewać .
Zwieńczeniem wszystkich naszych działań będzie koncert poetycko –muzyczny pt.: Poezja i rap z ulicy Witosa 8, na który już dzisiaj gorąco zapraszamy w środę 16 maja o godz.17:00.
Z uwagi na odbywające się jutro, tj. 9 maja XV Powiatowe Forum Bibliotekarzy, nasza biblioteka będzie nieczynna.
Co by było, gdyby pojedynek stoczyli Mikołajek z Nelą?…
Chcemy Wam zaproponować udział w zabawie czytelniczej, która pozwoli wyłonić najpopularniejsze wśród naszych młodych czytelników wydawnicze serie. Ogłaszamy więc pojedynek na głosy !!! Dobra zabawa zagwarantowana!
Zasady są proste. Na zamieszczonych na naszym profilu facebookowym plakatach znajdziecie po dwa tytuły serii. Wystarczy w komentarzu pod plakatem napisać, którą serię wybieramy oraz zaprosić przynajmniej jedną osobę z grona znajomych do głosowania ! Głosujemy oczywiście odpowiednio do swojej grupy wiekowej.
Wśród biorących udział w zabawie na naszym profilu facebookowym wylosujemy zestawy nagród :
I pojedynek TUPCIO CHRUPCIO czy TAPPI
dla najmłodszych czytelników do lat 6
II pojedynek MIKOŁAJEK czy NELA
dla czytelników w wieku od 7 do 13 lat
III pojedynek DZIENNIK CWANIACZKA czy ZWIADOWCY
dla czytelników w wieku od 14 do 18 lat
ROZSTRZYGNIĘCIE POJEDYNKU i losowanie nagród na koniec Tygodnia Bibliotek tj. 15 maja.
Wszystkie dzieci z nowotomyskich przedszkoli i szkół podstawowych serdecznie zapraszamy 16 maja, w godzinach od 10:00 do 13:00 na Majówkę z książką.W tym roku bawimy się pod hasłem: Tajemnice starej szafy
W programie:
10:00 –10:20 Powitanie uczestników i gości majówki
10:20 – 11:00 Spektakl Teatru EDU ARTIS pt. “Tajemnice starej szafy”
11.00 -12.00 Prezentacja bajkowych strojów lub scenek
12.00-12.10 Występy taneczne grupy z Nowotomyskiego Domu Kultury (instruktor Martyna Woźniak)
12.10 -12.20 rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie, wręczenie nagród i dyplomów
12.20 -13.00 Zabawy z artystami Teatru EDU-ARTIS
13.00 Zakończenie majówki
Atrakcje ze starej szafy:
* zadania plastyczne przygotowane przez Aleksandrę Antoniewicz-Kaszczyńską i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu
* ludowe kukiełki Hanki Bilert
* stoisko z książkowymi nowościami
Sympatyczny wiking Tappi – główny bohater serii książek autorstwa Marcina Mortki zagościł w kwietniu, w Strefie Koloru, zyskując sobie spore grono małych miłośników. Opowieści o tym, jak poradził sobie z groźnym olbrzymem, który pojawił się w zamieszkiwanym przez niego Szepczącym Lesie wysłuchało ponad trzystu przedszkolaków. “Tappi i awantura z olbrzymem” to malownicza, ciepła opowieść, pokazująca najmłodszym, że mimo tego, iż czasami emocje biorą górę, z każdego konfliktu można wyjść pojednanym, a dialog zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Marcin Mortka w jasny, prosty i zrozumiały dla dzieci sposób objaśnia zagadnienia, z jakim najmłodsi spotykają się na co dzień. Pokazuje, że rozmowa i wspólne działania mogą zaowocować obopólnymi korzyściami. Oprócz Tappiego, dzieci poznały również zwierzęcych bohaterów zamieszkujących Szepczący Las, których doskonale zapamiętały, czego dowiodły rozwiązując zadania towarzyszące czytaniu. Zabawy ruchowe, łowienie tekturowych rybek, poznawanie innych części przygód Tappiego sprawiły, że spotkanie z najnowszą książką o uroczym i całkiem niegroźnym wikingu było dla dzieci wyjątkowo atrakcyjne.
Od 9 maja w naszej bibliotece zagości wystawa poświęcona ilustratorskiej twórczości Krystyny Michałowskiej, zorganizowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji i prezentowana w Salonie Ilustratorów podczas tegorocznych XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK.
Krystyna Michałowska – legendarna postać Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennica m.in. Jana Marcina Szancera i Henryka Tomaszewskiego jest jedną z ostatnich aktywnych twórców tamtego pokolenia. Jej niezwykłe również od strony warsztatowej prace możecie pamiętać z wielu książek. Ilustrowała m.in. “Baśnie” H.Ch. Andersena, “Księgę smoków” Edith Nesbit, “Księżniczkę smoków” Mieczysława Künstlera, “Przygody Piotrusia Pana” J. M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Jest autorką wyróżnika graficznego książek z serii “Poczytaj mi, mamo”.
Nadal tworzy wspaniałe ilustracje i wydaje książki. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. w konkursie PTWK na najlepiej wydaną książkę. Jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości artystycznej.
Wystawę można zwiedzać do 30 maja 2018 r. Serdecznie zapraszamy!