Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Impreza zainaugurowana przez Polską Izbę Książki, ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach i bibliotekach. Biblioteka w Borui Kościelnej również włączyła się w akcję głośnego czytania. Aby uatrakcyjnić ten dzień zaproszeni zostali do współpracy nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Dzieciom czytali między innymi pani Bogna Niemiec wicedyrektor szkoły oraz nauczycielki panie: Beata Ciesielska, Agnieszka Józefowska, Anna Zarabska. Bardzo miłą niespodziankę sprawiła pani Katarzyna Rąbalska mama Natalii i Michała czytając fragmenty ulubionych książek uczniów klasy szóstej. W całe przedsięwzięcie z wielką chęcią włączyli się również uczniowie i na wszystkich przerwach czytali kolegom swoje ulubione książki. Bez wątpienia Dzień Głośnego Czytania na stałe wpiszemy do kalendarza imprez odbywających się w naszej bibliotece.

Po wakacyjnej przerwie do Strefy Koloru powróciła 19. Drużyna Harcerska BUKI im. Aleksandra Kamińskiego, a wraz z nią mnóstwo pozytywnej energii i dobrej zabawy. Zmianie uległ dzień bibliotecznych spotkań z harcerzami – z piątku na czwartek, bez zmian natomiast pozostała godzina –  16:00, częstotliwość  – raz w miesiącu oraz wspaniała, harcerska  atmosfera. Pierwsze Czwartkowe harce w Strefie Koloru już za nami. Dzieci, które w nich uczestniczyły mogły poczuć rozpoczynającą się jesień. Zaproponowane przez harcerzy zadania, piosenka i praca plastyczna do wykonania pozwoliły przybliżyć uczestnikom zajęć klimat jesiennego ogrodu, pełnego pięknych, barwnych liści. Na kolejne Czwartkowe harce zapraszamy do Strefy Koloru 22. października.

Nowy sezon naszych spotkań w Klubie Miłośników Podróży „Przez kontynenty” rozpoczęliśmy tradycyjnie we wrześniu od odwiedzin patronującej naszemu klubowi Katarzyny Mazurkiewicz, podróżniczki, współautorki wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorki profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Zaprosiła na pokaz zatytułowany „Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju”.
Klubowicze podziwiali tę wielką himalajską kotlinę o łagodnym klimacie, żyznych glebach i zachwycających krajobrazach. Podróżniczka pokazała serce Kaszmiru, miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody oraz poranny warzywny targ na wodzie. Uczestnicy spotkania zobaczyli mogolskie ogrody, przespacerowali się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzeli do meczetów, zobaczyli jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzili też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta – najbardziej popularnego sportu w Indiach i przyjrzeli się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran.

„Krasnale” i „Biedronki”, czyli przedszkolaki z Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Bukowcu podczas jesiennego spaceru zawędrowali do bukowieckiej książnicy.
Tam powitała ich bibliotekarka Danuta Łebkowska, która opowiedziała o niezwykłym miejscu pełnym książek i magicznych bohaterów. Podczas wesołej zabawy w pociąg udali się w podróż po świecie książek na regałach książnicy. To wtedy poznali, gdzie znajdują się książki dla dzieci i jakie one są, gdzie dla młodzieży, a gdzie dla dorosłych i czym różnią się od tych dla najmłodszych. Mali użytkownicy dowiedzieli się co trzeba zrobić, by zostać czytelnikiem biblioteki.
Z uwagą wysłuchali opowiadań „Tupcio Chrupcio – przedszkolak na medal” Elizy Piotrowskiej oraz „Całuski i buziaczki” Agnieszki Frączek. Na zakończenie wesołej wizyty wszyscy otrzymali biblioteczne naklejki. Przedszkolacy obiecali, że niebawem zawitają ponownie w bibliotece.

Osoby zaangażowane w kwestie społeczno-polityczne, chętnie wyrażające swoje opinie wzięły udział w debacie, która odbyła się w naszej bibliotece 22 września pod hasłem „Dlaczego Polacy nie chcę głosować? Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce na tle europejskim”.
Spotkanie otworzył i temat nakreślił Łukasz Piskorz, przedstawiciel Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Prowadzący debatę dr Piotr Kubiak mówił o kompetencjach Parlamentu Europejskiego oraz o ich zmianach w czasie, pokazywał też jak wygląda i jak wyglądało na przestrzeni lat procentowe uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego w poszczególnych krajach członkowskich UE. Ciekawostką jest to, że w Brukseli i Luksemburgu na osoby, które nie uczestniczą w wyborach do Parlamentu nakładana jest kara finansowa w wysokości 100 euro.
Wśród gości debaty znaleźli się pracownicy instytucji samorządowych, działacze społeczni i polityczni, m.in. z ugrupowania RAZEM.
Wywiązała się ożywiona dyskusja. Jak można się domyśleć szybko zeszła na tematy związane z problemami imigrantów. Rozmawiano również o funkcjonowaniu Niemiec w Unii Europejskiej, o specyfice przedwyborczej kampanii w tym kraju, a także o przyczynach niskiego uczestnictwa Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas debaty zostały również wylosowane ciekawe nagrody za uczestnictwo w konkursie m.in. w postaci czytników e-booków, zestaw słuchawek i MP 3.
Debata została zorganizowane przez Stowarzyszenie Instytut Zachodni, Instytut Zachodni Instytut Naukowo-Badawczy oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu.

Urząd Gminy w Nowym Tomyślu zaprasza na wernisaż prac wykonanych podczas letniego pleneru malarsko-fotograficznego w Nowej Róży, który odbędzie się w naszej bibliotece 1 października o godz. 18.00. Wystawę oglądać można do 10 października.

W ramach cyklu: Twórca i jego dzieło, odbyła się w naszej bibliotece prezentacja wydanej właśnie książki Teresy Tomsi zatytułowanej: „Z szarego notatnika”. W jej narracji przeplatają się formy podróżnego dziennika, felietonu literackiego i reportażu z historią w tle, a jeden z obszerniejszych jej rozdziałów zawiera opowieści o losach czterech Sybiraczek z Nowego Tomyśla, kobiet dojrzałych i nostalgicznych niczym jesienne chryzantemy: Longiny Eckert, Joanny Natkiewicz, Ireny Tomiak-Wesołej i zmarłej tego lata Stefanii Chorążyczewskiej.

„Do wielkopolskiego miasteczka położonego nad rzeką Szarką przybyły z czterech stron świata z bagażem wojennych wspomnień, o których chciałyby zapomnieć. Pamięć przebytej drogi wciąż powraca i nie pozwala wyrzec się własnego życiorysu. Połączyła je podobna przeszłość – za wcześnie musiały dorosnąć, by przetrwać głód, choroby i przymusową pracę ponad siły, gdy zostały deportowane za Ural wiosną 1940 roku” – pisze Teresa Tomsia, której podczas spaceru po Nowym Tomyślu w połowie września 2010 roku, bohaterki po raz pierwszy opowiedziały swe życiowe historie. Zainspirowana ich opowieściami Autorka książki – poznańska poetka i krytyk literacki, córka Kresowiaków i matki Sybiraczki, wniosła do swej książki także nowe wątki, doświadczenia innych osób i obrazy różnych miejsc, które dla bohaterów opowieści stają się domem stałym lub tymczasowym, rzeczywistym albo wyobrażonym, upragnionym i utraconym.

Nieprzypadkowo wybrana data spotkania, 18 września, skłoniła jego uczestników do refleksji nad wydarzeniami września 1939 roku na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Oprócz trzech nowotomyskich chryzantem, wzięli w nim udział bliscy i znajomi nowotomyślanek, które przeżyły traumę zesłania i które znalazły w sobie siłę i odwagę, by podzielić się swoimi przeżyciami i wspomnieniami, nie tylko z autorką książki, ale również z czytelnikami zainteresowanymi tą trudną i bolesną tematyką.
Teresa Tomsia zaprezentowała obszerne fragmenty książki, odsłoniła kulisy jej powstawania, z wielką czułością przybliżyła sylwetki swych bohaterów i tym samych zachęciła nowotomyślan do sięgnięcia po tę – dokumentującą losy polskich kobiet – książkę.

Po wakacyjnej przerwie 15 września członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się, by omówić zadaną 🙂 na wakacje lekturę. Była nią “Miedzianka. Historia znikania” autorstwa Filipa Springera. Autor opowiedział nam z aptekarską dokładnością historię Miedzianki (miasta) i jego mieszkańców od czasów powstania do współczesności. Miasta położonego na zboczach Miedzianej Góry pomiędzy Jelenią Górą a Kamienną Górą. Zasobna w różnego rodzaju złoża Miedziana Góra była już eksploatowana od 1156 roku. Na początku była więc miastem górniczym, następnie rozkwitła jako perełka turystyczna; kolejnym etapem było odkrycie złóż uranu przez Armię Czerwoną. Eksploatacja tego niebezpiecznego pierwiastka rękoma okolicznych mieszkańców pochłonęła wiele ludzkich istnień. Bogactwa Miedzianej Góry stały się jej przekleństwem, ludzie chorowali, domy zapadały się pod ziemię w wyniku szkód górniczych, zamykano sklepy i kto mógł szukał nowego miejsca do życia. Miasto opustoszało i umarło.
Omawiając lekturę stwierdziłyśmy, że to jedna z ciekawszych książek omawianych w DKK /wydana w Wydawnictwie Czarne w 2011 roku/. Po przeczytaniu tej książki aż chce się zejść z utartych szlaków i samemu odwiedzić to miejsce.

Quentin Jacobsen od zawsze zakochany jest we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy. Czy dowie się, kogo szuka i kim naprawdę jest Margo? Błyskotliwa, zabawna i poruszająca powieść drogi o dojrzewaniu, prawdziwej przyjaźni i miłości.

We wtorek, 6 października o godz. 19.00 zapraszamy na koncert z cyklu Czwartkowych wieczorów literacko-muzycznych. Będziemy mieli przyjemność gościć u nas niezwykle klimatyczne Cafe Rico ze Szczecina.

Zespół powstał z inicjatywy Ryszarda Słowickiego, kompozytora, instrumentalisty, wokalisty, poety i dramaturga. W początkowym okresie grupa funkcjonowała jako duet, z Przemysławem Igielem na congach i djembe. Od 2014 roku, z Maciejem Bosym Marcinkowskim na instrumentach dętych, grają w trio. Repertuar stanowią pieśni, autorskie kompozycje, które są wyrazem fascynacji dźwiękami świata, czyli World Music. Można też użyć nazwy ethnojazz, ponieważ muzycy improwizują na bazie własnych tematów, a czasem cytatów z muzyki ludowej. W warstwie tekstowej Ryszard posługuje się własnym językiem, wypracowanym na potrzeby przekazania określonych emocji. W całości intuicja odgrywa jednak rolę nadrzędną, zdają się na własne odczuwanie. To także wspólne poszukiwania, przenikanie się pomysłów. Ich muzyka porusza wyobraźnię, zabiera słuchacza w swoistą podróż, ukazując coraz to inny region świata.
We wrześniu 2013 ukazała się ich debiutancka płyta pt. “Pagal Nala”. Została zauważona przez media, była prezentowana przez Wojciecha Ossowskiego w pr. II Polskiego Radia w audycji “Nocturn”, także przez pr. III PR oraz w internetowych stacjach radiowych. We wrześniu 2014 nagrali videokoncert dla Polskiego Radia Szczecin, gościli w radiowym programie “Schody do nieba” Piotra Rokickiego. W następnym miesiącu zostali wyróżnieni III miejscem na Hanza Jazz Festiwal. W grudniu tego samego roku byli w Lublinie na Mikołajkach Folkowych, także tam otrzymali III miejsce w konkursie Scena Otwarta. W 2015 roku mają w planach nagranie kolejnej płyty i koncerty w Polsce, Niemczech i Austrii. Współpracują ze Szczecińskim Inkubatorem Kultury i Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Jazzowym.
Skład zespołu:Ryszard Słowicki – śpiew, gitara, darbuk, instrumenty perkusyjne Maciej Bosy Marcinkowski – klarnet, saksofony, duduk, drumla, sopiłka Przemysław Igiel – bębny afrykańskie, conga, djembe

Po raz pierwszy przygody o Pippi Langstrumpf, zwanej też Pippi Pończoszanką, wydane zostały 70 lat temu. Ta popularna książka autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren ukazała się w przekładach na ponad 70 języków obcych oraz doczekała wielu ekranizacji. Z okazji jubileuszu w bibliotece w Borui Kościelnej został przeprowadzony projekt czytelniczy pod nazwą „Czy ktoś nie zna Pippi?” W projekcie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami paniami: Beatą Fiedorowicz, Justyną Kucz i Hanną Preisler. Dzieci podczas zajęć wysłuchały kilku przygód niesfornej dziewczynki oraz wykonały prace plastyczne.

W czwartek, 24 września o godz. 16.00 Strefa Koloru Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz 19. Drużyna Harcerska “BUKI” zapraszają dzieci w wieku 6-9 lat na spotkanie z cyklu: Czwartkowe Harce w Strefie Koloru. W programie: zabawy, piosenki, czytanie bajek.

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej.
8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak…
Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

Upalny letni dzień. Rodzina Joanny Mason wybiera się na leniwą przechadzkę wiejską ścieżką. Za chwilę życie Joanny zmieni się na zawsze…
Trzydzieści lat później, noc.
Były prywatny detektyw Jackson Brodie jedzie zatłoczonym pociągiem. Pogrążony w myślach nie przeczuwa, że jego podróż zostanie brutalnie przerwana…
Po męczącym dniu 16.letnia Reggie chciałaby odpocząć przed telewizorem. Jednak spokojny wieczór przerywa przerażający dźwięk. Na szczęście Reggie jest z zasady przygotowana na wszelkie niespodzianki…
Pewnego dnia losy tych trzech osób nieoczekiwanie się splatają. Perfekcyjnie skonstruowana opowieść o roli przypadku i przeznaczenia oraz o miłości i wielkiej tęsknocie. Książka obfituje we wstrząsające wydarzenia i dramatyczne zwroty akcji, ale w przeciwieństwie do klasyki gatunku nie zawsze daje ostateczne odpowiedzi, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne rozwiązania. Przy całej brutalności książka przynosi pociechę i odkupienie.

24 września o godz. 18.00 w Klubie Miłośników Podróży “Przez kontynenty” nasi goście: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie zaproszą na pokaz “Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju”.

Kaszmir – wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.
Sercem Kaszmiru jest miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Powędrujemy do mogolskich ogrodów i przespacerujemy się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzymy do meczetów. Zobaczymy, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzimy też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta – najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran.
Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.
Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna.
We wrześniu 2014 Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź.
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
Więcej: www.terra.waw.pl oraz www.festiwalterra.pl

We wtorek, 8 września w Galerii na Piętrze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Edwarda Kupca – “jak Feniks….”.

Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w naszej bibliotece, nowotomyślanie podziwiali wymowne dzieła stworzone z drewna i metalu. Tym razem rzeźbiarz połączył te dwa materiały, z których powstały rzeźby o wymiarze symbolicznym. Przedstawiają one m.in. herosów, maski i baletnice. Prace wykonane są z drewna europejskiego i egzotycznego oraz metalu odzyskanego m.in. ze starych budynków maszyn, etc. Nowością jest seria “ostatni dzwonek” wykonana z metalu wydobytego z ziemi.
Wernisaż, na który przybyło wielu gości tradycyjnie otworzyła dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap. W obecności przyjaciół artysty i nowotomyskich admiratorów sztuki podziękowała panu Edwardowi za wieloletnią współpracę. Kunszt autora wystawy docenił także burmistrz Nowego Tomyśla – dr Włodzimierz Hibner. Po oficjalnościach przyszedł czas na indywidualne rozmowy
i gratulacje – m.in. od byłego, wieloletniego burmistrza Henryka Helwinga. Najbardziej oczekiwanym momentem było oczywiście zwiedzanie ekspozycji i podziwianie zaprezentowanych prac. Te wykonane z odzyskanych elementów metalowych – gwoździ, okuć, skobli, cieszyły się największym zainteresowaniem. Zwiedzający zatrzymywali się przed pracami o tak symbolicznych, egzystencjalnych nazwach jak m.in. : Utopione marzenie, Droga w nicość, Tu znalazłem człowieka, Ostatni dzwonek czy Przebojowa róża.
Podczas wernisażu można było również skosztować herbat, zaparzanych zgodnie z tradycyjną sztuką przez bratanka żony artysty i jego chrześniaka Patryka Nazimka. Wystawę Edward Kupiec zadedykował obecnym na wernisażu żonie i córce. Niespodzianką muzyczną był występ pianistki Martyny Koberling.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 29 września.

We wrześniu w Wytomyślu miała miejsce ósma inauguracja „Podwieczorków z książką”. Z tej okazji młodsi czytelnicy biblioteki wzięli udział w przedstawieniu papierowego teatrzyku Kamishibai pt. „Rower Walentynki”, które zaprezentowała bibliotekarka Aleksandra Kaczmarek. Za pomocą teatrzyku obrazkowego dzieci poznały historię bardzo miłej dziewczynki Walentynki, która jadąc swoim rowerkiem zabierała ze sobą napotkane po drodze zwierzęta. W kolejnej części spotkania dzieci wcieliły się w role poszczególnych postaci i według swojego pomysłu przedstawiły historię Walentynki jeszcze raz. Papierowy teatrzyk wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników spotkania dlatego podczas zajęć dzieci wymyśliły i wykonały własnoręcznie ilustracje do bijącej ostatnio rekordy popularności książki o niesfornej dziewczynce Maszy i jej przyjacielu Niedźwiedziu i przedstawiły na zajęciach.

Miesiąc wrzesień to w bukowieckiej bibliotece czas wznawiania szeregu powakacyjnych spotkań z czytelnikami. Wśród nich znalazły się pięcio i sześcio letnie “Skrzaty” z ZPSG w Bukowcu, które zapoznały się z biblioteką i zasadami w niej panującymi. Zamieniając się w lokomotywę i wagoniki wraz z bibliotekarką wyruszyli w podróż po niezwykłym świecie książek bukowieckiej książnicy.
W poniedziałkowe i wtorkowe popołudnia młodzi czytelnicy wkroczyli w bajkowy świat, gdzie poznali szereg tajemniczych bohaterów literackich i ich przygód. Nie zabrakło wspólnej zabawy, gier i zajęć plastycznych.

Jeśli interesują Cię kwestie społeczno-polityczne, chcesz wyrazić swoją opinię, weź udział w debacie, która już 22 września o godz. 17.00 odbędzie się w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy. Podczas debaty wylosujemy ciekawe nagrody. Prowadzący: dr Piotr Kubiak.

We wtorek, 15 września o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki. Rozmawiać będziemy na temat książki Filipa Springera “Miedzianka. Historia znikania”.

Nasza biblioteka wraz z Biblioentuzjastami zaprosiła 5 września na piątą już edycję plenerowej imprezy Przystanek: Biblioteka! – w tym roku pod hasłem przewodnim „Między dawnymi, a nowymi laty”. Na każdym przystankowym stanowisku można było zetknąć się z tym co dawne, a także z tym, co jak najbardziej nam bliskie, jak najbardziej współczesne.
Imprezę, z dużą swobodą i humorem poprowadzili niezawodni konferansjerzy: bibliotekarka Martyna Kimstacz i Biblioentuzjasta – Rafał Putz.

Jak co roku w Wielodziedzinowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności na pasjonatów muzyki, filmu, historii regionu, sztuki, podróży, literatury, zdrowia i sportu czekały gry, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami.
Na Przystanku: Wczoraj i dziś… rodzina można było zrobić ekspresową przepierkę, odgadnąć do czego służyły dawne przedmioty, rozpoznać bohaterów starych i nowych bajek. W Przystanek ten zaangażowani byli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi oraz absolwenci: Artur Skotarczyk, Konrad Zarzycki i Kinga Łebkowska z nauczycielką Lidią Dudek Anna Urbaniak, Katarzyna Kroma i bibliotekarka Małgorzata Śnieguła. Przystanek: Wczoraj i dziś… sztuka zapraszał m.in. do zaprojektowania lalkom ubrań w stylu różnych epok, tworzenia fantazyjnych, papierowych serwetek, użycia kolorowych koralików do stworzenia pięknej biżuterii. Tutaj swoje twórcze stanowiska mieli: Mirosława i Sylwia Kupiec, Edward Kupiec, Ryszard Pozdrowicz i Aleksandra Antoniewicz – Kaszczyńska. Zaangażowani byli również uczniowie Gimnazjum im. F.Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Dużym powodzeniem cieszył się również Przystanek: Wczoraj i dziś…historia regionu. Tutaj konkurencje przygotowali i przeprowadzili: bibliotekarka Grażyna Matuszak oraz Biblioentuzjaści: Wiktor Matuszak, Krzysztof Jandy, Milena Leszczyńska, Ewelina Opała, Ryszard Ratajczak, Marcin Konieczka i harcerki z 19. Drużyny Harcerskiej Buki. Chętni mogli przetłumaczyć teksty pisane gwarą na język literacki, rozwiązać quizy na temat zwyczajów ludowych i obejrzeć film promujący Nowotomyską Galerię Internetową.
Na Przystanku: Wczoraj i dziś… muzyka rozbrzmiewała muzyka ze starej płyty, można było wziąć udział w konkursie: Jaka to melodia?, rozpoznać sylwetki gwiazd muzycznych i stworzyć muzyczne naszywki. W Przystanek zaangażowani byli: Leszek Kiersztan, Szymon Kandulski, Sebastian Koberling i bibliotekarka Izabela Putz. Na Przystanku: Wczoraj i dziś… sport królowały gry plenerowe, rzuty piłkami do celu i quiz sportowy. Obok bibliotekarki Renaty Świtały na Przystanku tym pracowali: Aleksandra Kaczmarek, Andrzej Funka, Piotr Konieczny, Dariusz Maziec i harcerze z 19. Drużyny Harcerskiej Buki. Przystanek: Wczoraj i dziś… podróże oferował m.in. takie konkurencje jak: Odkrywcy wielkich lądów, Środki lokomocji dawniej i dziś i Cuda świata. Nad Przystankiem tym czuwali: bibliotekarka Barbara Patora oraz Jadwiga Zborała, Eliza Bąblińska-Masztalerz, Marzena Kortus i Agnieszka Rajewska – Czajka. Jak zwykle obleganym Przystankiem był: Wczoraj i dziś… film. Tutaj pod okiem bibliotekarki Róży Mleczak oraz Sylwii Mleczak i Agnieszki Kromy chętni wzięli udział m.in. w takich konkurencjach jak: Graliśmy w tym samym filmie, Kto mnie zagrał? czy Wyreżyserowałem te dwa filmy.
Przystanek: Biblioteka! zbiegł się w tym roku z akcją Narodowego Czytania. Na Przystanku: Wczoraj i dziś…literatura można było zasiąść w stylowym fotelu z epoki “Lalki” Bolesława Prusa i czytać fragmenty książki. Przyniesione przez nowotomyślan egzemplarze powieści były podbijane okolicznościową pieczęcią. Na Przystanku tym można było również rozwiązać lalkowy quiz, uporządkować wydarzenia z Lalki czy połączyć w pary bohaterów książki. Obok bibliotekarki Aleksandy Suwiczak zaangażowały się również Biblioentuzjastki: Anna Przybylska, Katarzyna Mrozik-Stefańska, Aleksandra Tabaczyńska, Barbara Konieczna i dzielna grupa młodzieży z Gimnazjum im. F. Szołdrskiego pod opieką Marzeny Dach-Kolanko. Interesujących ciekawostek z teraźniejszości i przeszłości biblioteki można było się dowiedzieć na stanowisku Elżbiety Zalewskiej i Mirosławy Miarki: Biblioteka – wczoraj i dziś.

O porządek podczas całej imprezy dbali: Danuta Karbowska, Renata Jędrzejewska i Janusz Luftmann, a o nagłośnienie zadbali: Zbyszek Celebąk i Mariusz Szymański.

Na wszystkich, którzy przybyli czekały fantastyczne atrakcje – m.in. pokaz i warsztaty z żonglerki, chodzenia po linie i na szczudłach w wykonaniu Teatru Ulicznego “Z głową w Chmurach” , Café Przystanek z pysznymi bibliotekarskimi wypiekami obsługiwane przez Janinę Chocieszyńską, Teresę Misiaczyk i Wiesławę Nowrotek, podniebne atelier fotograficzne. Swoje stanowisko miały także stoisko Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Bolewice, reprezentowane przez leśniczego Zbysława Ludwiczaka i pracownicę nadleśnictwa Natalię Hybsz, Hanka Billert z Muzeum na Gościńcu i przedstawiciele Powiatowego Koła Diabetyków: Bernadeta Sobieska i Anna Sinica, u których można było zmierzyć poziom cukru i ciśnienie.
Pojawili się też miłośnicy regionu, którzy zaprezentowali ludowy zwyczaj zwany Siwkami: Mikołaj Zieliński (siwek), Karol Zieliński (kominiarz, diabeł) , Wiktor Kozłowski (baba) , Marcin Konieczka (dziad) i Przemysław Orwat (miś). Imprezę zakończył porywający do tańca występ Waldemara Rychłego z zespołem grającym muzykę folkową, po którym nastąpiło rozwiązanie konkursu głównego i wręczenie nagród.

W trakcie trwania imprezy każdy miał szansę wziąć udział w twórczym konkursie: “Wypromuj naszą bibliotekę” na najciekawsze hasło i grafikę reklamujące bibliotekę, a także w plebiscycie: “Co czytałam/czytałem gdy byłam/byłem mały?” i “Lubię gdy czyta mi mama/tata….”.
W konkursie głównym nagrody zdobyli: Karolina Kucz (tablet ufundowany przez Burmistrza Nowego Tomyśla), Krzysztof Pańczak (aparat fotograficzny ufundowany przez Starostę Nowotomyskiego), Katarzyna Skowrońska (czytnik e-booków ufundowany przez Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Alkom Serwis sp. z o.o. ), Monika Kaczmarek (tablet ufundowany przez Firmę Zborała) i Patrycja Starkowska (czytnik e-booków ufundowany przez Comland Komputery). Do wygrania były również zestawy audiobooków, książki, talony konsumpcyjne i wiele innych.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, wśród których znaleźli się: Burmistrz Nowego Tomyśla, Starostwo Powiatowe, Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Alkom Serwis sp. z o.o., Firma Zborała, Comland Komputery, Hotel Restauracja Kopernik, Restauracja Sandra, Hotel Atrium Primus kursy i szkolenia, Kwiaciarnia Miniaturka, Comland Komputery, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, Paweł Schreyner, Firma Koberling, Sklepy U Kuby, Media Rodzina, Euro-Płyta, Foto Gabi – Pracownia fotograficzna, Top-Tomyśl, NDH Pawelec,, Mik Piosik, Zdzich Połącarz, Ryszard Pozdrowicz, Braun Sharning Expertise Aesculap Chifa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy, Przedsiębiorstwo Usługowe ANTRANS.

Naszymi partnerami byli: Burmistrz Nowego Tomyśla, Starosta Nowotomyski, Lasy Państwowe – nadleśnictwo Bolewice, Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Bibliotek, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Dzień Nowotomysko-Grodzisko, Głos

 

Wielkopolski, nowytomysl.naszemiasto.pl, Telewizja Kablowa, Nowiny Lokalne, PNT.INFO.PL.

Wszystkim, którzy współpracowali z nami i w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację Przystanku: Biblioteka! 2015, a także licznemu gronu jego uczestników, serdecznie dziękujemy. Bez chęci, pomysłów, poświęcenia swojego czasu przez Biblioentuzjastów i entuzjastycznego odzewu uczestniczących we wspólnej zabawie nowotomyślan, nie odnieślibyśmy takiego organizacyjnego sukcesu. Raz jeszcze mogliśmy się przekonać, że: „Razem – znaczy więcej”.

W piątek, 18 września o godz. 18.00 zapraszamy na prezentację książki Teresy Tomsi“Z szarego notatnika”. Spotkanie odbędzie się z cyklu: Twórca i jego dzieło.

Proza Teresy Tomsi Z szarego notatnika (WBPiCAK Poznań 2015) wnosi doświadczenie różnych miejsc, które dla bohaterów opowieści stają się domem stałym lub tymczasowym, rzeczywistym albo wyobrażonym, upragnionym i utraconym. W centrum opisu pojawiają się miejsca akceptowane jak rzeźbiarska pracownia czy pokój stypendysty w stuttgarckim Domu Pisarza oraz egzystencje niechciane: lepianka w sowieckim kołchozie i poniemiecka posesja dla przesiedleńców na Pomorzu. Połączone w metaforyczny sposób wspomnienia z wypraw do Paryża i Bremy z obecnym życiem autorki w Poznaniu zachęcają czytelnika do rozważań o miejscu kobiety w polskiej i emigracyjnej społeczności, a także związanym z nim poczuciem wartości i przynależności. W narracji przeplatają się formy podróżnego dziennika, felietonu literackiego i reportażu z historią w tle. Jedną z opowieści są losy czterech Sybiraczek z Nowego Tomyśla: Joanny Natkiewicz, Ireny Tomiak-Wesołej, Stefanii Chorążyczewskiej i Longiny Eckert.

Fragmenty:

Żyć – to znaczy rozmawiać z umarłymi, to pytać o ich losy, wybory, racje z oddali lat i wieków, to słuchać ich rad, rozterek, nadziei i błogosławieństw. Żyć – to znaczy pamiętać. Żyć to być – po stokroć być – w swym czasie!

Irena, Longina, Stefania, Joanna pochylają srebrzyste głowy i zamyślają się nad swoim wspólnym losem. Jest w ich spojrzeniu na świat wiele różnic, ale i sporo podobieństw, więcej chyba znajdują wspólnego niż odmiennego w opowiedzianych przez siebie historiach z życia wziętych. Cztery Chryzantemy z Nowego Tomyśla obmyślają naprawę świata: Jeśli powiemy prawdę o sobie i ktoś się przekona, że warto opowiedzieć swoją trudną drogę życia, to już będzie lepiej, prawdziwiej. Im mniej zafałszowania, tym więcej wspólnego dobra. Ich prawdziwie wolne wybory polskich dróg to bezkonkurencyjne zwycięstwo nad sobą.

TERESA TOMSIA – poetka, krytyk literacki. Urodziła się w Wołowie na Dolnym Śląsku w 1951 roku w rodzinie Kresowian, którzy powrócili z zsyłki na Sybir. Młodość spędziła na Pomorzu w Świdwinie, od 1981 r. mieszka w Poznaniu (absolwentka polonistyki UAM), gdzie realizuje projekty literacko-edukacyjne. Publikowała w „Arkuszu”, paryskiej „Kulturze”, „Tyglu Kultury”, polonijnym internetowym „Recogito”, antologii „Poznań Poetów” (1989-2010), obecnie w „Toposie”. Stypendystka landu Badenii-Wirtembergii w Domu Pisarza w Stuttgarcie (1997), uhonorowana brązową Glorią Artis (2007) i nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2010). Ostatnio ukazały się jej książki poetyckie Co było, co jest (Wydawnictwo Biblioteka Telgte 2013; tomik nominowany do Nagrody im. Ks. J. Twardowskiego), Gdyby to było proste (Biblioteka “Toposu” 2015) oraz szkice, portrety, spotkania Rzeczywiste i wyobrażone (Oficyna Wydawnicza Łośgraf 2013). Omówienie twórczości autorki znajduje się w zbiorowym opracowaniu Wielkopolski alfabet pisarek (WBPiCAK 2012) i w Poznańskim przewodniku literackim (Media Rodzina 2013).

Informujemy, że w sobotę, 5 września nasza biblioteka będzie nieczynna. Od godz. 15.00 zapraszamy na imprezę plenerową Przystanek: Biblioteka!