Miesiąc: wrzesień 2014
W czwartek, 25 września zainaugurowaliśmy kolejny sezon spotkań w Klubie Miłośników Podróży Przez kontynenty. Naszymi gośćmi byli doskonale znani klubowiczom Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, prowadzący Agencję Podróżniczą Terra Incognita. Tym razem opowiedzieli o kolorytach Turcji Wschodniej, dalekiej od masowej turystyki.
Niezwykle dynamiczna opowieść pani Kasi została urozmaicona pokazem urokliwych zdjęć bogatych w wielokulturową mozaikę. Klubowicze podziwiali między innymi kościoły syryjskie na płaskowyżu Tur Abdin, kościoły gruzińskie w górach Kaczkar, ruiny starej stolica Ormian w Ani i Akdamar, rzymskie mosty i mozaiki, niezwykły grobowiec Antiocha na górze Nemrut, kurdyjskie miasta Dogubayazit z orientalną twierdzą Iszak Paszy i Diyarbakir z bizantyjskimi murami z czarnego bazaltu, ciekawe seldżuckie zabytki: cmentarz Ahlat czy meczet w Divrigi z niezwykłymi portalami, kosmopolityczna Antakya i Sanli Urfa – miejsce narodzin proroka Abrahama oraz wiele innych ciekawych miejsc.
Zachwyciły też też różnorodne krajobrazy począwszy od Araratu – samotnego wulkanu wyrastającego z płaskowyżu przy zbiegu granic Turcji, Iranu i Armenii, przez porośnięte bujną roślinnością Góry Kaczkar i wybrzeże Morza Czarnego z plantacjami herbaty, błękitne jezioro Van u stóp wulkanów Nemrut i Suphan, żyzną Anatolię nawodnioną dzięki zaporom na Tygrysie i Eufracie aż do pustynnego płaskowyżu Tur Abdin przy granicy z Syrią i Irakiem.
Spotkanie zakończyły kuluarowe rozmowy w czytelni przy aromatycznej kawie i smacznych wypiekach.
We wtorek, 23 września spore grono osób ceniących pióro wyjątkowej, niepokornej pisarki Sylwii Chutnik przybyło do naszej biblioteki na otwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Sylwia Chutnik jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, autorką książek: Mama ma zawsze rację, Warszawa kobiet, W krainie czarów, Cwaniary, Dzidzia, Kieszonkowy atlas kobiet. Jest kobietą wszechstronną: nie tylko pisarką, ale również kulturoznawczynią, feministką, działaczką społeczną, prezeską Fundacji MaMa, przewodniczką po Warszawie, współprowadzącą program Cappuccino z książką na TVP Kultura. Nie boi się nowych wyzwań literackich, odważyła się nawet napisać książkę dla dzieci z serii Bajki Pomagajki, poruszających trudne tematy. Podczas spotkania mówiła o swojej twórczości, książkach swojego dzieciństwa, kobiecych autorytetach, a także o pomyśle na fabułę kolejnej książki. Ze współczesnej literatury polecała: Jetlag Michała R. Wiśniewskiego, Gry losowe Joanny Dziwak, Szum Magdaleny Tulli oraz Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka Sue Townsend. Wśród gości spotkania były panie z zaprzyjaźnionego DKK w Miedzichowie oraz Anna Sabiłło – koordynatorka wojewódzka DKK na Wielkopolskę. Spotkanie poprowadziły opiekunki naszego DKK – Aleksandra Suwiczak i Renata Świtała. Współorganizatorem spotkania była WBPiCAK. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
W sobotę, 13 września wokół naszej biblioteki już po raz czwarty panowało wielkie zamieszanie. Bibliotekarze i Biblioentuzjaści zaprosili na kolejną edycję wyjątkowej imprezy plenerowej – PRZYSTANEK: BIBLIOTEKA!
Uczestnicy imprezy chętnie wzięli udział w Wielodziedzinowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności. Na pasjonatów muzyki, filmu, historii, sztuki, podróży, literatury, fotografii, zdrowia i sportu jak zwykle czekały gry, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami. Wielogodzinny konkurs to połączenie rozrywki, wiedzy i umiejętności, który dowiódł, że nowotomyślanie lubią czytać książki i dobrze się przy tym bawić.
W tym roku można było się zmagać intelektualnie i fizycznie w ramach ośmiu Przystanków. Pierwszym z nich był SŁOWO I DŹWIĘK – muzyka z Izabelą Putz, Szymonem Kandulskim, Sebastianem Koberlingiem i Błażejem Herzogiem. Na chętnych czekały krzyżówki, quizy, obrazo i melodio-zgadywanki. Przy drugim Przystanku: SŁOWO I MYŚL – literatura Aleksandra Suwiczak, Aleksandra Tabaczyńska, Marzena Dach-Kolanko z uczniami Gimnazjum im. F. Szołdrskiego, Katarzyna Mrozik-Stefańska i Barbara Konieczna prowadziły kącik bajkowych tajemnic, literackie łamigłówki i krzyżówki z bohaterami. Na trzecim Przystanku: SŁOWO I ZDROWIE – zdrowa rodzina czekały Małgorzata Śnieguła, Anna Urbaniak, Lidia Dudek z uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im.dra Kazimierza Hołogi, Magdalena Kędzia-Kluj i Emilia Korek. Tutaj można było napełnić beczkę kapusty, rozpoznać kulinarne tytuły książek i dania literackie, ugotować zupę warzywną według przepisu Tuwima, rozpoznać zioła oraz dowiedzieć się, jak zdrowo i bezpiecznie żyć. Nad czwartym Przystankiem:SŁOWO I OBRAZ – sztuka pieczę sprawowali: Mirosława Kupiec, Edward Kupiec, Katarzyna Kudełka oraz Maja Mizera. Na uczestników czekał rowerowy rajd książkowy, ciekawe ilustracje oraz drewniane kompozycje i niezwykłe wycinanki. Kolejnym etapem przystankowej wędrówki był SŁOWO I PAMIĘĆ – historia nad którym czuwali: Eleonora Woźniczka, Grażyna Matuszak, Przemysław Mierzejewski, Małgorzata Mierzejewska, Krzysztof Jandy, Ryszard Ratajczak, Szymon Konieczny oraz harcerze z 19 DH „Buki” pod przewodnictwem Krystiana Dybka. Na przystanku tym rozpoznawano dawne zaułki Nowego Tomyśla, rozwiązać zagadki Oskara Kolberga i historyczne krzyżówki, a także odgadnąć autora słów, które zmieniły bieg historii. Kolejnym Przystankiem było SŁOWO I ŚWIAT – podróże, na którym Barbara Patora, Marzena Kortus, Eliza Bąblińska-Masztalerz i Jadwiga Zborała proponowały podróże z przewodnikiem, pytały o stolice znane i mnie znane oraz o smaki i aromaty świata. Dalej czekał Przystanek: SŁOWO I RUCH – sport, przy którym Renata Świtała, Aleksandra Kaczmarek wraz z harcerzami proponowali prawdziwe wyzwania – most tybetański, slalom na hulajnodze, rzuty lotkami do tarczy, kręgle, quiz sportowy i grę w skojarzenia. Ostatni Przystanek to: SŁOWO I KADR – film, gdzie Róża Mleczak, Marta Mleczak, Agnieszka Kroma i Jakub Skrzypczak sprawdzili czy uczestnicy potrafią odgadnąć melodie z muzyki filmowej, ocenić film po opakowaniu i rozpoznać sceny filmowe. Już po raz drugi swe stanowisko Między nami regałami udostępniły Elżbieta Zalewska, Mirosława Miarka i Aldona Szofer. Opowiadały o bibliotece, pomagały odnaleźć się na zdjęciach sprzed lat, proponowały pozowanie do zdjęć przy „odlotowej bibliotekarce” i rozdawały miłe upominki.
W ramach obchodów Roku Kolberga, stworzone zostało foto-atelier na ludowo, prowadzone przez Grażynę Matuszak i Milenę Leszczyńską. Wiele osób pozowało w polskich, ludowych strojach i otrzymało piękne zdjęcie na pamiątkę. Z myślą o Roku Kolberga Marcin Konieczka z Głupoń wraz z Mikołajem Zielińskim zaprosili na swoje stanowisko związane z ginącymi zawodami. Tam czekały na uczestników domowe syropy z mniszka lekarskiego, robinii akacjowej i czarnego bzu, które można było skosztować, a także woreczki z lawendą, suszone zioła i herbatki. Pan Marcin zaprezentował również własnoręcznie wytworzone narzędzia i dawne stroje, które wzbudzały wielkie zainteresowanie. Nieopodal Hanka Billert z Muzeum na Gościńcu pokazywała jak wykonać pacynki z naturalnych materiałów. W międzyczasie na bibliotecznym placu zawirowała para taneczna: Maria Roszkowska i Miłosz Winkler. Ich wykonanie takich tańców latynoamerykańskich jak: samba, rumba, passo doble i cha-cha wzbudziło zachwyt wśród uczestników Przystanku.
Jako, że impreza miała charakter rodzinnego pikniku pojawili się na niej policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, którzy opowiedzieli o tym, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia i jak bezpiecznie wracać do domu, nie tylko ze szkoły, ale również z zajęć dodatkowych, czy też różnego rodzaju imprez. Wśród atrakcji był także książkobus MEDIA RODZINA z licznymi animacjami i CAFE PRZYSTANEK z wypiekami bibliotekarek. Wieczorem wszyscy świetnie się bawili w rytm energetycznej muzyki Mademoiselle Carmel& The Zebras, a tuż po koncercie nastąpił kulminacyjny moment rozwiązania konkursu głównego i wręczenia nagród.
Nagrodę główną, rower ufundowany przez firmę Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa Henryk Wlekły wygrała Klaudia Stasik, II miejsce i tablet ufundowany przez firmę COMLAND zdobył Sławomir Kaczmarek. III miejsce i tablet ufundowany przez firmę Zborała, , J.R.B. Zborała wygrała Iga Jarocińska, a IV miejsce w postaci dysku zewnętrznego ufundowanego przez Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego zdobyła Aleksandra Stefańska.
W konkursie fotograficznym: Twarze biblioteki na najzabawniejsze zdjęcie bibliotekarza lub Biblioentuzjasty zdobyła Natalia Radwan, która odebrała aparat cyfrowy ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Trzy wyróżnienia zdobyły: Agnieszka Kulawiak, Iga Jarocińska i Jessica Suchota.
Wśród uczestników imprezy, którzy wzięli udział w plebiscytach: Jaka to książka? i Co czytają nowotomyślanie? również zostały rozlosowane nagrody, tym razem książkowe. Za podanie tytułu i krótkiej recenzji przeczytanej książki można było otrzymać nagrodę książkową ufundowana przez redakcję tygodnika Dzień Nowotomysko-Grodziski, a za dopasowanie rekwizytów do odpowiedniego tytułu książki pakiety filmowo-książkowe ufundowane przez naszą bibliotekę.
Imprezę z dużym wdziękiem poprowadzili: bibliotekarka Martyna Kimstacz i Biblioentuzjasta Rafał Putz, a stoisko organizatorskie sprawnie funkcjonowało dzięki Danucie Łebkowskiej i Marii Pigli.
Impreza pod hasłem: Przystanek: Biblioteka! po raz kolejny udowodniła, że wśród nowotomyślan i jest wielu lubiących czytać książki, dobrą zabawę, a wszystko to połączone z wysiłkiem intelektualnym. Do zobaczenia za rok!
Sponsorami imprezy byli:
Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa Henryk Wlekły, COMLAND Komputery, Firma Zborała, J.R.B. Zborała, Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich, Hotel Atrium, Hotel-Restauracja Kopernik, Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej, restauracja Sandra, SM TOP-TOMYŚL, Drukarnia Kazimierz, Kwiaciarnia Miniaturka, MIK Piosik, NDH Pawelec, Sklep u Kuby, Firma Koberling, Foto-Gabi pracownia Fotograficzna, Aesculap B.Braun, Zdzich Połącarz, Ryszard Pozdrowicz.
Partnerzy imprezy:
Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Bibliotek, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Niezależne Forum Nowego Tomyśla, Drukarnia „Kazimierz”, zespół „Karawana Eskimosów”.
Patronat medialny sprawowali: Głos Wielkopolski, Dzień Nowotomysko-Grodziski, nowytomysl.naszemiasto.pl, goniec.tv, Nowiny Lokalne, PNT.INFO.PL
W sobotę, 6 września nasza biblioteka, jak i cała Polska brała udział w akcji Narodowego Czytania.
Dwa lata temu akcję zainaugurowała wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W zeszłym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry, a tym razem prezydent Komorowski zaprosił do lektury Trylogii Henryka Sienkiewicza, obrazu Polski różnorodnej i wielokulturowej, wyrazu naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniki naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
Trudno znaleźć pisarza, który potrafił w podobny sposób rozniecić w Polakach najszczersze emocje. Do dziś Kmicic, Wołodyjowski, Skrzetuski, Zagłoba są niemal archetypami polskiego bohatera narodowego, a ich przygody mogą odkrywać kolejne pokolenia.„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.
W naszej bibliotece Trylogię także po naszymu, czyli w gwarze poznańskiej czytał Waldemar Wierzba – twórca wielu publikacji na temat gwary poznańskiej, m.in. Ale szport, tej!… żarty gwarą, Przykazania Poznaniaka, a także Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze. Towarzyszył mu syn Piotr Wierzba – socjolog, pasjonat tradycji kawaleryjskich, autor komiksu o powstaniu wielkopolskim – Chwała zwycięzcom, właściciel firmy Sarmacja-organizacja imprez. Zaprezentowali pojedynek na czarne szable, strzelanie z pistoletów olstrowych oraz siedemnastowiecznych strzelb czarnoprochowych. Zaprosili też uczestników imprezy do zabaw i konkursów. Nasi czytelnicy i inne osoby biorące udział w wydarzeniu również aktywnie przyłączyli się do wspólnej lektury, za co otrzymali pamiątkowe nagrody, w postaci oczywiście książek.
W akcji towarzyszyła nam telewizja polska.
W poniedziałek, 8 września Galeria na Piętrze naszej biblioteki gościła liczne grono miłośników sztuki, w tym lokalnych twórców, przyjaciół, młodzieży, przedstawicieli grup duszpasterskich. W ramach cyklu: biblio-wyszukiwarka.talentow.pl zaprezentowaliśmy prace o charakterze akademickim wikariusza parafii NSPJ – ks. Dawida Kawały. Złożyły się na nie: klasyczny rysunek – w ołówku, węglu, sangwinie i kredce oraz martwe natury – w tych samych technikach i w malarstwie olejnym.
Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Jacek Szofer, grający na pianinie swe piękne, baśniowe kompozycje.
Ks. Dawid Kawała – urodził się, mieszkał i kształcił się w Lesznie. Rysunek i malarstwo interesowały go od najmłodszych lat. Wolne chwile najchętniej spędzał nad kartką, z ołówkiem w ręku. Z biegiem czasu zaczął sięgać po kredki, pastele, farby akwarelowe i w końcu farby olejne. Eksperymentował przy użyciu różnych malarskich technik. Dziecięca ciekawość i chęć podpatrywania świata, samoistnie zrodziły jego pasję malarską. Godzinami mógł oglądać albumy z reprodukcjami dzieł znanych malarzy, gromadził pocztówki i kalendarze z pejzażami. Chęć tworzenia własnych prac pojawiła się więc w naturalny sposób. Zaczynał od kopiowania znanych dzieł, później zaczął tworzyć własne obrazy – pejzaże, martwa natura, portrety, kwiaty, tematy sakralne. Większość prac przy różnych okazjach trafiała do jego znajomych.
Wystawę można zwiedzać do 30 września w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!