Miesiąc: lipiec 2014
Nie potrzeba wyjeżdżać z własnego miasta, by móc poczuć się jak prawdziwy turysta. Przekonali się o tym uczestnicy Wakacyjnej ekspedycji w głąb Nowego Tomyśla zorganizowanej przez Strefę Koloru naszej biblioteki.
Pierwszy dzień wakacyjnej zabawy upłynął na wędrówce nowotomyskim szlakiem handlowym i rozwiązywaniu na nim licznych zadań i zagadek, które doprowadziły uczestników wyprawy do miejsca skrywającego skarb. Zabawę umożliwił Quest pt. Nowotomyski biznes na przełomie wieków, przybliżający wiedzę na temat rozwoju miasta w okresie od XVIII do początku XX wieku, gwarantujący jednocześnie każdemu, kto go rozwiązuje świetną zabawę. W kolejnych dniach wakacyjnej ekspedycji niezawodni okazali się harcerze z 19 DH BUKI, którzy zorganizowali biwak na terenie przy bibliotece, a następnie zaprezentowali szereg ciekawych eksperymentów, z których można było dowiedzieć się np. jak uzyskać prąd mając do dyspozycji jedynie drut, gwoździe i ziemniaki. W trakcie następnych dni dzieci uczestniczące w ekspedycji skupiły się na badaniu oraz tropieniu. Próba zbadania kto mieszka w ścianie biblioteki zakończyła się powodzeniem i zaowocowała powstaniem mozaik z makaronu i ziaren fasoli przedstawiających Nike – grecką bogini zwycięstwa. W odkrywaniu miasta nie sposób było pominąć kwestii poszukiwania dzieł sztuki. Trop doprowadził młodych odkrywców do Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa, gdzie mogli podziwiać liczne przedmioty będące efektem sztuki plecionkarstwa. Na zakończenie ekspedycji każdy uczestnik otrzymał grupowe zdjęcie z harcerzami, upamiętniające te miłe, słoneczne, wakacyjne chwile.
We wtorek, 8 lipca, w ramach Spotkań niebanalnych zaprosiliśmy nowotomyślan na wyjątkowe spotkanie z ks. drem Markiem A. Rostkowskim. Ten, pochodzący z pobliskich Rakoniewic, kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, od 2000 r. jest dyrektorem Biblioteki Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum i Papieskiej Biblioteki Misyjnej w Watykanie oraz wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Bibliotek Teologicznych (BETH).
Biblioteka, którą ks. Rostkowski kieruje, ustanowiona w 1925 r. przez Papieża Piusa XI i powierzona pieczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów, od 1979 r. jest odrębną i integralną częścią Uniwersytetu Urbanianum. Najczęściej biblioteka posiada zbiory publikacji w jednym lub maksymalnie w kilku językach. Wyobraźmy sobie jednak prawie 350000 książek opublikowanych w ponad 500 językach i dialektach! Prawdziwa wieża Babel! Niektóre z tych języków są już językami martwymi, bowiem plemię lub szczep, który się nim posługiwał, albo wymarł, albo zaadaptował inny język. Tak bogate zbiory posiada biblioteka Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, a dokładniej mówiąc, jej część nosząca tytuł Papieskiej Biblioteki Misyjnej. Mieści się ona na rzymskim wzgórzu Gianicolo, zaledwie 300 metrów od Placu św. Piotra, w samym centrum Rzymu. Druga część to dawna biblioteka Collegio Urbano, należąca do aktualnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów – mówił ks. Rostkowski.
Biblioteka może poszczycić się prawie 800 tytułami czasopism bieżących i 3500 czasopism, które już się nie ukazują. Oczywiście, większość stanowią periodyki związane z misjologią, misjami, teologią misji i religiami świata. Tym, co wzbudziło największe zainteresowanie uczestników spotkania były oczywiście znajdujące się w bibliotece „białe kruki”, czyli najcenniejsze rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia; w tym całkiem spora ilość poloników. Niektóre z nich można było zobaczyć na prezentacji multimedialnej.
Każdego roku ponad 20 000 studentów i naukowców z całego świata zasiada w bibliotecznej czytelni, aby pogrążyć się w studiach nad historią misji, teologią, misjologią i innymi dziedzinami pokrewnymi. W ten sposób realizuje się podstawowe zadanie tej szczególnej biblioteki: służba Kościołowi misyjnemu i dziełu ewangelizacji.
W sobotni wieczór, 28 czerwca, w ramach projektu: Nie tylko rock – nie tylko w bibliotece odbył się rockowo-książkowy happening, pod hasłem: Powitanie lata – Rock z książką. W programie dużo energetycznej muzyki, dużo pogo i niespodzianka – odkrycie letnich instalacji na tarasie biblioteki. Wystąpiły nowotomyskie zespoły: Insomnia i Ruiny, a także Bustergang ze Środy Wielkopolskiej. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Izabela Putz – specjalista do spraw animacji kultury naszej biblioteki.
Imprezę poprowadził Łukasz Gołębiewski – kontrowersyjny pisarz, poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk i wydawca, prezes zarządu Biblioteki Analiz, który jest autorem m.in. skandalizującej powieści Xenna – moja miłość, książki podróżniczej Meksyk – kraj kontrastów a także powieści: Melanże z Żyletką, Disorder i ja, Złam prawo, Bomba w windzie, Krzyk Kwezala i Bandyci Rodriguez. Podczas sobotniej imprezy polecana była przede wszystkim najnowsza powieść, zatytułowana: Kobiety to męska specjalność. Publiczność mogła posłuchać jej fragmentu, a także podzielić się swoimi czytelniczymi gustami, zakupić książki autora i otrzymać autograf.
Punktem kulminacyjnym imprezy było odsłonięcie letnich instalacji na tarasie biblioteki w postaci pięciu barwnych rowerów, zachęcających do czytania podczas wakacyjnych wyjazdów i nie tylko. Instalacje były odsłonięte przez muzyków nowotomyskich zespołów: Insomni i Ruin, Szymona Kandulskiego – perkusistę Karawany Eskimosów, który w ubiegłym roku objechał Polskę na rowerze w 28 dni, robiąc 3559 km, dyrektor naszej biblioteki Lucynę Kończal-Gnap i jednego z twórców instalacji – Marka Geislera, nauczyciela Zespołu szkół nr 2 im. S.Staszica w Nowym Tomyślu.
Pomysłodawcą instalacji jest Rafał Putz, a wykonawcami: Marek Geisler, Rafał Putz i Czesława Sinica.
Happening cieszył się dużym zainteresowaniem przede wszystkim młodzieży, ale nie tylko. Pogoda dopisała i choć pod koniec imprezy zaczęło padać, pogo nie ustawało. Mamy nadzieję, że wraz z dźwiękami muzyki na okres wakacyjny zostanie wypożyczonych wiele książek z naszej biblioteki.
Kolorowe i pachnące łąką wianki zdobiły głowy drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy wychodzili z naszej biblioteki po warsztatach przeprowadzonych przez Hankę Billert – etnografkę z pasją popularyzującą dawne zwyczaje ludowe.
Okazją do spotkania była zbliżająca się Noc Kupały – słowiańskie święto obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, a w naszej bibliotece zorganizowane w ramach cyklu: W kulturowym kręgu. Nieodłącznym elementem tej uroczystości jest puszczanie na wodę wianków, dlatego też Hanka Billert zadbała o umiejętność ich wyplatania. Słoneczna pogoda pozwoliła, by warsztaty odbyły się w plenerze przed biblioteką. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowieści o starosłowiańskim obrzędzie i ochoczo przystąpili do wyplatania wianków z polnych kwiatów. Po niespełna godzinie głowy wszystkich uczestników warsztatów były pięknie ozdobione.
We wtorek, 24 czerwca zaprosiliśmy na niecodzienny plenerowy wieczór w słowiańskich klimatach. W ramach projektu: W kulturowym kręgu grupa rekonstrukcyjna Słowiański Mit oraz zespół śpiewu białego Drewno zaprezentowały pełen magii obrzęd Nocy Kupały.
To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów.
Według wierzeń, zwyczaje i obrzędy przeprowadzane w noc kupalną miały przynosić świętującym radość, obfitość i urodzaj. Rozpalano też ogniska, w których palono zioła, śpiewano pieśni, tańczono w kręgu i spławiano wianki.
We wtorkowy wieczór, mimo deszczowej aury sporo osób przybyło do biblioteki, by po krótkim wprowadzeniu wspólnie przejść korowodem, ze śpiewającym zespołem Drewno, z naręczami kwiatów i wiankami na głowach do Parku Miejskiego na inscenizację kupalnej nocki naszych przodków. Nowotomyślanie nie byli jedynie widzami, ale chętnie spławiali wianki nad stawem i próbowali swych sił w skokach przez ognisko.
Ognisko przygotowali i zabezpieczyli ogień harcerze z 9 DH Buki, którym serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również pani dyrektor Parku Miejskiego Emilii Brychcy za życzliwość i udostępnienie miejsca, a także Starostwu Powiatowemu za dofinansowanie imprezy i całego projektu: W kulturowym kręgu.