Miesiąc: wrzesień 2012
Kolejny sezon filmowy w naszej bibliotece zainaugurowany! I to z wielkim powodzeniem. W piątkowy wieczór, 28 września nowotomyscy – i jak się okazało nie tylko – miłośnicy sztuki filmowej, mieli możliwość delektowania się niebywałym, wysmakowanym, w skandynawskim stylu zobrazowanym filmie – Miłość Larsa w reżyserii Craiga Gillespie.
Moderatorka spotkania Marta Mleczak, sprowokowała ciekawą dyskusję na temat człowieczeństwa, samotności, empatii i ogólnej kondycji współczesnego człowieka.Miłość Larsa to dość typowy skandynawski komediodramat, tyle że zrobiony za Oceanem. Gdyby nie angielskojęzyczni aktorzy naprawdę można by się dać nabrać, że to wzorcowe kino z rejonów zamieszkiwanych przez potomków wikingów. Zimny, śnieżny i ponury świat. Niespieszne tempo akcji. Poważna, dramatyczna fabuła, podana z humorem, lekkością i urokiem. A do tego główny bohater ma typowo skandynawskie imię. Mamy dramat choroby, ale zostaje ona osłodzona postawą pełnej wyrozumienia i ciepła lokalnej społeczności. Początkowo wszyscy są rzecz jasna zaskoczeni, zmieszani i zszokowani charakterem urojeń Larsa, ale zdumiewająco szybko i lekko przechodzą nad nimi do porządku dziennego i wszyscy jak jeden mąż odgrywają swe role w iluzorycznym świecie zrodzonym w głowie bohatera. Choroba głównego bohatera jest punktem wyjścia do opowieści o radzeniu sobie z własnymi demonami i o tym, jak przy pomocy ludzi dobrej woli możemy je zwalczyć.
Film zagrany jest pierwszorzędnie przez nieopatrzone twarze (w głównej roli Ryan Gosling), a reżyseria, odwołująca się do skandynawskiego kina, roztacza nad całą historią ten charakterystyczny, słodko-gorzki klimat i pozostawia na odbiorcy swój odcisk, a przy tym uczucie niezaspokojenia i chęci zasmakowania go jeszcze raz.
W czwartek, 27 września zainaugurowaliśmy kolejną edycję spotkań w naszym Klubie Miłośników Podróży Przez kontynenty. Tradycyjnie już wrześniową podróż klubowicze odbyli wraz z Katarzyną Mazurkiewicz, która z mężem Andrzejem patronuje nowotomyskiemu klubowi od samych początków jego istnienia.
Państwo Mazurkiewiczowie – podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Z tatrzańskich szlaków wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 działają jako Agencja Podróżnicza Terra Incognita: organizują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdów, opowiadając o odległych miejscach, kulturach i ludziach, organizują festiwal podróżniczy TERRA. Mimo że ulubiona przez panią Kasię krainą jest Azja, tym razem na spotkaniu klubowym przygodę w afrykańskich klimatach.
Kilimandżaro, o którym opowiadała przyciąga turystów nie tylko z racji tego, że jest najwyższym szczytem Afryki. Ten potężny wulkan wyrasta z rozległej sawanny, jego zbocza porastają drzewiaste paprocie, lobelie i starce afrykańskie a na szczycie zachowały się jeszcze lodowce. Piękny widok na Kilimandżaro roztacza się z pobliskiego wulkanu Mt Meru (4566 m npm). Jest tam park narodowy, w którym państwo Mazurkiewiczowie spotkali piękne afrykańskie zwierzęta. Podczas swej wędrówki odwiedzili również parki narodowe Lake Manyara i Ngorongoro, odwiedzając tradycyjną masajską wioskę. Afrykańską przygodę zakończyli pobytem na wyspie Zanzibar, która oprócz przepięknych plaż ma również bogatą historię, widocznej szczególnie w Stone Town, historycznej dzielnicy miasta Zanzibar. W tej wyprawie nie mogło zabraknąć wizyty na plantacji aromatycznych przypraw, a potem już tylko odpoczynku nad oceanem z białym piaskiem i palmami kokosowymi, kąpieli w ciepłej turkusowej wodzie i podziwiania raf koralowych.
W wyjątkowych lekcjach o Januszu Korczaku, zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci naszej biblioteki mieli okazję uczestniczyć uczniowie nowotomyskich szkół podstawowych. Zajęcia rozpoczynał spacer nowotomyskim deptakiem, gdzie umieszczone zostały tablice, zawierające zdjęcia i fragmenty życiorysu Janusza Korczaka, a zadanie uczniów polegało na odnalezieniu wszystkich tablic, przeczytaniu zawartych na nich informacji i udzieleniu odpowiedzi na 12 pytań.
Spacer nowotomyskim deptakiem był wprowadzeniem do dalszej części zajęć. By móc odpowiedzieć na wszystkie pytania, niezbędna była wizyta w bibliotece. W Oddziale dla Dzieci uczniowie obejrzeli fragment filmu dokumentalnego o Starym Doktorze oraz wysłuchali czytanego na głos Pamięnika Blumki. Książka ta w bardzo sugestywny sposób wprowadziła młodych słuchaczy w atmosferę prowadzonego przez Korczaka Domu Sierot i dała początek rozmowom na temat tych obowiązującym w nich zasad, które w szczególności przypadły uczniom do gustu. Zajęciom towarzyszyła wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi, która uzupełniała wiedzę potrzebną, by bezbłędnie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania. Uczniów wyraźnie zainteresowała historia Janusz a Korczaka, w szczególności najsmutniejsza jej część, mówiąca o jego tragicznej śmierci w obozie zagłady.
Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy nasz projekt skierowany do młodzieży nowotomyskich szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą Kulturowy zawrót głowy.
W poniedziałkowe przedpołudnie gościem pierwszego powakacyjnego spotkania był Michał Novy Matuszyński z Poznania, który z wielką pasją wprowadził licznie zebranych w tajniki sztuki ulicy, zwanej street artem. Przedstawił on tę dziedzinę sztuki jako zmagania twórcze, rozwijające się w przestrzeni publicznej, jako działania z założenia niekomercyjne, wkraczające w przestrzeń miejską, oddziałujące najczęściej na zmysł wzroku. Te plastyczne przedstawienia, często dowcipne i na pograniczu prawa (bo niesterowane przez władzę), inicjowane indywidualnie przez różnych twórców lub grupy artystyczne, nasz gość zaprezentował za pomocą niezliczonej ilości zdjęć. Zwrócił też uwagę, że street art często odcina się od tradycyjnego graffiti. Znany amerykański miejski twórca – John Fekner określa street art wręcz jako te działania artystyczne, które na ulicy nie są graffiti. Są to zatem wszelkie wlepki, obrazki szablonowe, plakaty a nawet instalacje i serigrafie, które często współgrają z istniejącym naturalnym podobraziem.
Przypomnijmy, że rolą tych cyklicznych, niekonwencjonalnych spotkań pod hasłem Kulturowy zawrót głowy, zainicjowanych w marcu 2012 r. przez koordynatorkę projektu Izę Putz, jest przybliżenie młodym ludziom różnych obszarów otaczającej ich zewsząd kultury. Ich celem jest m.in. przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie umiejętności refleksyjnej i krytycznej oceny zjawisk w kulturze i sztuce, wzbudzanie poczucia tożsamości z kulturą własnego regionu i kraju, integracja młodzieży ze środowiskiem artystycznym oraz jej aktywizacja w zakresie artystycznego wyrażania siebie. Do tej pory odbyło się pięć różnorodnych spotkań. Przypomnijmy, że gościem pierwszego z nich był Łukasz Ludwiczak ze szkoły tańca Dance Center z Poznania, wielokrotny mistrz Polski w hip-hopie, reprezentant Polski w mistrzostwach świata i Europy. Następnie w świat muzyki i elektroniki wprowadzili: Krzysztof Kowalewski, Janek Adamczewski i Bartek Kucz, którzy zaprezentowali swe instrumenty w ich czysto brzmiącej postaci, ukazując przy tym różne techniki gry. Do dzisiejszego dnia młodzież jest pod wrażeniem majowego spotkania autorskiego z pisarzami zbuntowanymi: Sarą Antczak, Dariuszem Papieżem i Piotrem Stróżyńskim, związanymi z wydawnictwem jirafa roja. Spotkanie było nietypowe, bo połączone z dźwiękami muzyki punkowej w wykonaniu znanego w środowisku Grzegorza Kmity Patyczaka, który ze swoim zespołem Brudne Dzieci Sida wystąpił na tegorocznym Festiwalu Jarocin. Gościem czerwcowego, niemalże warsztatowego spotkania był malarz, witrażysta i tatuażysta Sławomir Domińczak – właściciel studia tatuażu NT.
Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało swoją inaugurację 18 września w czytelni naszej biblioteki. Wypoczęte i gotowe do dyskusji podzieliłyśmy się wrażeniami z przeczytanej lektury. A była to książka /zbiór reportaży/ Włodzimierza Nowaka pt. Obwód głowy. Książka wartościowa, bo oparta na doświadczeniu i fragmentach wspomnień bohaterów reportaży. Na okładce znajdujemy wypowiedź Martina Pollacka: To bolesne, a czasem też zabawne reportaże o stosunkach niemiecko-polskich, które sześćdziesiąt lat po wojnie jeszcze wydają się wielkim polem minowym, pełnym nieznanych historii o wybuchowej treści. Nie znam w literaturze niemieckiej książki, która opisywałaby to tak bezlitośnie szczerze, a jednocześnie po ludzku. Reportaże Włodzimierza Nowaka trzeba jak najszybciej przetłumaczyć – należy im się ważne miejsce wśród lektur szkolnych w Niemczech! Jest to literatura faktu na najwyższym poziomie”.
Byłyśmy zgodne, że książka jest bardzo interesująca i czyta się ją z zapartym tchem, bo w każdej z opowiedzianych historii występuje autentyczna postać – człowiek i jego dzieje.
Gorąco polecamy ją do czytania. Pozycję tę można znaleźć również w zbiorach Wypożyczalni dla Dorosłych w dziale: reportaże.
Na spotkaniu z wielkim zaciekawieniem obejrzałyśmy fotorelację z drugiego Przystanku: Biblioteka, plenerowej imprezy która odbyła się 15 września 2012 r.
W sobotnie popołudnie, 15 września, po raz drugi wokół naszej biblioteki, a po raz pierwszy na Stadionie Sportowym w Bolewicach, panowało ogromne poruszenie. Wszystko to za sprawą zainicjowanej przed rokiem interaktywnej imprezy plenerowej, czyli – Przystanku: Biblioteka! W Nowym Tomyślu
To niezwykłe ożywienie trwało od sobotniego popołudnia do późnych godzin wieczornych. Tego dnia biblioteka i przestrzeń wokół niej położona otwarta była dla wszystkich chcących sprawdzić swą wiedzę i sprawności, a przy tym doskonale się zabawić. Z naszego i naszych przyjaciół – Biblioentuzjastów zaproszenia skorzystały całe rodziny, bo to przede wszystkim z myślą o nich – już po raz drugi – zorganizowaliśmy ten biblioteczny festyn. W przygotowanych wspólnie z b. licznym – bo ponad 50.osobowym – gronem nowotomyskich Biblioentuzjastów, konkursach wiedzy, umiejętności i sprawności fizycznej doskonale odnajdywały się także zespoły koleżeńskie. Do rywalizacji na poszczególnych tematycznych przystankach zachęcały atrakcyjne nagrody m.in. smartfon, tablet, miniwieża, karnety na bowling i kolacje w nowotomyskich lokalach. Na przystanku: Film (Ale kino!) można było np. zagrać w filmowych kalamburach. Przystanek: Muzyka (W to mi graj!) zachęcał m. in. nie tylko do wysłuchania fragmentów utworów i odgadnięcia ich wykonawców, ale także do wykonania nietypowych rzutów… płytą winylową. Na przystanku: Historia (Rzuć okiem w przeszłość!) można było np. wykazać się znajomością historii Nowego Tomyśla, ułożyć nowotomyskie puzzle, ale też poznać i wzbogacić zbiory Nowotomyskiej Galerii Internetowej, odwiedzić Muzeum „Na Gościńcu” i sfotografować się w fotograficznym atelier. Przystanek: Sport (Po-ruszaj się!) jak zwykle zachęcał do fizycznej aktywności; tutaj można było sprawdzić swe piłkarskie zdolności, poskakać na skakance, pokręcić hula-hopem, trafić woreczkiem do celu i wziąć udział w euro-quizie. Przystanek: Sztuka (Niezła sztuka!) m. in. zachęcał, by zostać mistrzem ilustracji, rozwiązać fotozagadki, stworzyć filcowe zoo i sprawić, by zatańczyła igła z nitką. Niezwykle barwny przystanek: Podróże (Wyrusz w świat!) oferował radiowe i telewizyjne wojaże w poszukiwaniu nazw programów i ich prowadzących, zabawę w rozpoznawanie nakryć głów pochodzących z różnych części świata. Nie takie straszne były Tortury z literatury! na przystanku: Literatura. Nowotomyślanie świetnie radzili sobie z łączeniem w pary postaci literackich i rozwiązywaniem krzyżówki; trochę mniej odważnie wkładali głowę w „literackie dyby”. Co w rodzinie…? – pytano na przystanku: Zdrowa Rodzina. Wiele uciechy sprawiło uczestnikom rozkładanie namiotu na czas, koło fortuny, rodzinne rymowanki z herbem w tle, czy też rozpoznawanie przypraw.
I znowu Przystanek: Biblioteka! doskonale sprawdził się jako nietypowa forma promocji książki, czytelnictwa, a także naszej całorocznej, bogatej i różnorodnej edukacyjnej i kulturalnej oferty. Po raz kolejny – wspólnie z naszymi Współpracownikami – pokazaliśmy nasz potencjał w zakresie informacji, edukacji i oferty kulturalnej, tworzonej z myślą o mieszkańcach miasta i okolic Na każdym z przystanków czekały bowiem zaproszenia do udziału w organizowanych w ciągu całego roku przez naszą książnicę kulturalnych wydarzeniach: spotkaniach w bibliotecznych klubach – Dyskusyjnym Klubie Książki i Klubie Molików Książkowych, DKF -ie „16”, Klubie Miłośników Podróży „Przez kontynenty”, Klubie Małego Odkrywcy; w „Spotkaniach niebanalnych”, Czwartkowych wieczorach literacko-muzycznych, spotkaniach autorskich z cyklu ”Pisarz nas gości w świecie swojej twórczości”; wystawach i ekspozycjach w bibliotecznych galeriach: Galerii na piętrze, Galerii na płocie i Nowotomyskiej Galerii Internetowej; w Godzinach dla Rodziny, Porankach w bibliotece, Majówce z książką i innych bibliotecznych imprezach. Tego dnia wyszliśmy na zewnątrz, by zaprosić nowotomyślan do korzystania z naszych propozycji przez cały nadchodzący jesienno-zimowo-wiosenny sezon. Ku uciesze uczestników imprezy działał Café: Przystanek!, gdzie można było delektować się domowymi wypiekami nowotomyskich bibliotekarek, popijanymi aromatyczną kawą, a wieczorem na nietypowej scenie – platformie tira – zaprezentowały się nowotomyskie zespoły: Five o’clock i Zespół Wespół. W przerwie ich koncertu nastąpił najbardziej oczekiwany przez wszystkich moment – rozstrzygnięcia konkursów i wręczenie nagród nie tylko w konkursie głównym, czyli Wielodziedzinowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności, ale także plebiscycie „Co czytają nowotomyślanie?” i Konkursie Fotograficznym na najciekawsze zdjęcie z imprezy.
Z pewnością nie byłoby tego organizacyjnego sukcesu gdyby nie otwartość i chęć wspólnej pracy bibliotekarek i naszych przyjaciół – Biblioentuzjastów, których grono stale się powiększa. W organizację tegorocznego Przystanku: Biblioteka ! zaangażowało się grono 74 osób!, których działania koordynowała już po raz drugi Sylwia Kupiec – koordynatorka Przystanku z ramienia biblioteki. Potrafiła połączyć w idealną całość pracę wielu osób, zapinając wszystko na ostatni guzik, a także wraz z biblioentuzjastą Sławkiem Dominczakiem sprawnie poprowadzić całą imprezę. A na poszczególnych tematycznych przystankach na naszych gości czekali: Róża Mleczak, Elżbieta Zalewska , Agnieszka Kroma, Marta Mleczak, Maciej Czyżewski (Przystanek: Film!); Eleonora Woźniczka, Grażyna Matuszak, Szymon Konieczny, Przemysław Mierzejewski, Hanka Billert, Agnieszka Przewoźna, Marek Szymański, Anna Bogusz, Ewa Beyga, Krystian Dybek i 7.osobowe grono harcerzy (Przystanek: Historia!); Aleksandra Suwiczak, Marzena Kortus, Aleksandra Tabaczyńska (Przystanek: Literatura!); Iza Putz i Karawana Eskimosów w składzie: Rafał Putz, Sebastian Koberling i Szymon Kandulski oraz Leszek Kiersztan (Przystanek: Muzyka!), Barbara Rogacz, Julita Bartkowiak, Jadwiga Zborała, Miłosz Rogacz (Przystanek: Podróże!); Renata Świtała, Łukasz Bączyk, Tomasz Radwan, Iwona Radwan (Przystanek: Sport!); Martyna Kimstacz, Dorota Wińczo-Konieczna, Mirosława Kupiec, Aleksandra Antoniewicz Kaszczyńska, Krystyna Kozłowska, Edward Kupiec, Ryszard Pozdrowicz, Adam Polański, Marta i Agata Wiśniewskie (Przystanek: Sztuka!); Małgorzata Śnieguła, Lidia Dudek, Magdalena Kędzia-Kluj, Anna Urbaniak, Emilia Korek oraz uczniowie Zespołu szkół zawodowych i Licealnych im. dra Hołogi: Michał Kwiatkowski, Artur Skotarczyk, Konrad Zarzycki, Kinga Barszczewska, Klaudia Fertig (Przystanek: Zdrowa rodzina!). Tegoroczny Przystanek: Biblioteka! wspomogli też Krzysztof Misiaczyk i Bernadeta Sobieska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Niezmiernie cieszy nas fakt, w tym roku również nie zabrakło wśród uczestników imprezy -pasjonatów wiedzy, literatury, sztuki i sportu, nie zabrakło również tych, którzy lubią podczas zabawy ruszyć głową… i nie tylko głową. Przystankiem: Biblioteka – przy nieocenionym wsparciu zarówno grona Biblioentuzjastów, jak i wyjątkowo hojnych w tym roku sponsorów – zainaugurowaliśmy kolejny rok swej kulturalno-edukacyjnej działalności.
W Bolewicach
W tym roku Przystanek: Biblioteka! po raz pierwszy został zorganizowany również przez miedzichowską Gminną Bibliotekę Publiczną w jej Filii w Bolewicach. Tu imprezę poprowadzili: nowotomyski Biblioentuzjasta Robert Salwowski – ubiegłoroczny pomysłodawca całego przedsięwzięcia i dyrektor biblioteki Anna Kacperska.
Również i tu na ośmiu przystankach tematycznych (Film, Zdrowa rodzina, Sport, Sztuka, Muzyka, Historia, Podróże, Literatura) drużyny rywalizowały i zdobywały punkty, zmagając się z różnymi zadaniami.
Bolewickie przystanki przygotowane zostały przez – wspieranych życzliwością Wójta Stanisława Piechoty – pełnych pasji wolontariuszy, wśród których znaleźli się: Anna Szczepańska, Małgorzata Napierała, Małgorzata Nowak, Agata Górna, Anna Kowala, Marlena Szulc, Krystyna Hanyż, Beata Abramowska, Anna Łuczak, Magdalena Zawarta, Romana Piechota, Renata Lodzińska, Arkadiusz Pelc, Łukasz Parniewicz, Karol Chudy, Marta Napierała, Grażyna Todwen, Romuald Stasiak, Krystyna Żołędziowskia, Kinga Kapłon oraz nowotomyscy harcerze. We wspólnej zabawie udział wzięły nie tylko dzieci, ale też całe rodziny, grupy znajomych i przyjaciół. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i z zaangażowaniem zbierali punkty. Podobnie jak w Nowym Tomyślu, także i tu impreza zakończyła się w koncertowych klimatach, które zapewnili: zespół Lans Generation oraz Gosia Nowak. Po nich nastąpiło oczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników zespołowej rywalizacji. Pierwsze miejsce oraz główną nagrodę zdobyła drużyna „Wyrwy i Zgoda” z Miedzichowa; drugie przypadło drużynie „Landrynki”, natomiast trzecie „Pierwszoklasistom”. Kolejne miejsca zdobyli: IV – „Literożercy”; V – „Ptaszki”; VI – „Kwiatek”; VII – „Weronia”,;VIII – „Biedronki”; IX – „Tygrysice” i X – „Tygrys i Gepard”. Dodatkowo zostały przyznane nagrody dla najsympatyczniejszych zespołów, rozstrzygnięto też konkursy: na najśmieszniejszą fotografię z imprezy i Książkę Lata 2012. Również i tu organizatorzy zaliczyli imprezę do bardzo udanych i wyrazili nadzieję, że Przystanek: Biblioteka! zagości na stałe w kalendarzu imprez cyklicznych. Marzeniem pomysłodawcy tych nietypowych bibliotecznych imprez i inicjujących je nowotomyślan jest, by za rok we wrześniu na Przystanku: Biblioteka! mogli się spotkać mieszkańcy wszystkich gmin na terenie naszego powiatu.
Przystanek: Biblioteka!” wsparli
w Nowym Tomyślu:
Burmistrz Nowego Tomyśla; Firma Zborała; Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa Henryk Wlekły; Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy; KIEL; Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego; Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego; Nowotomyski Dom Handlowy PAWELEC; Hi-Fi –Hotel, Restauracja, Bowling; Restauracja GALA Andrzej Kardach; Hotel ATRIUM; Hotel Restauracja KOPERNIK; Restauracja SANDRA Danuta i Bartosz Konieczni; Restauracja RAMONA; Grupa Allegro; Firma Koberling, Webdirect – agencja interaktywna; Elektropomiar A. Kaszkowiak; Art-Max Arkadiusz Piosik (sklep Neonet); Wulkan Serwis Piotr Nyćkowiak, Hurtownia Materiałów Budowlanych D. Loba; Zakład Stolarski „Szuba”; Raz, dwa, trzy – Grażyna Matuszak; Comland – Rafał Nowak; TECH-FA-MILER FUT Franciszek Miller; TOP TOMYŚL, Bricomarche; Środowiskowy Dom Samopomocy; Drukarnia Kazimierz; Kwiaciarnia Miniaturka Marlena Kardach; Kwiaciarnia Azalia Gabriela Beyga; FOTO – Gabi; Socrates Software w Poznaniu; Redakcja „Tygodnika Nasz Dzień po Dniu”; Echa Okolic Grodzisk; PHU MIK Piosik Sp. Jawna Iwona i Krzysztof Piosik; Wojskowa Komenda Uzupełnień; Cocomore Edyta Piechowiak; Karawana Eskimosów; Edward Kupiec; Ryszard Pozdrowicz; Zdzich Połącarz; Adam Polański
w Bolewicach:
Hurtowania „U Kuby” Nowy Tomyśl; Wyrób i sprzedaż wyrobów z wikliny Małgorzata Napierała Bolewice; „Koniczynka” B. Lorenc, M. Szofer Bolewice; Nadleśnictwo Bolewice; „W krainie natury” Prądówka; Karolina Pasternak Bolewice; Auto-Marko Glinno; Józefa Woźniak Miedzichowo; Gosia Nowak Trzciel-Odbudowa; Edyta Wajman Zachodzko, Tomasz Kowala Bolewice; Tadeusz Gajewski Miedzichowo; Bernadeta Górna Nowy Tomyśl; Łukasz Augustyniak Opalenica; Bar „Słoneczko” Stary Folwark; Rancho „Colorado” Trzciel-Odbudowa; Łukasz Mizgajski Bolewice; Tomasz Piosik Bolewice; Mirosław Patan Bolewice, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, GS „SCH” Miedzichowo, Urząd Gminy Miedzichowo; Zespół Szkół w Bolewicach
W piątkowe popołudnie, 31 sierpnia, w ramach atrakcji Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w sali wystawowej naszej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy niemieckiego artysty, designera i architekta – Lothara Gericka.
Artysta naukę zawodu pobierał w Großräschen, pracował w DEWAG-Werbung w Cottbus, gdzie przygotowywał kroje pisma, plakatów i wielkoformatowych reklam kinowych. W Cottbus zdawał też egzamin mistrzowski. Następnie doskonalił swą wiedzę w szkole sztuki stosowanej Fachschule für Angewandte Kunst w Poczdamie. Początki jego pracy związane są z biurem projektowym Berlin-Projekt (odbudowa centrum Berlina, przykłady: ulica Unter den Linden, Mozaika Kino Kosmos (chroniona jako zabytek), Akademia sztuki Dworzec Hackescher Markt, projekt fasad kamienic w Berlinie, ulica Frankfurter Allee oraz w Rostocku. W latach 60. ubiegłego stulecia pracował nad książką Das Phänomen Farbe (Fenomen Barw) i opracował nowy system kolorów i form. W latach 70. studiował w wyższej szkole sztuk pięknych w Berlin-Weißensee.
Artysta tworzy obrazy olejne i grafiki. Motywami są krajobrazy miast, martwe natury, portrety, kompozycje abstrakcyjne i dzieła sztuki. Obrazy Lothara Gericke przedstawiają zarówno istniejące, jak i abstrakcyjne motywy. Formy wyrazu artystycznego znajdują swój wyraz w stosowanych barwach i tematach dzieł, często układających się w serie. Wydarzenia i obrazy łączą się w szeregi, tworząc interesujący język sztuki. Lothar gericke jest też twórcą wielkoformatowych murali na ścianach szczytowych budynków, rzeźb ze szkła i stali w Berlinie, Rostocku i Halberstadt, jest także autorem wielu książek na temat barw oraz serii kalendarzy o pracach teoretycznych i artystycznych.
Na otwarciu wystawy tego wszechstronnego artysty obecni byli przedstawiciele partnerskiego miasta Biesenthal: zastępca burmistrza Urzędu Biesenthal – Barnim Volkmar Schönfeld, burmistrzowie gmin podległych pod Urząd Biesenthl-Barnim, radni miasta Biesenthal, pracownicy Urzędu Biesenthal-Barnim i przedstawiciel organizacji turystycznej. Wśród zaproszonych gości obecni byli również przedstawiciele drugiego partnerskiego miasta – Dębna: zastępca burmistrza – Wojciech Czepułkowski i sekretarz gminy – Anna Szymczyk. Nowy Tomyśl reprezentował burmistrz Henryk Helwing i grono miłośników bibliotecznej galerii.
Zwiedzającym swą muzyką czas umilił Jacek Szofer
Wystawę można zwiedzać do 21 września. Serdecznie zapraszamy.