Miesiąc: wrzesień 2011
Miłośniczki książek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w piątkowe, wrześniowe popołudnie odwiedziły naszą bibliotekę, by oficjalnie zainaugurować czytelnicze spotkania w Klubie Molików Książkowych. Piątoklasistki wraz ze swoja polonistką i założycielką Klubu – Anną Pietruszyńską oraz bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci wspólnie przeniosły się w literacki świat Tajemniczego Ogrodu.
Powieść Frances Hodgson Burnett była pierwszym utworem omawianym w trakcie comiesięcznych klubowych spotkań w bibliotece. Opowiedziana w niej historia stała się punktem wyjścia do rozmów na temat uczuć, takich jak radość, czy smutek, ale także refleksji nad wartościami nadającymi życiu sens. Przemiany, jakim ulegli główni bohaterowie powieści utwierdziły młode czytelniczki w przekonaniu, że droga do szczęścia każdego człowieka prowadzi przez przyjaźń, miłość, pracę, poświęcenie oraz życie w zgodzie z przyrodą. Rozmowom na temat książki towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Wiele emocji wzbudziła konkurencja polegająca na odszukaniu między bibliotecznymi regałami pytań odnoszących się do wydarzeń z powieści i odpowiedź na nie w jak najkrótszym czasie, a także wykonanie przy użyciu farb i szablonów z roślinnymi motywami barwnego, tajemniczego ogrodu. Kolejne spotkanie za miesiąc, a tymczasem Moliki Książkowe pochłaniają kolejną pasjonującą książkę.
Zbiór rysunków Agaty Lipskiej – uczennicy nowotomyskiego Gimnazjum można obejrzeć w Galerii Na Płocie działającej w naszym Oddziale dla Dzieci.
Uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej Znalezione w ciszy odbyło się 23. września.
Wśród przybyłych na wernisaż gości przeważała młodzież. Martyna Kimstacz, reprezentująca biblioteczną galerię oficjalnie wszystkich powitała i zachęcała utalentowanych nastolatków, by biorąc przykład z Agaty otwarcie chwalili się swoją twórczością. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali prezentowane prace, wśród których dominują szkice zwierząt i martwa natura. Wzrok zwiedzających przyciągają również kolorowe, wykonane kredkami kwiaty zdobiące galeryjny płot.
Prace utalentowanej gimnazjalistki można oglądać do 28. października.
Każdy wernisaż odbywający się w Galerii Na Płocie stanowi jednocześnie okazję do dostrzeżenia nie tylko plastycznych, ale także muzycznych talentów drzemiących w młodzieży. Obok Agaty Lipskiej, swoje umiejętności zaprezentowały: grająca na gitarze Weronika Łubińska, na skrzypcach – Aneta Lipska i na flecie – Anna Tabaczyńska. W otoczeniu interesujących, barwnych rysunków, przy słodkim poczęstunku i muzyce piątkowe popołudnie w bibliotece upłynęło niezwykle miło.
Nowy sezon działalności naszego DKK rozpoczął się w ciepłą wrześniową sobotę 3. września od odwiedzin zaprzyjaźnionych z nami śremskich klubowiczek. Ciekawym doświadczeniem było – po kilku latach spędzonych na rozmowach o literaturze – w rodzimej bibliotece, niekiedy w kinie, teatrze lub kafejce, poznać osoby sobie podobne z innych klubów i bibliotek, wymienić poglądy w nieco szerszym gronie.
Nowotomyślanki zabrały swych gości w fascynującą podróż po unikatowym dorobku miasta. Podczas spaceru nie zabrakło ożywionych dysput, dzielenia się doświadczeniami zebranymi przez prawie 5 lat istnienia naszych klubów, opiniami nie tylko na tematy literackie.
Gospodynie naszego DKK – Aleksandra Suwiczak i Renata Świtała wraz z licznie zebranymi klubowiczkami przyjęły panie ze Śremu w naszej książnicy, oprowadzając po wszystkich działach i zapraszając na wspólne, połączone w siłę klubowe spotkanie. Niewiele trzeba było, aby przy poczęstunku rozwinęła się żarliwa dyskusja o jednym z przedstawicieli literatury francuskiej oraz polskich klasykach, pozwalająca przynajmniej częściowo odkryć wzajemne upodobania literackie.
Niespodzianką był wiklinowy spacer po mieście, który zawiódł wycieczkę prosto do Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa. Po drodze nie obyło się bez zdjęć wśród wiklinowych symboli: muszli koncertowej, kosza-giganta i sympatycznego Tomysa, który zasiada na tarasie kawiarniAgatka. W samym parku panie podziwiały kolejne wiklinowe atrakcje: wigloo, konia, trabanta, gorset, a także komodę z papieru i najstarszy eksponat – torbę z kory brzozy. W plenerze szezlongi, fotele pokonkursowe eksponaty m.in. z Holandii, Gwinei, Senegalu, Australii i Ekwadoru. W trakcie obiadu pracownik muzeum Mariola Wittchen zaprezentowała sztukę wyplatania kosza. Goście wyjechali z naszego miasta pełni wrażeń z planami już na kolejne spotkanie. Warto dodać, że wśród gości ze Śremu znalazła się mama Olgi Rudnickiej – autorki powieści kryminalnych: Martwe Jezioro”, Czy ten rudy kot to pies?, Zacisze 13 i Zacisze 13 Powrót. Nowotomyski DKK otrzymał w prezencie najnowsza powieść autorki pt. Natalii 5.
13. września klubowe spotkanie a poświęcone było książce współczesnej autorki Grażyny Plebanek pt. Nielegalne związki. Oto jej klubowa recenzja, zredagowana przez moderatora Aleksandrę Tabaczyńską:
Podczas omawiania lektury wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że historia o dylematach polskich emigrantów, ze schematycznym romansem w tle, jest po prostu nudna. Czytając tę brukselską opowieść urzędniczą nasuwa się kilka pytań. Przede wszystkim, do kogo ta książka jest skierowana i czy wnosi cokolwiek nowego w szeroko już wykorzystaną w literaturze problematykę płci, społecznych ról i uwarunkowań, które czynią kobietę i mężczyznę istotami tak bardzo od siebie różnymi, choć idealnie uzupełniającymi się. Czy miano literatury erotycznej w odniesieniu do tej powieści wystarczająco wyjaśnia jej charakter? W końcu, czy bohaterowie Plebanek mają jakąkolwiek siłę oddziaływania na wyobraźnię czytelnika? Niestety „Nielegalne związki” to książka z wielkimi autorskimi ambicjami, ale jednocześnie kompletnie niewiarygodna. W tym romansie zdaniem czytelniczek DKK zabrakło jakiejkolwiek podbudowy psychologicznej bohaterów. Śmieszność wzbudzał też język erotyczny, który w języku polskim jest w tej kwestii ubogi, najczęściej wulgarny lub medyczny albo dziwacznie zdrobniały. – Ileż scen erotycznych można znieść na 300 stronach powieści Plebanek – pytały retorycznie klubowiczki i wszyscy mieliśmy wrażenie, że fabuła jest tylko dodatkiem do scen łóżkowych, a motywy postępowania bohaterów są tak wydumane, że aż trudno nawet o nich dyskutować. Nowotomyski DKK jest na – Nie dla Nielegalnych związków Grażyny Plebanek.
W sobotę, 10 września, wokół naszej biblioteki panowało wielkie zamieszanie. Oczywiście zamieszanie w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Plenerowa impreza pod hasłem Przystanek: Biblioteka! skutecznie odciągnęła nowotomyślan od innych zajęć i zachęciła do wspólnego, pożytecznego i bardzo sympatycznego spędzenia czasu.
Impreza, o charakterze pikniku rodzinnego, była okazją do nietypowej promocji książki i czytelnictwa, zaproszeniem do rozwijania -a czasem i ujawnienia – swoich pasji i zainteresowań, ale przede wszystkim pokazania potencjału biblioteki i grona jej współpracowników w zakresie informacji, edukacji i kreowania kulturalnej oferty tworzonej z myślą o mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny. Było to jednocześnie niekonwencjonalne – wystosowane u progu nowego sezonu edukacyjno-kulturanego – zaproszenie do korzystania z całorocznej oferty naszej książnicy. Biblioteka wyszła tego dnia na zewnątrz, by zaprosić nowotomyślan do jak najczęstszych w niej wizyt. Otwarcie kolejnego czytelniczego „sezonu” zostało nie tylko zauważone, ale i docenione w takim stopniu, że postanowiliśmy z Przystanku: Biblioteka ! uczynić cykliczną „wiedzowo-rekreacyjną” imprezę.
W tym roku na miłośników przyrody, podróży, fotografii, sportu, historii, literatury, filmu i plastyki czekały zorganizowane przystanki, na których mogli zmierzyć się z samym sobą, sprawdzić swoją wiedzę, dowiedzieć się – o wybranej dyscyplinie – jeszcze więcej, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Na zwycięzców licznych konkursów czekały atrakcyjne, ufundowane przez sponsorów – nagrody. Wieczorną niespodzianką był koncert Bukowieckiej Grupy Bluesowej i Karawany Eskimosów.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był jeden z członków, powołanej rok temu Gminnej Koalicji na rzecz Rozwoju Bibliotek, Robert Salwowski; a realizatorami pomysłu i organizatorami imprezy bibliotekarki, których działania koordynowała odpowiedzialna za realizację projektu Sylwia Kupiec i biblioentuzjaści, czyli osoby o różnych ciekawych pasjach, chcące dzielić się nimi z innymi właśnie w bibliotece i we współpracy z biblioteką. To właśnie pomysłodawcy projektu i innym biblioentuzjastom Karawana Eskimosów ( której liderem jest zresztą jeden z biblioentuzjastów) zadedykowała swój najnowszy utwór – Entuzjastyczna Efemeryda. Patronat medialny nad imprezą objęły: Portal Regionalny Echa okolic oraz Tygodnik Nasz Dzień po Dniu.
Na poszczególnych przystankach, obsługiwanych przez nas bibliotekarki i biblioentuzjastów, uczestnicy – indywidualnie lub w zespołach rodzinnych – rozwiązywali tematyczne zadania. Na Przystanku: Przyroda rozpoznawali głosy ptaków, tropy zwierząt i gatunki drzew. Chętni brali również udział w quizie przyrodniczym. Na sąsiadującym z nim Przystanku: Fotografia można było np. ułożyć fotograficzne puzzle, a na planie miasta zaznaczyć charakterystyczne jego miejsca. Na Przystanku: Literatura na uczestników czekały rymowanki i krzyżówki. Zarówno dorośli, jak i dzieci próbowali m. in. dopasować autora, tytuł książki i bohatera. Na przystanku tym powstało również szereg zgrabnych wierszyków na temat imprezy, jak np. ten autorstwa Moniki i Kamila Heinrich:
Lepiej Przystanek Biblioteka odwiedzić niż w domu siedzieć.
Tu znajdziesz wszystko co ciekawe,
Więc chodź i baw się z nami.
Literatura, Film, Plastyka, Sport, Przyroda
To wszystko Was tu spotka.
Zabawy, zagadki, zdjęcia i przygoda
każdy wiedzy sobie doda.
Kto nie przyszedł niech żałuje
I niech w brodę sobie pluje.
Przystanek: Historia zachęcał do rozwiązywania tajemniczych szyfrów, tworzenia kokardy powstańczej, sklejania modeli budynków nowotomyskich i olęderskich, układania z puzzli starych nowotomyskich pocztówek . Tutaj też można było poznać sposoby poszukiwania informacji o swoich przodkach, odgadnąć przeznaczenie nieużywanych już sprzętów, a także odpowiedzieć na pytania quizowe dotyczące Nowego Tomyśla i jego historii. Atrakcją była żołnierska grochówka, którą serwowali członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty. Kolejny z przystanków, Przystanek: Sport proponował „intelektualne wyciskanie”, wykonanie stójki rowerowej, slalomu ciężarowca, wyciskanie hantli oraz quiz rowerowy i ciężarowy. Szczególnie obleganym, zwłaszcza przez najmłodszych uczestników imprezy był Przystanek: Plastyka. Zachęcał on do spróbowania sił w twórczości własnej: od rysowania komiksów, poprzez uzupełnianie tekstu w komiksie, tworzenie własnej książki artystycznej, malowanie tajemniczego ogrodu, aż po napisanie bajki o Twardzielu. Wiele osób próbowało swych sił na Przystanku: Film. Tutaj można było na podstawie ilustracji rozpoznawać tytuły filmów, podać nazwiska gwiazd polskiego i światowego kina, rozpoznać muzykę filmową, dopasować cytaty do tytułów filmów, a także odpowiedzieć na intrygujące pytania. Na niezwykle barwnym Przystanku : Podróże na uczestników czekały takie atrakcje jak: rozpoznawanie strojów narodowych, przedmiotów związanych z różnymi tradycjami narodowymi i przedmiotów kultu różnych religii. Nie zabrakło chętnych do zabawy chińskimi pałeczkami, fotografowania się w strojach narodowych, czy też nauki tańca bollywood. Odwiedzając kolejne przystanki można było zapoznać się z działalnością bibliotecznych klubów: Dyskusyjnego Klubu Książki, Dyskusyjnego Klubu Filmowego 16 i Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty. Rywalizacja na poszczególnych przystankach toczyła się do ostatniej minuty, bo nagrody za udział w konkursach były naprawdę kuszące.
W konkursie głównym I miejsce zajęła Joanna Stachowiak (111pkt.), która wygrała mini – wieżę. Miejsce II nagrodzone wycieczką na Tropikalną Wyspę pod Berlinem zajęła Hanna Szulc (110 pkt), a miejsce III i kolację w Piano Cafe – Katarzyna Żółkoś (108 pkt). Pozostałe nagrodzone miejsca zajęli: Monika Heinrich (105 pkt), Marek Haliniak (97 pkt), Przemysław Foks (95 pkt), Agnieszka Gabska (94 pkt) i Wiktoria Stachowiak (92,5 pkt).
Zostały również wręczone wyróżnienia specjalne za wyjątkowe zaangażowanie w wykonywanie zadań na poszczególnych przystankach: Olgierdowi Szelidze (Przystanek: Przyroda), Mai Kupsz (Przystanek: Literatura), Agacie Rękoś (Przystanek: Sport), Marcinowi Białeckiemu (Przystanek: Fotografia), Monice Wojtkiewicz z Antosią i Marysią (Przystanek: Podróże), Wiktorii Stachowiak (Przystanek: Historia), Lidii Jeziorkowskiej (Przystanek: Film) i Michałowi Huryszowi (Przystanek:Plastyka).
Obok konkursu głównego, wymagającego odwiedzenia tematycznych przestanków i wykonania określonych w regulaminie zadań, uczestnicy imprezy wzięli również udział w plebiscycie na Książkę lata.
Plebiscyt ten skierowany był do czytelników nowotomyskiej biblioteki. Jeśli więc ktoś chciał wziąć w nim udział, a nie był do tej pory czytelnikiem biblioteki, miały okazję stać się nim – bez konieczności uiszczenia określonej regulaminem biblioteki jednorazowej opłaty . Nagroda główna w postaci drukarki przypadła tym razem Agacie Olender ( Czarny Dom Stephena Kinga). Nagrody wylosowali również: Agata Kucz (Lśnienie Stephena Kinga), Patryk Bobrowicz (Harry Potter i zakon Feniksa J.K.Rowling), Paulina Tomczak (Ten obcy Ireny Jurgielewiczowej ), Mateusz Guzek (Kubuś Puchatek A. A. Milne), Magdalena Drąg (Diabelska przypadłość Jacka Dąbały) i Monika Kołpowska (Zielona mila Stephena Kinga).
W konkursie na Najzabawniejsze zdjęcie z imprezy zwyciężyła Magdalena Szkudlarska.
Powodzeniu 1.edycji Przystanku: Biblioteka sprzyjała niewątpliwie tak istotna w przypadku imprez plenerowych pogoda. Rozmach i niepowtarzalny klimat imprezy to jednak przede wszystkim zasługa zaangażowanych w jej przygotowanie i przebieg osób.
Dyrektor naszej biblioteki oraz wszyscy pracownicy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z ich zaproszenia do udziału w tej czytelniczej imprezie, a przede wszystkim – za zaangażowanie, poświęcony czas, wspólną pracę i zabawę – Gronu Biblioentuzjastów: Robertowi Salwowskiemu, Marcinowi Brudło ( z Portalu Regionalnego Echa okolic), Rafałowi Putzowi, Stanisławie Waszkowiak, Elizie Bąblińskiej, Julicie Bartkowiak, Łukaszowi Bączykowi, Aleksandrze Kaszczyńskiej, Aleksandrze Tabaczyńskiej, Krystynie Kozłowskiej, Maciejowi Czyżewskiemu, Adamowi Polańskiemu, Szymonowi Koniecznemu, Przemysławowi Mierzejewskiemu, Grażynie Matuszak, Piotrowi Szwiecowi, Ryszardowi Ratajczakowi, Zbigniewowi Celebąkowi, Marzenie Dach-Kolanko, Marzenie Kortus, członkom Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytywni – Mateuszowi Wojcieszakowi i Sławomirowi Krukowskiemu, członkom Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z prezesem Dariuszem Kaczmarkiem, Bukowieckiej Grupie Bluesowej i Karawanie Eskimosów.
Organizacja Przystanku: Biblioteka była możliwa dzięki życzliwym naszej bibliotece sponsorom, którym organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania. Wśród darczyńców znaleźli się:
Burmistrz Nowego Tomyśla, Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Biuro Podróży Bonsai Travel, Hotel Atrium, Studio Reklamy Raz, dwa, trzy Grażyna Matuszak, Drukarnia Kazimierz, Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa, Firma Zborała, LKS Budowlani, Restauracja Gala Andrzej Kardach, Smażalnia Ryb Nad stawem Krzysztof Beyga, Firma Koberling, Webdirect Agencja Interaktywna, Grupa Allegro sp. z o.o., FOTO Gabi, Księgarnia Wojciech Kałużny, MIK Piosik Sp. Jawna, Stanisława Waszkowiak, Edward Kupiec, Zdzich Połącarz, Adam Polański i Ryszard Pozdrowicz.